Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.721046, vloženo 03.05.2013 14:44:57 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Letošní MATURITA z ČJ - divné
Dnes jsem zadávala písmené státní maturity z ČJ - písemnou práci, tj. sloh. A nemůžu si pomoct, nelíbí se mi ten systém, jak se písemná práce z ČJ posuzuje. Proč se proboha např. technicky zaměření kluci musí učit psát různé styly a za žádnou cenu se nesmí od určitého stylu odchýlit?? Vůbec to nechápu a naprosto to dle mě neukazuje určitou gramotnost člověka.
Tuto přece ukazuje něco jiného - např. jeho slovní zásoba, schopnost napsat smyslupný text, který na sebe hezky navazuje, gramatika apod. (vím, že i toto se v PP hodnotí, ale ty styly to vše určují)

Nejsem sice češtinář, ale poch. o té zkoušce něco vím..a nerozumím tomu, že se velice hodnotí právě ten styl - úvaha, líčení, publicistický styl, reportáž, charakteristika apod..a když dotyčný od daného stylu někam odbočí, už je zde velký problém, v extrémním případě se mu práce nehodnotí z důvodu nesplněného zadání...přitom to může mít jinak napsáno jako pánbůh...no, co to je? (v minulých letech zde přece byly případy, kdy premiant prestižního gymnázia napsal práci na vysoké úrovni a byl z ní hodnocen za 5 či za 4, neboť se dle hodnotitele odchýlil od onoho stylu..ale odvolal se a dostal snad za 1 tuším, už si tu kauzu nepamatuji úplně přesně)

Je někomu v životě platné umět psát přesně styly jako reportéž, líčení, referát apod. a poukazuje to na něčí všeobecný rozhled, celkovou gramotnost či jazykovou vyspělost?

Kdyby dali pár "lehčích" témat jako vyprávění či úvaha, nechali je napsat delší text než je 250 slov a skutečně přísně hodnotili gramatiku, slovní zásobu a celkovou úroveň textu, bylo by to dle mě mnohem přínosnější a logičtětjší....vždyť co je pro člověka do života důležité ? - neodbočit např. od referátu a nebo napsat smyslupný text bez hrubek, kde se neopakují slova a úroveň textu přesahuje úroveň 8. třídy ZŠ?

No nic, zase mě to dneska naštvalo - i ta lehčí (úniková témata) byla divná. Neříkám, že by témata byla těžká, ale oni jsou strašně svázaní těmi styly a bojí se pustit např. do referátu, i když se jim líbí to téma, že by se od něj náhodou mohli odchýlit..

Za nás se psaly dlouhé práce na 4 hod, styl nikdo moc neřešil, vše byly většinou úvahy a hodnotila se zkrátka celková jazyková úroveň a vyspělost. To mi přijde v pořádku.

Co si o tom myslíte vy, budoucí maturanti, i vy, bývalí maturanti?
 kikiwhite Žena37 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
04.05.2013 10:34:29
Dodržovat slohový útvar mi přijde v pořádku a studenti se nemusí vlézt do 250 slov, naopak jich může každý napsat kolik chce a 250 slov je spodní hranice.
A didaktický test byl směšně jednoduchý. Stačilo přemýšlet, což většina studentů, jak jsem zjistila, dočista zapomnělo nebo neumělo. Náš školní systém je nastaven tak, že se vše stačí naučit z paměti a odpapouškovat slovo od slova. No a pak se milí studenti diví... :)
 ri ri ri Žena20 Kategorie
04.05.2013 02:25:36
Já třeba vůbec nechápu, jak někdo může psát nějakou odbornou práci jako referát nebo výklad bez podkladů a zdrojů jen tak z fleku.
 Jusik Žena26 Kategorie
03.05.2013 20:08:10
maturovala jsem postaru a taky jsme se nemohli odchýlit od slohovýho útvaru, protože by to pak bylo úplně v hajzlu :)
když ti někdo zadá práci a ty uděláš brilantně něco jinýho (tudíž zbytečnýho), bude to taky v pořádku? ne nebude.
 makrelka Žena18 Kategorie
03.05.2013 19:44:04
říkám na rovinu.. na rovinu.. já chodím 8 let na gymnázium a ten test budu ráda, když udělám.. co ostatní, kteří chodí na učňáky, jak oni to zvládnou? cermat je jenom banda dementů nemám co říct.... každej předchozí test jsem dělala na víc jak 90|% dnešní mi vychází okolo 60% když dobře... a navíc, když jsem šla za třídní paní přímo z cermatu prohlásila, že tento test byl cituji "naprosto jednoduchý" . Tak si ho dělejte sami vy chytráci, když si potřebujete dokazovat, jak jsem hloupí.
Smajlík  lejla
03.05.2013 18:43:55
Taky mi to moc nejde pod vousy. Stejné je to totiž s angličtinou. Hodnotí se jak dokáží splnit zadané body, ale už tak ne gramatika. Hlavně aby se neodklonili od tématu a od stylu... O primitivnosti didaktické části a poslechu ani nemluvě.
 Majka
03.05.2013 16:52:30
Nechápu, proč se v posledních letech děje taková pakárna kolem debilní maturity. Člověk stejně např. po gymplu umí hovno, ať už mu s jeho dokončením dělají jakékoliv problémy.
 sdvsd
03.05.2013 16:44:10
psal jsem úvahu, učil jsem se pouze úvahu. Témat je tolik že si každý vybere, takže si tu přestaňte stěžovat. To jak správně napsat líčení, vyprávění nebo zprávu lze vygooglovat za pár minut, takže opravdu nevím v čem je problém.

Spíše se mi nelíbil didaktický test...projížděl jsem si všechny za poslední léta a tento byl suverénně nejtěžší...
 saidlik
03.05.2013 15:55:26
Maturuju letos a to, že se nesmíme odchýlit od stylu, mi přijde celkem normální, stačí se naučit pár znaků ke každýmu a je to v pohodě.

Mně spíš vadí, že ty témata jsou prostě naprosto debilní a moc se to nepodobá tématům, který jsou normálně zadávaný jako slohovky ve škole, takže aspoň já na to moc nejsem zvyklá.

My sice máme docela dobrou češtinářku, ale témata na slohovky nám většinou vymýšlela sama, moc nechápu, proč prostě nevybírala ty od cermatu. Napsat slohovku podle těch témat od cermatu jsme si ve škole zkoušeli těsně před maturitou. Učitelka nám vybrala úvahy, který byly v těch zadáních v minulých letech a dostala jsem teda jedničku, ale bylo tam jediný téma, o kterých jsem věděla, co napsat, z ostatních bych si asi prostě nevybrala.

Dneska jsem váhala mezi úvahou a charakteristikou, nakonec jsem si vybrala charakteristiku a psala jsem o vyznavači subkultury emo. :D Snad to bude v pohodě.

Z didaktickýho testu jsem nasraná šíleně, protože jsme ve škole dělali ten ilustrační a měla jsem tam asi čtyři chyby nebo tak, bylo to prostě naprosto primitivní. A ten dnešní byl teda o dost těžší.
 Efča333 Žena20 Kategorie
03.05.2013 15:35:09
kikiwhite: Podle mě to o inteligenci tedy svědčí. Člověk si musí práci naplánovat a plánu se držet, zároveň musí styly umět odlišit, aby se držel jen a pouze toho zvoleného. Právě to, že někteří "premianti" toho nebyli schopni se mi zdá býti důkazem.
 soukmenovec Muž29 Kategorie
03.05.2013 15:29:00
maturantka2013 - vidíš, tak to jsi mě docela potešila, že i gympláci měli problém s testem, ukazuje to, že naši kluci na tom nejsou zas tak špatně - já jsem na odborné škole, mám obor IT, tedy jsem jejich třídní, a ti všichni svorně prohlašovali, že pohoda:-). Sice oni asi jedničky mít nebudou (i když někteří asi ano), ale mají z toho prý dobrý pocit:-)..hlavně že to udělají:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
03.05.2013 15:19:51
Hele, já jsem na gymplu a z didaktického testu jsme byli taky všichni tací nesví. Nedá se říct, že by byl nenapsatelný, ale když to srovnám s testy z minulých let a zkušebními maturitami, tak mám pocit, že se spletli a dali všem těžší verzi. Neumím si představit, jak tohle psali děcka na učňácích, když i jedničkáři u nás u některých věcí museli fakt hodně přemýšlet a ne vždy se povedlo správnou odpověď vymyslet.
Popis je nejjednodušší a je téměř nemožné ho pokazit, proto ho každý chce :) Já nakonec psala charakteristiku EMO a jen doufám, že to nebude opravovat někdo, kdo tomu opravdu rozumí :D
 maturantka2013
03.05.2013 15:11:58
maturantka2013 - jo, na ten popis se všichni tešili a plánovali, jak ho budou psát (což já osobně nechápu, ale každého věc:-) ) a pak jim chudákům spadly brady - obraceli ten papír a hledali, kde je popis:-))..ale i tak to snad zvládli:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
03.05.2013 15:10:05
nasraná maturantka - část studentů na naší škole byli také nasr. z DT, prý ty cvičné byly o hodně lehčí...ale jiní zase říkali, že celkem pohoda, tak nevím, no:-).
Je fakt, že jsem si ho při zkoušce chvíli dělala s nimi (zkoušela jsem si to, jen některé otázky) a u některých věcí jsem muslea celkem chvíli přemýšlet, ale já jsem obecně jazykář (ne češtinář sice, ale jazykář), jazyky mi nejsou cizí, takže pro mě je to OK, měla jsem vše, co jsem stihla udělat správně, ale pro technicky zaměřené typy to težké být docela mohlo, to uznávám...

A nejsme gymnázium, tam by to měli zvládnout levou zadní:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
03.05.2013 15:05:46
Zrovna oddělení stylů mi přijde naprosto v pořádku, naučit se, jak napsat 5 typů slohovek zvládne snad každý.
Co mě ovšem naštvalo, že tam letos z nějakého nepochopitelného důvodu nedali popis pracovního postupu ani motivační dopis. A celkově ty témata stála za houby.
 maturantka2013
03.05.2013 15:04:19
soukmenovec - ano, u maturity z češtiny by se asi neměla hodnotit inteligence, nýbrž jazyková úroveň studenta ( i když to s tím pochopitelně také souvisí)..

Ale zase na druhou stranu, u toho žánru jde jen o to vědět, jak ten který styl vypadá co má obsahovat apod..takže mi to zas tak na inteligenci náročné taky nepřijde..mně spíš jde o to - proč se tím proboha omezovat? Mám ukázat jazykovoy úroveň - inteligentní text? Tak tady je a proč to musí být zrovna přesně referát?
 kikiwhite Žena37 Kategorie
03.05.2013 15:02:57
kikiwhite: však neříkám, že jsi to řekla. pouze jsem zdůraznila holej fakt.

jsem nasraná, protože se mi nelíbil didaktický test a nabídka témat pro slohovou práci stála za nic.
 nasrana maturantka
03.05.2013 14:59:55
nasraná maturantka - Samozřejmě, že to objektivně nejde, ale to jsem nikde nepopřela, psala jsem o těch stylech, chjo:-)

A proč jsi nasraná?:-)

U nás studenti psali různá témata - úvahu, vyprávění, čllánek i tu reportáž:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
03.05.2013 14:59:36
Také jsem měl jednou ze slohu za pět. Sice gramaticky správně, stylisticky jakštakš, ale odchýlil jsem se žánrově :D

Ano, souhlasím s tebou, že je to nesmyslné. Styl textu je někdy značně nejednoznačná věc, která se v některých ohledech i překrývá (třeba glosa, fejeton a sloupek jsou dost podobné až na různé nuance). Často také vznikají styly nové - někdo začne psát nějakou věc jinak, pojmenuje ji a PUF, je tu nový styl. Je úplně zbytečné se touto pomyslnou klíckou omezovat, zvláště u něčeho, kde je zapotřebí svoboda a kreativita.

Ale vysvětluj to lidem z Cermatu - ostatně školství samo o sobě je plné různých podivností, které jsou podle mě někdy absurdní...
 Furrík Muž23 Kategorie
03.05.2013 14:58:33
Ano, to je otázka, co by se mělo hodnotit.
Inteligence se každopádně lépe pozná právě podle dodržení slohového útvaru, než podle dodržování např. pravidel gramatiky. Nemyslím si ale, že je účelem maturity hodnotit inteligenci studentů, alespoň ne maturity z češtiny.
Jsem pro komplexní hodnocení zohledňující pokud možno rovnou měrou všechny obsažené jevy.
 soukmenovec Muž29 Kategorie
03.05.2013 14:54:57
slohová práce nejde nikdy objektivně zhodnotit. psala jsem líčení, bylo jediné přijatelné
 nasrana maturantka
03.05.2013 14:50:56
OMG - vůbec jsi to nepochopil -" nechali je napsat delší text než je 250 slov a skutečně přísně hodnotili gramatiku, slovní zásobu a celkovou úroveň textu, bylo by to dle mě mnohem přínosnější a logičtětjší."

To je zlehčení ? Nemyslím si...je to jen jiný systém a hodnotí se něco jiného - o zlehčování nikdo nemluvil, musíš číst pořádně, změna by spočívala v TOM, CO BY SE HLAVNĚ HODNOTILO
 kikiwhite Žena37 Kategorie
03.05.2013 14:47:48
Zlehčovat už tak směšně jednoduchou maturitu?
Smajlík  OMGPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: 3 za 2