Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb Asko-nabytek.cz
Diskuze č.532752, vloženo 30.05.2011 10:02:26 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Pro zamyšlení dnešním mladým
Ten Oldřich Slováček mi mluví z duše

Oldřich Slováček
Jen si tak nahlas přemýšlím a píšu o věcech tak, jak je vidím a co si o nich myslím. Nechci psát odborně fundované články nabité argumenty a vím, že se budu v mnohém i mýlit.
O autorovi:
Jsem ročník 1950 a to v mnohém ovlivňuje mé názory. Leccos o životě jsem pochopil, jiné asi nepochopím nikdy. Tragickou chybou bojovníků "za něco" je, že začnou bojovat "proti někomu".
Neboť cesta do pekel bývá často dlážděna dobrými úmysly.
Prý jsme se za komunistů v práci jen flákali.
Jedna z mnoha pravicových "poudaček" o životě v letech 1948 - 1990, s budovatelskou jiskrou v oku vyprávěná nejen dětem a "nepamětníkům", je ta o zaměstnanosti a pracovních výkonech.
Ano, existovala pracovní povinnost. Vycházelo se z toho, že bez práce nejsou koláče a nechce-li člověk zemřít hlady nebo nechce-li se živit kriminalitou, musí být logicky někde zaměstnán. Jinak by to byl příživník. V občanském průkazu byly stránky vyhrazené pro potvrzení o zaměstnání. Při nástupu do práce razítko nástupu, při ukončení opět razítko. O tom by mohli disidenti v čele s panem Havlem vyprávět dlouhé historky.
Existoval vtip, že lidé se tváří, že pracují a stát se tvářil, že je platí. Ano, ve srovnání s dnešní inflací to byly mzdy doslova směšné (v roce 1960 byla průměrná hrubá měsíční mzda 1.303 Kčs, v roce 1970/1.915 Kčs, 1980/2.656 Kčs, 1989/3.170 Kčs, 2000/13.219 Kč a loni ta nejnižší byla v KV kraji 18.800 a nejvyšší v Praze 28.000 Kč ). Samozřejmě, podstatným ukazatelem je, co a kolik si člověk za tuto mzdu mohl koupit tehdy a dnes.
Existuje však ono slůvko ale. Ti tzv. flákači ve fabrikách, úřadech, institucích, družstvech, službách, obchodech a v JZD dokázali vyprodukovat takový objem prostředků, že socialistický stát mohl výrazně dotovat a přispívat na jesle, školky, bytovou výstavbu, dopravu, energie domácností, potraviny, kulturu, základní tělesnou výchovu i vrcholový sport, umění, rekreaci občanů i volnočasové aktivity v zájmových klubech a kroužcích při Svazarmu, kulturních domech a školách. Bezúročné nebo velmi výhodné byly peněžní půjčky (30.000 Kčs byla v r. 1976 velmi výhodná novomanželská půjčka), úspory byly slušně úrokovány. Zcela zdarma bylo vzdělání, zdravotní a lékařská péče včetně léků.
V průběhu 40let budování socialismu tito "nemakačenkové" povinně pracující stihli postavit továrny, doly a hutě, železnice, dálnice a silnice, přehrady a vodní, tepelné a jaderné elektárny, metro, desetitisíce bytů, kulturní domy, prodejny, zemědělské objekty atd. Po celou dobu se stačila vyzbrojovat a udržovat téměř 300 tisícová ČSLA a ještě zbylo na pomoc spřáteleným a rozvojovým zemím. Zcela zásadně se zindustrializovalo a téměř vybudovalo nové Slovensko.
Československé zemědělství bylo naprosto soběstačné ve většině nejdůležitějších produktů, včetně masa, mléka, obilí, cukrové řepy, chmele, brambor, a velké části ovoce a zeleniny. Dováželo se jen to, co se u nás nedalo vypěstovat. Jenom hovězího dobytka tu bylo téměř 2 miliony kusů. Obdělával se každý metr půdy, lidé na vesnicích nacházeli v družstvech práci a nemuseli dojíždět.
Výrazně nízké mzdy tedy byly kompenzovány výše uvedenými nízkými cenami a životními náklady. Pracovní povinnost upevňovala návyky a vědomí nejen Cikánů, ale i absolventů škol, že živobytí je nutné si zabezpečit prací. Věřím tomu, že dnešní absolvent školy, který hned nezačne pracovat, po nějaké době přirozeně "zleniví", je pro něj stále "odpornější" začít pracovat a zahálčivý způsob života ze státních nebo rodičovských podpor se mu "dostane pod kůži".
