Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.631606, vloženo 05.06.2012 12:13:38 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Kdyby zůstalo Rakousko-Uhersko
Nebylo by líp? Stejně si myslím že k tomu úplnému poněmčení by nedošlo, a kdyby si Češi vydupali to co si vydupali Uhři (snad už k tomu nebylo moc daleko), tak co by chybělo? Větší stát má větší potenciál. A i kdyby došlo k tomu poněmčení a mluvli bychom teď německy, tak co jako? Čeština je sice pěkná ale s němčinou je mnohem víc možností. Ale myslím si že bychom prostě byli bilingvidní národ, co by mluvil stejně dobře česky jako německy. A to by byla setsakra výhoda proti dnešnímu stavu. Vaše názory?
 Dread Muž19  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
16.03.2018 19:53:23
http://gvkb.cz/2018/03/15/monarchie-misto-politiky/
Smajlík  Vit Kouba Praha Muž65 Kategorie
21.10.2016 15:19:05
Jo Rakousko Uhersko bylo dobry (i kdyz teda byla chudoba ale byla to taky jina doba ze jo...) Treba by se nam dnes zilo lip nikdo nevi
Smajlík  PChŽU
21.03.2015 11:15:17
Dreada deportovat do Rakouska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Smajlík  JFF
05.06.2012 22:06:35
pepiček: Pravděpodobně každý myslíme primárně na jiné časové údobí s pouhým náznakem dekád ostatních, kterých se co do vývoje chytá jako k argumentu vhodných ten druhý - nu stáví se. (Hádám, že primárně myslím pozdější dobu než Ty - Saint Germaine a roky okolo.)
 Joanni11 Žena25 Kategorie
05.06.2012 22:02:00
Joanni11: Samostatný český stát by v době Monarchie existovat nemohl, neboť by ho okamžitě anektovala nějaká jiná říše okolo, a býti součástí Habsburské monarchie byla ve své době nejlepší varianta. Říkalo se tomu austro-slavismus. Já osobně bych byl na občanství 52-milionové světové a námořní velmoci, naší C. a k. Monarchie hrdý. Ale to bych býval měl úplně jiné starosti, protože život tehdejšího obyčejného člověka si dneska nikdo představit nedokáže, to je naprosté sci-fi z dnešního pohledu... Za odkazy díky.
 Pepiček
05.06.2012 21:25:29
pepiček: Nikdy jsem neřekla, že Vídeň byla samostatná země plus říkám, že otázka vlastnictví industriálního zázemí v Čechách je otázka na xy dalších debat. Ohledně ekonomických záležitostí však doporučuji třeba přednášky Dr. Jiřího Raka, zarytého to přítele mocnářství, který přes popírání velké části v lidové slovesnosti dneška propagované myšlenky "útlaku českých elit", který se tak docela nekonal, mluví i o pozitivních fenoménech české kultury i hospodářství, byť je rozhodně vždy připraven shodit vyzdvihování odvahy Čechů a jejich schopností na nějaký trapný piedestal. Pro celkové výklady o srovnání akcentů doporučuji i Dvě století střední Evropy od profesora Křena či nějaké výklady profesora Picka o geostrategických záležitostech střední Evropy, jakož i další historiky a politology, třeba docenta Hnízda. Není dobré dívat se na vše se sakumprásk jasnou naivitou, ale hyperpoíráním člověk taky nikam nedojde.
 Joanni11 Žena25 Kategorie
05.06.2012 21:01:21
Joanni11: Vídeň jako země za R-U neexistovala, existovaly Dolní Rakousy kterých byla součástí. Ale ano, ekonomicky byla v Monarchii nejvýznamnější země Dolní Rakousy, a hned potom země Čechy. Otázka je, kdo tu ekonomiku dělal... V Dolních Rakousech to byli Němci ("rakouská" národnost byla vymyšlena až v roce 1955), a v Čechách? - z většiny zase Němci... Český zázrak se nikdy nekonal, a po odsunu Němců po 2.svět.válce by se nekonal už vůbec. Nekonal se ani po roce 1989, a nebude se konat nikdy. Češi jsou břídilové, smutné ale pravdivé.
 Pepiček
05.06.2012 20:26:49
(němečtí vlastníci) je téma samo pro sebe, téma česko-německých vztahů taky, bylo tam ledasco dobrého i ledasco zlého, byli lidi, kterým to reálně vyhovovalo, byli ti, kdo by se povraždili (a že to zkusili, viz krvavý slunovrat). Nicméně pokud jde o Rakousko, tak to Československo ekonomicky předjelo až někdy po "geniálním úspěchu" (říkám cynicky) pětiletek a implementace stalinismu stalinštějšího než Stalin v zemi, co si měla přihodit roku 1960 do názvu jedno "Sko". Do té doby bylo Československo úspěšné a Rakousko vcelku žabařilo, nemajíc třeba v době naší první republiky nejúžasnější politické vedení (ano, situace je i tady komplikovanější a už teď je to brutálně dlouhé).

Jen pokud jde o něco, co vidím tady, tak pár poznámek - po jistých peripetiích mladé republiky Rakousko byli Habsburkové ze země vykopnuti, císař zcela, ostatní příslušníci rodu se museli, chtěli-li tam žít, vzdát jakéhokoli nároku na hypotetický trůn a přijít jako "obyčejní" občané. (Nadto ano, republika a konstituční monarchie mohou být stejně demokratické, o tom žádná. Byť je pravdou, že panovníka s korunou by vskutku asi až tolik Čechů tehdy neocenilo.) Spolu s tímhle nařízením tam rakouské úřady luply i zrušení šlechtických výsad - tady by problém fakt nebyl.

S válkou v Rakousku padlo oficiálně i spojení s římskou církví coby státním náboženstvím, byť faktické vyklízení pozic některých duchovních na poli státním ještě trvalo.

Připadnutí do sovětské sféry vlivu by hypoteticky bylo velmi podobné (ano, byť samozřejmě situace mohla být velmi jiná a nemuselo dojít k tomu či tomu, je to sféra totálních spekulací, vím), už od konce druhé světové by se s námi zacházelo jako s poraženým, byly by tu okupační armády a mohlo by dojít k rozdělení jako u Německa na nějaké svérázné kusy, nadto do půlky padesátých let v tom, co se fakt stalo, byl v Rakousku dost zvláštní stav, který je taky na separátní diskuzi.
 Joanni11 Žena25 Kategorie
05.06.2012 20:25:41
Jednak je to takové co by bylo, kdyby - a kontrafaktuální dějiny nemají daleko k pohádkám.

Jednak by se našla spousta různých problémů - Uhry se chtěly na konci velké války trhnout (později se ještě s Rakouskem poštěkají o Burgenland), stalo se tak a své si později ještě odkašlaly v Trianonu (který by i dnešní nacionalisté velmi rádi revidovali :-D). A Rakousko bylo zkoseno v Saint Germaine, kde se probíralo, co s ním. Motivů bylo více - primárně si chtěly vítězné státy odkousnout, co by se dalo - vcelku výrazná ztráta je Terst, který si po nějakých těch peripetiích, které se ještě krapet táhly, vydupali Italové, jimž také připadla oblast, která bude později rodištěm nejslavnějšího italského europoslance za stranu zelených, jehož německé jméno tedy vpravdě v Südtirol nepřekvapí.
Divočina v místech, která dala první světové vypuknout, také na základě Wilsonových bodů a práva sebedeterminace národů (jojo, to se týkalo především menšin v poražených oblastech, když se na něj odvolávali například De Valera a spol. v Irsku, ostrouhali kolečko) dala vzniknout dle mne na základě historických vztahů šílenému svazku Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, kde se ke království Srbsku připojila nemalá část jižního Předlitavska - bum, Jadran je v háji.

Komunita "Versailles" se, jak poví většina historiků, snažila odťafnout Německo (které mělo úpět pod jhem reparací a trestů) a umenšit ho - ze západu na něj měla dupat především vzteklá noha - nebo spíš žabí stehýnko - ve francouzské botě. Východ měl nápadně trpět tím samým, co postihlo i Rakousko - po více než sto dvaceti letech, nepočítáme-li částečný loutkový stát za Napoleona, se mělo na mapu vrátit Polsko! A taky se vrátilo - aby se o pár dekád později zase zanořilo a následně coby "stát na kolečkách" přejelo tam, kde ho známe dnes. Polsko byla vcelku velká země, to jo - a spolu s čerstvými pobaltskými státy využivšími guláš v Rusku i spolu s Československem se tohle všechno stalo prototypem principu "cordon sanitaire", jakéhosi nárazníku, kteroužto funkci středoevropská oblast nejednou splnila. Jo, existovaly obavy, že by se mohlo i Německo nakazit bolševismem (leckde ve střední Evropě také po první světové proběhly do země zadupané puče a tvořili se párdenní a pártýdenní republiky rad) a využít ho, aby se znovu postavilo na nohy, a to v děsivém smyslu. Možné bylo ledasco. Tak jako tak se nárazník mezi divným (co o tom věděli na západě, že) státem na východě a rozpínavým Německem, byť zdevastovaným, ale prodchnutým myšlenkou prosadit ideály železného kancléře (ostatně nejednou tam prorazily názory, že prohra ve válce byla jen chyba generality, případně císaře a že Německo si zaslouží víc)...

A pokud jde o Rakousko - nuž, fascinujícím fenoménem je, že pokud šlo ještě o celé Předlitavsko, tak co do ekonomiky tu byla skvělá Vídeň - a potom - Čechy. Zbytek toho, co se zove Rakouskem dnes, byl agrární a chudý. Otázka, komu patřilo v Československu industriální zázemí (ně
 Joanni11 Žena25 Kategorie
05.06.2012 18:10:34
Radim: Monarchie není demokratická? Velká Británie, Dánsko, Švédsko, Norsko, Japonsko, Kanada, Austrálie to nejsou domokratické státy???
 otazníkk
05.06.2012 16:34:56
Tvoje argumenty neberu. Mnohem pádnější je argument jiných zastánců Rakouska- Uherska, kteří poukazují na to, že R-U byl tak velký státní útvar, že by zabránil rozpínavosti Německa i Ruska po Evropě.
 Afro 1
05.06.2012 16:14:40
Kdyby, kdyby, kdyby. Ano, já bych byla za, domnívám se, že by bylo líp, však i tehdy byli mnozí čeští představitelé za zachování monarchie, bohužel...bohužel. Nacionalismus tehdejší Evropy všechno zničil, můžeme fantazírovat, mohli se trhnout Uhři a Češi zůstat s Rakušákama, už protože by nebyl komunismus, stálo by to za to.
A pokud by nebyla první světová a druhá světová, pak by snad stálo za to si ponechat jen regionalitu a vykašlat se na všechny federativní myšlenky.
 Strinka
05.06.2012 15:14:34
Abychom zůstali součástí Rakouska-Uherska, tak to by musely zároveň Ústřední mocnosti vyhrát 1. sv. válku a celá mapa Evropy by vypadala asi totálně jinak (Reich od moři k moři). Všechno je to hrozně "co by kdyby"...
 Votrapa Muž Kategorie
05.06.2012 14:17:42
Češi by si nikdy nic nevydupali, protože na území Čech a Moravy žila polovina Němců kteří by tomu vždycky zabránili. Habsburkové brali Čechy a Moravu jako německá území nikoliv jako česká, to je dost velký rozdíl např. s Uherskem které Maďarům neupírali. Následník trůnu František Ferdinand d'Este se svojí českou manželkou měl sice v plánu udělat z Monarchie federaci po vzoru USA, ale ten byl bohužel zavražděn v Sarajevu, a jeho smrt se stala záminkou pro válkychtivé Německo donutit R-U začít v Evropě válku. Před válkou byla politika jiná, než po tom, co 1.světová válka začala. Válka byla monstrózně krutá už od začátku, a po jejím vítězství byl plán na nemilosrdné poněmčení českého etnika, aby už nevznikaly se Slovany v Monarchii "problémy". Čechy by čekal osud podobný Lužickým Srbům, tedy existovaly by možná několikatisícové kolonie česky mluvících obyvatel, ale naprostá většina by mluvila německy.
 Pepiček
05.06.2012 13:06:03
toto je je jeste o hodne slozitejsi nez se zdalo. Rozpad rakouska uherska byl nutny v te dobe u vsech narodu v evrope o narodni staty. V dobe prvni republiky jsme byli jako jen z mala statu byli opravdu multikulturni ( a to v dobrem slova smyslu) vztahy s okolnimi zemnemi byli pomerne korektni nebl problem s nimi obchodovat sel k nem kapital... (i kdyz prece jen 30 leta byla hospodarska krize i una snebylo uplne OK ovsem s porovnani s jinými jsem na tom byli opravdu dobre) Neskoncit rakousko uhersko rozpadem. Snaha o udrzeni, za kazdou cenu, by to vedla k obcaskou valkce, proze nespokojonost u nasbyla nic v porovnanim s nespokojenosti na chorvatu... Pro odcizeni narodu byl spis pruser druha svetova kdy po ni byli nemci odsunuti a mluvit nemecky se lidem opravdu nechtelo k tou kvuli politickemu zrizwni jsem se orientovali na vichodni trhy. Stejne tak se lidi po smetovem prevratu prestali ucit rusky a ted se zjistuje ze se rustina mnohdy hodi protoze je rusko je obrovskej trh.
 dododo
05.06.2012 12:33:50
...a co ánšlus?
 Mert**
05.06.2012 12:31:13
Těžko říct jak by to bylo je zde dost proměnných.
 Darwinista Muž Kategorie
05.06.2012 12:26:36
Ano to by bylo rozhodně pozitivní. Bohužel o zrádcích a rozvratitelích se teď ve školách mluví jako o hrdinech. Národní obrození byl zločin, který Češi oslavují. Zajímavý paradox poukazující na ubohou náturu a neschopnost většiny Čechů.
 Roxiroxolan Muž23 Kategorie
05.06.2012 12:22:59
O žádném poněmčení nemůže být řeč. V době rakousko-uherského vyrovnání, začala čeština prožívat renesanci...
 suvurov Muž30 Kategorie
05.06.2012 12:22:43
Ne nebylo by líp.

1.) Monarchistický princip je pro demokraticky založené Čechy nepřijatelný.

2.) Státní katolické náboženství je pro ateisticky založené Čechy nepřijatelné.

3.) Prtivilegovaný šlechtický stav je vůbec nepřijatelný
 Radim
05.06.2012 12:21:08
Já s tím naprosto souhlasím. Politicky, kulturně, ekonomicky, zkrátka ve všech směrech by to podle mě bylo lepší - a samozřejmě v dnešní době by RU bylo monarchií jen názvem a královský pár by hrál v podstatě jen reprezentativní roli.
Co se týče jazyka, bral bych jako nespornou výhodu, kdybychom v takovém státě měli Němčinu povinnou a Češtinu nepovinnou - aby se jí nemuseli učit Němci, ale Češi mezi sebou by se klidně česky domlouvat mohli. Ale umět od dětství Německy by byla taky nesporná výhoda.
Smajlík  Hans28 Muž20 Kategorie

Asko-nabytek.cz

Přidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk