Psychiatr je doktor. Může psát prášky.
K čím vám pomůže psychiatr - se všemi stavy, které jsou nezvladatelné a trvají dlouho a nic už nezabírá. Deprese, pocity že jste někdo jiný, že nic není reálné, že vás někdo ovládá...
Rizika návštěvy psychiatra - nebude se s vámi bavit a jenom vám napíše prášky.
Prášky změní to, co běhá mozkem, a vaše trámení se tak zmenší, ale nevyléčí se příčiny, neusnadní vám návrat mezi ostatní lidi. Je dobré a velmi vhodné kombinovat prášky s psychoterpií. Nové prášky už mají velmi často minimální vedlekší účinky, je možné najít takové prášky, po kterých vám nebude šptaně.
Psycholog vystudoval filozofickou fakultu a léčí jinak než prášky - psychologicky. Není doktor, nic vám předepsat nemůže.
S čím vám může pomoci - když se nevyznáte sami v sobě, když máte problémy s druhými, přehnaně se bojíte, neustále vás něco bolí a doktoři nic nenacházejí. S problémy ohledně závislostí na čemkoliv. Když vám někdo ublížil a vy se s tím neumíte vyrovnat.
Rizka návštěvy psychologa - sice si moc dobře povovídáte, ale k ničemu to nebude.
Psychoterapeut, je člověk, který nezávisle na vzdělání absolvoval 5 letý výcvik v psychoterapii (bývají to psychologové, doktoři, sestřičky i "civilisti"). A proto může dlouhodobě pracovat s lidmi s problémy. Pokud nemá výcvik, nesmí dělat terapii, ale pouze poskytovat poradenství. Zeptejte se člověka, ke kterému půjdete, co má za výcvik, jestli má smlouvu s pojišťovnou, jestli je v nějaké odborné asociaci. Pokud ne, tak ať vám vysvětlí proč. Najděte si na netu co nejvíce informací o daném směru. Taky se vám může stát, že narazíte na šamana podvodníka.
Terapie - individuální, jenom vy a terapeut. Ideální, pokud si potřebujete udělat pořádek sami v sobě.
Skupinová - dost pomáhá, pokud máte problémy s druhými lidmi.
Rodinná - pracuje se s celou rodinnou. Velmi účinné při problémech s dětmi. Jen málo kdy, za svoje problémy můžou děti sami a rodiče jsou světci...
Krizová centra + linky důvěry - pracují zde psychologové, doktoři, sociální pracovníci, bývá možnost konzultovat i s právníkem. Všichni mívají speciální výcvik co s lidmi v aktuní krizi. Může tam přiít kdokoliv s čímkoliv, je tam možnost na pár dní zůstat a odpočinout si od problémů v normálním světě a nechat si s nimi pomoci.
Na linkách se platí telefonní poplatky, krizová centra bývají zdarma.
Jak je to s placením za psychologické a terapeutické služby?
Poradenství v poradnách - manželské, rodinné, pedagogciké je zadarmo, platí se leda za speciální vyšetření.
Krizové služby jsou zadarmo.
Psychiatr je zadarmo.
Psycholog je zadarmo, pokud máte doporučení od lékaře a psycholog má smlouvu s pojišťovnou.
Doporučení od lékaře není zas až tak těžké získat. Většinou stačí poprosit, zejména pokud vás už dlouho bolí hlava, nemůžete spát a nebo máte problémy s jídlem...
Pokud psycholog nedělá na pojišťovnu, tak mu platíte předem dohodnutou částku. Standartně to bývá 500 - 700 korun za sezení. Chce-li někdo víc - zeptejte se proč.
Jak si vybrat toho pravého?
Zkuste obvolat více možností ve vašem bydlišti. Nemusíte si sednout se všemi, vyberte si , kdo je vám nejpříjemnější. Základem jakékoliv terpaie je vztah s terapeutem, a pokud je vám ten blbec totálně odporný, těžko mu budete důvěřovat. VY jste klienti a on za vás dostane peníze. Vy si můžete vybrat.
Nebojte se, psychologvé ani psychiatři většinou nekoušou. Blázni sice jsou, ale umí to zvládat. A proto vám mohou pomoci se zvládáním vašeho soukromého blázince. |