Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.967623, vloženo 25.10.2016 23:33:05 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Jaký je rozdíl mezi pohádkou a fantasy?
Je to podobné. Odehrává se ve středověku nebo raném novověku. Vládnou tam králové. Existují tam nadpřirozené bytosti, příšery a kouzla. V pohádkách vítězí dobro, ve fantasy taky? Ani nevím. Jediný rozdíl vidím v tom, že v pohádkách tolik neumírají lidé (i když taky) a ve fantasy dochází k bitvám atd. Napadají vás nějaké rozdíly?
 3I7N Muž  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
20.01.2021 19:22:44
Podle mého názoru je tím zásadním rozdílem to, že pohádka má jednu dějovou linii, obvykle velmi prostou a jednoznačnou.
Ve Fantasy bývá děj propletený jako tkanina několika linií, které drží pevně a pohromadě, a narozdíl od pohádky, kde je již od začátku zjevný konec (dobrý), tak ve fantasy může bý konec jakýkoliv: dobrý, špatný, třeba může i vybouchnout planeta s hlavními postavami, ale konec přesto bude dobrý, protože jistá demolice bude konečně provedena i s likvidací všech tamních obyvatel (viz. Stopařův Průvodce po Galaxii)
 Sinsin
26.10.2016 20:58:37
Tak fantasy se neodehrává ve středověku. Možná nějaké ano, ale většina ne. Některé fantasy se odehrává ve světě, který připomíná náš středověk, ale je i fantasy, které se odehrává v moderní době nebo kdykoli jindy.
 Jedna
26.10.2016 10:33:44
Pohádka má lidový původ, černobíle se zaobírá bojem dobra se zlem, mívá jednoduchou a naivní zápletku a je určena spíše pro děti.
 I841
26.10.2016 09:37:02
Opravdové pohádky, tj. ty, které se vykládají po staletí a prošly proto dlouhým vývojovým procesem, jsou vlastně archetypické. To znamená, že vystihují vnitřní zkušenost lidstva, jakousi esenci moudrosti, zobecněné poznání, vlastní kolektivnímu nevědomí. Jejich posloucháním (a citovým prožíváním) člověk přijímá tohle obecné vědění lidstva, kultivuje svou intuici, vtěluje do své psyché obecné lidské hodnoty atd.
Např. to, že dobro vždy vítězí, je takovým příkladem konstruktivního archetypu. Dobro vždy nevítězí ve fragmentech vývoje, v jednotlivém životě může člověk dopadnout špatně. Ale lidská duše, z hlediska vývoje celého lidstva a ne jen z pohledu jednotlivce, tím vždy přinese něco dobrého; a tak z hlediska kolektivního nevědomí lidstva to je skutečně tak, že dobro vždy vítězí.
To samozřejmě neplatí pro umělé pohádky, které nebyly utvářené dlouhým vývojem, ale vymyslel si je nějaký redaktor třeba za peníze.

Fantasy leckdy v sobě také mají archetypické prvky, protože jejich autoři je v sobě nějak cítí (ať už vědomě, nebo nevědomě). V tom je podle mne skutečně jednička Tolkien, ten měl pro archetypické vrstvy psyché velký smysl. Proto jsou dobré fantasy tak úspěšné. Ale jsou promíchané s různými módními nebo populistickými prvky, např. je v nich hodně scén, které uspokojují zejména dospívající tím, že umožňují kompenzaci pocitů nedostatečnosti, které dnešní dospívání přináší... (takový superman např.).
 bilej tygr Muž70 Kategorie
26.10.2016 08:21:53
>Obluda
Ty jsi viděla takový film nebo četla takovou knihu? Pokud někde takový námět byl, tak se vždy pokud je mi známo ukázalo, že se ta "magie" dá vysvětlit technicky :)
 Ježek second edition Muž35 Kategorie
26.10.2016 06:22:05
V pohádce dobro porazí zlo ve fantasy zlo porazí dobro
Smajlík  Statistický expert
26.10.2016 00:53:34
Však klidně mohou být reálné, jen ne tady.

Co takhle žánr sci-fantasy? Kdy lidé doletí na cizí planetu, kde je středověká společnost, která např ovládá magii.
Smajlík  Obluda
26.10.2016 00:23:56
>Obluda
Nikoliv, pohádka je typická tím, že se tam vyskytují věci, které nejsou v obecné rovině fyzikálně možné, čímž se liší od jiné literatury. Nejčastější porovnávání je se sci-fi, kde autoři předpokládají že něco takového by se v budoucnosti na základě v současnosti známých poznatků mohlo časem stát. Že to funguje je dobře vidět vzhledem k tomu kolik vynálezů ze sci-fi je dnes realita a obvykle se jedná o věci technické (namátkově ponorka, lety do vesmíru, mobil, PC co se vejde do kapsy, tablet, uhlíková vlákna...). Zajímalo by mne kdy budou reálné ty věci z pohádek a žánru fantasy (např. démoni, kouzla...).
 Ježek second edition Muž35 Kategorie
26.10.2016 00:05:34
Ježek: tak pohádka v tom případě může být jakkákoliv beletrie, která není podle skutečné události.
 Obluda
26.10.2016 00:03:45
Prostě fantasy je pohádka v plné verzi. To ale nemění nic na tom že je to pohádka :)
 Ježek second edition Muž35 Kategorie
25.10.2016 23:46:02
Rozdíl je hlavně ve stylu, jakým je to napsané - pohádka je určená pro děcka, takže tam nejsou příliš komplikovaná souvětí, máš tam jednodušší černobílé charaktery postav, žádná erotika, násilné scény jsou osekané o všechny nechutné detaily, po kterých by ses mohl v noci počůrávat atd. Fantasy je pro dospělé, takže tam všechny tady tyto věci můžeš najít a je taky mnohem komplikovanější a ne tak přímočaré jako pohádka (pokud to teda není nějaká béčková srágora samozřejmě).
 Zvědátor Muž30 Kategorie
25.10.2016 23:40:46
Veliký rozdíl, tam je.
 Whoisit Muž96 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk