Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.456736, vloženo 31.05.2010 19:09:12 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Opravit kolegyni u maturit??
Mám malý problémek. Jsem jako zkoušející i přísedící u maturit na nové škole (před tím jsem vždy zkoušela s rodilým mluvčím) a poprvé zkouším s určitou kolegyní (je starší, 64 let). Zkoušíme AJ a ona kolegyně...no, zkrátka dělá sama chyby, když se zrovna ptá a já jsem z toho dost nervózní, neboť náš předseda docela anglicky umí a hází to tak dle mě špatné světlo na úroveň výuky angličtiny na této škole obecně. Je mi trapně, když to musím poslouchat a kývat a nemoci de facto nic udělat.

Kdyby dělala aspoň drobné chyby, ale to ona ne. Např.slovíčko "flood" (záplava), což se má vyslovit /flad/, tak ona vysloví několikrát po sobě "flút", což je trapas, neboť to znamená flétna a ne záplava. Já na ní nejdřív koukala jak blázen, proč mluví o flétně a až zpětně mi to došlo a modlila jsem se, aby tomu ten předseda nerozuměl.

Nebo řadové číslovky - 27th March se má číst "the 27th of March" a ještě k tomu předložka "on" - ona opravila studenta, že má říkat (předložku úplně zapomněla) 27the IN March - a to on pak opakoval něklikrát, neboť měl v tématu nějaká data..prostě další trapas a toto vědí bežně studenti tak na úrovni pre-intermediate...

A mohla bych pokračovat - otázka podmětná, kdy se má říct např. Who knows...? Tak ona klidně řekne - "Who does know?".. a to je při tom předmětem zkoušení:-/

A to stále není vše...nechci to sem všechno vypisovat..

Takže zítra se stane, že přijde na zkoušku student, který je lepší než ona (z mé skupiny)...
Doufám, že zítra bude těchto přešlapů míň...

Ale spíš mě napadá, nemám ji někdy jen tak nenápadně opravit? Třeba potichoučku, nebo to slovo / vazbu použít fikaně v další otázce a říct to správně nebo já nevím..nebo to mám nechat úplně být...? Opravdu mám určité dilemma a s kolegyněmi to také nemůžu moc řešit, to asi chápete..

Bylo by mi to jedno, kdyby to bylo někde v hospodě, ale u maturit, kdy předseda umí anglicky? Trapné..

Co byste dělali vy? Nechali to úplně být nebo aspoň ty úplně nejmarkantěnjší případy nějak zkorigovali?
 kikiwhite Žena35 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
01.06.2010 13:27:12
Já bych se k tomu postavil tak že nejsem ředitel školy ani předseda maturitní komise a soustředil bych se na to aby prošel bez problémů co největší počet studentů. Snažil bych se jim pomáhat a udržoval předsedu i zkoušející v dobré náladě. Kromě toho je docela pravděpodobné že si toho ani nevšimne jestli není zvlášť dobrý. Nebo nebude chtít všimnout, jestli je ještě lepší. Když si tam vjedete do vlasů nebo bude kolegyně na infarkt tak to k dobrému jménu školy také zrovna 2x nepřispěje. Jeden za všechny a všichni za jednoho. Tak se dá mimo jiné i vyhrát hokej. Jako přísedící člen komise můžeš zkoušejícímu domluvit aby na svém vzdělání zapracoval ale pokud možno tak aby to studenti neslyšeli.
 Toník
01.06.2010 10:10:24
Tak to udělej tak, že mu položíš podobnou otázku, jako tvoje slabší kolegyně, ale s důrazem na to že řekneš, "A teď vážně. Jak to má být správně?"
 alsdb
01.06.2010 10:05:08
Jestli to není tvoje nadřízená tak ji oprav, považuji to za správné a já bych to nejspíš udělal. Asi by mě to totiž vytočilo.
 Andy
31.05.2010 23:19:00
rozhodně bych neuposlechl rady jít rovnou na "nejvyšší místa".. to je blbost největší..

(takhle to kdysi celé třídě zavařila jedna spolužačka, nelíbil se jí test ze zemáku, tak šla rovnou za ředitelem a ona musela vysvětlovat své dotazy v testu)..

Musíš vědet ty, jaká je. Pokud si myslíš, že ona si opravdu myslí, že to ovládá, tak bych to nechal být a jen v případě, že by opravila studenta špatně, tak řekni něco, že to jeho je "také" správně. Přijde mi to jako takový kompromis.
 Houp18 Muž99 Kategorie
31.05.2010 23:06:46
kikiwhite - sorry, ale pokud tam učí studenty nesmysly, tak bych prostě něco řek. A z jaký pozice? Z pozice kompetentního kantora (za kterýho se předpokládám považuješ).
 Muž který nebyl Muž25 Kategorie
31.05.2010 23:05:02
Díky za názory:-). Některé jsou tedy hodně radikální :-) - já přece nemůžu po nikom požadovat její vyhazov, z jakého postu bych mohla? Jsem sice předseda předmětové komise, ale to není žádná funkce, jen takový koordinátor. A stejně vím, že by vedení nic neudělalo - ona tam je už dost let a já nová - kdo mi bude věřit? Vedení AJ nerozumí, jsou to většinou inženýři a navíc angličtináře potřebují. Navíc bych to stejně neudělala, oni si jí přijali, tak je to jejich boj.

Jinak, abych to trošku víc vysvětlila - ta její děsná AJ neměla vliv na známkování těch studentů, naopak spíš jim nadržovala, neboť v určitých cvičení (součástí AJ u nás je i gramatika) je naopak neopravovala, ač to nebylo úplně správně a myslím, že to spíš neúmyslně přehlédla (takže tohle jim u matury spíš absurdně pomohlo:-) ).
Z nás dvou jsem já ta přísnější, takže studentům tímto u maturit vyloženě neškodí...spíš jim škodí během roku...výslovnost má také hroznou - vyslovuje výrazně g ve dvojhlásce ng na konci slova místo nosového "n", to mě teda šíleně čílí...jak už někdo psal "srí" nebo "wérd" je u ní taky normál..snad ten komisař tak dobře AJ neumí, aby to poznalm fakt v to doufám:-/

Navíc je přesvědčená, že mluví skvěle a má tendence se předvádět a vést několika větné monology. Tohle spíš nechápu...že ona to ani neví, že má určitý problém...

CoKdybychTiUsekRuku - ne ne, to je jiná:-)

katvelon - když je můj, jasně že ho zkouším já, ale já mluvila o tom, když zkoušela ona své studenty...a ten můj dobrý, jak má přijít, tak tam to bude snad OK, ale i přísedcí může klást otázky a ona, jak se ráda předvádí, určitě zticha nebude...

Teadrinker - to nepřichází v úvahu - nedokážeš si předtsavit, co by to rozpoutalo a vyšla bych z toho špatně nakonec určitě já - jak si mohu dovolit osočovat zkušenou kolegyni a bla bla...tam by to fakt neporšlo...ona tam má punc takové důstojné dámy (při tom je děsně afektovaná) a nevím, jak bych dokazovala že ta její AJ je skutečně není úplně košér..A já bych na tohle stejně neměla žaludek..

jsemnegeniální - taky není ralizovatelné, musela bys jí znát, fakt to nejde je na tu svou AJ šíleně sebevědomá..asi to nemá moc řešení, jen mě zajímaly názory...docela jsem ráda, že většina píše, že by jí i opravila..já to asi nakonec neudělám, pokud to tedy nebude fakt něco elementárního, ale jsem ráda, že nejsme potvora, že mě to napadlo..

Díky všem za názory...zítra to pokračuje:-) (myslím matury)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.05.2010 21:38:54
proboha, jestli tím špatným opravováním pak uškodí studentům u maturity tak, že by mohli dostat horší známku, měla bys zasáhnout! Třeba jestli něco student řekne dobře a ona ho blbě opraví, měla bys říct něco jako"ale takhle je to možné říct, není to špatně," nebo tak nějak.
Ale řeknu ti, to opravování od učitelky je nanic. Já měla takový štěstí! Nechali mě celou dobu mluvit, no problemo a vím že nejsem nijak expert, tak jsem kvůli pár chybám v předložkách a tak dostala za 2 a bylo :) (ale nebyl to AJ ale NJ;))
 Stříbřenka* Žena29 Kategorie
31.05.2010 21:37:10
Spíš bych si s ní promluvila ještě před zkoušením, ale nějak slušně, řekla bych jí něco ve stylu, že tvá angličtina také není dokonalá, ale že sis předchozí den všimla, že se včera dopustila menší chyby a že jí rozhodně nechceš poučovat, ale že když by se stalo, že některá z vás udělá chybu(navlékla bych to na obě i na tebe), tak jestli by moc vadilo, kdybyste se vzájemně opravily(ona tebe nebo ty jí:). Prostě to takhle navlékni na obě, že se můžete opravovat vzájemně, nebude to vypadat tak blbě, že ty máš lepší aj než ona. No a pokud bude s tvým návrhem souhlasit, pak už by ti nemělo nic bránit, abys jí případně potichu při zkoušení opravila, kdyby z ní vypadla nějaká jó velká perla.
Smajlík  jsemnegeniální
31.05.2010 21:30:00
Řekni jí něco ve smyslu : Ju fat bič dont fak mí or ajm gona kik jor lejzy es. To bude předseda čumět :D
Smajlík  Rubufaso Mukufo
31.05.2010 21:25:05
Naše angličtinářka má taky výslovnost jak prdel..
Something vyslovuje "samsing"
Word vyslovuje "vérd"
Three vyslovuje "srí"

prostě paráda, to je úroveň našeho gymplu. Díky tomu se maturity z angliny děsím už teď.
 puuuuf Žena19 Kategorie
31.05.2010 21:18:16
No mne moja (divna) anglictinarka u maturitach tvrdila, ze v Londyne nie je metro...spoluprisediaca ju vobec neopravila a dodnes ma to mrzi, myslim, ze mam na anglinu celkom talent, temu som zvladla perfektne, ale mala som to za dva (tusim len preto, lebo som hovorila o svojom obdive ku Courtney Love a tvrdila som, ze v Londyne JE metro...) Takze na tvojom (preco mam potrebu ti furt vykat???) mieste by som pouzivala aspon tu taktiku, ze sa neskor opytas spravne a dufala, ze to dotycny student pochopi...
 mliekarova dcera Žena24 Kategorie
31.05.2010 21:14:34
U nás na gymplu byly angličtinářky až na jednu výjimku bývalé ruštinářky a ten přízvuk jim zůstal a já jsem měla tu smůlu, že jsem ke všemu chytla učitelku, která do hodin chodila s klíči a co nebylo v klíči bylo špatně (ikdyž dobře). Kvalitních angličtinářů je bohužel na školách málo:-( Asi bych to nenechala být a zkusila ji na to nějak taktně upozornit.
 AnakKichi
31.05.2010 20:51:06
když je to tvůj student, tak ho snad zkoušíš ty, ne?
 katvelon Žena25 Kategorie
31.05.2010 20:16:32
Snad bych s ní zkusil promluvit mezi dvěma očima, že některé věci neříká úplně přesně a že by snad mohla nechat více mluvit tebe raději..?
Smajlík  Teadrinker Muž28 Kategorie
31.05.2010 20:02:32
To je problém, taková osoba by předně u maturit vůbec sedět neměla. Asi bych to teď přetrpěl a okamžitě po maturitách šel za ředitelem a velmi vehementně požadoval její vyhazov.
 Muž který nebyl Muž25 Kategorie
31.05.2010 20:00:23
To je ta, co jí tak ukrutně smrdí z huby?
Smajlík  CoKdybychTiUsekRuku Muž99 Kategorie
31.05.2010 19:51:21
U maturity je ji blbé opravovat a špatné světlo to na vaši školu vrhá, s tím nic nenaděláš. U nás to nebylo jiné. Hlavně, když se pak budete dohadovat jakou známku studentovi dát, nenech ji mu dát horší známku za její chyby a opatrně ji naznač, že ho opravovala špatně... Nebo se zkuste domluvit s ostatníma angličtinářama a až se bude sestavovat komise na příští rok, tak ji tam pokud možno neprocpěte, maximálně jako přísedící, hlavně ať nezkouší
 Zítra vstávám v pět Muž Kategorie
31.05.2010 19:43:01
Asi je kvuli studentum i ostatnim kolegum nutne zachovat dekorum, ale snazila bych se aspon trochu neco zachranit. Mluvit spis ja (pokud to jde), na jeji chybne polozene otazky navazovat spravne zopakovanou vetou (nejak nenapadne - to se mi to rika, ja vim), zmatene studenty povzbudit usmevem apod., a v pripade, ze se student necha zmatky kolegyne vystresovat a zacne to kazit, prevedla bych to nejak na jine tema, lehkou konverzaci apod.
Tve priklady jsou skutecne elementarni, takze pokud vas predseda anglicky opravdu umi, beztak uz davno poznal, co a jak. A pokud to z tech prikladu nepoznal, anglicky moc neumi.

kazdopadne hodne zdaru
 kovek Žena33 Kategorie
31.05.2010 19:35:15
snaž se jí dát co nejméně příležitostí, aby mluvila= mluv ty! A s tím předsedou mat. komise to podle mě není až tak horké. Opravdu si myslíš, že všechno bedlivě a horlivě poslouchá a rozumí tomu stejně jako ty? Pochybuji.
 katvelon Žena25 Kategorie
31.05.2010 19:33:28
U angličtiny je problém poslech. Jazmluvům, např. z filmů rozumím, ale z těch nahrávek není rozumět ani slovo, tam mluví amatéři, kteří přečtou jen text, zatímco u filmů, tak v dabingu vyjadřují nějaké emoce a občas jsou slyšet okolní zvuky (např. tam někdo něco kecá a v tom kolem projede hlasitě vlak). V tomhle má film nevýhodu, ale zobrazuje skutečnou situaci.

Zatímco ty nahrávky, co posloucháme, to nejde, protože tam mluví jak jsem psal - amatéři.

Já bych vytvořil krom hodin Anglického jazyka také hodiny poslechové (Anglický jazyk - poslech), kde by se studenti dívali na film (samozřejmě v angličtině) a pak by např. za domácí úkol museli napsat o čem to bylo apod. Zvětšilo by to kvalitu výuky a pokud by studenta film zaujal, tak by mu rozuměl, protože by se pokoušel mu rozumět!
Smajlík  Kyller Muž17 Kategorie
31.05.2010 19:32:20
Přeučená ruštinářka, co? Takovou jsme měli na základce. :DD
Všichni jsme z ní měli prdel, po těch pár letech jsme anglicky uměli líp než ona. Máme celej soupis jejích citátů a výslovnosti.
Smajlík  rustina je cool
31.05.2010 19:31:53
sama at si mele co chce spatne, ale pokud uz i opravuje spravne gramaticke vazby studentu, tak bych se do toho mile, ale nekompromisne vlozila
 trovitainfano
31.05.2010 19:26:33
tak tohle bych věděla i já... to teda s tím koukej něco udělat, protože...... těm studentům to nepřidá, když je mate s flétnou msíto záplav:-D

no doufám, že angličtináři jakožto nedostatkové zboží vydrží ještě tak deset let, jesi to vystuduju:-D

jinak nevim, jesi bych opravila ji, nebo ji nabonzovala..možná bych šla přímo za ni s větou "nezlob se, ale u maturity občas děláš nějaký chyby, který možná studenty matou, nebo je špatně opravíš..." a normálně bych jí to řekla... at se klidně urazí, jesi jo, tak je to ještě větší kachna, že neumí anglicky a ještě si to neumí přiznat:-D pak bych šla za vedením, ale mohla by to vzít v pohodě a nedostatky si doplnit.
 Jatox Jane Žena Kategorie
31.05.2010 19:24:14
To na spoustě škol učí angličtinu lidi, co anglicky vůbec neumí.. Obzvlášť na základkách je to tragédie..

Ale rozhodně je teda lepší ztrapnit kolegyni, než někomu cpát do hlavy nesmysly a třeba ho i opravovat, kdyby to on sám řekl dobře..
 xZdenish Muž27 Kategorie
31.05.2010 19:23:58
Kyller - hezká idea, ale neproveditelná...já jsem sice měla ještě na ZŠ ruštinu, ale co to stím má společeného?? Mnoho lidí, co má AJ od začátku do konce studia, tak neumí nic...já jsem studovala AJ na VŠ , byla v Anglii a myslím, že jsem pro tuto práci kompetentní....

Rodilý mluvčí nenahradí učitele čecha, ale můžou se skvěle doplňovat...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.05.2010 19:19:19
dwedwe - hele, mně to taky vadí, ale když s tím půjdu na vedení, bude de facto bonzování...neveřím, že ty bys to takto udělal s kolegou..toto je zkrátka těžká situace, no:-(

A věř, že něco podobného bylo i v mulé práci a to bylo gymnázium...učitelé AJ jsou zkrátka trochu nedostatkové zboží na školách a ředitelé si nemůžou vybírat...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.05.2010 19:19:10
Já bych všechny angličtináře vyhodil, sami anglicky neumí. Pokud angličtinář, tak do 30 let, protože už není z dob, kdy tu byla ruština. Angličtinu by měl učit jazmluv, který ten jazyk zná už od malinka a ví proto, jaký výraz použít nebo ne.
Smajlík  Kyller Muž17 Kategorie
31.05.2010 19:18:42
Co se s ní sereš, řekni, že to neumí a nafluš ji do xichtu.
 sperma
31.05.2010 19:17:51
kikiwhite
Musíš to uhrát nějak mile.. třeba jak už tady psali doptávací otázkou, aby student se chudák nezamotal.
Protože takové chyby matou i studenta.. si vzpomínám na sebe jak mě zmátla špatnou výslovností, že jsem se pak ještě doptávala, co že to vlastně myslela.
Ale naštěstí ty moje doptávačky mi zachránili známku, kdežto u jiných, které to jen znejistělo natolik, že prostě potom vybuchly.. těch mi bylo líto..
 Amemait Žena20 Kategorie
31.05.2010 19:15:54
Bože muj, co jste to za školu?!
Je pěkné, že ty anglicky umíš, ale k čemu to je, když necháš nějakou bábu nutit studenty říkat věci špatně. V takovém případě bych se nejspíš obrátil na ředitele/ku školy a postěžoval si, že dělá takové chyby.

Je možné, že za jejich let se to tak říkalo, ale nežijeme před třiceti lety, ale dnes, doba se mění, i angličtina se mění... Chudáci ti, co skládaj u vás zkoušku u maturit a někdo takovej je napomene, že to říka špatně, pak si to bude pamatovat špatně po celej život a kdo ví do jakejch trapnejch situací se kvůli tomu třeba může dostat?!
Smajlík  dwedwe
31.05.2010 19:15:34
Amemait - No třeba při těch datech mi cukala pusa, jak se mi to chtělo říct, ale bála jsem se, že bych ji ztrapnila...
Smajlík  kikiwhite Žena37 Kategorie
31.05.2010 19:13:40
Jenže já ji nikdy před tím neslyšela mluvit...a stejně bych to takhle nikdy neřekla..to je věc vedení, že ji přijalo..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
31.05.2010 19:13:01
Vím jak to bylo u nás - nás učila taky zmatkářka angličtinářka, která přímo mě opravovala, ale chybně. A přísedící zkoušející ji normálně opravila - usmála se na ní a jelo se dál.
A to bylo hned první den.
Pak mi i ostatní spolužáci říkali, jak jí přísedící na tu angličtinu zachraňovala častokrát.
 Amemait Žena20 Kategorie
31.05.2010 19:12:47
Přímo jí radši neopravovat, to bys asi pak nemohla na škole pořádně dejchat a žít :) využila bych spíš ten nápad s otázkou na studenta a samozřejmě správnou vazbou nebo gramatikou, ať je vidět, že aspoň někteří učitelé na škole anglicky umí
Smajlík  2022
31.05.2010 19:11:48
Řekl bych jí dávno že neumí anglicky.
 *Lemurek* Muž31 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: 3 za 2