Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.782269, vloženo 03.02.2014 16:04:19 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
ŘÍZENÍ - signál dálkovými světly
Zajímala by mě jedna věc a jestli jsem blbá já nebo někdo jiný:-). Bude to delší, neb je důležité to přesně vysvětlit, takže prosím přečíst celé a pak teprve reagovat, je to důležité:-)

Řídím cca 20 let, mám najeto tak 300tis km, z toho mnoho km po dálnicích, a za tu dobu jsem poznala dva HLAVNÍ nebo, chcete-li, nejčastější způsoby použití dálkových světel k meziřidičské komunikaci:
1. Rychlé probliknutí - znamená "jeď" (nechávám tě jet, ačkoliv nemáš přednost, protože jsem hodný:-) )

2. Trochu delší až dlouhé bliknutí dálkovými - napomenutí, vyjádření nespokojenosti, o jeden level méně než zatroubení (např. když někomu někam nešikovně vjedu apod.)

Jistě dobře víte, že je to také hojně používáno na dálnicích, kde si řidiči jedoucí v LEVÉM pruhu vymáhají právo okamžitého uhnutí předjiždějících aut, která jsou před nimi, do kamionu nebo kamkoliv, hlavně aby uhnuli - ale o tom teď nechci psát.

Nicméně z tohoto jsem si udělala závěr, který dle mě vždy platil a platí - že delší naštvané probliknutí (jakoby zatrubení) na dálnici v levém pruhu značí buďto napomenutí, že vám tam někdo pomalý vjel a nebo naopak "popohnání" ve smyslu - jeď a nezdržuj a co nejdřív uhni, protože teď jedu JÁ:-)
Naopak probliknutí v pravém pruhu, zpravidla když někdo najíždí z pruhu připojovacího, znamená - "nechávám tě jet, neb jsem hodný"
Jsem zvyklá, že často řidiči kamionů mě probliknou, abych jela, že mě pouštějí, já najedu do pruhu, poděkuji (výstr. světlem) a jedu si dál.

Tak ale abych se dostala k jádru problému.
Onehdá si jedu a připojuji se na dálnici u Prahy - tedy dost plná jak dálnice, tak i připojovací pruh. Podívám se do zrcátka a v docela slušné dálce kamion a BLIK, tak si říkám, jéé je hodný, tak můžeme jet - jela tam ještě asi 3 auta a všechna se chystala vjet na dálnici - přišlo mi ale divné, že řidič nezpomaluje. Auta tam však již začala vjíždět, ale vzápětí všechna naštěstí uhnula, neboť mi až v tom momentu došlo, že on nemyslel, ať jedeme, ale ať nepřekážíme a neopovažujeme se mu tam vjet! Možná bliknul i o něco déle, ale opravdu bylo těžké rozpoznat, jak to myslel - v každém případě v tomto okamžiku nikdo dlouhé bliknutí neočekával...byl to hooodně nepříjemný a nebezpečný okamžik a naštěstí se nikomu nic nestalo..ale co to bylo za vola??
Kdyby neudělal žádné gesto, nikdo by mu tam nevjel, ale takhle se naopak všichni včetně mě domnívali, že je pouští, takže to jeho gesto mělo úplně opačný efekt, než zamýšlel - pak jsem zjistila, že to byl tuším francouz...

Jak to tedy je - používají se běžně dálková světla i v pravém pruhu, jako výstraha, aby vám tam nikdo nevjížděl? Já se tedy s tímhle snad ještě nesetkala - buď mě auto pustit nechce a jede dál a nebo blikne, že mě pouští a ne že bliká, jako že nepouští (lehce přece pak může dojít k nedorozumění) ...fakt mě to docela vyděsilo a budu si na to od teď dávat pozor..

Setkal se s tím ještě někdo? Nebo to byl fakt blb a tohle běžné opravdu není - právě aby nedocházelo k záměně...?

Díky za odpovědi, opravdu mě to zajímá.
 kikiwhite Žena37 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
03.02.2014 19:26:15
Velké překvapení rovněž nastává, kdy chceš odbočit vlevo, protijedoucí auto tě problikne,
jakože tě pouští, ale ouha, jede si vesele dál, protože to probliknutí bylo jen nadskočením celého jeho vozu na trojitém hrbolu s jámou.
 Samec30
03.02.2014 18:54:52
Votrapa, vyhlaska je jedna vec a prax druha.
Pri sofervani su rozne zauzivane zvyky, ktore nie su vo vyhlaske a ktore ju mozno aj porusuju. Ale to ze 100% dodrziavam vyhlasku ma nemusi zachranit od nehody.
Ja sa riadim hlavne podla mojho rozumu a niekolkorocnemu soferskemu usudku a az potom podla vyhlasky :)
 Adus
03.02.2014 18:48:38
Nemusel to urobit naschval. Mohol aj omylom bliknut. Mne sa to raz stalo, ked som davala smerovku, ze som omylom stlacila tu packu a prebliklo mi na dialkove.
Ale v kazdom pripade sa mal podla toho ten sofer zachovat, ked vedel, ze omylom preblikol, ze to soferi budu chapat, ze im dava prednost.

A tiez to blikanie pouzivam dvojako:

Prebliknutie, ked chcem pustit niekoho z vedlajsej cesty, alebo davam znamenie chodcom na prechode, ze zastavim a mozu bezpecne ist.

Alebo dlhsie blikanie, ked som na dialnici v lavom pruhu a predomnou sa vlecie auto a chcem, aby uhlo do pomalsieho pruhu. Mam pocit, ze je to aj vo vyhlaske, ze je mozne takto preblikavat auto, aby uhlo rychlejsie iducemu.
 Adus
03.02.2014 17:26:30
Acnelka-L
Taky jsem chtěl napsat že bliknutí protijedoucího řidiče je upozornění na policejní kontrolu, nejen u nás - Pomohlo mi to, když jsem jel z Chorvatska přes Maďarsko. V obci byla 30ka ale v noci když nebyl provoz by se dalo jet 100... takže jsem zpomalil a byl mu vděčný

Ještě jeden případ - protijedoucí zasvítí dálkovýma když jimi taky za tmy svítím, abych to ztlumil

Další případ - když jeden předjíždí a ten v protisměru má pocit že je blízko tak ho na sebe upozorní/napomene
 LUF Muž99 Kategorie
03.02.2014 16:42:08
Já to znám asi úplně jinak než ty...Každopádně znám ještě jedno použití, pokud mě problikne auto co mě míjí do protisměru, dává mi signál, že tam stojí policajti a chytají ( znám pouze z ČR). Tady v Londýně se domlouváme pouze posunky rukou. Zde na hlavní z vedlejší člověk nevjede, pokud ho někdo nepustí, je to bez šance. A řidiči pouští a signalizují rukou. Zrovna tak na přechodu děkuje chodec za puštění mávnutím ve směru k řidiči.
Takže tady žádné problikávání ale pouze posunky rukama. A musím říct že to až neuvěřitelně funguje.
Tebou popsanou situaci bych rozhodně nebrala jako pokyn k tomu, že mě pouští a nevjela bych tam.
 Acnelka-L Žena33 Kategorie
03.02.2014 16:34:43
lopezz - když někdo jede za tebou, tak je to jasný, ale já jsem přece obšírně vysvětlila, o co mi jde a jak to bylo, za mnou nikdo nejel...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
03.02.2014 16:33:25
kikiwhite: Ale ano, stalo. Rozhodně to ale neberu automaticky, že je to pravidlo. Spíše ve smyslu "dávej bacha". Taky večer občas na někoho bliknu ať jede (třeba na přeplněné křižovatce), nicméně jak jsem již řekl, blikání beru spíše jako varování. V konečném důsledku - když to do tebe nakouří, tak ty budeš vinna, protože on měl přednost i kdyby blikal jako vánoční stromeček.
 Votrapa Muž Kategorie
03.02.2014 16:25:43
Když za mnou někdo jede a problikne mě, tak to beru tak, že jede pomalu a chce, abych uhnul do druhýho pruhu.
 lopezz Muž38 Kategorie
03.02.2014 16:24:15
Votrapa - počkej, chceš říct, že se ti nikdy nestalo, že tě někdo "probliknul" ve smyslu . jeď, pouštím tě? Mně se to tedy v Praze stává fakt skoro denně, na jedné křižovatce bych snad bez tohoto "probliknutí", že mě někdo pouští, ani nezabočila...a v připoj. pruhu se mi to stává taky hodně často - kamion přibrzdí a blikne, ať jedu....

Já sama lidi často pouštím tímto signálem - jak tedy někomu prokazuješ laskavost, že ho pouštíš, jak mu to signalizuješ? To by mě tedy zajímalo - já mám toto krťoučké bliknutí zafixováno jako sand nejběžnejší druh komunikace - nebo je to nějaké specifikum v Praze? To se mi ale nechce věřit..

V tom případě nechápe proč ten blbec vůbec nějak blikal, nikdo mu tam do té doby nevjížděl, naopak všichni poslušně čekali - najíždět začali, až bliknul....
 kikiwhite Žena37 Kategorie
03.02.2014 16:16:22
No... já tedy nemám naježděno 300 tis. km, ale probliknutí alias světelnou houkačku používám bez rozlišení dlouhé / krátké jenom místo houkačky. Viz. zákon č. 361/2000 Sb. § 31
(1) Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.
(2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.

Takže bych to rozhodně nepovažoval za povolení k vjezdu do mého jízdního pruhu.
 Votrapa Muž KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: 3 za 2