Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.894272, vloženo 29.08.2015 02:24:00 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Nechal zaplatit mě!
Stala se mi dnes taková věc - nic závažného, ale zajímal by mě i názor jiných.

Našla jsem si přes jistý server anglického rodilého mluvčího (konkrétně to byl 22 letý mladík ze Skotska) na hodiny konverzace. Dnes jsme si po mailu domluvili první hodinu - ani u mě, ani u něj - prostě na neutrální půdě, konkrétně v OC Letňany, bylo to sice blíže mého bydliště, ale on tvrdil, jak s tím nemá abslutně problém. Tam jsme měli sraz a tak nějak logicky vyplynulo(i jsme si to po mailu psali), že si někam sedneme - co taky jiného. Navrhla jsem jednu restauraci v tomto centru, že je tam poměrně ticho a klid, tedy vhodné na výuku.
Každý jsme si objednali Pepsi (já light, ale cena byla pochopitelně stejná). Hodina proběhla - ušlo to, řekli jsme si, že už tedy končíme. On se začal balit a já možná tak nějak pro sebe podotkla (v Aj pochopitelně) - "zaplatíme tedy na baru". A připadalo mi, že on řekl něco ve smylsu "samozřejmě" nebo tak. A pak řekl, že trošku spěchá a že jde napřed. Tak jsem si v pohodě sbalila věci a šla na bar zaplatit tu svojí pepsi. v domnění, že on si jde pochopitelně zaplatit tu svoji.
Docela dost mě tedy pak překvapilo, když číšník řekl - "ano, to byla dvakrát pepsi" ...a pak mi docvaklo, že borec to nezaplatil a normálně beze slova pípnutí o placení odešel. Ta pepsi (což jsem tedy předem nevěděla a určitě ani on) tam stála 45 kč, takže po mně chtěli 90Kč a po té, co číšník usilovně předstíral, jak nemůže najít desetikorunu, jsem to zaokrouhlila na 100. Hodina mě stála 300Kč a pak tedy ještě 100m vtipné:-).
Je to možná kravina, ale mě fakt docela šoklo, že ode mě někdo inkasuje 300 kč za chvilkový pokec v AJ a pak zmizí jak pára nad hrncem bez jediného slova domluvy o placení. Přišlo mi úplně samozřejmé, že útratu si zaplatíme každý sám, nenapadlo mě ani ve snu, že si jen tak odejde.
Byla to normální domluva, že jdeme někam ven, kdyby řekl - v restauraci neučím, nechci utrácet, přijeď ke mně nebo přijedu já, tak proč ne, bylo by to aspoň narovinu, ale takhle?
Jsem z toho hodně rozladěná a ačkoliv jsme si domluvili další hodinu na neděli, uvažuji, že to úplně zruším a budu hledat lektora dál.
Předtím mu to ale chci napsat a nevím, jaký tón zvolit - naštvaný, vysvětlující, mentorský:-) a jak to vůbec napsat? Je to taková blbá situace - on si třeba říká když má na platby hodin, tak útratu taky zatáhne, nebo něco v tom smyslu, a nemá třeba vůbec pozit, že něco pohnojil.
Já si ale myslím, že je to vrcholně neslušné a prostě se tohle nedělá.
Tak co myslíte? Poraďte, pište názory:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
30.08.2015 01:22:55
A z toho plyne že nejlépe je vymalovat si sám.
Smajlík  Ježek second edition Muž35 Kategorie
29.08.2015 20:46:16
Ano dle mého názoru je to hodně nevychováné. Já už bych se s ním nesešla. A jaký tón bych zvolila? Asi pohrdavý, ale nad věcí :-) Ještě mě napadá jestli tě špatně nepochopil.

pex
To co píše nedává smysl. To je jako tvrdit, že si pozveš malíře, aby ti vymaloval byt a místo toho, že mu zajístíš jídlo a pití, tak budeš čekat, že tě večer po práci bude zvát na večeři za to, že mu umožňuješ si vydělat? Vážně to postrádá jakoukoli logiku.

To je podle mě docela nesmyslnej příklad. Pokud mám doma celej den malíře, tak je slušnost mu nabídnou něco k jídlu nebo pití. Pokud se s někým sejdu na neutrální půdě není moje povinnost ani slušnost za něj platit.
Smajlík  kokoškaaa Žena31 Kategorie
29.08.2015 19:56:58
No moment. Nechat platit babu je za všech okolností buranské. Já vím, že vy ajťáci jste trochu naštíru se slušným vychováním, ale stejně.
ewlk
-------
Pokud jde o pracovní poměr, pak nikoli.

Google -> "etiketa práce muž žena"
 libik Muž34 Kategorie
29.08.2015 19:18:05
libik: No moment. Nechat platit babu je za všech okolností buranské. Já vím, že vy ajťáci jste trochu naštíru se slušným vychováním, ale stejně.
 ewlk
29.08.2015 18:45:52
Tak se uč sama. Princip? Principem tohoto případu je tvá omezenost. Navíc nechápu, jak lidé mohou diskutovat o takovém nesmyslu. A tak dlouho. A tak nekvalitně.
Smajlík  Olson Muž27 Kategorie
29.08.2015 18:18:11
Promiň, ale nesouhlasím s tebou. Sama jsem jednu známou tak trochu doučovala angličtinu, dohodly jsme se na přátelské ceně 150 Kč za hodinu nebo hodinu a půl. Když nebyla možnost neutrální půdy, šly jsme do čajovny, kde mi ona útratu zaplatila. Přece jenom, já jsem se musela přizpůsobit jejím požadavkům na čas, dopravit se na jí požadované místo. Pokud ten člověk neinzeroval, že má prostory, tak jsi přece musela počítat s tím, že někde musíte být. A jestli jsi neměla možnost ho vzít přímo domů, tak je to prostě tvůj problém. On přišel za tebou, aby tě učil a aby si vydělal. Ne aby utrácel v restauraci, kam třeba vůbec nechtěl jít.
 OneEye
29.08.2015 17:51:55
Kdyz si pozvu domu remeslniky - dam jim najist a napit
Kdyz vytahnu malire do hospody a chci s nim krafat o barve - platim
Kdyz si pozvu na svatbu fotografa - zajistim mu obed
Kdyz mi budou v zime lezt po fasade delnici na leseni - uvarim jim caj a nabidnu kolac

Nic z toho nemusim. Ale je to SLUSNOST.

Plati ten, kdo neco chce. Kdyby on te prosil, ze nema na chleba, at si od nej beres lekce - platil by on. Kdyz te nejakej financni poradce vytahne na kavu - plati on. Kdyz pujdes presvedcovat reditele firmy, aby si koupil tvoje vyrobky, platis ty. Kdyz ty sama oslovis lektora a chces aby te zrovna on ucil - a on navic za tebou musi jet - je krajne neslusny cekat, ze by platil on.

Jeho hodinova sazba je 300 Kc. Pokud stravil pul hodiny cestou tam a pul cestou zpet, jsme na 150. Rekni mi jedinej duvod, proc by si mel platit piti, kdyz tam jel jenom kvuli tobe a tvoji hodine.
 Hildegarda Čtvrtá Žena25 Kategorie
29.08.2015 16:47:18
Cesta z Kladna do Prahy je výrazně dražší, než Pepsi. Tam je pochopitelné, že to někomu zaplatíš, když to třeba mohlo stát až 3 stovky za lístek na vlak.
---------
Stojí to 40,- kč, ale je celkem jedno jestli to je dvacet korun nebo tři stovky.

Říkáš, že má zaplatit Pepsi, protože bez ní by nemohl učit. Ok, podle té logiky ona musí zaplatit cestu.
--------
"Pokud by to bylo něco nestandardního/nadstandardního pak ano. Ale být schopen se dopravovat po Praze pokud se jedná o pražského lektora je považováno za samozřejmost. "

stejně jako je považováno za samozřejmost, že bude schopen si zaplatit pití, co si dobrovolně objednal.
-------
Očividně to za samozřejmost považováno není.

Nevím, jak to mají na západě, ale asi tam taky není běžné jen tak bez zaplacení odejít z restaurace a nechat ještě ženu (!!!), aby to zatáhla, aniž bychom se tak domluvili.
-----------
Na západě obvykle mají větší respekt k podnikatelům, živnostníkům a jím podobným a podle toho i uvažují.

ha, takže abych se nedopustil faux pass přes personálem v restauraci, tak se ho radši dopustím přes slečnou/paní, které je ještě můj klient tím, že si dám předražené pití a pak si v klidu jen tak odejdu a nechám ji to zatáhnout (!!). Skvělé!
--------
Ne, neměl by ses dopustit žádného faux pass. A on se žádného nedopustil :).

protože mi bouráš mou představu o tobě
-------
strašné :)

To tak možná v nějaké ultra mega luxusní restauraci, kde oběd stojí dva tisíce a chodí tam lidi, co o Pepsi nikdy neslyšeli, protože pijí normálně archivní vína...
Maximilian
--------
I v tý nejposlednější zaplivaný hospodě je navštívení podniku a neobjednání si ničeho považováno za faux pass.
 libik Muž34 Kategorie
29.08.2015 16:34:53
Třeba to zaplatil a číšník tě ošidil nebo se spletl.
Smajlík  taky možnost
29.08.2015 15:53:36
Ještě mě napadl jeden postřeh k tomu faux pass...

Pochopitelně v restauraci, které je na takové úrovni, že si tam člověk může dát Pepsi určitě není faux pass si nedat nic. To tak možná v nějaké ultra mega luxusní restauraci, kde oběd stojí dva tisíce a chodí tam lidi, co o Pepsi nikdy neslyšeli, protože pijí normálně archivní vína...
Smajlík  Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 15:21:21
"A už vůbec to nemá nic společného s tím kolik stojí či nestojí kola."
- jak jako nemá? Cesta z Kladna do Prahy je výrazně dražší, než Pepsi. Tam je pochopitelné, že to někomu zaplatíš, když to třeba mohlo stát až 3 stovky za lístek na vlak.

Naše logika se ale drží drobností. Říkáš, že má zaplatit Pepsi, protože bez ní by nemohl učit. Ok, podle té logiky ona musí zaplatit cestu (a když říkám CESTU, myslím tu cestu 15 minut tramvají v rámci města, ne kilometrový cesty přes celý ČR). Pokud s tím nesouhlasíš, je tvoje logika nekonzistentní, pokud ano, trvám na to, že je ta logika podivná a rozhodně nenormální.

"Ale být schopen se dopravovat po Praze pokud se jedná o pražského lektora je považováno za samozřejmost."
- stejně jako je považováno za samozřejmost, že bude schopen si zaplatit pití, co si dobrovolně objednal.

"To jaksi není statisticky relevantní informace :)." - ale to je. Pokud je něco "nepsané pravidlo" měli by ho znát všichni normální lidé. Jelikož ho neznám já, Kiki a dalších několik lidí v diskuzi a nikdy jsme o něm neslyšeli, není to nepsané pravidlo obecně (maximálně tak v nějakých kruzích).

Nevím, jak to mají na západě, ale asi tam taky není běžné jen tak bez zaplacení odejít z restaurace a nechat ještě ženu (!!!), aby to zatáhla, aniž bychom se tak domluvili.

"je to považováno za obrovské faux pass." - aha, takže abych se nedopustil faux pass přes personálem v restauraci, tak se ho radši dopustím přes slečnou/paní, které je ještě můj klient tím, že si dám předražené pití a pak si v klidu jen tak odejdu a nechám ji to zatáhnout (!!). Skvělé!

"To jo, mluvil jsem k věci, slušně a jsem jiného názoru než ty = zasloužím si urážku. "
- urazil jsem tě, protože tě mám na rozdíl od ostatních lidí na zpovědnici za inteligentního, a protože mi bouráš mou představu o tobě, vadí mi to a jsem na tebe z principu ostřejší. Kdyby to, cos napsal, napsal někdo jiný, neurážel bych ho.
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 15:09:08
Stejně jako ta Pepsina.
---------
Když si neobjednáš, nemůžeš být v místnosti a nemůžeš poskytnout službu. Takže ne, není to jako ta pepsina.

Můžeš říct, že během výkladu mu vyschlo v hrdle a musel si Pepsi koupit, aby mohl dál mluvit. Ale taky můžeš...
---------
Být ve stavu, který umožňuje poskytovat službu, je základním předpokladem pro poskytování takové služby a není spojen bezprostředně s vykonáváním dané služby. Takže říct si můžeš co chceš, ale musí to dávat smysl.

můžeš přestat opakovat argument, který jsem ti vyvrátil?
---------
Nevšiml jsem si nikde, že bys to vyvrátil. A už vůbec to nemá nic společného s tím kolik stojí či nestojí kola.

souhlasíš-li s proplácením jeho Pepsi, kterou si koupil zcela z vlastní vůle, musíš souhlasit i s proplacením lísku na tramvaj podle tvé logiky.
---------
Pokud by to bylo něco nestandardního/nadstandardního pak ano. Ale být schopen se dopravovat po Praze pokud se jedná o pražského lektora je považováno za samozřejmost.

vzhledem k tomu, že jsem z toho třeba já nebo kiki v šoku to evidentně není žádný zvyk.
--------
To jaksi není statisticky relevantní informace :). Pokud to ale je pravda, ukazuje to bohužel na to, že vůči západu máme ještě co dohánět.

tu urážku sis prostě zasloužil.
---------
To jo, mluvil jsem k věci, slušně a jsem jiného názoru než ty = zasloužím si urážku. Ne, nepřekvapuje mě to.

Nikdo tě nevyhodí z restaurace, když si nic nedáš. Stačí, když si objedná jen jeden ze dvou lidí.
---------
Možná tě vyloženě nevyhodí, ale ve společnosti, kde se nacházíme, je to považováno za obrovské faux pass. Opět se předpokládá, že se normální člověk nebude cíleně nějakého velkého faux pass dopouštět.

Ano, seznámí tě s tím DOPŘEDU.
--------
Protože jak jsem psal je to firma, která má přesně sepsaný jak, co a za kolik a proto tam k nedorozuměním většinou nedochází.
 libik Muž34 Kategorie
29.08.2015 14:58:58
Maximilian: no tak, když tě tohle baví, tak to je jiná. Tak to přeji příjemnou zábavu a hodně skvělých zážitků.
 MS-fanousek Muž38 Kategorie
29.08.2015 14:46:12
MS-fanousek: Ano, mě tato diskuze baví. To, že to nějaký nick xyz ze zpovědnice považuje za diskuzi o hovně na tom nic nezmění.
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 14:45:11
Maximilian, libik: že vás tyhle debaty o hovně baví. Jak sem si to četl, tak mi přijde rozumnější co píše libik.
 MS-fanousek Muž38 Kategorie
29.08.2015 14:29:54
libik:
"Ano, je to nepsané pravidlo." - né, to není.

"Ne, to není náklad spojený bezprostředně s poskytováním dané služby." - Stejně jako ta Pepsina.

Můžeš říct, že během výkladu mu vyschlo v hrdle a musel si Pepsi koupit, aby mohl dál mluvit. Ale taky můžeš říct, že kdyby zůstal doma a žádnou službu neposkytoval, nemusel by si kupovat pizzu. Protože on někam musel jít, z cesty mu vyhládlo a musel si ji koupit, tudíž je to vlastně "náklad spojený bezprostředně s poskytování dané služby" - bez té pizzy by měl hlad a nedovedl by podávat výkony jakožto lektor =))

"Pokud je to lektor z Prahy a budeš chtít aby dojel třeba do Kladna, tak ano, budeš mu muset proplatit cestu. " - můžeš přestat opakovat argument, který jsem ti vyvrátil? Cena jedné Pepsi neodpovídá cestě z Prahy do Kladna, ale asi několika minutové cestě v tramvaji v rámci města.

Říkám ti znovu - souhlasíš-li s proplácením jeho Pepsi, kterou si koupil zcela z vlastní vůle, musíš souhlasit i s proplacením lísku na tramvaj podle tvé logiky.

"Nikoli, není zvykem v naší společnosti platit za pozvání do bytu." - stejně jako není zvykem v naší zemi platit za někoho pití jen proto, že mě učil aniž bych řekl "bůůů"

Já už měl hodně často setkání s různými lidmi a zažil jsem různá doučování a nikdo z těch lidí neodešel bez placení a vzhledem k tomu, že jsem z toho třeba já nebo kiki v šoku to evidentně není žádný zvyk.

":), konstruktivní debata je vždy přínosem. " - tu urážku sis prostě zasloužil. Nesnaž se tvářit, že jsem nenapsal nic jiného kromě toho.

¨"Není, objednání nějakého nápoje byla nutná podmínka pro možnost poskytnutí služby." - né, to nebyla. On si Pepsi dávat nemusel. Nikdo tě nevyhodí z restaurace, když si nic nedáš. Stačí, když si objedná jen jeden ze dvou lidí.

"Ale samozřejmě když si řekneš o nějaký nestadnardní/nastandardní požadavek, který bude znamenat vyšší náklady, bude tě to i víc stát."

- Ano, seznámí tě s tím DOPŘEDU. Nepředpokládají automaticky bezeslova jen tak, že jim to sám od sebe zacvakáš. Nestrhnout si to jen tak z účtu, aniž by tě o tom neinformovali.
A pokud ano, nejspíše by sis u té firmy žádné další služby už neobjednal.
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 14:15:53
Na základě čeho se to automaticky předpokládá? Jak to, že má to nepředpokládám? Jak to, že to nepředpokládala kikiwhite? Je to nějaké nepsané pravidlo, které znají jen někteří?
------------
Ano, je to nepsané pravidlo.

Kdyby si ten lektor koupil cestou pizzu, budeš souhlasit také, že mu ji kikiwhite má proplatit? Stále je to "náklad v rámci studia" ?
----------
Ne, to není náklad spojený bezprostředně s poskytováním dané služby.

Kdyby ten lektor souhlasil s tím, že pojede ke kikiwhite domů, musela by mu proplatit cestu?
------------
Pokud je to lektor z Prahy a budeš chtít aby dojel třeba do Kladna, tak ano, budeš mu muset proplatit cestu.

A co když bude on souhlasit s tím, že pojede ona k němu domů? Proplatí mu každou jednotku vzduchu, kterou u něj prodýchala? Každou nitku sedačky, kterou proseděla?
------------
Nikoli, není zvykem v naší společnosti platit za pozvání do bytu.

Nebo je prostě to, co píšeš kopa p*čovin
------------
:), konstruktivní debata je vždy přínosem.

A je to prostě problém toho lektora, že si objednal Pepsi?
---------
Není, objednání nějakého nápoje byla nutná podmínka pro možnost poskytnutí služby.

Když ke mně dojedou nainstalovat satelit, mám těm chlápkům zaplatit předem domluvenou fixní cenu za službu, nebo jim ještě mám proplatit cestu? Benzín co projeli?
--------
Zaběhnuté firmy mají na všechno ceníky, kde jsou veškeré takové výdaje započítány do dané služby, takže tam málokdy dochází k podobným nedorozuměním. Ale samozřejmě když si řekneš o nějaký nestadnardní/nastandardní požadavek, který bude znamenat vyšší náklady, bude tě to i víc stát.
 libik Muž34 Kategorie
29.08.2015 13:58:07
libik: Když pominu, že se nepíše "by jsi", tak mohl by sis něčím podložit tvrzení "pak se automaticky předpokládá, že..."? Na základě čeho se to automaticky předpokládá? Jak to, že má to nepředpokládám? Jak to, že to nepředpokládala kikiwhite? Je to nějaké nepsané pravidlo, které znají jen někteří?

Kdyby si ten lektor koupil cestou pizzu, budeš souhlasit také, že mu ji kikiwhite má proplatit? Stále je to "náklad v rámci studia" ? Kdyby ten lektor souhlasil s tím, že pojede ke kikiwhite domů, musela by mu proplatit cestu? A co když bude on souhlasit s tím, že pojede ona k němu domů? Proplatí mu každou jednotku vzduchu, kterou u něj prodýchala? Každou nitku sedačky, kterou proseděla?

Nebo je prostě to, co píšeš kopa p*čovin a je prostě problém každého člověka, za co dá prachy? A je to prostě problém toho lektora, že si objednal Pepsi?

Když ke mně dojedou nainstalovat satelit, mám těm chlápkům zaplatit předem domluvenou fixní cenu za službu, nebo jim ještě mám proplatit cestu? Benzín co projeli? A co když někdo z nich šlápl cestou do ho*na, mám mu koupit nové boty? Co když si někdo z nich cestou koupil Pepsi? Uvědomuješ si, jak je tvá logika vycucaná z prstu a zvrácená?

Ten lektor se dohodl na nějaké ceně. Chtěl 300kč? Chtěl! Pokud chtěl proplatit z nějakého zvráceného důvodu další náklady, měl to říct. V opačném případě je to pitomec...
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 13:47:24
A kde máš tu hranici, kdy je ten výdaj OK a kdy už musí platit "student" ?
Maximilian
---------
Měl by jsi zaplatit všechny výdaje, které vzniknou poskytovateli služby navíc v přímém důsledku nějakého tvého přání nebo v důsledku nestandardní/nadstandardní aplikace této služby, které nejsou samy o sobě v ceně té služby.

Tj. budeš doučován v restauraci namísto standardního "u mě"/"u tebe"/"v učebně", pak se automaticky předpokládá, že zaplatíš výdaje navíc s tím spojené.

Mnoho lektorů ale tuto možnsot vůbec nenabízí a rovnou v inzerátu píší, že hodiny dávají v kavárně, hospodě apod.
--------
Pak první co by tě mělo napadnout je, že to teda bude určitě v hospodě, jak to asi bude s útratou (když dotyční vyloženě to kafe/kolu nepotřebujou, ale dát si to musí) a zeptat se dotyčného.

Každopádně když někdo inzeruje, že si chce za hodinu vydělat tři stovky, pak si chce vydělat tři stovky, ne 250.
 libik Muž34 Kategorie
29.08.2015 13:34:12
Hele...

zásadní otázka je, jestli tě učil tak dobře, abys za něj platila 345Kč na hodinu + svoje drinky někde v restauraci.

Myslím, že jsem bohatší, než ty (to záleží, jestli nejsi učitelka nějakých milionářů :-)),
ale 300Kč nebo víc za hodinu kecání v angličtině s rodilým mluvčím bych nikdy nedal.

To bych se radši nabídnul jako dobrovolník, že se budu starat o cizince nebo bych zašel do nějakýho baru v hostelu, kde jsou cizinci a měl bych to zadarmo, respektive za svojí útratu za drinky... A také rodilé mluvčí :-)

Jinak v hodně pracích je angličtina jako hlavní jazyk, takže máš komunikaci s cizincema zadarmo a pak existují profesionální online kurzy, kde máš dokonalou angličtinu namluvenou rodilými mluvčími...
To, že je rodilý mluvčí, tak nic ještě neznamená, češtinu cizince učí podomácku také kdekdo, bez nějakého vzdělání.
Kdyby vystudoval anglický jazyk na univerzitě ve své zemi a pak to učil, tak by ta cena byla oprávněná včetně drinků, ale takhle se ti jenom směju,
že vyhazuješ peníze oknem...

Jako ženská si můžeš nabalit cizince jednoduše a ten tě může učit zadarmo, ještě ti bude kupovat drinky a dávat masáže :-)

takže zásadní problém vidím v tvém přístupu a ne v tom, jestli zaplatil drink nebo ne...

Já když mě někdo pracovně pozve na drink - tudíž je muj zaměstnavatel, tak jsem taky zvyklý, že za mě zaplatí. A kdybych učil jazyk, tak to bude to samé. A kdybys mi napsala stížnost, tak bych ti napsal, že je to běžná praxe, že mě mrzí, že to tak vnímáš, poslal bych ti 45Kč na účet a napsal bych ti, že už s tebou dál nehodlám spolupracovat, když hrotíš takovéhle prkotiny.

Asi tak :-)
Smajlík  tricet3
29.08.2015 12:28:26
kikiwhite: ta logika ti začíná skřípat víc a víc.

Není žádný vztah mezi tím co nabízí ostatní a mezi tím co nabízí konkrétní "lektor".

Proč máš potřebu se tu obhajovat? Názor lidí s opačným náhledem na věc přece nezměníš.
 MS-fanousek Muž38 Kategorie
29.08.2015 12:19:02
A ostatním taky jaksi ušlo, že mnoho rodilých mluvčích dělá hodiny v hospodě ZE SVÉ VLASTNÍ VŮLE, mají to i v inezrátech na netu. Takže o nějkém mém nápadu a "zvaním" do restaurace nemůže být ani řeč.
---------
Neušlo mi nic, jasně jsi napsala, že jsi mu za to zaplatila tři stovky. Tj. nešlo o "zájmové setkání" ale o placenou službu.
---------

Libik - To jsi nějak nepochopil - měla jsem na mysli toto: někteří lidé zde říkají, že bych to měla platit já, když jsem vymyslela/navrhla hospodu jako místo setkávání. Že když to platit nechci máme se setkávat jinde - doma apod. Mnoho lektorů ale tuto možnsot vůbec nenabízí a rovnou v inzerátu píší, že hodiny dávají v kavárně, hospodě apod.- nemáš pak možnost výběru a když to ONI chtějí v hospodě, nemůžou pak automaticky předpokládat, že jim někdo bude dělat krom platby za výuku ještě sponzora.
Pak tedy argument, že bych to měla platit já neboť, jsem místo setkání iniciovala, je chybný. Toť vše.
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 12:16:16
Já nějak nechápu logiku některých - podle nich jsi Ty škrt, ale že on je škrt je v pořádku. Mi to nějak uniká.

Beztak jste oba, pochopitelně, zloději, nebo o nějakých daních, apod. nemůže být řeč, že.
 dodatek
29.08.2015 12:10:42
Hmm, kdysi jsem měla doučování z angličtiny přímo u paní doma a sama mi ještě pokaždé nabídla čaj či vodu. Že bych měla ještě platit dalších 50 korun za pití své učitelce si neumím moc představit, ale taky to bylo v situaci, kdy já byla student, ona normálně pracovala + doučovala. Píšeš, že tomu klukovi je 22 let, třeba taky ještě studuje, toto má jako jen takovou brigádku a peněz nemá moc nazbyt. Na druhou stranu to od něho nebylo fér - takhle zdrhnout, měl to říct narovinu. Asi bych se normálně zeptala, kam pospíchal a pak jen tak v žertu dodala něco v tom smyslu, že takového gentlemana hned tak člověk nepotká. A podle reakce bych se rozhodla, jestli chci mít hodiny ještě s ním či s někým jiným.
 Moxa Žena23 Kategorie
29.08.2015 11:51:28
Olyn Olympus - no tak blba, který neumí číst ze sebe děláš spíš ty. Jasně jsem psala, že učitel odešel a já myslela, že jde platit na bar. Ve chvíli, kdy jsem měla platit za oba, byl už dávno pryč, takže netuším, jak jsem to měla řešit v dané chvíli...poraď

A že by nezaplatil, mě předem vůbec nenapadlo, ale vůbec, takže jsem o takové samozřejmosti s ním ani nemluvila. Příště mám zkušenost a mluvit, tedy řešit to ihned, budu, neměj strach...

A toto je diskuzní fórum, je tedy normální, že zde lidé dsikutují, tedy rozmazávají NĚCO - a jak vidší diskuze má asi od 4.hod ranní 80 rozhřešení, takže na tom asi něco bude...ale můžeš klidně napsat nějakou svou zajímavou diskuzi, uvidímě, jaký budeš mít úspěch..;-)

Jestli někomu vadí, že se na diskuzním fóru diskutuje, tak ať tam neleze...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 11:45:07
libik: A kde máš tu hranici, kdy je ten výdaj OK a kdy už musí platit "student" ?

Pokud někdo chce proplatit Pepsi za 40kč, kterou si dát ani nemusel v rámci "nákladů", tak by podle té logiky měl chtít proplatit i tu cestu tramvají za pár korun.
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 11:42:29
Podle tvé logiky by mu měla ještě proplatit cestovné, ne?
Maximilian
---------
Pokud by ses domluvil na doučování s pražským učitelem a řekl mu, aby přijel do Kladna, pak by přinejmenším cena té cesty měla být proplacena.

A ostatním taky jaksi ušlo, že mnoho rodilých mluvčích dělá hodiny v hospodě ZE SVÉ VLASTNÍ VŮLE, mají to i v inezrátech na netu. Takže o nějkém mém nápadu a "zvaním" do restaurace nemůže být ani řeč.
---------
Neušlo mi nic, jasně jsi napsala, že jsi mu za to zaplatila tři stovky. Tj. nešlo o "zájmové setkání" ale o placenou službu.

on to přijal stejně jako já, takže taky nechápu, proč bych ho automaticky měla hostit.
--------
Protože to automaticky dává smysl :). A asi tak to viděl i on. Ostatně viz báj d vej "Tys po něm chtěla služby, tudíž podle mě je logické, žes za něj zaplatila i tu blbou colu. "

Mohl rovnou říct - v restauraci hodiny nedělám a když, tak náklady nenesu, a bylo by jasno, ale to se nestalo.
--------
Jako mohl a bylo by jasno, ale je ze Skotska, tak tam je jiná úroveň. Tam by nikoho ani nenapadlo si objednat službu a pak neproplatit obdobné výdaje.
 libik Muž34 Kategorie
29.08.2015 11:14:57
Díky všem, kteří mě pochopili, Beyrině, Maxmiliánovi a dalším. Přesně tak, domluvili jsme se oba, že půjdeme do hospody, on to přijal stejně jako já, takže taky nechápu, proč bych ho automaticky měla hostit. Mohl rovnou říct - v restauraci hodiny nedělám a když, tak náklady nenesu, a bylo by jasno, ale to se nestalo.

A ostatním taky jaksi ušlo, že mnoho rodilých mluvčích dělá hodiny v hospodě ZE SVÉ VLASTNÍ VŮLE, mají to i v inezrátech na netu. Takže o nějkém mém nápadu a "zvaním" do restaurace nemůže být ani řeč. Potom je opravdu vrchol trapnosti nechat platbu beze slova na klientovi, když v restauraci to dělají běžně a ze své vlastní vůle.

BTW - z toho, že jsou tady dvě různé skupiny - jedna říká, že je to drzost nezaplatit a druhá, že náklady nese student - vyplývá, že to zdaleka není jednoznačné a každý to vidí jinak.

Pro ty, co říkají že jednu colu by neřešilil - po padesáté opakuji - nejde o to jednu colu, taky ji po něm nebudu soudně požadovat:-), jde o PRINCIP a o průběh dalších hodin. Kdyby mi to udělal někdo s kým se už nemám nikdy setkat, tak bych si řekla, že je to blb a neřešila to dál, tady mě zajímá princip.

Díky všem, co mi poradili nějaké stránky (Think Different, Libik) určitě se na ně podívám:-)
 kikiwhite - nepřihl.
29.08.2015 11:06:46
Kdyby ze Kiwiwhite byla co k čemu, tak si to vyřídí v dané chvíli a ne se tu anonymně urážet ...taky nějaké nevyslovené domněnky, "kdo zve ten platí", to se mohlo jistě domluvit předem, nedomluvilo se. Nakonec kdyby zaplatila za sebe, tak by se učitel možná podivil, možná by už další hodina neproběhla, nakonec výsledek je stejný: další hodina už nebude a jak to navíc autorka rozmázne, dělá ze sebe ještě větší blbku.
 Olyn Olympus
29.08.2015 10:55:02
Je to sice diskuse o hovně, ale přesto myslím že to je velmi zajímavé okénko do myšlení národa.
 Ježek second edition Muž35 Kategorie
29.08.2015 10:54:13
Já bych si zaplatil svoje. Možná to bral tak, že nemusí platit. Pozvala si ho. Každopádně teď už to je stejně jedno. Nezabýval bych se tím.
 Mergos
29.08.2015 10:39:49
Haha, dva lakomci se střetli, se královsky bavím. :DDDDD
Smajlík  Richard Romanovský
29.08.2015 10:36:56
Tys po něm chtěla služby, tudíž podle mě je logické, žes za něj zaplatila i tu blbou colu.

Pokud ti takové věci vadí, máš si je vyjasňovat hned na začátku, abys nebyla překvapená.
 baj d véj Žena99 Kategorie
29.08.2015 10:36:29
Jo tak, on byl ze Skotska! :DDD
Smajlík  77LC
29.08.2015 10:34:51
Po dlouhé době opět jedno pěkné kikiwhiteovské téma :-)
Ani mě nenapadně posuzovat, co by kdo měl správně v této situaci udělat. Stalo se. Velkorysý člověk by nad tím mávl rukou, malicherného to pudí pitvat vše do posledního detajlu. Možná šlo skutečně o střet různých kultur, kluk ze Skotska si sebou přivezl své návyky a ještě nepochytil ani za mák českých zvyků, že jeden druhého zveme spíš neradi a handrkujeme se o kačku, čemuž říkáme, že pořádek dělá přátele :-)
Každopádně bylo založeno kvalitní téma pro tvou příští česko-skotskou konverzaci: Jsou Skoti tak lakomí a Češi úzkoprsí, jak se všeobecně tvrdí?
 odula Žena58 Kategorie
29.08.2015 10:29:52
Maximilian : Máš pravdu. :) Měl s tím počítat.
 Beyrina Žena22 Kategorie
29.08.2015 10:22:41
libik: A pokud ON souhlasil s restaurací, pak neměl mít problém s tím, že si tam bude muset platit cokoliv.

Podle tvé logiky by mu měla ještě proplatit cestovné, ne?
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 10:21:47
Je to vrcholně neslušné. My jsme do školy učitelkám nosit občerstvení nemuseli. Domluvili jste se na hodině angličtiny, žádné benefity jako občerstvení zdarma v tom zahrnuty nebyly a v restauraci není povinností si něco objednat. Stačí, když si objedná jeden. Takže ano, zachoval se velmi neslušně.
 77LC
29.08.2015 10:19:42
libik : Tak neměla volit restauraci a předem se podle toho zařídit. :)
 Beyrina Žena22 Kategorie
29.08.2015 10:13:57
Jinak tak slečna má platit jen tu "výuku" ne mu ještě platit pití a občerstvení. :-D
----------
Pokud nechce nic platit navíc, pak výuka probíhá buď u ní nebo u něj doma. Pokud chtěla slečna restauraci, pak klidně, ale nedivím se, že pak automaticky očekával, že ty výdaje navíc, které jsou s tímto rozhodnutím spojené, daná osoba zaplatí.
 libik Muž34 Kategorie
29.08.2015 10:04:56
Myslím si, že je to drzej fracek a ty koza.
V žádném případě bych o další hodině už ani neuvažoval.
Měl si zaplatit svoje a to mě jímá hrůza, že nezaplatil i to tvoje, přihlédneme-li k tvému věku a pohlaví. Ale to se tady moc nenosí, tak ok. Ale to SVOJE měl platit ON. Úplně beze srandy.
 ewlk
29.08.2015 10:01:57
Jinak tak slečna má platit jen tu "výuku" ne mu ještě platit pití a občerstvení. :-D Sice se jednalo o celkem malou částku. :) Ale jde tu o ten princip. :) Každý měl za sebe zaplatit a hotovo. Bylo by to i celkem vyvážené a přijatelně lepší. Příště spolu půjdou někam jinam, objednají si dražší jídlo a ona to taky zaplatí? Nikoliv. Každý hezky zaplatí svoje.
 Beyrina Žena22 Kategorie
29.08.2015 09:55:58
Každý měl za sebe zaplatit sám. Ale frajer to vyřešil po svém a odešel. :D Nebo se měl domluvit "zaplatíš to za mě, nebo to zaplatíme každý sám." :-D To by bylo asi pitomé se takhle ptát. Prostě jste měli zaplatit za sebe každý sám a bylo vy vyřešeno.. A on si ještě ke všemu odešel. No nevím asi bych mu napsala něco ve smyslu "proč si nezaplatil za sebe?" Jste se měli nějak domluvit narovinu. Jinak bych to nějak nehrotila. Příště bud holt opatrnější, no. :DDD
Smajlík  Beyrina Žena22 Kategorie
29.08.2015 09:55:51
Pokud tě on učí, tak se mi zdá naprosto logické, že případné náklady způsobené vybráním restaurace platíš ty. On si tam jede vydělat, ne utrácet za kolu.

PS : Nechceš se registrovat na couch-serfing? Pak budeš zadarmo konverzovat s rodilým mluvčím klidně celej večer (my jsme třeba strávili předminulou středu celej večer s Australanem).
 libik Muž34 Kategorie
29.08.2015 09:43:04
soukmenovec: Stálo ji to 50kč

Cena jedné pepsi plus polovina dýška činí 50kč.
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 09:35:38
A pročs to tomu číšníkovi platila? Mělas prostě říct "ne, já jsem měla jenom jednu", zaplatit 45 "a tamto si vyřiďte s ním"
 JD7B
29.08.2015 09:33:38
a teď si poslechni co se stalo u mě:

firemní večírek, jednatel pozval nás a dva klienty na občerstvení do restaurace, on si jako vegetarian a esoterik dal tofu salat a nealko pivo. Klienti během večera každý po dvou pivech. Když se blížil konec večírku, tak slavný jednatel řekl, že firma platí jenom jeho útratu, klienti odešli také bez placení a zaměstnancům došlo, jak s nimi ten jejich šéf vyběhl, že nemyslel, že je "pozve" na účet firmy, ale nakonec platili nejen za sebe, plus i ty klienty, které ani nenapadlo, že by měli platit sami za sebe.
 Zarcon Muž41 Kategorie
29.08.2015 09:31:09
A ještě jedna malá korekce: tvůj náklad za něj navíc činil 45 Kč - ne 100 Kč, ne 50 Kč. :) Nevím, jakým způsobem mu to honoruješ, ale když má tolik konkurence, tak se spolu sejděte ještě na jednu lekci a když nedojde k dohodě a porozumění, tak mu tyto "vícenáklady" za jeho průběh obou lekcí odečti od druhé - poslední - platby. :)
 soukmenovec Muž29 Kategorie
29.08.2015 09:30:05
Ber to pozitivne, za 50kc mas zivotni zkusenost
**************************************
Skot John odlepuje v bytě tapety.
Soused se ptá: „Ale copak sousede, přeci nebudete celý byt tapetovat?“
„Ne, já se stěhuji.“

Skot kupuje u řezníka maso.
„A přeje si pán ještě něco?“
„Ano, zabalte mi to do dnešních novin!“

Recept na skotský lipový čaj.
„Když prší, vem si hrnek a jdi si sednout pod rozkvetlou lípu.“

Baví se dva Skoti:
„Hrozně rád bych ti nabídl banán, ale hrozně se bojím.“
„A čeho?“
„Že si ho vezmeš.“

*******************************
Proc platit za English Conversation v Praze? !!

Doporucuji Country Life restaurant, oblibene misto cizincu

Jiste nekoho sezenes pres Prague Post a gratis

Pripoj se k nejake skupince na ulici (jeste te pozvou na obed:)

www.livemocha.com

http://prague.craigslist.cz/ dej si tam free inzerat, nebo si tam nekoho odchyt
.
.
( have a fun)
 Think different Muž Kategorie
29.08.2015 09:23:54
gauner jeden..:D
 PretorianCZ Muž28 Kategorie
29.08.2015 09:18:06
Já měl kdysi výběrové řízení a ten chlápek neměl žádnou kancelář, prý pracuje pro nějakou IT firmu nebo co ale adresa kde jsme se měli sejít byla nějaká kavárna nebo co, to jsem asi nevěděl a zjistil až jak jsem tam přišel. Je to už delší dobu, jen vzpomínám. On si vytáhl ten svůj noťas a myš a pak probíhal pohovor, ale servírka se ptala co budeme chtít. Tak jsem si objednal asi džus nebo co to bylo a taky jsem pak odešel bez placení, ale ani mě to nenapadlo že bych něco platil, prostě jsem to bral automaticky, on to zorganizoval v kavárně, byl to jeho nápad a jeho pohovor, tak ať platí. Mě to napadlo až venku že jsem měl zaplatit ale už by bylo trapné se vracet a navíc se mi opravdu nechtělo za ten džus platit, takže si to chudák musel zaplatit sám che che.
 L693
29.08.2015 08:58:56
Pokud jste se předtím nedomluvili tak bych to považoval za drzost q za druhý bych to vůbec neplatil
 Liberecak Muž24 Kategorie
29.08.2015 08:39:02
potichuazarvi: Ale ale ale, tady má někdo písek ve vagíně =))
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 08:30:26
Ja osobne bych te necim pretah takovyhle intouse mam nejraci diskutovat celej vecer vo stejnym hovnu.s tebou bych nechtel mit spolecne ani dvere vod panelaku i kdyz v tomto pripade ti davam za pravdu
Smajlík  potichuazarvi
29.08.2015 08:26:27
kikiwhite: No často někoho někam vozím, ale málokdy se stalo, že mi za to někdo něco nabídnul. Takže bych to neviděl, jako specifikum cizinců. Většině lidí to nedochází.

Řemeslníkům co mi dělali na baráku sem taky zajišťoval jídlo a pití. Rozhodně sem na tom neprodělal ;-)

A co se týče toho pití ti moc neporadím. Často za někoho něco zaplatím a vůbec to neřeším. V opačném směru to moc nefunguje, ale je mi to fuk.
 MS-fanousek Muž38 Kategorie
29.08.2015 08:13:46
wtf, to je teda dost divný.
Není to nějaký druh anglického myšlení?
 Maximilian Muž85 Kategorie
29.08.2015 08:01:17
Když je to tak, že v té restauraci byl kvůli tobě, na místě, kde není vhodné pít vlastní pití a přece nebude kvůli tomu hodinu kdy musí mluvit na suchu.. navíc neudělal schválně nějak velkou útratu, dal si jen jedno pití. Vlastně mi přijde celkem logické, že aspoň to jedno pití mu zaplatíš ty.
V diskuzi píšeš, že tvůj zaměstnavatel se o tvé blaho nestará a bla bla, ale a většině pracovištích je kuchyňka, kde je pitná voda, nebo si prostě můžeš donést vlastní pití za levnější peníze, což v restauraci není vhodné.
Ale chápu, že je to ve výsledku hodně drahé, tak si prostě najdi jiného lektora který má prostory, nebo ho příště pozvi k sobě a dej mu kolu co byla v akci, nebo vodu z vodovodu
 pepsi cola
29.08.2015 07:15:39
A já s tebou souhlasím. Něco takového se musí předem domluvit, takhle to nechat a zdrhnout je neslušné. Možná jsou Češi opravdu výjimkou, že to takhle řeší.

A, že by to byla špatná vlastnost a pozůstatek minulého režimu? Tak ať. Pořádek dělá přátele.
 Obluda
29.08.2015 06:13:14
moc drahe, max 50,10 Kč/h vice ne.
 SKED Muž69 Kategorie
29.08.2015 05:31:58
Jenže škola nehostí žáky (nedává jim svačinu a pití pokud si ji sami předem nezaplatí ale na to jsou spíš svačinové přestávky). Je opravdu zvykem, že když přijede nějaká vzácná návštěva tak ji něco nabídneš, hlavně pokud je to v domácím prostředí. To je pro vyučujícího, ne pro žáka.
 L693
29.08.2015 05:29:06
To je vcelku pochopitelný, do restaurace si ho přece pozvala ty a za výuku si taky platila ty, tak bych to chápal, že to je součást nákladů, které platíš ty. No nebylo to přece běžné setkání kluka s holkou aby si jen tak pokecali jak se máš a co děláš, byla to profesionální záležitost, čistě obchod takže tady neplatí že on si platí sám za sebe, ale že organizátor akce platí náklady, tedy ty. Je to jak kdyby si pozvala návštěvu k sobě do bytu tak uděláš ze slušnosti pohoštění, které zaplatíš ze svého a ten vyučující tě pak vyučuje. To pohoštění třeba bude jen čaj nebo káva, ale platíš to ty. A pochopitelně že v restauraci je to dražší obzvlášť v nějaký lepší po tobě budou vyžírky chtít dížko. Aspoň víš že tam příště nepůjdeš.
 L693
29.08.2015 05:10:15
Lupič Willy - taky mě to napadlo:-)))
Smajlík  kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 05:09:12
Co jste čekala od Skota?
Smajlík  Lupič Willy.
29.08.2015 05:07:44
pex - ještě poslední - psal jsi, že sem nelogicky tahám že konkurence je velká - není to nelogické, má to velikou souvislost - spíš on by měl být rád, že má kšeft, není tak jednoduché si sám shánět žáky (znám to z vlastní zkušenosti), na netu je mraky učitelů native speakrů, kteří nabízejí své služby - měl by si tedy spíš vážit on mě:-), než já jeho (poch. s výjimkou, že by to byl nějaký úžasný, zkušený a známý lektor, ale je to nezkušený mladý kluk, co právě vylezl z měsíčního TOEFL kurzu), já mám na mailu ještě 8 odpovědí a pochybuju, že on má 8 studentů čekajíích ve frontě...měl by se tedy snažit a jako studenta si mě hýčkat:-) a ne na mě nechat útratu:-), však taky na to doplatí, zkusím jiného lektora a s tím se na tom rovnou domluvím..
Jdu taky spát, dobrou:-)

Tomu chudákovi musí zvonit v uších!:-)))
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:58:58
pex - nemáš pravdu - je úplně normální, že lektoři často učí studenty u sebe doma - z tohoto principu, co píšeš, by měl tedy on platit útratu mě, když si dobrovolně vybral hospodu a byl by ochoten mě hostit i doma:-). A že je to fakt běžný - já taky učila studenty u mě a dávala jim své pití:-). Nevím, proč by mělo být vždy pravidlo, že student hostí učitele, naopak, já byla ráda, že mám kšeft. A proč by to u něj mělo být naopak?
Z toho vyplývá, že máme úplně stejné podmínky z obou stran . Záleží POUZE NA DOMLUVĚ! Tedy v hospodě nikdo neplatí pití AUTOMATICKY nikomu, nebo se můžou předem domluvit, nebo jeden placení nabídne. Když nikdo nic nenabídne, má učitel či student smůlu a v každém případě trapné a nevychované někam mizet a nezplatit.

I on může v případě, že mu princip placení vllastní útraty nevyhovuje změnit studenta. Ale ne že mi nedá na výběr! jak to tak vidím, tak příště půjdu asi první já a budu king!:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:54:45
Co ty víš, možná opravdu zapomněl. Na další hodině mu to můžeš říct. Jinak souhlasím s tím, že je to neslušný takhle zdrhnout. Když člověk někoho pozve, tak je to něco jinýho.
 illiStormrage Žena99 Kategorie
29.08.2015 04:49:16
kikiwhite:

Já tomu rozumím, ale nesouhlasím s některýma věcma, například, že v hospodě musíš utrácet, to není pravda, sama ses tak rozhodla a tím pádem mu v postatě platíš za to, aby tě učil v hospodě. A pokud ti přijde normální, že mu dáš občerstvení doma, tak je normální, že mu koupíš občerstvení v hospodě.

Jako je to inspirativní, ale půjdu spát. :)
 pex
29.08.2015 04:48:50
pex - ty vůbec nechápeš, co ti už 3 hodiny vysvětluju - když zaplatím za kamarádku a SAMA já ji pozvu, nebo po ní nebudu chtít vrátit peníze, nebo se SAMA -SAMA! -rozhodnu, že dám vysoký dýško, je to přece něco ÚPLNĚ JINÝHO, když někdo úplně cizí mě nechá beze slova domluvy něco mu zaplatit...toto nebyla MOJE volba, on mi nedaL na výběr a prostě nevychovaně odešel bez placení...JDE MI O TO CHOVÁNÍ, O TEN PRINCIP, už nevím, jak to mám lépe napsat...když kamarádce zaplatím pití a taky to dělám často, že někoho na něco zvu, TAK JE TO NĚCO ÚPLNĚ JINÉHO...tento člověk mě zaplatit za něj PŘINUTIL dost nevybíravým způsobem, nebyla to má volba, není to můj kamarád a udělat jsem to bohužel musela....

illiStormrage - vím, že mu nemusím platit za každou hodinu pití, ale když tady dost lidí obhajuje tento princip placení útraty za učitele, tak ukazuju, jak je postavený na hlavu a kolik bych musela zaplatit navíc, když bych to přijala - a pochopitelně nepřijmu...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:39:14
pex - princip toho příměru je stejný, krádež je jen silnější, ale principielně je to stejné...ano, řekl mi, že jde napřed, ale o placení se se mnou nedomluvil, tím myslím "ani slovo"

Prostě není v pořádku že jednoho návštěva restaurace stojí 100kč a druhého nula, mělo by to být 50 a 50, když měli stejnou věc a nebo toto předem domluvit. To jsem to teda klidně mohla udělat já a vymlouvat se na to, že mi to přišlo jako samozřejmost, že to zaplatí, když já mu dala 300kč - to se mu taky nebude líbit mít o 100kč na platu míň. Tak proč bych měla mít o těch 100kč míň já? Takhle on odchází se svou plnou výplatou, kterou neukrátil ani o svou útrau, kdežto já ke 300kč přidala ještě 100kč útratu (a je jedno že 50 je mých, beru celkovou útratu, kde on neplatil nic)
Už takhle je pro mě blbý, že musím ke 300kč ještě utrácet v hospodě (a tak to asi cítí i on, ale jsme na tom prostě stejně!, dohodli jsme si hospodu a tečka, pro oba je to trochu nevýhodný) a pak ještě platit jeho útratu mi přijde fakt divný...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:38:15
Pokud ti to vadí, tak co sem taháš to, že mu to budeš platit každou tu vaší hodinu??? Jestli bude i příště pospíchat, tak mu prostě řekni něco ve smyslu "zapomněl sis zaplatit pití"
 illiStormrage Žena99 Kategorie
29.08.2015 04:31:58
Ne, mě vážně přijde, že ta lakomá jsi ty. Já fakt nevím, co ti na to říct.

Kdybych měl přemýšlet jako ty, tak jsem v životě rozdal tolik peněz, ve spropitném, tím, že jsem za někoho něco zaplatil, tím, že jsem někoho pozval. To je katastrofa teda. A to vůbec nemluvím, když hostím někoho doma.

Mě vždycky přijde vtipné, že se zeptám kolegy, zda-li chce něco v bufetu a když mu tu minerálku za 15 korun donesu, tak mi ji chce zaplatit.
 pex
29.08.2015 04:27:33
kikiwhite:
Máš samozřejmě pravdu, ale to nic nemění na tom, že mi to přijde v pořádku. 100*45 = 4500, spočítat si to také umím.

Ale on nevypadl beze slova, sama si řekla, že ti řekl, že spěchá a že jde napřed.

A jinak, to, že já mám blbé příměry bys měla po tomhle vzít zpět, prý krádež.
 pex
29.08.2015 04:24:20
pex - ale za to, že on pro mě něco dělá, tak za to ho PLATÍM!! Nebo se mýlím?? Nikoliv živím:-)
To je debata:-))
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:21:46
pex - doprdele (už budu sprostá:-), už to opakuju po stý! Jedna debilní pepsi je mi u pr..(i když mě to principielně hodně překvapilo, ale hlavně to jednání!!), ale já s ním chci mít třeba 100 hodin a budu, pokud budu tolerovat tento princip, muset pokaždé platit tu debilní pepsi za 45 kč, tedy mě bude stát hodina ne 300kč, jak bylo domluveno, ale 345kč, což je při součtu monoha hodin O DOST více pokud umíš počítat..
A už neřeš tuto konkrétní pepsi - i kdyby stála 5 kč, tak takto se to prostě NEDĚLÁ!

To je jakobys řekl, že třeba ukrást jeden blbý rohlík, to tomu podnikateli vadí, ten je lakomý vždyť je to tak malá částka. Ale jde o princip - že slušný člověk nekrade a chová se nějakým způosbem. Abys správně pochopil, já vím, že ten Skot nekrade, ale měl by se chovat nějakým způsobem a ne beze slova vypadnout, to mě hlavně dostalo!
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:17:17
kikiwhite: Protože on pro tebe něco dělá. Krmit ho lžičkou ho nemusíš, to tu nikdo netvrdí.

A není to v tom případě závist? Mě můj zaměstnavatel mi tento týden platil obědy i večeře z určtitých důvodů. A jinak samozřejmě poskytuje barely s vodou a dává mi stravenky. Co je na tom zvláštního?
 pex
29.08.2015 04:13:29
pex - řekni mi, proč bych se proboha já měla starat o BLAHO byť jednoho řemeslníka. On si řekl cenu, já mu ji dám - svačinu si snad umí přinést sám a o své blaho by se měl postarat snad sám (když tedy ne firma) - copak je nesvéprávný a neumí se sám najíst?

Myslíš, že mě můj zaměstnavatel kupuje svačiny a stará se o mé blaho? Opravdu ne, vše si platím sama:-)
Smajlík  kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:13:21
kikiwhite: Tobě očividně lakomost přijde, jenom když se peníze nehrnou směrem k tobě. Proč nepovažuješ za lakomou sebe, že ti vadí, žes mu koupila Pepsi?

Ano, on jezdil zadarmo a ty si platila. A někdy jinde někde jinde zase on třeba bude vozit někoho zadarmo a sám bude platit. A nebo pro někoho udělá něco jiného. O tom to je.
 pex
29.08.2015 04:08:17
77ME - no vidíš, tak to tedy podporuje mou teorii o větší lakomosti jiných národů:-). Mám to v oku i bez průzkumu:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:05:47
pex - k tomu vození autem - jasně, take je normální, že někdo platí za benzín 4tis měsíčně i víc a druhý nula! Kdybych ho nevozila, musel by si platiti bus. Takže je snad jasný, že když ho vozím, dělíme se o náklady - takto se to ve SLUŠNÉ společnosti dělá. Ale ty bys tedy udělal asi to samé, dle toho, co píšeš...takže nevím, proč se lidé s tako odlišnými názory jako my dva vůbec dohadují - nemá to cenu...

Já bych toto neudělala - nikdy, stejně tak jako bych neudělal to, že bych po hodině vypadla od někud bez placení nebo domluvy o placení..proto toto chování nechápu a nelíbí se mi..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 04:01:14
kikiwhite: Mezi firmou a jednotlivcem je zásadní rozdíl. Člověk poskytujíci službu tobě ji poskytuje na osobní úrovni a ty platíš přímo jemu. Pracovníci té firmy jsou její zaměstnanci o jejich blaho se zde stará ta firma, tj. ona by jim měla zajistit občerstvení, ne ty. Ty jednáš s tou firmou a tu není třeba nijak občerstvovat.
 pex
29.08.2015 03:56:22
To je právě to co já nevím, jestli je to co popisuješ lakomost, nebo kulturní rozdíly. Vždyť frázi kdo zve ten platí máme i u nás, někde to třeba berou doslova.

Nic kloudného se mi teď nepodařilo najít, jenom nějaký výzkum placení muž žena:
Ženy tedy ustupují ze svých postojů a díky finančním problémům očekávají mnohem víc od svých protějšků. Z výzkumu totiž vyplynulo, že nově od mužů placení vyžaduje až 74 procent Češek, což je nejvíce v Evropě. Na druhém místě to pak očekávají Rusky (65 %), naopak s nejmenší galantností od mužských protějšků počítají Britky a Holanďanky (shodně 34 %).

Češi jsou nejgalantnější muži v Evropě
Něco jiného je, pokud Čech přijde do restaurace se svou již oficiální partnerkou. Potom až 97 % z nich totiž počítá s plným uhrazením útraty i za svůj protějšek.

Vůči stálým partnerkám jsou tedy čeští muži nejgalantnější v Evropě, jelikož například v Rusku za ženu platí jen každý druhý muž.

Velmi galantní jsou podle průzkumu i Poláci, útratu za oba platí až 95 % z nich.

http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/193867-pri-placeni-v-restauracich-zeny-uz-netouzi- - byt-tak-emancipovane.html -
 77ME
29.08.2015 03:55:36
>> v tomto ohledu opravdu lakomost překoná to správné sociální chování

Toto mimochodem se dá velice dobře vztáhnout i na tebe. Můžu ti také říct, že někdo tě učí a ty bys mu nezaplatila ani pepsi.

Jinak co se týče cizinců, tak mi přávě přijdou daleko velkorysejší - Češi chtějí mít všechno vyrovnané do koruny, aby náhodou nebyli někomu něco dlužní a hlavně, aby jim jikdo nedlužil. Například v té historce o cizinci se to dá přebrat tak, že ty bys tam stejně jezdila, takže to, že tam je on navíc, tě prakticky skoro nic nestojí a on místo toho, aby ti za to platil, tak udělá něco zase pro někoho jiného, kdo to bude potřebovat. To je o tom, že to není já tobě a ty mě. Ale ty mě a já někomu jinému.
 pex
29.08.2015 03:55:20
pex - nechci být jízlivá, ale my teď budeme stavět s firmou dům - takže já bych těm řemeslníkům dle tebe repsektive té firmě, které budeme platit za stavbu ještě 3 mil., měla ještě zajišťovat občersvení? No to snad nemyslíš vážně:-).

Měl jsi někdy doma řemeslníky? Zpravidla se v době oběda či svačiny seberou a vypadnou na oběd a ne že jdou k tobě do jídelny obědvat:-). To jsem ještě (krom za komunistů) neviděla:-)

Firmě, kterou si zaplatím, ještě vyvařovat:-). Řemeslníkovi budu vyvařovat pouze, pokud mi to půjde udělat třeba ze známosti za pár korun, ale firmě, která si pěkně určí cenu za hodinu a ne malou, tak to opravdu ne:-)

Kolikrát řemeslníci pracují a ty nejsi ani doma, to za nimi běháš z práce se svačinou?:-)

Ale je to tvůj náhled a já ti ho neberu:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 03:45:40
77ME - ne ne, já si vůbec nemyslím, že by to měla být nějaká lest a opravdu si myslím, že mu to nedocvaklo, ale to ho dle mě neomlouvá. Hele, mám zkušenost s cizinci, že bývají dost lakomí a to mi potvrdilo spoustu lidí. Jsou jiní než my. Čech by toto dle mě bez domluvy o placení jen tak neudělal. Dle mě máme v tomto daleko více slušnosti a takové té sociální inteligence.

Kdysi jsem učila AJ v Mladé Bolelsavi - každý den jsem dojížděla a vetřel se mi do auta Amík - kolega lektor, dost dlouho jsem ho vozlila 4x týdně domů 50km a ani ve snu ho nenapadlo, že by mi mohl něco přispět na benzín a že to byly docela pálky. A já jak jsem byla blbá a mladá:-), tak jsem mu nic sama neřekla. Po půl roce, co jsem ho vozila týdně cca 200km, mi koupil cédéčko:-))

Oni to asi nemyslí zle, ale ta praktičnost a určitá v tomto ohledu opravdu lakomost překoná to správné sociální chování.

Navíc ta hodina byla velice průměrná a nemohla bych s ním pokračovat, pokud bychom si to placení nevyjasnili. Prostě si musíme jasně stanovit pravidla - je to přece obchod sakra - pokud chce k hodině ještě navíc platit útratu, musí to být domluveno předem přece. V tomto není žádná daná zvyklost. A abych dělala jakoby nic a chodila s ním do parku, to mi přijde blbý, protože co mu řeknu, když hospou navrhne třeba on sám?
"OK, půjdeme, ale platíš si sám za sebe?". Na to nemám žaludek:-)

To radši nic:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 03:45:02
pex
to je jedno, kdo za to může, je to náš kulturní zvyk, který nemusí být každému cizinci, který je zvyklý např. na kdo zve ten platí, jasný. Ale jak říkám nikdy jsem nezkoumala kulturní zvyky v placení napříč světem.
 77ME
29.08.2015 03:42:20
kikiwhite: Promiň, ale ty jsi chtěla prý znát názory a ve skutečnosti vidím, že potřebuješ pochlebovat jenom tím jak špatně se k tobě zachoval.

Jak jsem psal, tak žádná neutrální půda není, pro něj je úplně jedno jestli je to u tebe doma nebo v restaraci. On přijede na místo a tam tě učí - tady bych tě upozornil, že čas přepravy ti například neúčtuje, přijel za tebou blízko k domovu a nechtěl za to nic navím. Vysvětli mi v čem se pro něj prosímtě liší to, že tě bude učit doma nebo v restauraci.

Pokud je konkurence, tak si klidně najdi někoho jiného. Opět nechápu, proč to sem taháš, to nesouvisí s tím, jestli je jeho chování v pořádku nebo ne.

Jinak mi přijde úplně normální, že pokud mi osoba přijde provádět práci, tak se postarám o občerstvení, to není o konkurenci, to je o vychování.

Jinak příměry nejsou nikdy úplně padnoucí, od toho jsou to jen příměry.
 pex
29.08.2015 03:31:57
pex - sorry, ale píšeš taky nelogicky - to tvoje s malířema doma - to si je ale pozvu domů - DOMŮ !
...ale lektorovi bych POCHOPOTELNĚ nabídla doma pití, ale to mě nebude stát 50kč!
A nevím, kde jsi vzal, že malířůn bych měla dávat občerstvení , dokonce JÍDLO (že by třeba obídek?) A PITÍ:-) - to se snad dělalo za komoušů, kdy řemeslnící nebyli k sehnání - to se jim vařily obědy, kupovalo pivečko apod:-). To sis nějak spletl dobu - řemeslníky již neprosíme na kolenou, aby k nám přišli:-). A to platí i o soukromých učitelích - konkurence je v tomto oboru OHROMNÁ

Prostě když jsme na nautrální půdě, tak je to neutrální půda a nezajímá mě jeho útrata.
Naopak když bych šla já k němu, předpokládám, že nabídne něco on mně. Ale někde venku? Nejsme ani u jednoho a staráme se každý o své.

Když půjdu s malířem do hospody a budu se s ním bavit o barvě pokoje, tak mu taky nebudu v žádném případě AUTOMATCIKY platit útratu. A nebo se na tom nějak domluvíme, ale ne, že beze slova jeden z nás vypadne jako smrad.

Ale my dva se asi nedomluvíme, máš úplně jiný náhled. Píšeš o rozporech a logice mého psaní - možná to někde i rozporuje, píšu v rychlosti, ale v tvých textech je také spousta nelogičnosti a příměry, které dáváš nejsou vždy úplně dobré a padnoucí na situaci.
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 03:31:02
77ME: To je právě ten pozůstatek minulého režimu.
 pex
29.08.2015 03:28:00
pex: on její přístup je k pochopení. V naší kultuře se kdo zaplatí poměrně řeší a je neslušné odejít bez placení, vůbec nevím, jestli je to tak všude.
 77ME
29.08.2015 03:22:47
kikiwhite
Nechápeme se, ty se domníváš, že to musela být nějaká lest, snaha tě okrást, druhá strana takhle uvažovat vůbec nemusí. Z tebe úplně cítit rozčílení, vždyť z padesáti korun jsi udělala dokonce 100.

Je to možná můj problém, ale já bych se o zaplacenou kolu prostě nehádala, pokud by mi to vadilo, stála o něho jako o učitele a chtěla bych tomu předejít do budoucna, vymyslela bych jiné místo k setkávání, třeba park, školní kampus....
Smajlík  77ME
29.08.2015 03:17:54
Upřímě mi celý ten problém přijde jako pozůstatek myšlení minulého režimu.
 pex
29.08.2015 03:12:55
kikiwhite: Opět nechápu, co tam taháš nějaké bohatství. Prostě je to takto v pořádku a sama říkáš, že o částku nejde a v zápětí zase řešíš, kolik to je peněz, fakt ti nerozumím.
 pex
29.08.2015 03:10:41
>> ale je také třeba normální, že lektor či škola ti nabídne zázemí, kde se hodiny konají
Pak by ta hodina stála třeba 500, kdyby kvůli tomu měl pronajímat prostory. A upřímně nechápu proč to sem taháš, vzhledem k tomu, že ti očividně nenabízel hodiny v učebně, tj. nechápu, proč by sis je chtěla nárokovat.

>> Já s ním ráda budu chodit do učebny - ale když ji nemá, proč to mám platit já??
Viz výše, on výuku v prostorách nenabízel nebo ano?

>> copak je moje povinnost ho ještě hostit a zaplatit 100kč za hodinu navíc
Já vůbec nechápu, co tam navíc taháš ještě svoji útratu.

>> A navíc, to co píšeš "Nechápu proč by to měl platit on, když jediný důvod, proč jste se sešli je tvoje výuka." by se dalo i trochu otočit "Nechápu proč bych to měla platit já, když jediný důvod, proč jsme se sešli je jeho výdělek a jeho práce".
To co píše nedává smysl. To je jako tvrdit, že si pozveš malíře, aby ti vymaloval byt a místo toho, že mu zajístíš jídlo a pití, tak budeš čekat, že tě večer po práci bude zvát na večeři za to, že mu umožňuješ si vydělat? Vážně to postrádá jakoukoli logiku.

>> nemusel si tedy dávat nic
Tobě přijde v pořádku jít do restaurace a tam si nic nedat a zneužívat její prostory? Pak chápu, že ti přijde divné, že bys za něj měla zaplatít...


A nechápu ty kecy, že studem by se propadla a že to nikdy neděláš a že nejsi boháč, to je fakt směšné a vůbec to s tím nesouvisí, my se tady bavíme o tom, jestli je to v pořádku a já říkám ano.

A taky nechápu o jaké neutrální půdě mluvíš, pro něj je to snad úplně jedno, jestli tě má učit u tebe doma nebo v restauraci. Nebo doma bys mu taky neposkytla tekutiny?
 pex
29.08.2015 03:09:50
Jinak dodám, že jestli šlo jen o konverzaci v jazyce, který sama učíš a ta služba ti přijde drahá (což sakra je, totálně souhlasím), tak fakt vyhazuješ peníze do luftu. Stačí vlézt do nějaké hry, připojit se na TeamSpeak/Mumble/... a můžeš mít rodilých Britů, Skotů a čehokoliv jiného tuny a tuny... a zdarma.
 soukmenovec Muž29 Kategorie
29.08.2015 03:07:03
77ME - ale copak nechápete, že nejde o 50 korun, že jde hlavně o princip plus další průběh hodin? - Prostě nechci platit x dalších hodin ještě navíc padesát a to už by dělalo celkem dost penze, nemyslíš? Všichni nějak zapomínáte, že já platím ještě hodinu a ne jen 50kč a ono je rozdíl platit 2x nebo vícekrát týdně 300 nebo 350. To jste všichni tak bohatí?
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 03:05:48
První lekce, třeba jste si špatně rozuměli. :)
Pár známejch a kamarádů jazyky učí - obvykle sice doma u sebe či u zákazníka, ale někdy i takhle po podnicích a zpravidla to za ně AFAIK platí taky zákazníci navíc k ceně lekce. Ale samozřejmě se o tom dohodnou. Podle mě ti fakt rozuměl, že říkáš, že to jdeš zaplácnout. Ať už jsi to řekla nějak blbě nebo to ovlivnilo i to, že je na to takhle zvyklý, protože to tak obvykle chodí.
 soukmenovec Muž29 Kategorie
29.08.2015 03:04:52
Napsal bych mu, že ten jeho nenadálý odchod zatím co ty jsi platila na baru nečekaně I ZA NĚJ byl zajímavý. Víc bych k tomu nic nedodával a počkal si na jeho vyjádření. Pokud to není totální ignorant tak se k tomu nejspíše vyjádří a podle toho bych se dál zařídil.
 Ježek second edition Muž35 Kategorie
29.08.2015 03:01:43
Neřešila bych to tak dramaticky, je dost velká pravděpodobnost, že to bere jinak než ty, vůbec mu to nedocvaklo.

Mimochodem mluvíš o sto korunách navíc, ale z toho padesát jsi vypila ty...
Osobně bych to nerozebírala. Nějak by se mi příčilo hádat se o padesát korun.
 77ME
29.08.2015 02:52:49
"naštvaný, vysvětlující, mentorský"? Kristepane, to mu neumíš neutrálně napsat, že o jeho hodiny už nemáš zájem? To přece není nic těžkýho, ne?
 skolak
29.08.2015 02:51:11
ja nevim - tak za prvé jde o princip a ne o peníze - takhle zmizte se prostě nedělá... a já byla domluvena na hodině za 300 a ne za 400 (resp. 350 - útrata za něj) a za druhé 100kč jsou necelé dvě eura?? Spíš to jsou téměř 4 eura. A plať to navíc dvakrát týdně plus 300kč za hodinu. Nejsem žádný boháč, sama jsem učitelka:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 02:47:20
pex - ale je také třeba normální, že lektor či škola ti nabídne zázemí, kde se hodiny konají, a když on nemá zázemí a já si do bytu cizího chlapa fakt vodit nechci, tak to taky není moje chyba. Já s ním ráda budu chodit do učebny - ale když ji nemá, proč to mám platit já??

A navíc, to co píšeš "Nechápu proč by to měl platit on, když jediný důvod, proč jste se sešli je tvoje výuka." by se dalo i trochu otočit "Nechápu proč bych to měla platit já, když jediný důvod, proč jsme se sešli je jeho výdělek a jeho práce". Musíš to přece vidět z obou stran - copak já se ho na kolenou prosím, aby mi dal hodinu? Pro mě je to stejně "výhodné" jako pro něj - já dostanu hodinu, on zase peníze - proč by měl být on v nějaké výhodě a v domnění, že mi dělá milost (dle toho, co píšeš)? Mně jeho útrata na neutrální půdě nezajímá stejně jako jeho moje - nemusel si tedy dávat nic, copak je moje povinnost ho ještě hostit a zaplatit 100kč za hodinu navíc??
Ne, přijde mi to prostě nefér. Navíc, já vím, o čem mluvím - já sama jsem učitelka AJ a kdysi jsem také učila tímto způsobem a NIKDY by měl nenapadlo udělat toto a také jsem to NIKDY neudělala. Studem bych se propadla. Maximálně když student SÁM řekl, že to zaplatí on.
 kikiwhite Žena37 Kategorie
29.08.2015 02:41:35
Tak příště na lavičce v parku a vodu ze štávou do termosky.
Smajlík  rusutur
29.08.2015 02:36:34
Hádat se o pár korun. Vždyť to nejsou ani 2 eura.
 ja nevim
29.08.2015 02:33:50
Mě to přijde samozřejmost, že zaplatíš.

Vy nejdete ven jako kamarádi pokecat. Ty ho platíš za konverzace a pokud se dohodnete, že budou v restauraci, tak je samozřejmé, že si dá něco k pití a ty to zaplatíš.

Nechápu proč by to měl platit on, když jediný důvod, proč jste se sešli je tvoje výuka.
 pexPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: Sleva 200 Kč