Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.596220, vloženo 22.01.2012 14:06:03 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
freeganismus- životní styl
Tak jsem se začetla do článku, kde se píše o tomhle stylu života, neříkám, že bych byla schopna tak žít, ale člověk se musí zamyslet v jakém systému to vlastně žijeme.

Žít jako freegan znamená, že považují za zbytečné kupovat věci, které mohou najít a zadarmo si je vzít. Tenhle přístup razí i u jídla. Často jsou prý zvěčněni s hromadou lákavě vypadajícího ovoce nebo pečiva, které právě někde našli v kontejneru za restaurací nebo za obchodem, v bednách na rampách nákupních center.

Od bezdomovců se liší tím, že mají jinak naprosto "normální" život.

Váš názor?
 sennoci E-MAIL:   Žena41 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
24.07.2012 03:25:23
"Chceš-li dáti smrtící ránu globální ekonomice, vzdej se nakupování krámů a projeď popelnice.. Vždyť je plní lidé zhýčkaní, modními trendy zasaženi a na nás tam po nich čekají spousty věcí k upotřebení."

"Dumpster diving je moje vymanění z koloběhu sraček trhu, je moje nasrat na praktiky nadnárodní společnosti, je moje proplouvání sítí propagandy kapitálu, je moje vyhlášení války tržní ekonomice. "

"Já nevím, co vím je, že je doba kdy hlad a chudoba šíří smrt,
sužuje životy a plní kriminály. Je doba kdy peníze udávaj
pravdu a doba kdy pravda se dá koupit, je doba kdy bohatí
ovládaj vládu a doba kdy chudí se nechtěj bouřit, je doba kdy
pro ropu války se vedou a doba kdy korporace vydělávaj na režimech.
je doba těžkýho krvavýho kapitalismu a vybírání popelnic je způsob
jak zůstat čistej. "

Asi tak. :)
 sdgsgesgde
22.01.2012 20:17:52
mají moje sympatie (vím o tom docela dost, o prázdninách jsem dobrovolničila v hnutí Duha a prodávala jejich časopis, ve kterém o tom byl docela podrobný článek). Líbí se mi, že freeganisté pravidelně vozí jídlo, které sami nesní, bezdomovcům - resp. ze zbytkových surovin uvaří třeba polévku (jedlou!) a rozdávají jim to. Některé chytřejší řetězce s freeganisty dokonce uzavřeli spolupráci - v předem určený čas freegani přichází k nim oni sami jim dávají ze skladu potraviny, které mají po záruční lhůtě, nebo jsou nějak vzhledově poškozené, protože by to stejně jinak bez užitku vyhodili - tohle je výhodné pro obě strany: firma má nižší náklady na nakládání s odpadem, freeganisté dostanou to, co potřebují a chtějí. Já jsem do svého života taky adoptovala jednu myšlenku, která vychází z jejich filozofie: např. už vůbec nekupuji nové oblečení, protože mi to příjde jako zbytečné plýtvání - takže už jen sekáče a aukro (použité oblečení).
Smajlík  katvelon Žena25 Kategorie
22.01.2012 15:28:47
Sennoci: Jo, "kdyby takhle žili všichni..." - psal jsem, že naše společnost je podle mne v hodně velké nerovnováze, takže je potřeba brzdit... Kdybychom zabrzdili tolik, že by se rovnováha převážila na druhou stranu, tak by bylo na místě ji zase trochu rozjet. Ale k tomu máme dost daleko na to, abychom museli uvažovat jak bychom to měli udělat...

Jinak daleko fundovaněji o tom píše např. paní Doc. Librová z brněnské fakulty sociálních studií ve svých výzkumech o dobrovolné chudobě, aby to nevypadalo jako jenom můj soukromý výmysl :-))
 bilej tygr Muž73 Kategorie
22.01.2012 14:45:45
bilej tygr: tak vidíš, konečně máš pro svojí činnost jméno :)
Je ale na druhou stranu pravdou, že kdyby se všichni rozhodli žít tímhle způsobem, tak nemusím ani dál psát, aby sis to domyslel, jaký by to mělo dopad.

O tom Švýcarsku jsem nikdy nic neslyšela, takže nevím, ale vím, že rozhodně Švýcaři jako národ nejsou ti co dávají něco zadarmo, ale kdo ví?
 sennoci Žena41 Kategorie
22.01.2012 14:40:33
opadané listí je femína a smrdí jí vagína
 je to pravda
22.01.2012 14:38:22
No tak to asi jsem freegan, i když jsem netušil, že pro to existuje takové slovo. Opravdu jsem toho názoru, že je zbytečné kupovat věci, které se dají získat zadarmo, aniž by to někoho poškodilo.

Jistě, někdy to získávání zadarmo vyjde co do úsilí nastejno, jako kdyby člověk pracoval a pak si to za vydělané peníze koupil - jenže tím zároveň podporujeme ten koloběh zboží a peněz, a to je špatně - naše civilizace je v hrozné nerovnováze, pokud jde o rozvoj ducha a rozvoj hmotného blahobytu, a dnes už zřetelně vidíme, kam takové roztáčení spotřeby vede... Takže cokoliv, co to trochu brzdí, je dobré.
Využít věci, které by se jinak vyhodily, ušetří spoustu surovin a hlavně enegie, která by se jinak spotřebovala jak na vyrobení bových věcí, tak na likvidaci těch starých...
A kromě toho, aspoň pokud jde o nábytek, přístroje, často i oblečení - staré věci bývají nepoměrně kvalitnější a (pro mne aspoň) většinou i hezčí, vkusnější. Dnes v době "řízené životnosti" se nový dřevotřískový stůl rozpadne po třetím přestěhování, starý z poctivého masivního dřeva nebo laťovky vydrží ještě tři sta let, při dobrém zacházení... i když je většinou potřeba strávit pár půldnů opravami a rekonstrukcí...

Ve Švýcarsku je např. běžné, že na koncích linek MHD jsou jakési sklady nepřotebných věcí, kde si každý může vzít, co se mu hodí... taky tam prakticky každou sobotu je nějaký bleší trh...
Myslím, že když se nás konzumně-ekonomická mafie pokouší vycucat do dna (bez ohledu na to, že brzy po nás zahynou i oni sami), tak bychom se my - lidé, co si přejí žít trvale a v míru a vzájemném přátelství - měli snažit pomáht si, jak to jde a vzít si příklad z takových aktivit. A taky opravdu nekupovat nic, bez čeho se můžeme obejít nebo to získat jinak...
 bilej tygr Muž73 Kategorie
22.01.2012 14:24:43
klaunpepe: nikoliv :)
JayCutler: přesně tak.
 sennoci Žena41 Kategorie
22.01.2012 14:22:26
tojejedno: a jestlipak víš, že někteří aktivisté co tam najdou s tím hostí bezdomovce na náměstí Republiky :))))!
 sennoci Žena41 Kategorie
22.01.2012 14:21:29
tak myslim že někteří staří lidé už pěstují freeganismus hodně dlouho :)
 klaunpepe Muž28 Kategorie
22.01.2012 14:21:25
Životní styl vedoucí nakonec k různým kampaním apod. jako tomu je u Greenpeace a tomu podobných, kde nejdřív byl koníček, dneska už jsou jako veverky:)

Z Birminghamu sem přijel žít jeden chalan (už se tu i oženil, takže asi tu je spokojen:O)
a právě jednou o tom referoval..kolik Britové vyhodí za rok tun jablek jen proto, že nejsou kulatá tak, aby vyhovovala ústům rozežraného člověka. Takže hodně věcí mají zadarmo a nemusí být vůbec "použity" jen jsou prostě odstraněny jako "nevhodné".

To je ale asi zas o tom, nakolik kdo dokáže přemoci svou "rozmazlenost", takže to určitě není pro každého, ale zas někteří na tom mohou určitě slušně ušetřit, když ví, kde hledat:)
 JayCutler Muž Kategorie
22.01.2012 14:21:10
*závadné
 tojejedno
22.01.2012 14:20:32
sennoci: Pořád je tam větší riziko, že to bude zdravotně nezávadné, než když si to vezme v kontejneru. Už hlavně protože se to delší dobu "kamarádí" s odpadky, že :)

Nicméně stepovat večer u kontejneru nějakého obchodu místo toho jít prostě dovnitř a koupit si to... Nevím, zdá se mi to trochu na Bohnice :)
Smajlík  tojejedno
22.01.2012 14:19:19
klaunpepe: strčí do baťohu a vezmou si ho domu a spotřebují a v podstatě nejen jídlo...nábytek, boty atd.
 sennoci Žena41 Kategorie
22.01.2012 14:17:53
tojejedno: no co jsem četla, tak v těch odpadcích se to dlouho "neohřeje" pokud si takový člověk přinese domu ananas a oloupeho, nevidím tam žádný zdravotní riziko.
Supermarket to po zavíračce vyhodí do kontejneru a v ten okamžik si to člověk freegan prostě vezme.
 sennoci Žena41 Kategorie
22.01.2012 14:17:24
četl jsem to celé,jen jsem to zlehčil :) tak tedy..s ti mjídlem se jenom zvěčnují nebo ho i jedí?
 klaunpepe Muž28 Kategorie
22.01.2012 14:14:49
No pokud se rozhodnou něco ušetřit tak, že si samy budou pěstovat a nazvou to freeganismus, tak proč ne.

Pokud se rochní v odpadcích, zadělávají si na zdravotní problémy.
 tojejedno
22.01.2012 14:13:22
klunpepe: jenže tys to asi nečetl :) tak dej repeté
Smajlík  sennoci Žena41 Kategorie
22.01.2012 14:11:16
je fakt,proč platit za ovoce a zeleninu,když si to můžu natrhat či vypěstovat,nic proti tomu nemám
Smajlík  klaunpepe Muž28 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne:  Super cena 149 Kč