Dnešní zcela pokřivený pohled na bohaté a úspěšné spoluobčany nepochází z dob minulých, jak se nás snaží někteří přesvědčit. Pochází z doby porevoluční, z devadesátých let divoké privatizace, tunelování (kolik miliard stát napumpoval do bank a za kolik se prodávaly pozemky a fabriky?), převodů státních miliardových částek do soukromých rukou, rozkrádáním, pochybnými kšefty, podnikáním na hraně zákona (jen si vzpomeňte na kauzy topných olejů, nafty a benzínu, lihu atd.), pašováním neprocleného zboží, daňovými podvody atd.atd. Vznikla zde vrstva novodobých milionářů a miliardářů, zbohatlíků, kteří ke svému majetku nepřišli poctivou a tvrdou prací, řemeslnou dovedností, chytrým podnikatelským
záměrem apod.
Tito lidé dávali na obdiv své bohatství, téměř nikdo z nich nebyl potrestán (důvod se vždy našel), vstupovali do politiky nebo si politiky koupili. Na druhé straně tu byly miliony poctivě pracujících a platících daně, snažících se a přesto pro ně statisticky průměrný plat zůstal nedostižný. Jen se po nich chtělo utahování opasků a pochopení složité situace. Stále více nenacházeli práci a byli odkázáni na podporu, stále více museli na udržení své životní úrovně připlácet. Pro řadu z nich se dříve řada běžných věcí stala nedostupnými. Není proto divu, že na bohaté a úspěšné lidi se pohlíží jako na podvodníky a není v povědomí občanů rozlišováno mezi poctivým a úspěšným podnikatelem a pochybným zbohatlíkem. Přetrvává názor, že z poctivé práce ještě nikdo nedokázal zbohatnout, že poctivost se nevyplácí a že politika je svinstvo. Prostě "zavládla blbá nálada". Dnes všichni makají jak otroci, nikdo se nefláká a
přitom na nic nejsou peníze! Není to paradox?
Nijak nechci vychvalovat minulost, taková byla doba, takoví jsme byli. Dobří i špatní.
Nechci současně zatracovat současnost, prostě to tak je a asi má být. Jen chci některým neobjektivním kritikům "staré generace a socialistického režimu" některé věci připomenout. Tak jak nechcete zapomenout na vládu jedné strany, na cenzuru,
opevněné státní hranice, vykonstruované politické procesy a perzekuování pro svůj
sociální původ, názor nebo víru, nezapomínejte také na věci, které milionům lidí
přinášely spokojený život s perspektivou, jistotou a beze strachu o práci a v bezpečí.
Návrat do minulosti je nemožný a já si ho nepřeju. Řečeno s klasikem "Čo bolo, to
bolo...". Ale mlčet k jednostrannému překrucování minulosti nebo dokonce lžím
nebudu, stejně jako ke zkreslování a neobjektivnímu vykládání současnosti.
 egocentrik Žena99  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
30.05.2011 20:05:29
Já se vdávala v roce 1991 v březnu. Můj manžel měl tenkrát u Dopravních podniků plat 1450,- za byt jsme platili 1746,-
Takže se zas tolik nezměnilo,jeden plat prostě nestačí.
 žabka renča Žena99 Kategorie
30.05.2011 17:36:16
samozřejmě že je to pravda, to co se postavilo tehdy, všechny ty školy, kina, koupaliště a já nevim co všechno, neska se za půl ročního rozpočtu udělají dva kilometry silnice a brečí se protože je pokladna prázdná.
bohužel kdo to vidět nechce, neudiví dokud to sám nepocítí.
ale zjistil jsem kolik lidí plus mínus v mým věku kteří nemohli komunistům přijít na jméno najednou procitlo rozhodlo se je volit:) že to jsou politici kteří mluví nejrozumnějc, nejvíc k věci, jsou nejslušnější atd.
ono je zajímavý poslouchat když někdo vykřikuje jak si mne ruce blahem kolik zase zemřelo voličů ksčm ale v tom případě je divný že i když pořád umírají, preference jim neklesají:)*Vykuk*: hlavně že jsme se účastnili tolika válek tehdy a tak málo neska.... pardon, "bojových misí":)
 Memphis *je vůl* Muž23 Kategorie
30.05.2011 13:26:11
Tak jsem se nad tím zamyslel a usoudil, že komunismus byla pěkná prasárna. Ještě něco?
Smajlík  Votrapa Muž Kategorie
30.05.2011 12:48:27
JůHeleNedělej: Nechť si každý mele co chce. Přeji ti, aby ti z toho úža kapitalistického hospodářství jednou zbylo aspoň to ho.no. Zatím ho máš jen v hlavě - asi z těch skvělých přednášek.
Smajlík  egocentrik
30.05.2011 12:27:49
Víš, egocentriku.. tyhlencty komouše jsem sice nezažila, ale mám za sebou přednášky o dějinách národního hospodářství, z nichž polovina byla věnována právě tomu úža socialistickému hospodářství. Tákže - i když absolutně nemám náladu, čas, ani chuť se s tebou hádat nebo ti tvůj názor vyvracet - vím dost na to, abych mohla krásným, mladistvým jazykem říct, že meleš hovna.
Čau.
 JůHeleNedělej
30.05.2011 11:54:20
Vykuk: Toto je sloupek (blog) z IDnes a je to zamyšlení. A když jsme u toho - cílem kapitalistů je co? Proč se vyrábí stále více zbraní?
Co se týče zboží - opravdu ho příliš nebylo. Ale taky nebylo nutné mít TV v každé místnosti, auto každé dva roky - na druhé straně té elektroniky ještě tolik nebylo.
A jak se říkalo - nic nebylo, ale všichni měli všechno. A na slova někoho (už nevím koho) z doby totáče také došlo - brambory jsou dražší než banány.
Smajlík  egocentrik
30.05.2011 11:21:20
Ještě to chce porovnání, co tenkrát v obchodech (ne)bylo a kolik jste si toho mohli za tu mzdu koupit. Zřejmě najdete moc malý sortiment zboží, které je v přepočtu dnes dražší, než bylo za komoušů. Když vezmeme, že se mzdy zvýšili v průměru cca 10x.
Která věc stojí 10x více, než za socíku? Ani ten dům, který stával tehdy cca 300 000. Ovčšem pravdou je, že jste na něj tenkrát dostali dotace.
Jen pro info, jestli si to pamatuji dobře: máslo á 10 Kčs, pivo 12 st. točené 2,50 Kčs ve IV hospodě, Škoda 120 L nějak kolem 60000 Kčs, Barevná televize Tesla Color 425 s DO tuším kolem 18000 Kčs. Klidně přidejte další........ Možná že hovězí zadní stálo 48 Kčs/kg, ale to si fakt nejsem jist a před revolucí bylo také několik zdražování nebo spíš jak to nazýval komunista - úprava cen.
Kromě toho chci zdůraznit, že ty věci prostě mnohdy nebyly. Nekupovaly se, ale sháněly se. Známí, známí známých a úplatky byly běžnou součástí nákupní politiky rodiny.
 JedenChlap
30.05.2011 11:19:20
komunismus nebyl dobrý, tak jako není dobré dnešní uspořádání
 MO44 Muž24 Kategorie
30.05.2011 10:58:55
Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců v civilním sektoru národního hospodářství
Rok Výše platu v Kč (Kčs)
1955 1 192
1960 1 303
1965 1 453
1970 1 915
1971 1 997
1972 2 090
1973 2 164
1974 2 237
1975 2 313
1976 2 382
1977 2 462
1978 2 537
1979 2 597
1980 2 656
1981 2 699
1982 2 765
1983 2 822
1984 2 875
1985 2 920
1986 2 964
1987 3 026
1988 3 095
1989 3 170
1990 3 286
1991 3 797
1992 4 644
1993 5 817
1994 6 894
1995 8 172
1996 9 676
1997 10 691
1998 11 693
1999 12 666
2000 13 499
2001 14 669
2002 15 720
2003 16 766
2004 17 882
Smajlík  Vykuku vykuku
30.05.2011 10:50:29
Soudruhu !!!

Ja jsem prozil znacnou cast zivota v komunismu a proto VUBEC nemohu s tebou
souhlasit!
Mzdy za komunismu jsi temer zdvojnasobil, vubec nebyli tak "vysoke" jak pises. zivotni uroven byla PODSTATNE nizsi jako dnes. V obchodech byl velky nedostatek zbozi, ALE nase tovarny presto naplno vyrabeli hlavne tanky a jine zbrane. Protoze cilem komunistu bylo vojensky znicit kapitalisticke zeme a ovladnout cely svet. Diky bohu jim tento zamer nevysel a tak jsme jeste zustali nazivu. Nezamestnanost nebyla jen proto, ze statisice mladych lidi muselo byt na vojencine. Vzdyt jsme se museli prece pripravovat na valku. Cekalo se jen na nejakou malou zaminku aby nase tanky mohli vyrazit...
Jeste bych mohl uvest moc dalsich argumentu, ale to by bylo moc dlouhy...
Smajlík  *Vykuk* Muž62 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk