Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Profil návštěvníka
bilej tygr
Co je důležité, můžeme vidět jen srdcem

Index důvěry:
409

Má k rozdělení:

30

15

Pohlaví: muž
Věk: 71
Ve zpovědnici působí od: 22.08.2005 17:07:02
Číslo profilu: 19469
Naposledy se přihlásil: 02.10.2022 00:05:54
Poslední rozhřešení dal: 01.10.2022 19:57:09
Doteď napsal rozhřešení: 11125
Bodování aktivity: 9 bodů
Počet návštěv tohoto profilu: 158640
E-mail:
Oblíbené WWW: http://quonax.mysteria.cz
Vstupní dotazník:   zobraz
Osobní statistiky:   zobraz
Vztahy na Zpovědnici:   zobraz
Smajlíci:   zobraz
Miluje:
Nenávidí:
Obdivuje:
V.I.P.
Moderátor
Člen klubu Zpovědnice
(do 18.01.2023)
Stálý návštěvník
Registrovaný návštěvníkOsobní návštěvní kniha Starší záznamy v knize
25.08.2022 23:34:23
*Deadcool*:
A nechtěli megalomani vzít i ten olomouckej?
25.08.2022 23:03:56
*Deadcool*:
Šedý lev zdraví šedého tygra a přeje pohodovou noc.
07.08.2022 17:59:00
Katedra psychologie:
Já vím, že to byla citace tvé kamarádky. Jinak ano, musíš ji brát jako sobě rovnou, hlavně nedělat, že je něco víc. To je zcela zásadní chyba.
07.08.2022 14:14:52
Katedra psychologie:
Ahoj, píšeš "ona prostě někdy potřebuje být obyčejná ženská, a ne jenom bohyně" jak z ženské udělat tu obyčejnou? Jaký je rozdíl mezi přístupem k obyčejné ženské a k bohyni?
21.07.2022 14:49:21
smutný-člověk:
Ach, děkuji, mně se taky líbí moc, jak píšeš.. A dokonce mám jeden plamen volný, tak posílám taky
26.06.2022 17:40:00
Iceman1988:
Ahoj, tvůj kamarád měl kvůli šlapátku zlomenou klíční kost? Tak to abych na něm už nejezdil a zrovna s tím jel do servisu, ale hodně jsem riskoval na tom kole. Můžu být rád, že jsem spadl na trávu a mám jen slabé odřeniny, jinak mě to nebolí, dneska jsem byl u vody a ještě víc mi to pomohlo.
Kolik by to tak stálo, když by vyměnili nový řetázek, sedátko a to šlapátko, to jedno šlapátko mi asi nevymění, jedině dají nový materiál.
Nebylo by lepší si už koupit nové kolo?
12.06.2022 22:35:31
bilej tygr:
Ulice a ulice:
Jo, s tím vlastně v zásadě úplně souhlasím.
Ale... Podle mne to jde ještě dál. Ten celek je vlastně součástí Mne samotného (tj. v tvém případě Tebe). On skutečně mimo nás neexistuje, minimálně ne v té podobě, v jaké ho vnímáme; jsou to možná shluky nějakých atomů nebo částic, nebo vztahy energií, možná jen nějaký informační kód - které stejně vnímat ani nemůžeme. Vnímáme jen náš vlastní koncept světa - a ten je náš, jsme to my sami. Druzí lidé mají zase svůj koncept...
Jenomže v tom vnímání, že existuje nějaký celek mimo nás, jsme od narození utvrzování, dokonce jsme v tom jako druh Homo sapiens utvrzování mnoho generací. Jogíni a buddhisté by řekli (a říkají), že jsme v tomto omylu utvrzování nespočetné životy. Takže musíme nejdřív prokouknout ten omyl, že žádný celek, žádný skutečný vnější svět neexistuje, že jsme tu jenom My... A to se právě dá prokouknout daleko líp, když s tím zdánlivým celkem žijeme v míru, když ho nejdřív přijmeme (takový, jaký je - čili jaký se nám jeví), abychom ho mohli zase zpátky učinit sami sebou. Když s tím světem bojujeme, trestáme ho, vůbec ho nějak připouštíme - tak se jenom utvrzujeme v tom omylu, a plýtváme energií na něco, co neexistuje. Nejméně rozporuplný způsob, jak ten vztah k iluzi vějšího světa zvládat, je žít a nechat ho žít...
Tj. nemusíme prokoukávat žádný celek (který neexistuje), musíme prokouknout ten omyl, že to nejsme My, že si mylně myslíme, že to je něco jiného, od nás odlišného. Jinými slovy musíme přijít na to, že to, co vnímáme a pociťujeme jako "já", není pravé a skutečné "já" - to je právě totožné s tím celkem, je to celý svět.

Tohle ovšemže jsme nevymyslel já sám (tedy nevymyslela to iluze mého odděleného "já"), to je učení, staré snad jako lidstvo, které se traduje v mnoha podobách jako duchovní nauky. Dokonce se dají jeho pozůstatky nalézt i v soudobých náboženstvích, přestože ta jsou už často k nepoznání pokroucená ve smyslu toho omylu oddělenosti, a následné snaze bojovat o kousek světa pro (falešného) Sebe.
Ale věnoval jsem se tomuto zkoumání dost dlouho, takže jsem to přijal za své a ztotožnil se s tím - takže ti to teď můžu tlumočit "svými" slovy.
12.06.2022 19:11:56
Ulice a ulice ( ):
Vlastně bych to řekl tak, že idea "jednotlivec je jen součást celku" je nástroj, který si jednotlivci vynalezli, aby jím výrazně redukovali konflikty. A takový vynález je sám o sobě chytrý, to se nedá opřít. A zároveň rozumím tomu, že i v myšlení je výhodná automatizace. Tedy že když se před nástrojem (i když nejde o nástroj fyzický, nýbrž myšlenkový) začneme klanět, pak jsme daleko ochotnější ho používat. Jenže právě převracení rolí je něco, co naprosto nesnesu. Zkrátka, principy jsou důležitější než efektivita. To, co je nástroj, musí zůstat nástrojem, a nesmí se stát pánem.
Tedy, chápu přístup ve stylu "žijeme tu spolu, tak k sobě musíme občas být aktivně ohleduplní - ta aktivní ohleduplnost je nástroj, který nám, všem jednotlivcům, pomáhá, aby se nám žilo lépe".
Ale od doby, kdy jsem si začal uvědomovat, že se spousta jednotlivců různými způsoby ponižuje před celkem (tj. že nepovažuje celek za nástroj, ale za svého pána), tak za to trestám lidstvo tím, že jsem k němu o něco méně ohleduplný než dřív. Zkrátka si říkám, že mou ohleduplnost si zaslouží ti, kterým tou ohleduplností prospěju k tomu, aby žili/mysleli krásně a hrdě. Ale pokud by mou ohleduplnost/pomoc zneužili k tomu, aby mysleli poníženecky, tak bych vlastně házel perly těm, kteří perly neocení, pomáhal bych k výhře lidem, kteří vyhrát nechtějí, kteří chtějí dříve zmíněnou lose-lose situaci.
Možná, že "trestám" není úplně výstižné slovo, nebo tu situaci vystihuje jen z části. Přesnější by bylo říct "uvědomil jsem si, že lidstvo mé ohledy není schopné správně využít, proto jsem je omezil (nikoli odstranil!), abych neplýtval svou energií na pomáhání někomu, kdo se chce za každou cenu mít špatně".
12.06.2022 18:53:00
Ulice a ulice ( ):
A přesto tě furt uznávám, protože k tomu aspoň vyzýváš vlídně a neinvazivně.
12.06.2022 18:48:06
Ulice a ulice ( ):
Je to zvláštní, jak tě na jednu stranu velmi uznávám, ale na druhou stranu mi některé věci, které hlásáš, přijdou absolutně (místo toho bych radši napsal "absolutně na miliontou") špatně (jo, teď jsem k tobě zas z nějakýho důvodu nakoukl (do tvých zpovědí a reakcí) a připomněl si je). Ale jo, aspoň ti píšu zdvořile, což je ve skutečnosti v obrovském kontrastu, jak velice nepříznivě se v tomto textu stavím k tomu, co prosazuješ.
Mám na mysli ten pohled, že jednotlivec má sebe považovat za pouhou část. Přestože jsem si vědom, že neschopnost kompromisu (plynoucí z přehnaného důrazu na sebe samého) je příčinou (tedy alespoň částečnou příčinou) mnoha konfliktů, tak stavění sebe (a všech jednotlivců) dolů považuju za daleko, daleko větší negativum a daleko větší příčinu zla, problémů, konfliktů, deformací a nespokojenosti. Použil bych pro to asi klasický termín "lose-lose" situace - zkrátka všichni si navzájem ustoupí natolik, že jejich život bude stát naprosto za houby, takže těmi ústupky vlastně nikomu neprospěli a ještě sami sobě strašně uškodili. A samozřejmě že z té lose-lose situace jsou mnozí lidé frustrovaní a svou frustraci si pak vylévají na ostatních. A proto si troufám tvrdit, že kdyby bylo daleko méně prosazováno stavění jednotlivce dolů a celku nahoru, tak by se k sobě lidé chovali o dost lépe.
Beru to tak, že jednotlivci si (někdy sami, někdy ve spolupráci) vynalezli různé věci, které jim mají zlepšovat život, a jednou z těchto věcí je celek. Tedy že celek je pouhý nástroj, pouhá věc, vynalezená jednotlivci proto, aby jim sloužila. Takže když někdo říká, že jednotlivec se má považovat za pouhou část celku, připadá mi to podobné, jako kdyby mě vyzýval k tomu, abych nesnědl chleba, nýbrž abych se nechal sníst chlebem - tedy abych úplně převrátil role a místo správných rolí přiřadil prvkům špatné role.
A momentálně mě ještě napadlo: pokud by jednotlivý živý tvor měl považovat sám sebe za pouhou část celku, jaký by pak byl rozdíl mezi živým tvorem a neživou věcí? Nebo jinak řečeno, k čemu by pak byl život? Já to prostě beru tak, že pokud by živí tvorové byli nuceni považovat se za pouhou část celku, tak by bylo lepší veškerý život ve vesmíru odstranit a nikdy nedovolit jeho opětovný vznik - protože takový poníženecký život by byl úplně zbytečný. Považuju za samozřejmé, že život byl stvořen proto, aby existovalo něco hrdého, něco, co nikdy nebude považovat samo sebe v prvé řadě za součást celku. Takže to beru tak, že vyzýváš k tomu, aby byl ze života odstraněn jediný důvod, proč byl život stvořen, ale aby se zároveň živí tvorové tvářili, jako že žijí. Tedy ta úplně nejhorší varianta - to nejkrásnější, co existuje, zničit, a ještě se navíc tvářit, jako že to dál existuje. Jako kdyby někdo odstranil z galerie nádherný obraz, nahradil ho strašnou čmáranicí, a všem vnucoval, že to je přece ten nádhernej obraz. Jak když si v té Nohavicově písni Lež oblékla Pravdiny šaty a vydávala se za ni. Zkrátka totální vítězství zla.
Tak jen píšu, že s takovým pohledem se nikdy nesmířím a vždycky budu proti němu
24.05.2022 22:19:42
Evžen Huml:
Zenový mistr Pi-Tcha 353496 ale v soudobých prohlížečích už to rozšíření (a tedy ani jeho uživatelský skript) nefunguje. Změny designu nemám v plánu, ale třeba se tu toho někdo chytí a ten nápad zase ožije - což mu ale nezávidím, protože je to věc vkusu a těch je tu víc než hlav.
24.05.2022 21:59:10
Evžen Huml:
Ahoj, k "jsem kdysi toužil po té možnosti ignorace" - ta možnost už existuje, právě pro lidi kteří nechtějí potkávat některé přezdívky nebo klíčová slova (ale umí to daleko víc), viz https://zpovednicar.cz/
29.04.2022 15:15:18
Ivana Ivanová:
Takže podľa teba, napríklad ja, keď mám dlhodobo pocit smútku a často myslím na smrť, môžem cez psychiku naštartovať fyzickú smrť skrz choroby, ktoré moje fyzické telo spustí?
28.04.2022 20:19:24
Evžen Huml:
Ahoj! Děkuji Ti za upozornění, velmi - až tak pečlivě do historie jsem to neprocházel, ze starších věcí jsem preventivně uklidil/uklízel jen ta témata, kde se odehrával nějaký aktuální pohyb trollů. Hezký večer!
05.04.2022 20:30:30
bilej tygr:
Blond Real: Děkuju, podívám se na to. Teď zrovna mám dost co číst a studovat, ale ona za chvíli začne doba, kdy budu něco hledat - tak jsem si ty Tvoje odkazy uložil. Moc děkuju
05.04.2022 19:11:51
Blond Real ( ):
Ahoj tygře, hledala jsem na Googlu něco jako uložto v angličtině.. a našlo mi to mj. tvou zpověď . Já bych ráda objevila něco, kde jsou rozhlasové hry v angličtině, to se mi moc nedaří, ale ty jsi psal o textech, audioknihách a tady ti možná (?) pomohu.
Na knihy mám nejraději 1lib.cz. Určitě zkus.
A pokud jde o audioknihy, tak vk.com - nejlépe napsat do vyhledávače vk com + autora nebo název knihy, anebo https://vk.com/best_audiobooks a odtamtud se doklikáš i na nabídky jiných uploaderů. Docela hodně se toho dá najít taky na: https://archive.org/ .. Je to sice trochu pravěk, ale neva. Já jsem si tam stahovala nějaké staré časopisy a pohádky (mluvené slovo). Tak snad ti to pomohlo. Ahoj
31.03.2022 23:17:13
bilej tygr:
jivanmukta: Teadrinker tady má pořád profil, i když podle něj se tu objevil naposled asi před rokem. V době, kdy sem chodil, tak jsme spolu občas debatovali o buddhismu. Nevím o něm ale nic víc, než co se dočteš na zpovednici.
Konstrukty - jo, tak to nějak je s těmi lidskými naukami a náboženstvími. Já to trochu chápu tak, že to vyhasnutí se týká ega, našeho pocitu individuální identity. Ten když vyhasne, tak už tu tak jako tak není nic, co by se ještě mělo někam rozplývat nebo vyhasínat... takhle nějak to vyjadřuje Buddhova Sútra srdce. I když teď vlastně nevím, nakolk je uznávaná v theravádě...
No a když už není žádná individualita, tak třeba ještě působí nějaká pomáhající síla, nebo princip...
31.03.2022 19:48:18
jivanmukta ( ):
Díky za zprostředkování toho příspěvku od Teadrinkera, nevíš náhodou, kdo to byl zač? Působil dojmem, že to měl celkem srovnané v hlavě.

