Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.72630, vloženo 23.08.2005 09:47:13 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
klíšťata
Chtěla jsem se zeptat na klíšťata a vaše zkušenosti s nima.Toto téma píšu na základě návštěvy lesa a po 5 kousancích od nich se mě na noze objevil flek asi tak 1 cm koukala jsem co o tom píší na internetu.Některé věci jsem o nich opravdu nevěděla.
Asi bych měla zajít k lékaři.------------------------- ---------------------------------------- -----------------
Klíšťata a běh v přírodě.

Běh volnou přírodou má své neopakovatelné kouzlo. Přináší nám uspokojení při pohybu terénem po měkkém podkladu a psychickou relaxaci z pobytu v krásné krajině. Mezi jinými riziky (úrazy, bloudění) nám hrozí nebezpečí přisátí klíštěte s následnými zdravotními problémy.

V našem prostředí klíšťata přenášejí Lymeskou borreliozu a klíšťovou encefalitidu (zánět mozku).

U nás žije pouze klíště Ixodes ricinus. Klíště prodělává stejně jako jiní členovci 3 vývojová stadia: larva, nymfa a dospělý jedinec.

Larvy se líhnou počátkem léta z vajíček nakladených na jaře. Po několika dnech jsou šestinohé a sotva viditelné larvy připraveny se živit. Dva až tři dny se živí krví svých hostitelů (malí savci, ptáci i člověk), jejich hmotnost se zvýší 10 - 20 x. Larvy se mohou rodit již nakažené zánětem mozku, nikoliv však borreliozou. Larva se stává infekční při sání na nakaženém zvířeti. Po nasycení se larvy pustí a spadnou na zem, aby se po několika měsících, většinou na konci léta, přeměnily na nymfy. Tato osminohá stvoření, která jsou asi 1,5 až 2 mm dlouhá, přezimují bez krmení na zemi. Následující jaro nymfy šplhají na vegetaci a hladově čekají na svoji oběť (opět spíše menší zvíře nebo člověk), na které dychtivě sají asi čtyři až pět dnů, nejčastěji v letních měsících. Na podzim se z nymf stávají dospělí jedinci, kteří hledají nové hostitele - tentokrát větší zvířata (vysoká zvěř, psi a další domácí zvířata a lidi). Zde samičky sají potřetí. Dospělé hladové samičky jsou asi 4 mm dlouhé, ale po krmení, které trvá asi sedm dní, narostou do velikosti malé fazole. Při sání se borrelie nebo viry mohou přenášet do těla hostitele.

Dospělým klíšťatům se dobře daří pouze na větších zvířatech (vysoká zvěř a hospodářská zvířata), jejichž přítomnost je nutná pro zachování populace klíšťat. Zde také dojde k oplodnění samičky, která poté přezimuje a na jaře snese vajíčka.

Nejvíce případů onemocnění přenášejí na člověka nymfy, které jsou početnější než dospělá klíšťata a sají v létě, kdy pobýváme v přírodě nejvíce. Dospělá klíšťata mohou také přenášet infekci, ale jsou větší, snadněji zjistitelná a obvykle bývají odstraněna dříve, než nás stihnou nakazit.

Klíště se může na náš oděv, vlasy, chlupy či kůži přichytit kdykoliv při běhu nebo chůzi křovinatým, zalesněným nebo travnatým prostředím. Vegetace se přitom nemusíme vůbec dotknout. Dále se parazit pohybuje po oděvu či našem těle a hledá vhodné místo k přisátí, které může být vzdálené i desítky centimetrů od místa napadení a může být i pod oděvem (např.prádlem nebo ponožkami). Klíště nemá vyvinut zrak, svoji oběť však vyhledává pomocí vysoce vyvinutého smyslu pro vnímání vlhkosti a tepla. Cítí-li odpařující se vodu (pot), napadá hostitele. Klíště naštěstí nesnáší vodu ve skupenství tekutém a nikdy se nepřisaje na kůži, která je mokrá, ale čeká na částech oděvu nebo vlasech, až kůže oschne.

Prevence běžce před přisátím klíštěte je tedy slušné tempo s optimálním příjmem tekutin k dostatečné tvorbě potu po celou dobu běhu. Vyvarujme se také delších zastávek (oschnutí od potu), posedávání na občerstvovačkách či po restauracích, procházkovému tempu při dohledávání kontrol atp. Ihned po ukončení běhu osprchujme celé tělo nebo skočme do vody. Po umytí několik hodin znovu nepoužíváme původní oděv, ani doplňky (čelenku, čepičku, šátek..). Většinou však tyto zásady nelze splnit, a proto je nutné se ihned po doběhnutí prohlédnout, nejlépe za pomoci druhé osoby, a klíště, které v tuto dobu ještě není přisáto, jednoduše odstranit (setřít). Přisaje - li se již klíště (trvá mu to však vždy několik hodin), je odstranění obtížnější.

“Osvědčených” metod k odstranění přisátého klíštěte je spousta. Mně osobně a mým pacientům se osvědčila metoda, kdy lehce navlhčeným mýdlem pod mírným tlakem vytáčíme krouživým pohybem proti směru hodinových ručiček parazita ven. Tato metoda má 100% efekt, klíště však nesmí být roztrženo předchozím neodborným zásahem. Obdobně lze klíště vytáčet i pinzetou. Nikdy nepůsobíme na tělo klíštěte tlakem, neboť zde hrozí vytlačení infikovaného sekretu z klíštěte do našeho těla. Po odstranění parazita potřeme místo přisátí dezinfekčním roztokem. Infekce přechází do těla hostitele až po 24 hod. od přisátí.

Lymeská borrelioza

Je způsobena spirálovitou bakterií - spirochetou a vyskytuje se na celém našem území. Za 10 až 14 dní po napadení klíštětem se na kůži v místě přisátí objeví červená skvrna, která se od centra cirkulárně plošně šíří, okraje bývají zabarveny intenzivněji než střed. Tato afekce může přetrvávat několik hodin nebo i dnů. V této kožní fázi je borrelioza velmi dobře léčitelná antibiotiky a je-li postupováno správně, nedochází ke komplikacím. Není-li dobře léčena, může dojít k přechodu nemoci na další orgány (srdce, mozek, klouby) a choroba je léčitelná již obtížně a někdy zanechává i trvalé následky.

Klíšťová encefalitida (zánět mozku)

Je přenášena všemi vývojovými formami klíštěte. Tato nemoc je typická pro střední Evropu a vyskytuje s v přírodních ohniscích - nejčastěji v listnatých lesích podél řek (Berounka, Dyje, Povltaví, Posázaví). Infekce je způsobena virem a má dvě stadia. 1. stadium se projeví jako chřipkovité onemocnění s teplotou, nejčastěji za 7 až 14 dní po přísátí klíštěte. Po několika dnech přechodné úlevy následuje 2. stadium: prudké bolesti hlavy, horečka, zvracení, kolapsy, poruchy paměti a spánku. Dále mohou následovat obrny a křeče. Nemoc není léčitelná specifickými léky. Léčení vyžaduje od 1. stadia absolutní fyzický i psychický klid na lůžku. Při dodržení klidu odezní infekce většinou sama. Kriticky nebezpečné je “přecházení” chřipkových příznaků v 1. fázi onemocnění. Pokračování v tréninku, ale i v zaměstnání, může vést k celoživotní invaliditě.

Proti klíšťové encefalitidě se můžeme chránit preventivním očkováním, které se sestává ze 3 očkovacích dávek FSME-IMMUN, firmy Baxter, které injikuje lékař. Mezi první a druhou dávkou je interval 6 týdnů, mezi druhou a třetí cca 12 měsíců. Jedna dávka stojí asi 400 Kč a většina zdravotních pojištoven hradí poslední dávku. Protože encefalitida je typicky sezónním letním onemocněním, je vhodné začít s očkováním v zimním období.

Očkování proti borrelioze není zatím na území naší republiky dostupné. V současné době byla v USA schválena očkovací látka LYMErix (firma SmithKline Beecham) a je již doporučována na webových ultramaratonských stránkách. Cena všech 3 injekcí se pohybuje mezi $50 až $100.prim. MUDr. Jan Ondruš

dětské oddělení Orlická nemocnice Rychnov n. K., 51623


 plamínek E-MAIL:   Žena24 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
22.09.2017 09:21:52
Tak si kup tablety Vakcinal http://vakcinal.cz/ ;-) Podporují vakcínu a zároven zmírnují případné nežádoucí reakce
 MelisaS
18.09.2017 09:34:40
Ano přemýšlím, ale bojím se nějaké té reakce z očkování. Vždycky jsem s tím měla problém...právě
 Jajja
11.09.2017 10:15:18
Jajo já jsem očkovaná. Proč tě to zajímá? Přemýšlíš, zda se necháš očkovat?
 MelisaS
21.08.2017 09:25:06
Dobrý den, nechali jste se někdo očkovat proti klíštové encefalitide?
 Jajaa
24.08.2005 00:55:15
Nj.. zvíře pozná dobrého člověka...
 ShadowDancer Muž26 Kategorie
23.08.2005 23:03:16
Však se říká že se má místo po odstranění klíštěte preventivně pozorovat pár dní i tejden a pokud se tam objevý to kolo okolo místa rány tak ihned k lékaři.nasadí ti antibiotika a dá se to léčit za včasu.Jinak klíšťat mam každej rok tak 10-15.
 a-k-x Muž36 Kategorie
23.08.2005 18:36:02
radsi k lekari... i kdyby to nic nemelo byt. vzdycky tam po nich neco je jako stipanec. ale radis bez k lekari
 Zaha Žena Kategorie
23.08.2005 17:47:11
Z klíšťat mám panickou hrůzu...
Smajlík  Rossistka Žena18 Kategorie
23.08.2005 16:07:16
Tak šup šup k doktorovi..
Když máš po klíštěti flek,bylo nejspíš infikovaný..
Smajlík  Jilly Žena24 Kategorie
23.08.2005 15:19:25
Tu ti teoria nepomoze, treba ist k lekarovi. Riskujes prilis vela, netreba cakat co ten flak urobi zajtra ci pozajtra.
Lekar ti zoberie krv a hned zisti ci sa treba obavat alebo nie. Ked si sa nakazila, nasadi ti antibiotika a za par tyzdnov mas po probleme. Ale ak sa to zisti neskoro, moze sa stat ze ti uz nepomoze nic.
Smajlík  oliva Žena25 Kategorie
23.08.2005 12:54:08
Fuj klistata...--------------------- ----------------------------------
Zivo t je jako sachova partie...
 eFko Muž23 Kategorie
23.08.2005 10:59:35
pokud máš flek běž k lékaři

proti klíšťatům je spousta přípravků v prodeji.Jdou vyrobit i doma.Hřebíček vylouhuješ v 1/2 l převařené vody,scedíš,přidáš lahvičku francovky a naleješ do nějakého mechanického rozprašovače.Kromě toho že to funguje proti klíšťatům,to krásně voní a osvěžuje.V lese jsem cca 30hodin týdně a za poslední 2 roky jsem klíště neměl.Oblečení do lesa stříkám prípravkem na ochranu psů proti klíšťatum
 topik Muž Kategorie
23.08.2005 10:45:33
Pár doplnění:-)Boreliozu ve vyjímečných případech mohou přenášet i komáři. Nedávno jsem četla článek, jak správně odstraňovat klíště, a tak právě potírání mýdlem a točení nedoporučují, protože klíště není hned mrtvé a může vyvrhnout sliny do rány. Nejlepší je ho postříkat desinfekcí, lihem, což ho hned usmrtí, a kývavým pohybem vytáhnout. Klíšťata se skutečně nezakousávají hned. Sama jsem je našla až dva dny po návštěvě lesa, i když jsem se pečlivě porohlídla. Zřejmě zůstaly v oblečení:-o) A ještě... hmyz a podobnou sebranku prý odpuzuje pach vitamínů B, takže jejich konzumací zabijete mnoho much jednou ranou:-)
JInak dotaz - bež k doktorovi.
Smajlík  Ela Žena Kategorie
23.08.2005 10:45:29
pokus jsi naockovana proti encefalitide,tak se nemas ceho bat...ja mela dve klistata za zivot a stejne jsem od nich chytla boreliozu,kterou jsem ani nezaregistrovala,az potom se na to prislo,protoze me vic jak rok zlobily klouby a nikde nic..borelia se preleci antibiotikama a hotovo. S kazdym kousancem nemusis hned nekam letet.Pokud by flek nezmizel do par dnu(zalezi,jak dlouho uz ho mas) a zvetsoval se,popr.bys mela jine problemy,tak bez
 letikolemletadlo Žena30 Kategorie
23.08.2005 10:06:24
to máš na návštěvu doktora. Zrovna včera mi kamarádka říkala, že má boreliozu a tak jsem pátrala na netu. Je to svinstvo a někdy to ani nejde prokázat. Měla bys brát dvacet dní antibiotika a pak znovu kontrola krve. Doktorka jí dala antibiotika jen podle fleku, testy budou dělat dodatečně. Podle toho, co jsem četla, se mi to zdá správné. Důsledky bývají nedozírné. Přečti si na doktorce, co píší pacienti a poletíš k lékaři.
 Blenhaim Žena27 Kategorie
23.08.2005 10:06:00
to jaylwalker: Flek může klidně zmizet,ale to neznamená,že je zdravá!

Šupajdi k doktorovi
Smajlík  pecjan.
23.08.2005 10:03:49
klíště sem neměl asi 7let, minulej rok v létě sem šoustal na mezi, druhej den mě svědily vajca, koukám a klíště, vykroutil sem ho, a pohoda,naštěstí bez fleku. A ty jdi k doktorovi...
 Kakraholt Muž32 Kategorie
23.08.2005 10:00:35
S flekem bez váhání co nejdřív k lékaři.
 vesalia Žena27 Kategorie
23.08.2005 09:56:59
Jestli Ti nezmizí do tří dnů, tak k dr, lepší dřív než pozdě!
Smajlík  jaylwalker Žena Kategorie
23.08.2005 09:55:36
musím zaklepat na dřevo, že i když chodím po lese a trávou, klíšťata se mi vyhýbají, i když vím, že tam jsou...
ale BACHA na ten flek, šupem k lékaři! může to být vážné
Smajlík  peregrina Žena99 Kategorie
23.08.2005 09:49:39
flek?!?! čím dřív k lékaři, tím méně problémů v budoucnu!!!
Smajlík  Vířivý Adventista Muž30 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

SLEVA 100 Kč