Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.900433, vloženo 05.10.2015 14:41:22 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
osvícení
Co to podle *vás je?
Je možné toho dosáhnout?
A jak by vypadal život osvíceného mezi námi neosvícenými?

Řekl bych že osvícení je dosažení maximálního potenciálu daného jednotlivce. Uvědomováni si všeho co je v daný okamžik možné. Z "vědeckého" hlediska mě napadá, že by mohlo jít o zapojení mozkové kapacity na max., jestli se nepletu člověk běžně využívá jen něco přes 10% mozkové kapacity...

Asi je možné toho dosáhnout, i když nejspíš je potřeba tomu podřídit celý život, a taky mít patřičné vedení...

Život je to asi věru osamělí, mezi lidmi kteří ani nemohou pochopit ba dokonce si představit co si takoví člověk uvědomuje.. Na druhou stranu odhalovat tajemství lidství a přírody celkově musí být tajemné a vzrušující... Takže oscícenému asi až tak smutno nebude...

No, co myslíte vy?
 bramborový yogurt Muž21  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
06.10.2015 19:30:27
Já nemyslim, že by to bylo něco tajemného nebo mystického nebo něco pro běžný smrtelníky nepochopitelnýho. Myslím, že osvícený člověk se cítí obyčejně, ale zároveň krásně, jako by byl se vším propojený. Akorát myslim, že to má dvě roviny, jednu duševní, která je podmíněna zkušeností (takže člověk nepoznává z vlastní vůle, ale díky tomu, co prožívá v určitých situacích) a druhá rovina je chování, přeměna starých vzorců chování, aby člověk, až ucítí, co má (co chce) doopravdy dělat, tak aby to v tu chvíli opravdu udělal (a nebyl např. pasivní nebo se nebál).

A přijde mi, že si to představuješ jako něco nadpřirozeného, já si dokážu představit, že takový člověk se chová normálně jako vždycky, jde jen o ten pocit, něco jako kdyby sis vzal drogu, kdy bys na pohled fungoval normálně, ale uvnitř cítil ty krásný pocity. Neni snad všechno jenom chemie? Tak pokud není láska něco nadpřirozeného, osvícení taky ne.:)
 modřín opadavý
05.10.2015 20:40:41
Střelenka: Možná je i osamělý, ale myslím, že se určitě nenudí. Jistě má stále co objevovat, zkoumat, srovnávat, odvozovat, hledat vazby a spojitosti ... jenom své poznatky asi nemá s kým sdílet, protože by mu stejně asi nikdo nerozuměl. Pro nás "obyčejné smrtelníky" je tu i tam a vlastně nikde.
 A2ME
05.10.2015 20:35:23
bramborový yogurt: Myslím, že v tomto případě to funguje trošku jinak...ale je to jen teoretizování. Souhlasím s tím, že snažit se pochopit osvícení je pro obyčejného člověka stejné, jako kdyby se mravenec snažil pochopit integrály...
 Střelenka
05.10.2015 20:31:16
Střelenka
Taky si myslím že jednota či sounáležitost s okolím samotu nepřipouští. Nadruhou stranu sama píšeš, že se to musí zažít aby to člověk pochopil. A právě nemožnost sdílení svých prožitků vyvolává pocit osamělosti.
 bramborový yogurt
05.10.2015 20:20:56
Myslím, že je to pojem pro běžného člověka dost neuchopitelný - je to něco, co lze pochopit, až když se to zažije.
Nemyslím, že je to něco, co přichází bez příčiny, jako blesk z čistého nebe (někdy ano- ale jen zdánlivě) - naopak , tomuto stavu musí předcházet tvrdá práce na sobě.

Zajímavé je, že narozdíl od Hodislavy se domnívám, že osvícený člověk není nikdy osamělý - byť by byl i fyzicky sám. Je naopak v dokonalé jednotě a spojení s ostatními bytostmi.
 Střelenka
05.10.2015 19:57:13
Díky
 bramborový yogurt
05.10.2015 19:42:52
Osvícení přichází zčistajasna samo od sebe. Jako blesk z čistého nebe. Najednou tu je a ty ani nevíš, jak, proč a za co. Jako když cvakneš vypínačem.

Pokaždé je ho jenom tolik, kolik v danou chvíli uneseš, potřebuješ, možná si i zasloužíš.

Neexistuje absolutně úplně osvícený člověk, jsme jenom více či méně osvícenější.

Říká se, že osvícenost a moudrost přichází s věkem, ruku v ruce se stářím. Mnozí z nás však zestárnou a zemřou, aniž by se kdy stali osvícenějšími.
 A2ME
05.10.2015 18:06:16
bramborový yogurt: Náhodný článek - http://www.stoplusjednicka.cz/5-nejvetsich-mytu-o-lidskem-mozku

"I vy jste někdy pravděpodobně slyšeli, že člověk běžně využívá jen 10 % své mozkové kapacity. Tato rozšířená nepravda má zřejmě původ v tvrzení amerického psychologa Williama Jamese, jenž na začátku 20. století prohlásil, že „průměrný člověk jen zřídka dosáhne byť jen malé části svého skutečného potenciálu“. Je záhadou, kdo k tomuto obecnému prohlášení přilepil velmi konkrétní desetiprocentní vzorec a vztáhnul jej přímo na mozek, ale faktem je, že obdoba citátu byla připisována například Albertu Einsteinovi.

Mýtu se chopila řada podnikavců, kteří přišli s množstvím knih radících, jak využít zbývajících 90 % potenciálu. Jenže lidský mozek nemá žádné nevyužité rezervy a nikdo by rozhodně nemohl žít jen s jeho fungující desetinou. Díky moderním přístrojům víme, že náš mozek stále pracuje bez ohledu na to, co právě děláme. Některé části jsou aktivnější, ale s výjimkou například mozku poškozeného nehodou se nedá říct, že by kterákoliv z jeho oblastí byla naprosto nečinná."

- Asi to bude pravda, slyšel jsem to několikrát. Nedávno jsem viděl rozhovor s jedním uznávaným psychologem/psychiatrem, kterého se na to ptali a jen se rozesmál a vysvětlil, že to je nesmysl. Jen mám úplně okno, kde jsem ten rozhovor viděl. Možná si vzpomenu časem. Alfard má možná minimální rozhled co se týče duchovna a iracionálnějších částí světa, ale na vědecké rovině je podle mě jedna z nejdůvěryhodnějších postav zpovědnice.
 Hrabě Depeš Muž21 Kategorie
05.10.2015 17:12:48
Alfard
Jinak díky za tvůj poznatek, tušil jsem že to je zastaralá indormace i když je to pár let co nám to vysvětloval učitel biologie na střední... Ale že by to mělo být 80 % ..... Můžeš uvést nějáký zdroj?
Smajlík  bramborový yogurt
05.10.2015 17:06:49
termín osvícení
ok, to beru
Smajlík  bramborový yogurt
05.10.2015 17:05:07
bramborový yogurt: to bylo na Hodislavu. To že chceš můj názor mě nezajímá.
Smajlík  termín osvícení
05.10.2015 17:04:52
Osvícení není osvícenství. Je to probuzení. To co tu capstere popisuješ s tím nemá nic společného. Buddha dosáhl osvícení po tom co se vzdal majetku a moci. Mluvíš o něčem jiným. Když se objeví nová myšlenka často to v rukou mocnářů přínáší zhoubu a masakry. Jenže osvícení o kterém je tu řeč je povznesení se nad názory a nyšlenky, staré či nové...

Alfard
Seš fakt tak chytrej? To slovo "osvícení" má víc významů. Podívej se do slovníku chytrolíne. Myslm že z úvodního textu je jasný o jakém osvícení je tu řeč....
 bramborový yogurt
05.10.2015 16:56:40
Bramborový jogurt je zajímavý nápad, ale moc si tu chuť nedovedu představit.
Smajlík  no comment
05.10.2015 16:55:43
Film od Kubricka.
 dfj
05.10.2015 16:46:21
Přesně tak. Jakmile se někdo v dějinách povznesl nad náboženství tak vždycky povraždil nejenom svoje nepřátele ale i stoupence. Osvícenci stejně jako nacisti nebo komunisti. Sliboval nebe a vytvořil peklo.
 Capster
05.10.2015 16:22:37
jen poznamka, tech 10% kapacity je uz dneska vyvracenych, byla to chyba velmi hrubeho mereni. Ted se hovori o 80 a asi i vic

osviceni je kvantilmsvetla dopadajiciho na plochu, nic imaginarniho.Kup si baterku
 Alfard Muž55 Kategorie
05.10.2015 16:05:37
Hodislava
No vnímám to hodně přes soc. vazby, protože takovej je svět ve kterým žijem. Osvícený člověk by to nejspíš viděl jinak...
A co je podle tebe osvícení teda? Snad to neodbideš citací :P

termín osvícení :
a tvůj názor? odkazy mě moc nezajimají...

Capster : Naopak. Osvícení je, mimo jiné, povznesení se nad jakékoli náboženství nebo názorové proudy obecně... Asi si ten pojem pleteš s nějákým náboženstvím...
 bramborový yogurt
05.10.2015 15:20:50
Osvícení je když začneš hlásat zdravý rozum, svobodu, rovnost a bratrství, připneš si trikoloru a začneš sekat hlavy gilotinou. Nejdřív těm co mají jiný názor a pak úplně všem. Dokud jí neuseknou tobě. Dost se to podobá islámskému státu.
 Capster
05.10.2015 15:07:30
https://www.youtube.com/watch?v=R2u-l44w9Bo&t=17m57s
Smajlík  termín osvícení
05.10.2015 14:48:38
Termín "osvícení" vnímám spíš skrze sociální vazby, maximum empatie ke svému okolí ....

Mám-li se na termín podívat z tvého pohledu, ano, je to asi schopnost vnímat fyzikální zákonitosti "jinak". A věřím, že takový člověk je v jádru osamělý - je to asi jako vysvětlovat plošticím, co je to "včera jsem byl na pivu".
 Hodislava Žena40 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Sbírejte razítka! Je to zdarma... CESTOPAS ...soutěžte s ostatními nebo se nechte inspirovat k výletům.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk