Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.483581, vloženo 31.10.2010 15:22:23 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Zdraví nebo štěstí??
Co je v životě důležitější - zdraví nebo štěstí?

"Hlavní je zdraví a až potom všechno ostatní" - toť asi nejrozšířenější pohled na hodnoy lidského života. Nechci toto v žádném případě zpochybňovat, spíš se na to podívat z jiného úhlu.

Nechci se moc rozpepisovat a sespisovat zde dlouhou filozofickou diskuzi - použiji raději příklady, které jsou přímočařejší:

A) Vezměme se člověka dejem tomu okolo 30 let, který je naprosto zdravý, ale není DLOUHODOBĚ šťastný - to může mít mnoho důvodů - samota, absence lásky a blízkých lidí, ztráta partnera, ztráta zaměstnání, nulové seběvědomí, životní frustrace...takový člově se může klát otázku - k čemu je mi vlastně zdraví, když stejně nejsem šťastný?

B) Člověk, který není úplně zdravý (ale ani nemá vyloženě smrtelné onemocnění)- chronické onemocnění čehokoliv, žaludeční vředy, amputovaná ruka atd. atd. ale má kolem sebe lásku, rodinu, milujícího partnera, své děti, má zaměstnání, které ho uspokojuje atd. - ten je podle mě na tom relativně (možní i podstatně) lépe, než člověk z příkladu A, nebo ne? Protože i se zdravotními problémy člověk může být šťastný...Naopak člověk, který je zdravý, nerovná se ani zdaleka automaticky šťatný..

Co si o tom myslíte a co byste radši volili - A nebo B?
 kikiwhite Žena35 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
27.12.2012 19:41:46
štěstí ... když máš štěstí ... seš zdravej a taky většina lidí na titanicu byli zdraví ale štěstí jim chybělo
 stp
01.11.2010 01:12:06
Štěstí je pomíjivé a záleží na člověku, jak s jeho nedostatkem naloží. Vždycky se dá dělat něco proto, aby člověk nebyl nešťastný. Ale některé nemoci se vyléčit nedají, takže určitě volím zdraví.
Radši budu nešťastná až do osmdesáti, nežli umírat ve třiceti
Smajlík  Funnyeyes Žena88 Kategorie
31.10.2010 22:13:26
to Researcher: no v jejím případě to spíš byla blbost - krátit si při náledí cestu neznámým terénem.
Ale uváděla jsem to jako příklad i proto, že mě to zaujalo zejména z jejích úst - je totiž lékařka a vždy zdůrazňovala zdraví.
Nicméně lítost zahoď - tchýně je superbabička, velmi rychle se oklepala, měla silnou vůli a tah ke zdraví... už zase běhá a neví, kam dřív. Jen doufám, že si dá na sebe v zimě pozor.
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
31.10.2010 22:01:12
arj: je mi líto tvé tchýně, ale to, co se jí stalo, není podle mne otázkou zda má či nemá štěstí, jako spíš náhody. Stát se to může každému, i kdyby den předtím třeba vyhrál ve Sportce
 Researcher Muž81 Kategorie
31.10.2010 21:27:09
Samozřejmě volím A.

Ale na druhou stranu musím přiznat, že jsem se nad tím nedávno zamýšlela - ale z jiného úhlu - moje čiperná tchýně ve svých 80 v prosinci stoupla na zasněženou zamrzlou kaluž... no a dopadlo to tak, že si zlomila pánevní kost -velmi bolestivé a v jejím věku i delší na hojení... a pak nám všem přála k novému roku zdraví, ale hlavně štěstí - s tím, že ona byla zdravá jako řípa, ale co jí to bylo platné, když jí chybělo štěstí.
V podstatě je to případ toho Titaniku, o kterém píše ubzed.
 arj Žena54 Kategorie
31.10.2010 21:09:20
Důležitější je podle mne zdraví. To, jak se budeme cítit, můžeme ovlivnit, zdraví často bohužel ne.
 Researcher Muž81 Kategorie
31.10.2010 21:05:27
Ani jedno bych nevybrala.
Každý má svá trápení, ale každý jiného druhu.
To, že se člověk smíří se svoji nemocí, neznamená, že mu nikdy nepřináší trápení, strach atp. A nemusí jít zrovna o smrtelnou nemoc, ale téměř každá chronická nemoc s sebou nese určitá omezení a člověk se s nimi vyrovná a může být samozřejmě v pohodě, šťastný atp., ale stejně se najdou díky jeho nemoci potom chvíle, kdy mu to přijde líto, že mu zdraví nikdo nevrátí a kdy se ptá, proč zrovna on.
Stejně tak dlouhodobě frustrovaný člověk je sice dlouhou dobu nešťastný, ale pak může přijít zlom, kdy najde cestu ven a bude spokojený. A nebo může mít i chvíle, kdy mu bude dobře a nebude si svoji frustraci tolik připouštět.
Takže těžko určit, kdo se má lépe.
Nicméně souhlasím s tím, že když např. nemáš chlapa, můžeš najít snadnější východisko ze své situace, než když ti diagnostikují chronickou nemoc, která se sice dá léčit,ale ne třeba úplně vyléčit, takže už ti zdraví nikdo nevrátí a východisko vlastně neexistuje, pouze jakási náplast.
 jájsemnegeniální
31.10.2010 18:55:36
Určitě volím být zdravá.
Takže z těch tvých dvou příkladů je to A.
 vancr Žena Kategorie
31.10.2010 17:49:49
Stesti neni smysl zivota!
 kasperua Muž Kategorie
31.10.2010 17:09:28
kikiwhite: ta amputovaná ruka není taky dobrej příklad. Já bych tě chtěla vidět, oo se to lehce povídá, ale hůř prožívá:) jasně...řekneš si Amputovaná ruka, s tím se smířím a v podstatě prožiju šťastnej život, s manželem, dětma a psem u boudy. jenže si uvědom, že ten člověk je bez ruky. On se s tím nejdřív musí vyrovnat - ne každej tohle vůbec dokáže. Vyrovnáváš se s tlatky okolí, sám se sebou, říkáš si Proč já...pak najednou musíš změnit život, navíc amputace ruky není jenom Ejhle, nemám ruku, to ale nějak zvládnu:)
Ale tady vlastně nejde o ruku - jde tady o to, že s tím nemůžeš nic dělat. Jsi nemocný, bez ruky, bez nohy, i když šťastný, v určitých chvílích jsi bezmocný. Nemůžeš i kdybys chtěl....nemůžeš to změnit. Frustraci ano. O to jde.

Opět volim A.
 ilustrace Žena33 Kategorie
31.10.2010 17:06:04
Štěstí neexistuje a zdraví nemohu nijak ovlivnit, takže nemá nejmenší cenu nad ním uvažovat.
 imp Muž24 Kategorie
31.10.2010 17:01:05
Žádné A nebo B...

Ten klíč je v tom, že zdraví neovlivníš, kdežto to, jestli jsi šťastná nebo ne, to ano. Tkže je určitě cennější zdraví než štěstí.
 Malý tenisový míček Žena20 Kategorie
31.10.2010 16:43:19
Tak žaludeční vředy a amputace jsou trochu jiný level. U tý amputace bych to nebrala, ale u nějaký nemoci, která by mě neohrožovala na životě a neměla bych těžký bolesti, bych volila B.
Trochu mi tam nesedí ten pojem štěstí (navíc když se jedná o volbu), ale podstatu jsi vyjádřila, tak je to asi jedno.
 happiness Žena29 Kategorie
31.10.2010 16:33:05
Charles - ne vždycky...šanci máš, ale nemá třeba energii, sílu či motivaci..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 16:29:44
stav A máš šanci změnit
 Charles Muž49 Kategorie
31.10.2010 16:18:13
Volil bych A. Uz jen ze skutecnosti, ze jsem priklad Acka jako vysity. Ale B bych si ani za mak nepral. ;)

Jinak souhlas s Ilustraci. Vetsina lidi, kteri nebyli v zivote nejakym zavaznejsim zpusobem nemocni a nesetkali se s tim, ti netusi, jake to je, byt bezmocny.
Smajlík  collateral Muž Kategorie
31.10.2010 16:17:10
ilustrace - já třebamyslela jako typický příklad tu amputovanou ruku - ta tě přece hodně omezuje, ale přesto můžeš být v životě hodně šťatsný a monohem šťatsnější než monho a mnoho nějakých frustrovaných ale zdravých zoufalců
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 16:13:05
kikiwhite: v tom případě ta diskuze ale ztrácí smysl, protože nemoc, která tě nijak neomezuje není nic, co by ti bránilo v normálním životě a je jasný, že zvolíš B.
Myslela jsem, že tady jde o emoci, které ovlivňují kvalitu života, psychiku, ale neohrožují tě přímo.
 ilustrace Žena33 Kategorie
31.10.2010 16:12:05
Close your eyes - Jenže já nepsala o ztrátě zdraví - psala jsem o pořekadlu - hlavně zdraví a pak až to ostatní...chtěl jsem říct, že je to relativní....

Pokud se jedná o nějakou těžkou nemoc, tak je to poch. jasné..tam ten člověk ale nemůže být ani šťatsný..ale třeba ztráta ruky - to už je dost velký zásah a ten člověk může být pořád stokrát šťatnější než celoživotně frustrovaný osamělý ale zdravý člověk..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 16:09:20
kikiwhite: Tak jako já nepovažuju zase třeba vysoký tlak nebo žaludední vředy za ztrátu zdraví. Todle už má každý druhý. Za ztrátu zdraví považuju něco, co tě opravdu ohrožuje na životě. Takže pořád volím možnost A.

A zřejmě bych ani nechtěla mít amputovanou ruku nebo nohu. Tohle tě zase omezí v jiných věceh které ti težko partner vynahradí.
 Close your eyes Žena Kategorie
31.10.2010 16:08:13
ještě dodatek pro Ilustraci - //Ty nemáš žádnou nemoc, se kterou musíš bojovat, viď?

Já zase můžu napsat, že třeba ty jsi zase ještě nezažila tu pravou životní frustraci (která nepramení ze špatného zdraví)...možná by se sem měli vyjádřit něktří hodně frustrovaní uživatelé...co by třeba ani dali za to mít nějakou lehčí nemoc, ale konečně se už zbavit depresí a pocitu prázdnoty..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 16:07:41
Podle mě je pocit spokojenosti důležitým aspektem zdraví. Stoprocentně zdravý člověk v sobě musí uchovávat pocit štěstí, jinak mu něco chybí a tudíž není úplně zdravý.
Pak bych si vybrala áčko.

Když vezmu v úvahu příklady, které jste uvedla vy, možná bych spíš volila béčko. Ale jak jsem už řekla, takhle to podle mě nefunguje.
 KokosovyPanelak Muž32 Kategorie
31.10.2010 16:04:59
ilustrace - já měla namysli spíše takové ty "lehčí nemoci", které tě v životě zase tolik neomezují, zkrátka abys s nimi vyloženě nemusela těžce bojovat..to pak chápu, že je to na pytel..ale třeba ta amputovaná ruka, kdy už je s tím člověk smířený a má milující rodinu, tak to je dle mě diskutabilní, kdo je na tom lépe..

Samozřejmě úplne nejhroší je být nemocný a ještě frustrovaný...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 16:04:16
štěstí - kolik bylo na Titaniku zdravých lidí a kolik jich zařvalo

ne, vážně, je to tak půl na půl - když jsi zdravý a nejsi šťastný, tak je to asi ještě trochu horší kombinace, než být šťastný a mít zdraví v háji
Smajlík  ubzed Muž49 Kategorie
31.10.2010 16:01:20
pro všechny - asi jsem dala nejasné příklady - tak ještě jednou:

A) člověk, který je úplně zdravý ale kterému se nedaří celý život si např. najít partnera a založit rodinu, i když po tom hrozně touží - je z toho težce frustrovaný, neš'ťatný, nemá pro nic motivaci, nemá již "žádný hnací motor"..

B) člověk s amputvanou rukou (dolní část), který se s tím jž smířil, má šťastné manželství (prověřené a utužené touto zkušeností), několik dětí , třeba rodinný domek a všude kolem sebe lásku

Tak sakra neříkejet mi, že A to má lepší, že je šťatstější??
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 15:58:47
kikiwhite: jinak: to snad radši žít kratší dobu, ale maximálně šťastně, ne?

//Ty nemáš žádnou nemoc, se kterou musíš bojovat, viď?

Všechno kromě vlastního zdraví můžeš ovlivnit minimálně svým vlastním přístupem.
(ano, vysoký krevní tlak vynecháme, protože to fakt nepovažuju za onemocnění, který by tě celý život deptalo:) jde o to, že s nemocí se musíš naučit žít šťastně a ne každej to zvládá, máš spoustu otázek, pochybností, strach a nedokážeš ho ovlivnit. Pokud jsem dlouhodobě v háji, protože jsem bez chlapa...je to špatný - ale můžu to změnit, když budu chtít
 ilustrace Žena33 Kategorie
31.10.2010 15:55:57
ta poslední reakce dole je pro Close your eyes
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 15:55:01
le ne, tak jsem to nemyslela, ne že bych chtěla umřít ve 40:-)..ale někdo, kdo má dejme tomu chronické potíže s tlakem, umře možná dřív na infarkt, než někdo, kdo je úplně zdravý...ale ani vysoký tlak mu nebrání být šťastný se vými blízkými...oproti tomu někdo, kdo je úplně zdráv, ale nenajde si celý život třeba partenar a je kvůli tomu celoživotně neš'tastný a frustrovaný nešťatsný ...tak co je lepší??
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 15:53:47
kikwhite: Není pravda, že s fyzickým onemocněním se mu bude žít šťastněji. Mnoho z těchto onemocnění (většinu) provází strašné bolesti, pocity z nejisté budoucnosti, jak psala Close your eyes...atd. Proti tomu je nějaký pocit osamocení jako kapka v moři.
 TeorieRelativity Žena99 Kategorie
31.10.2010 15:50:48
TeorieRelativity - ano, s amputovanou rukou už nic neuděláš, ale o tom já se nepřu, já mluvím to tom, co víc brání v životním štěstí..a dlouhodbá frustrace v něm jaksi brání totálně a někdy celoživotně a může skončit až sebevraždou...amputovaná ruka není poch. nic moc, ale pokud ten člověk žije šťatsně, má šťatsnou rodinu, děti adt., tak je na tom dle mě prostě líp, než člověk, který je třeba "jen" hodně ošklivý a navíc nekomunikativní (ale toužící třeba po rodině), zažívá v partnerství jen samé krachy, cítí se osamělý atd. a takové štětstí se mu zdá prostě nedosažitelné..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 15:45:35
Viz TeorieRelativity. S čímkoliv máš možnost pohnout, se zdravím ne. Já ti rozumim, ale i v tomhle případě je zdraví důležitější.

Navíc když ti nefunguje zdraví, nikdy nejsi stoprocentně šťastný a bohužel, tohle ovlivnit nejde, frustraci ano.
Smajlík  ilustrace Žena33 Kategorie
31.10.2010 15:45:30
A
 ufonka zelená Žena Kategorie
31.10.2010 15:44:49
kikiwhite : Ty bys chtěla umřít? Kdyby jsi prožila část svého života "na plno" a pak bys umřela? Pochybuji. Protože první otázka která by ti skočila na mysl by byla "co bude s mýma dětma". Už je neuvidíš růst, neuvidíš je když půjdou poprvé do školy... Ale nejdůležitější bude otázka "Co si počnou bez mámy?"
 Close your eyes Žena Kategorie
31.10.2010 15:42:23
kikiwhite: Nj, ale s tou frustrací může něco dělat víc než s např. amputovanou rukou. Chodí k psychiatrovi, může na sobě pracovat, ale chudák s chronickým onemocněním samotnou vůlí nic moc nezmůže.
(Pokud ta frustrace není vyloženě hluboká deprese nebo jiná těžká duševní nemoc).
 TeorieRelativity Žena99 Kategorie
31.10.2010 15:38:00
TeorieRelativity, ilustrace - já pořád nevím, jestli se dobře chápeme - vezměte si třeba nějaké lidi tady na Zp - frustrované chlapy / ženy třeba, kteří nemohou najít partnerku / patnera a mají nějakou dlouhodobou mnoholetou frustraci - myslím že by třeba i rádi měnili s někým, kdo má třeba ty žaludeční vředy, ale je jinak maximálně šťastný..

Protože k čemu je člověku to zdraví, když třeba většinu života prožije jako nespokojený a frustrovaný..a myslím, že takových lidí není málo..to snad radši žít kratší dobu, ale maximálně šťastně, ne?
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.10.2010 15:33:13
Oukej, beru v potaz nevyléčitelnou, chronickou nemoc a běžnýho člověka, který je nešťastný díky těm důvodům, co jsi uvedla.

Volila bych A. To proto, že s tím neštěstím můžeš pořád, jako zdravý, i když depresivní člověk, něco dělat.

Se zdravím už neuděláš nic a jen přihlížíš.
Smajlík  ilustrace Žena33 Kategorie
31.10.2010 15:27:35
Volila bych A-to, jak vystupujeme ve společnosti můžeme hodně ovlivnit, ale když se pos*re zdraví, jsme bezmocní.
 TeorieRelativity Žena99 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: 3 za 2