To, co píše, mi dává celkem smysl. Jak jsem už naznačil, něco jako bardo mi přijde velmi pravděpodobné, neztotožňuji se vůbec s ortodoxním theravadovým pojetím, podle kterého neexistuje žádný stav mezi a nové zrození je určeno převážně posledním myšlenkovým okamžikem v době smrti. Možná to jen špatně chápu, ale přijde mi to prostě jako nelogické a proti tomu, co učil Buddha. Na druhou stranu na té tibetské verzi mi zase nevoní ta rovnice nirvana = samsara, tedy že i bytost, která dosáhne nirvany, může v samsaře setrvávat pro dobro ostatních v nějakých buddhovských světech, které jsou mimo samsarický koloběh. To jde bohužel proti samotné podstatě toho, co učil Buddha o vesmíru a z čeho se pak vyvinula buddhistická kosmologie. Přijde mi velmi pravděpodobné, že i bytost, která za života nedosáhla úplného probuzení, může toho probuzení dosáhnout v bardu a nemusí se tudíž již zrodit. Pokud ale někdo tvrdí, že i potom tato bytost někde setrvává a může ovlivňovat dění v samsaře, tak to je už prostě něco jiného, než co učil historický Buddha Gautama - neříkám, že to považuji za nějaký zhoubný názor, ale s původním buddhismem to prostě nerezonuje. Buddha vždy a všude a za všech okolností mluvil o nibbaně jako o vyhasnutí, ustání - jinými slovy o vyhasnutí pěti skupin lpění, mezi nimiž je i vědomí...

Myslím, že do tohohle si každý bude hodně promítat své mentální sklony buď k eternalismu (tedy věčná existence v nějaké formě) a nebo naopak anihilacionismu (tedy zániku, vyhasnutí)... Ono to není tak jednoznačné ani v theravádové tradici, i tam je velká spousta lidí s eternalistickými sklony, kteří si nibbanu představují jako nějaké apersonální kosmické vědomí... Inu, i náboženství jsou konec konců jen lidské konstrukty
16.03.2022 23:28:47
Šedá lvice:
Nakukuji, Tygříku, protože jsem babka zvědavá a mám laptop u telky. A dobře vím, že jako nestor zpovědnice občas zapůsobíš, těší mě, že si tě nové osazenstvo i váží. Měj se krásně, chlape, jsem ráda, že si na mě někdo vzpomněl.
16.03.2022 22:37:59
Šedá lvice:
Někdy se sem zajdu podívat, doplnit vzdělání o posunu úrovně nových lidí, diskuzí, témat; jsi opravdu vytrvalec, mně se již nechce přispívat, jen si čtu u televize. Chci tě jen pozdravit, zároveň vyjádřit radost, že si Tygr po mnoha letech v jednom příspěvku na mě vzpomněl
Přidání nového zápisu
TVÁ PŘEZDÍVKA:  TVŮJ E-MAIL:
TEXT ZÁPISU:Opište kod:


  


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk