Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.441775, vloženo 06.03.2010 16:51:30 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Kontrola a vedení sešitů na SŠ
Obracím se teď hlavně na studenty čtyřletých středních škol a nebo gymnázií od kvinty - otázka je prostá - jak to máte u vás se sešity?

O mně tu mnozí vědí, že učím an SŠ a pořád se s tímto dostávám do kolize - já zastávám takový názor, že student od 16 let výš by měl mít již "svůj vlastní mozek " a odpovědnost, takže kontrola či neustálé a mnohdy (většinou) marné snahy vyučujícího, aby studenti měli vzorně vedený sešit se všemi zápisy, se mi jeví jako zbytečná ztráta času pro mě i pro studenty - ten, kdo nechce, bude to stejně flákat dál a ten, kdo chce studovat a mít se z čeho učit, si zápisy z hodin bude dělat sám bez mé neustálé kontroly...
Navíc v dnešní době notebooků a tiskáren:-) je to také již jinde než dejme tomu před 10 lety. Dříve se vše opisovalo z tabule - teď tomu tak být nemusí, vyučující může rozdat teorii vytištěnou a nemusí nic zdlouhavě čmárat na tabuli.
Kromě toho, já sama podoporuji notebooky jakožto prostředek k zápisu látky - studenti jsou schopni přehledně psát, není to načmárané a hlavně- snadno tříditelné a dohledatelné, což se u sešitů často nedá říct.

Já sama dávám studentů často papíry, na nichž je teorie přehledně vysvětlena (kromě toho, že to mají v knížce - jedná se o jazyk), přijde mi to mnohem efektivnější, než počmárat celou tabuli, mnohdy i ne tak čitelně:-) a nechat studenty témeř celou hodinu opisovat. Takto mají vše potřebné již hotové a stačí jim jen poslouchat a vnímat. Jediné, co jim doporučuji, aby měli, jsou desky, do kterých si určité důležití papíry budou vkládat, aby je vždy našli - i toto je poch. problém (nicméně mnozí to dělají a mají vše přehledně uloženo) ale opět mi přijde, že je každého věc, jak se s tímto v urč. věku porovná. SŠ prostě není základní škola a neustálé - "ukaž, jaký máš sešit, do příště dopsat, jinak za 5" mi opravdu přijde hodně "základkovské".

Jedin ou výjimku, kde se ještě snažím bý přísná a vyžaduji sešit a desky s papíry, jsou první ročníky, kterým takto nastíním ideální systém práce, ale dál by to už mělo být na nich.
Mně také na gymnzáiu nikdy nikdo sešit nekontroloval, sama jsem chtěla mít zápisky, abych se měla z čeho učit...

Tento příspěvek píši hlavně proto, že se často setkávám s tím, že mé kolegyně brutálně kontrolují a známkují sešity, takže za ně studenti schytají za školní rok i několik pětek...já si myslím, že když sešit nebo cokoli z čeho by se měli učit nemají, doplatí na to sami při testech či zkoušení...a je-li jim to jedno, žádné represe je stejně nedonutí k tomu být vzornými studenty..

Takže kromě toho, že budu ráda, když napíšete cokoli, co vás napadne k tématu, mám ještě dvě konkrétní otázky:
A) Jak je to u váš ve škole s kontrolami sešitů, jsou-li vůbec nějaké?
B) Jaký máte vy sami názor na tuto problematiku a co je dle vás optimální?

Děkuji za odpovědi.
 kikiwhite Žena35 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
02.09.2013 12:48:18
A) Jak je to u váš ve škole s kontrolami sešitů, jsou-li vůbec nějaké? Jen při jedné paní učitelce (zastaralé) pořád nám to slibuje, ale kontrolovala to minulý rok jen jednou, ostatním je jedno zda se máme nebo nemáme z čeho učit
B) Jaký máte vy sami názor na tuto problematiku a co je dle vás optimální? Jsem student, podle mě ale kontrola být nemusí, na SŠ se chodí lidi už vzdělávat dobrovolně..
Smajlík  Petra
07.03.2010 11:58:21
A) Jak je to u váš ve škole s kontrolami sešitů, jsou-li vůbec nějaké?
Je to každého věc
B) Jaký máte vy sami názor na tuto problematiku a co je dle vás optimální?
Stejný, profesor(ka), co by po mně v oktávě vyžadovala vzorně vedenej sešit, by mě asi hodně znechutila.
 všechno je jinak Žena32 Kategorie
06.03.2010 23:58:05
nekontrolovali, ale sesit jsem si vedla. Podle se se clovek, ovzlast u cizich jazyku dost nauci psanim (nejen poslechem), rekla bych, ze kombinace poslechu, nutnosti si to psat a videt to na tabuli je pomerne ucinna. Okopirovane papiry jsou taky fajn.
 limonka
06.03.2010 23:47:44
Ja jsem teda na osmiletem gymplu, ale většina učitelu už nema snahu nam sešity kontrolovat, teda teď v oktavě už snad nikdo, většina ma posledni dva nebo tři roky takovy ten vysokoškolsky přistup, v hodině si dělej co chceš, jenom mě neruš a na pisemky to budeš umět, zbytek mě nezajima. A ja myslim, že je to tak lepši, už nejsme male děcka, aby nas někdo furt hlidal
 PrincessOfEternity Žena19 Kategorie
06.03.2010 23:08:26
Prezentuješ to sice jako vstřícné kroky vůči studentům, ale podstata je v úspoře mé vlastní práce.

Upřímně řečeno, nikdy jsem sešity nekontroloval, kontrola by obtěžovala především mne jako kantora a hlavně proto ji neprovádím a provádět nikdy nebudu. Tak jen jednorázově vytvořím podklady, občas podle potřeby upravím, doplním, zformátuji nebo aktualizuji, dám k dispozici v elektronické podobě a neřeším. Ušetřený čas věnuji raději další výdělečné činnosti.

Možná by to chtělo být otevřenější a přiznat si, že toho těžíš především ty jako učitelka. Ale z didaktického hlediska žádný výrazný rozdíl není. Jde jen o pohodlí.
 Zombie36
06.03.2010 22:29:09
Na střední učitelé sešity až asi na jednu výjimku nekontrolovali, ale hodně často měli problém, když si během hodiny student nic nepsal, což vedlo např. u mě v některých předmětech k naprosto zbytečný činnosti, kdy jsem jak kretén celou hodinu dělal klikyháky do sešitu, aby to vypadalo jako že něco píšu a nikdo neměl zbytečný kecy.
 Občan Kane
06.03.2010 20:36:05
kikiwhite: Díky za odkazy, po chvíli jsem se na obou stránkách celkem zorientoval, i když dalo to zabrat :-) ale vypadá to dobře, nejspíš si to zase projdu všechno od začátku, až si najdu na to čas. Ono se vždycky najde někde něco, co jsem třeba vůbec nevěděl, a jak se říká, opakování matka... i když ta gramatika mi přijde trošku jako kdyby to bylo pro úplny začátečníky.. to zase nejsem .-)
Smajlík  dwedwe
06.03.2010 20:33:39
Kontrola sešitů na SŠ? Proboha, proč? Myslím, že tohle by se mělo dělat maximálně na zákaladce. Kdo si chce psát poznámky, ať si je píše. Kdo ne, nemusí. Tohle je každýho věc. Pokud si někdo myslí, že je natolik chytrej, že si nepotřebuje psát sešit, proč by ho učitel měl nutit?
 Regina004 Žena18 Kategorie
06.03.2010 20:22:16
vesničan: Jestli se můžu přidat, tak u mě vede Murphy... ikdyž jazykovky mají tu výhodu, že jsou dostupné pro všechny volně na netu v pdf:-)
 AnakKichi
06.03.2010 20:13:24
Myslím si, že tvůj systém výuky je dobrý - nebo aspoň mi to takhle maximálně vyhovovalo jak na gymplu, tak na výšce - bohužel se spíš setkávám s neochotou posyktnout jakékoliv materiály studentům, protože z toho profesoři nic nemají - žádné granty a stojí je to čas:-(

A) Jak je to u váš ve škole s kontrolami sešitů, jsou-li vůbec nějaké?
Na gymplu nás až na jednu výjimku nikdo nekontroloval, ale všichni jsme si do těch sešitů něco zapsali - takže ani nebyl důvod. Ale měli jsme jednu mladou dějepisářku a ta po nás ještě v septimě chtěla dvoucentimetrové okraje v sešitech jinak za 5, to mě doslova s*alo a nebyla jsem jediná.
B) Jaký máte vy sami názor na tuto problematiku a co je dle vás optimální? viz výše:-)
 AnakKichi
06.03.2010 20:12:22
Snad můj poslední (a dovolenej) post tady:

Jak říkal céčko blahé paměti arj je moudrá paní.

kikiwhite: Co se Ti líbí víc? Učebnice od E.Zábojové (osobně mě učila) nebo Essential Grammar in Use od Murphyho? Samozřejmě myslím co se týče gramatiky, ne toho, že v těch učebnicích od Zábojové sou Grýni a Nováci :-).
 vesničan Muž22 Kategorie
06.03.2010 19:50:31
Kontrolu sešitů na SŠ považuji za zbytečnou. Ušetřenou energii raději věnovat kontrole vědomostí a nepovolených pomůcek při testech.
Smajlík  Eulerovočíslo Žena24 Kategorie
06.03.2010 19:44:35
arj - já můžu fundovaně diskutovat jen o AJ učebnicích, s nimiž je také veliký problém...ano, bylo by to na větší diskuzi..ale teď jsem unavená, už na ni nemám:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 19:42:47
spravny pristup, u nas taky nikdo nekontroluje, kdyby jo tak akorat 5 navic no, za tu spoustu casu mi to nestoji abych si to psal. ze na to doplati pri testech neni pravda, u nas si pise tak 10 lidi, od tech nekdo puci sesit, naskenuje, upne a ma to kazdy, napise se tahak, ten se taky upne a ma to kazdy. jak proste.
nicmene jako nejlepsi reseni vidim aby ucitel zkratka poskytl sve materialy, teda pokud nejake ma:) takze ani nemusi delat nic navic, jen to poskytne a studenti se s tim nemusi srat a maji to pekne citelne na pocitaci.
 Pelech hříchů Muž17 Kategorie
06.03.2010 19:41:42
Nikdo nám na střední poznámky nekontroloval a samozřejmě máš pravdu, že je to nesmysl.
 lealtad Žena Kategorie
06.03.2010 19:32:31
dwedwe - pro výklad gramatiky v čj je výborná tato stránka - http://skola.amoskadan.cz/s_aj/ag.htm - tam si pak přesně vyhledá, co chceš, máš tam nahoře přehled na liště...

Na procvičování je toho hrozně moc - já třeba používám hodně - www.agendaweb.org - nejprve si vyber nějaký ten jev (jestli znáš anglické názvy jevů) a pak klikni - objeví se ti taková tabulka - odkazy na cvičení daného jevu na různých stránkách..zkus si to proklikat a pak napiš, jestli ses v tom vyznal...kdyžtak ti poradím něco jiného...:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 19:30:40
kikiwhite: Aha.. Tak to jo.. :) Já ty příspěvky nepročítal, nemám tolik času.. :)
 pan Mobil Muž10 Kategorie
06.03.2010 19:30:04
ty notebooky bych jim nedovolil, sám vím, jak to chodí s notebooky na přednáškách na VŠ.. kdy já jen viděl někoho, kdo si psal poznámky.. hmm :)
 Houp18 Muž99 Kategorie
06.03.2010 19:28:24
Na gymnaziu /od druheho stupna/som mala len 2 zosity, jeden na literaturu, ktora ma nesmierne bavila a to bol teda zosit ukazkovy a druhy na vsetko. Ziadny system, ucila som sa z knih a popritom si robila poznamky na zdrapy papiera, ktore sa skor ci neskor zapatrosili. Vacsina ucitelov mi to tolerovala, ale anglictinarku to nesmierne vytacalo a pravidelne mi za to davala znizenu znamku, co som nechapala, kedze v AJ som bola sikovna...mam talent na jazyky, robila som podarene projekty, vedela zaujimavo hovorit k teme, ale ju zaujimalo len to, ze nemam slovnik...
 mliekarova dcera Žena24 Kategorie
06.03.2010 19:27:20
A jestli můžu k tématu ještě něco dodat, co je tak trochu mimo... problém je v tom, že u nás od druhého stupně ZŠ (nebo osmiletých gymplů) tak nějak ty učebnice nejsou moc k učení a ani jako návod na učení mnohdy nefungují, takže většina učitelů s nimi nepracuje nebo možná někde ano, ale většina žáků určitě ne.

Po konfrontaci s učebnicemi např. z anglických škol bych řekla, že u nás je problém v tom, že naše učebnice jsou vedlejším produktem VŠ odborníků v daném oboru ... ale to je možná na samostatnou diskuzi - výzva pro kikiwhite - založ ji.
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
06.03.2010 19:25:22
pan Mobil - ohledně noťasů - viz má jedna odpověď už nevím komu:-) -

ježíš to je samozřejmé, že ty notebooky NESMĚJÍ mít otevřené celou hodinu, jen na zápis, to je chvilka, pak je musí zavřít, na to jsem pes:-)..už jsem jednomu studentovi noťas zakázala, že ho měl trošku pootevřenej mimo zápis látky..to je jasný, že je nemůžou mít otevřené celou hodinu - to by to vypadalo:-))

takže tak:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 19:23:25
arj - ano, uznávám, že tam, kde je toho opravdu hodně a navíc jde o jakýsi POSTUP např. výpočtu něčeho, je poch. lepší vytvářet toto na tabuli za výkladu...v AJ, jak již mnozí psali, je tento zápis ne tak dlouhý, ale HLAVNĚ, a to mi přijde, že pořád všichni zapomínáte nebo si neuvědomujete, gramatiku nedělá jen nějaký krátký nebo delší výklad, ale ! PROCVIČOVÁNÍ A UPEVNŇOVÁNÍ DANÉHO JEVU ! a to se pak dělá různými způsoby - od cvičení po po ramatické hry nebo vedenou konverzaci s daným jevem...je toho spousta...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 19:20:39
A) Jak je to u váš ve škole s kontrolami sešitů, jsou-li vůbec nějaké?
- Sešity kontroluje akorát hyperaktivní češtinářka, jinak naštěstí nikdo.. :)

B) Jaký máte vy sami názor na tuto problematiku a co je dle vás optimální?
- Mám názor stejný jako Ty.. Kdo to chce flákat, bude to flákat s pár pětkami za úpravu, či vedení sešitů, nebo bez nich.. Kdo se chce učit, bude si je vést pro sebe..

Jinak já vedu sešity v nejlepším pořádku v předmětech, kde chci maturovat.. :) Zbytek jde podle oblíbenosti.. Čím menší pak oblíbenost, tím větší horror je můj sešit do toho předmětu .

A ohledně těch noťasů.. :)) Jako student Ti říkám, že 9 z 10 notebookařu si raz za čas něco zapíše a jinak buď hrajou nějakou hru, nebo přes Wi-Fi, či jiné bezdrátové technologie si dopisujou po ICQ, jsou na fejsbuku a podobně.. :D
 pan Mobil Muž10 Kategorie
06.03.2010 19:11:27
B) Jaký máte vy sami názor na tuto problematiku a co je dle vás optimální?

Kombinuji obojí, vytištěné papíry i psaní na tabuli, protože starší generace si to chce zapsat do sešitu podle sebe, pak si tu gramatiku lépe uvědomují. Dokonce jsem byla o to požádána, ať více píšu na tabuli.
Smajlík  pampidam Žena Kategorie
06.03.2010 19:08:27
Já si tu jen chci udělat značku, nevšímejte si mě :-)

Anebo jo: kontrolu sešitů považuju za blbost, střední škola není součástí povinné školní docházky, je třeba očekávat zájem o vzdělání a kdo ho nemá, toho nemá smysl tlačit.
(Za úplnou blbost pak považuju styl výuky a vedení sešitů - udělejte si výpisky z učebnice str. xx-yy... dost oblíbený mezi učiteli dějepisu a češtiny - bohužel :-()

Jak rodiče, tak studenti (tak inspekce) by si měli uvědomit, že učitel je zodpovědný zejména za svoji vzdělávací práci, nikoli za to, že student je lempl a nevyužívá možností, které mu škola poskytuje.

Zastala bych se vesničana, protože argument, že to tak studenti chtějí - není argument - oni skutečně chtějí cokoli, co jim nabídneš zadarmo.
Je to jako by ses postavila před pekárnu a zeptala se - chcete rohlíky nebo si je chcete upéct?

Z pedagogického hlediska považuji také kopírované papíry za nevhodné, ale záleží vždycky i na konkrétním učiteli, jak s nimi dokáže při hodině pracovat.
Ale nad rámec hodiny je využije odhadem tak 20 % studentů - a to budu velmi optimistická.

A zatímco při výuce jazyků možná mohou pomoci a ušetřit čas, jsem si jistá, že například při fyzice by byly zabijákem pochopení.
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
06.03.2010 19:00:43
Mohu Ori Alrošo ujistit, že to v životě nikam nedotáhne. Pro jeho názory a postoje.
Nevěřím na geniální výpočtáře mostních konstrukcí, kteří mají problémy s rozlišováním I + Y.
Problém spočívá v mozku.
Uvedu jen jeden příklad. Při učení jazyků musí žáci slova několikrát opakovat, než si je zapamatují. Opakuji: několikrát!
Tříleté dítě je schopné časovat, skloňovat, vytvářet časy. Při tom slyšelo nové slvo jen v jediné gramatické formě. Protože struktůra gramatiky je zakodovaná v mozku. Stejně jako ptákovi nikdo nekáže jak má stavět hnízdo. A jaké větvičky má hledat...
Bezcitnost pro malé diference (I - Y) je poruchou. Dost závažnou. Která se může vymstít. Právě při konstrukci mostů....
 Daniela-Hildegard Žena38 Kategorie
06.03.2010 18:59:55
kikiwhite: Ok, to bych byl vděčný :-) stránky na angličtinu, ze kterých se občas něco učím jsou helpforenglish.cz, nebo tak nějak, píšu to z hlavy. Jiné lepší jsem moc nenašel. Tak budu fakt rád za nějaké dobré stránky od zkušeného :-)

A co? No, to je otázka, nejspíš obojí, gramatiku zvládám, takovou tu základní. Na vysoké bereme ty různé další časy a docela v tom plavu, nepamatuju si kdy mám použít jaký tvar, apod. A pak to procvičování také :-) to by k tomu bodlo.
 dwedwe
06.03.2010 18:56:51
jinak některý lidi mají silnou mechanickou paměť, tak jim je to spíš ku škodě, že si látku nepíšou.
 fltk
06.03.2010 18:54:23
U nás bylo všem fuk, jestli si něco píšeš nebo ne. Myslím, že nám nikdo nekontroloval sešity ani nadruhém stupni ZŠ (nebo možná minimálně) a tak je to podlé mého správně. Vždycky jsem nenáviděla, když jsem měla někomu ukazovat můj sešit vedle sešitu nějaké řitolezecké šprtky s milionem pastelek v pouzdře. Nikdy jsem na tu úpravu nebyla, ale zas jsem byla chytrá (narozdíl od šptrky).

Já teda nevím, co píšete na tabuli, nám učitelé pokud si dobře pamatuju ani nic nediktovali, prostě vykládali jako na vš (občas teda nějaký údal zopakovali nebo napsali na tabuli). Na tabuli se psaly snad jen příklady do matiky. Jo a jinak ty papíry jsem moc ráda neměla, bylo to tam na mě moc přehledné :) Ať žije bordel a chaos!
 Mina Harkerova Žena20 Kategorie
06.03.2010 18:50:43
dwedwe - no zveřejnit přímo ne, i když pořád plánuju napsat gramatiku přesně dle mých představ, skoro žádná na trhu mi nevyhovuje a to jich mám doma mraky:-)), tak pak si ji můžeš koupit:-))

Ale vážně - zajímá tě spíš ten výklad gramatiky nebo procvičování - můžut napsat odkaz na dobré www stránky, kde je super výklad skoro všeho, přehledně v čěštině...na procvičování to ale není moc dobré, nejsou tam výsledky...ale je spousta jiných stránek..napiš, co bys chtěl, pomůžu, není problé:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 18:46:34
Když už učíš tu angličtinu, nechtěla bys někde zveřejnit ty texty co jim rozdáváš? Angličtina mi nejde vůbec, mám smůlu na samý špatný učitele na angličtinu a neumim z ní prakticky vůbec nic. To radši řeknu, že anglicky neumim, když se mě někdo na něco zeptá někde....

Ori Alrošo: Srozumitelnost je důležitá a nijak ji to nenaruší, to máš pravdu, ale znalost svého jazyka si myslím, že patří k základu.
Smajlík  dwedwe
06.03.2010 18:45:55
1234 . ano, moc by se mi líbilo nějaký "nesuchý" způsob výkladu, který by zaujal toho největšího ignoranta..ale zatím to JE problém...:-(
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 18:41:32
u nás to všem bylo jedno
Tvůj systém mi přijde ideální - mají před sebou nejspíš to samé, co bys psala na tabuli = látka se dostane i k líným, k těm, co kašlou na brýle a prostě to nepřečtou (i takových jsme měli pár) - a z těch, co by i opisovali, by velká část výklad nestíhala pro soustředění, aby jim nic neuteklo. ještě lepší by to bylo s powerpointem, ale to je asi na střední neproveditelné pro běžné třídy (u nás ta možnost byla jen v některých učebnách)
 1234
06.03.2010 18:40:11
U nás na střední sešity kontroluje snad jenom jeden profesor, ostatní to neřeší. Někteří učitelé nám látku dokonce posílají na email, ale to, že někdo třeba nemá internet, je jim už úplně jedno a ,,sežeňte si to jak chcete".
Myslím si, že kontrola sešitů není nutná, ale látka by měla být bez problémů přístupná i těm, kteří nemají internet.
 WSL Žena19 Kategorie
06.03.2010 18:33:22
2010 - no jo, ale když t to učitel napíše na tabuli, tak si to taky nenapíšeš po svým, ne?..jedině, že bys to psal jako přo přednášce, z výkladu, ale to přece můžeš, i když ti dá učitel papír, ne? On tu látku stejně odvykládá..jestli ne, je to blbý..

Já jim dám papír - je fakt, že to NIKDY není extrémně dlouhé..snažím se, aby to bylo přehledné, v bodech a stejně to ještě mnohonásobně omílám přo výkladu, opakuji to při procvičování..jazyk je v tomhle jiný než třeba čeština - literatura..tam jde o to pokračovat pořád dál, ale v AJ se k tomu tématu ještě mnohkrát vrátíš, takže to každý umí i bez papíru..ten je hlavně pro připomenutí a ne pro nějaké šprtání, to by byla blbost...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 18:30:35
kikiwhite: No tak u cizích jazyků je u nás výklad celkem na nic. Angličtinář nám řekne, co si máme opsat do sešitu z knížky (nechápu smysl, proč si to psát do sešitu, dkyž je to v knížce) a nijak moc to vysvětlit neumí. Němčinářka nám to píše na tabuli, základy máme také v knížce. Mám výhodu, že na to nejsem úplně blbá a že mi k tomu stačí říct málo.
 novakovaaa Žena21 Kategorie
06.03.2010 18:29:41
to dwedwe: Já chodím na strojní a o takový píčoviny, jako kde psát jaký i se vůbec nestarám. Jazyk je prostředkem komunikace, je důležité aby si lidi rozuměli a že je někde blbě i tu srozumitelnost moc nenarušuje.
 Ori Alrošo Žena20 Kategorie
06.03.2010 18:26:38
A) Jak je to u váš ve škole s kontrolami sešitů, jsou-li vůbec nějaké?
- sešity na střední kontroloval jen jeden pán, kterýmu bylo přes sedmdesát (ale pochybuju, že se do nich podíval na dýl než na jednu vteřinu), pak byla docela sranda ho uhánět, aby nám ty sešity konečně vrátil
B) Jaký máte vy sami názor na tuto problematiku a co je dle vás optimální?
- zbytečnost, na základce ještě jakž takž uznávam, že se učitelky můžou vyžívat v buzeraci, ale na středních školách už parchanti v takovym množství nebejvaj, takže tyhle pohnutky nějak nechápu

a jinak - papíry s látkou byly blbý v tom, že se to člověk prostě nenaučí, nenapíše si to po svym, takže si to v první chvíli tak dobře nezapamatuje..v angličtině to asi jde, neni tam toho tolik k zapamatování, ale na češtinu jsou papíry největší šílenost, jak si může učitel ulehčit práci na úkor žáků
 2010
06.03.2010 18:22:03
vesničan - ale to je jen podle tebe blbý způob výuky, mnoho lidí tady napsalo, že jim papíry vyhovují....navíc není důležité, jestli je to na papíře nebo na tabuli, ale to, JAK TO UČITEL PODÁ, a když to umíš podat i vysvětlit, a to já vím, že umím, bylo by smutné, kdyby ne, takže je to myslím v pořádku..aspoň se majá z čeho učit..

Jo a když jsi takový odborník na výuku jazyků - tak ty si myslíš, že stačí napslt jen tvar, jak se daný jev tvoří a zápis je hotový - tak to je pěkná kravina - FORM je jedna věc a USE věc druhá a velmi důležitá - k čemu ti je forma např. předminulého času když nevíš, kdy se používá... a to už je na psaní delší věc...k tomu pár typických příslovcí a přikladů a máš delší zápis, kteří si oni načmářou jak prasata a stejně se z toho naučí prd..ode mě to mají hezky a přehledně napsané..
..a mýlíš se, není to pro mě, co se týče přípravy, vůbec jednodušší - já si ty papíry totiž sama vytvářím, nikde je nekopíruji (chci jednou sestavit jednoduchou gramatiku pro sš, neukecanou, údernou, jen tom co studenti potřebují, plus mnoho upevňovacích cvičení, je to můj koníček) a navíc je mnohdy upravuji dle aktuální úrovně studentů, takže nevím, v čem je to pro mě jednodušší, než to načmárat nepřipraveně na tabuli - to by totiž pro mě bylo daleko lehčí....je vidět, že neučíš, špatně se pak o takovýchto věcech diskutuje...ty o teorii, já o praxi..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 18:20:36
A) ne, je to blbost, ztráta času.
B) souhlasim, budu to dělat stejně, jesi se mi podaří učit.
 Jatox Jane Žena Kategorie
06.03.2010 18:16:25
Na střední nám od kvinty vejš rozhodně nikdo sešity nekontroloval.... a taky, že jsem si vedla sešit jen na matematiku :D Zrovna na angličtinu jsem si ho nevedla snad nikdy. Později jsem si na NTB psala ještě češtinu.
 jufonka Žena33 Kategorie
06.03.2010 18:14:34
Ori Alrošo: Mě dostávaj lidi, kteří chodí na vysokou a jsou schopni napsat "zbitečná". To mi fakt rozum nebere.
Smajlík  dwedwe
06.03.2010 18:12:33
U nás na průmyslovce, se sešity docela kontrolovaly. Třeba na strojírenskou technologii musel být sešit vzorně vedený - nadpisy technickým písmem, všechny zápisy a perfektní skicy. Já si myslím, že kontrola sešitů je fakt zbitečná buzerace, hlavní je to co člověk zná a umí. Teď na VŠ si vždycky koupím tlustý sešit a do něj zapisuju úplně všechno a nemám problém se v tom zorientovat.
 Ori Alrošo Žena20 Kategorie
06.03.2010 18:10:46
fltk - no uznávám, že třeba výklad z fyziky bude asi delší než z AJ, ale zase nesouhlasím s tím, že to je pár řádků, to se nedá zobecnit..navíc u výkladu musíš uvést i nějaké příklady apod...v Aj přece nestačí napsat jen JAK se daný jev tvoří, ale také KDY se používá (např. předpřítomný čas) a to už je víc řádků...ale uznávám, že fyzika a možná i matika je na psaní delší...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 18:06:46
kikiwhite: Říkal sem si jesi tam psát poslední větu, abys to hlavně nevztáhla na sebe, pak sem ju tam teda nepsal, páč sem předpokládal, že Tě to snad nenapadne :-). Nikde sem o tom, jak bys Ty konkrétně měla učit nepsal, takže buď blbě čteš mězi řádky a nebo nevím.
Takže mi to tu nemusíš vypisovat.

Na tom, že mám názor, že to je jeden z nejhorších způsobů výuky (myslím kopie, zvlášť u AJ) to stejně nic nezmění.
Já sem myslel, žes psala ať napíšu, co mě napadne k tématu, tak sem prostě reagoval na jednu věc, kerou si tam měla napsanou a ta k tématu byla no, tak se nemusíš hned vztekat.

Ještě sem teda se chtěl zeptat na jednu věc, o který pišeš v poslední postu, ale rač už budu ticho, bych Tě akorát rozčílil a to bych nerad.
Smajlík  vesničan Muž22 Kategorie
06.03.2010 18:03:33
u nás to kontrolovaly jenom takový starý můry. shorou okolností jsem na tyhle předměty nemíval sešit vůbec a pokud jo, byly celý pomalovaný a napsaný v nich bylo něco naprosto jinýho než bižule, chemie atak.. třeba zsv mi pravidelně uvízla v hlavě celá i s detaily, takže sešit netřeba, jen jsem věděl v kterých knížkách to naju.
Jinak u toho co mě zajímalo jsem měl sešity, vyhovovalo mi spíš dělat si zápisy z toho co řikali, měl jsem to utříděný podle sebe, věci co jsem znal jsem nemusel psát a líp jsem se v tom vyznal.
Papíry s výkladem nám dávala němčinářka, ono je pro to víc důvodu ale i tak umim z němčiny konverzační minimum. V anglině nám dávala na papírech jenom cvičení, protože učebnice měla spousta lidí půjčený, byly drahý, takže se do nich nemělo čmárat. Jo a tetsy. Jinak udělat si zápis z výkladu jazyka je naprostá banalita, většinou je to pár řádků pro každej jev. V češtině jsme měli Balajku a to byla bible, v ní bylo všecko, a co nebylo tak to byly takový detaily co zůstaly v hlavě, profka vždycky trochu změnila hlas, jakoby důvěrnej tón ´a teď vám řeknu tajemství´, tak jsem věděl kdy zbystřit.takže hodiny češtiny jsem trávil četbou, spánkem nebo vytvářením sešitů na bižuli, chemii atp. čemuž jsem se věnoal i o bižuli a chemii.
Na papírech a přehledně by mi tenkrát vyhovovala matika a fyzika, měli jsme strašně nepřehledný učebnice na tohle a nestíhal jsem to za- a opisovat a pochopit najednou.
 fltk
06.03.2010 18:01:50
kikiwhite: Tak to potom jo, ale to je zas ničení notebooků :-) časté otvírání a zavírání. To u nás jsme je mohli mít otevřené pořád - celou hodinu, potom to tak taky vypadalo. Ale já na to nebyl, píšu to jen z pohledu pozorovatele, vždycky mi stačilo, když jsem měl pc doma, tak proč bych do něj měl koukat i ve škole...
Smajlík  dwedwe
06.03.2010 18:00:29
I když jsem ze střední pryč, odpovím.
Jediný, kdo to kdy kontroloval, byla stará dějepisařka, jinak to všem bylo celkem jedno.
Zastávám stejný názor jako ty.
 *NeN* Žena25 Kategorie
06.03.2010 18:00:13
Vesničan - a ještě něco - toto měla být naprosto slušná, neurážecí diskuze O KONTROLE SEŠITŮ, takže jestli máš neustálou potřebu mě nějak napadat (já ti doposud psala nekonfrontačně), tak mi napiš do profilu, chtěla bych uchovat podstatu této diskuze a neposouvat ji úplně jinam. Díky za pochopení.
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 17:53:50
dwedwe - ježíš to je samozřejmé, že ty notebooky NESMĚJÍ mít otevřené celou hodinu, jen na zápis, to je chvilka, pak je musí zavřít, na to jsem pes:-)..už jsem jednomu studentovi noťas zakázala, že ho měl trošku pootevřenej mimo zápis látky..to je jasný, že je nemůžou mít otevřené celou hodinu - to by to vypadalo:-))
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 17:50:00
vesničan - hele, končím diskuzi - učím už asi 14 let a fakt o tom něco vím, nepoučuj mě, jak mám učit...vím velmi dobře, jaké má moje učení ohlas, učila jsem i v kurzech apod...tato diskuze není o tom, abych se s tebou radila o tom jak mám učit, nato jsem dost háklivá...letošní třeťáci, méně pokročilá skupina, kteří jsou na AJ honě slabí mi řekli, že jsem první učiteĺ na této sš, co je něco naučil, že před tím jen všechno pisovali, loňští oktavání mi napsali dlouhé poděkování (mám je pověšené v kabinetě za to, co jsem je naučila) a sekundáni z minulé školy mi neustále píšou sms , ať se vrátím, že ta učitelka, co mají, je nic nenaučí.. a ty mi tu napíšeš, že studenty nic nenaučím - na to jsem teda hodně háklivá, urazilo mě to - víš o mém učení, jak to vysvětluji, jak procvičuji prd, jen že jim dáván papíry, ale já jim je nehodím a nejdu pryč - velice dobře znám proces učení jazyka, vystudovala jsem to a mám mnoho let praxe i výsledky, takže mě neurážej a nepoučuj..
Omlouvám sem že jsem takhle vylítla, ale nemáš prostě pravdu - nevím, jaký je rozdíl mezi tím, že napíšu třeba - have + třetí tvar slovesa na tabuli nebo když to mají jasně a přehledně napsané na papíře a já jim vysvětlím teorii...hlavní je pak stejně procvičování to mi nemusíš psát, to vím i bez tebe, a to dělám velice poctivě a různými formami, psala jsem o tom i diplomovou práci, takže klid...nazdar
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 17:46:15
Je to už nějaký ten pátek, co jsem ze střední pryč (konečně) a tam nám někteří učitelé (oh, sorry, profesoři - jak to slovo nemám rád) sešity kontrolovali a někteří z nich na tom přímo trvali, abychom je vedli dobře.
Já osobně s tím nemám problém, moje sešity patřily k těm nejlepším ze třídy a když někdo známkoval sešity, tak nebyl problém za pololetí dostat tři jedničky ze sešitu :-) a brali to jako normální známky, to bylo nejlepší. Takže pak jsem zase kašlal na obsah, protože to nebylo nic pro mě. Takže nebýt těchto jedniček, měl bych z takových předmětů třeba 4, namísto třeba 2ky nebo dokonce i jedničky :-)
Taky jsem nechápal, proč to kontrolují a tak na tom trvají. Byli schopni dávat každou hodinu tomu samému člověku 5 ze sešitu, když tam neudělal co mu minulou hodinu řekli, jak kruté.

Sám si myslím, že je dost trapné trvat na tom, aby si někdo vedl sešit v takovém věku. Někdo si nemusí psát nic a pamatuje si to, někdo si to napíše pěkně a pak tomu moc nerozumí (to byl i můj případ), tak proč sakra hodnotit sešit.

Ale taky nechápu ty lidi, učitele, co dovolí o hodinách notebook. To už těch skutečných posluchačů moc nebude. V hodinách, kdy nám dovolovali notebooky se většinou celé hodiny prohrály hrama, takže z hodiny nebylo vůbec "nic". Je pak srandovní, když učitel se přiblíží k notebooku, jak všichni shazují okna a dělají, že píší. Samozřejmě, že někdo si to na notebooku může psát, jsou takoví, ale od nich to pak většinou chtějí ti, co tu hodinu elou prohráli... Takže s počítačema nesouhlasím, člověk má tendenci na tom dělat všechno možné, ale rozhodně né poslouchat výuku.
Smajlík  dwedwe
06.03.2010 17:39:31
:O
 Afro 1
06.03.2010 17:36:44
U nás se sešit nekontroluje, to by to dopadlo... :D já mám třeba 3 předměty v jednom sešitě, někdo nemá radši žádný a pak to dycky splaší jinde...
 Milé děvče Žena22 Kategorie
06.03.2010 17:33:01
asi jak kdo, ředitel to kontroloval(měli jsme ho na fyziku)

sice ke zkoušení jsme svůj sešit brali(aspoň ukázat, že něco takového máme), ale jinak jsem si vyslechl maximálně, že tam toho moc nemám

i bez řádně vedených sešitů jsem věděl a byl víceméně jedničkář, tedy není důvod..

na VŠ poznámky nemám prakticky žádné, maximálně příklady z matematik. Když píši rychle, nemám úhledné písmo, luštil bych to pak o sobě, to nebylo učení se, ale spíš rozeznávání, co jsem vlastně napsal.
 Houp18 Muž99 Kategorie
06.03.2010 17:31:29
kikiwhite: Tak se jich zeptej jestli chcou chodit ve středu do školy? Vsadím ruku, že ti řeknou, že ne. Jasně, že Ti řeknou, že to chtěj na papíře, když je to pro ně pohodlnější. Je to pohodlnější i pro tebe, ale když se učiteli nejdná o to, aby to uměli, tak ať si dělá, co chce. Říkám, kdybych učil, tak by mě toto nikdy nenapadlo praktikovat.

Zvlášť v angličtině na střední stačí na tabulu napsat, že v určitým čase se tam hodí sloveso + koncovka apod. to máš tři slova, ty snad zvládne učitel napsat. Pak to snima procvičit ústně, popř. nějaký cvičení z knihy.
 vesničan Muž22 Kategorie
06.03.2010 17:18:26
novakovaaa - v angličtině jde výklad gramatily diktovat těžko a chápu, že vám to diktují, je to pro ně nejjednoduší - snadnější příparava - nemusejí nic kopírovat, psát, tiskonout....mně to ale baví, takže mi to nevadí:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 17:16:40
Byl jsem vždy jeden z těch, co si nevedli naprosto nic.. a nelituju toho :) Na druhou stranu musím říct, že jsem nedávno zjistil, že popsat pár stránek v ruce mi dělá docela problém - posledních par let píši vše na ntb, takže nejsem zrovna zvyklej... což si myslím, že není asi taky uplne dobře...
 Whocares Muž21 Kategorie
06.03.2010 17:15:55
vesničan - tak za prvý - kdybys viděla, jak píšu na tabuli, možná bys změnil názor...:-) a za druhé, já se jich ptala, jak to chtějí - a všichni chtěli papíry...teda kromě prváků, to jsou střeva atěm to píšu polopatě jako miminům..a navíc, když píšu na tabuli, půlka si jich to stejně nepíše nikam...tohle je takovej kompromis..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 17:11:26
A) Jak je to u váš ve škole s kontrolami sešitů, jsou-li vůbec nějaké?
Většině učitelům je jedno, jak a jestli si vedeme nějaké poznámky. Ale pak je tu pár učitelek, které ti v září ukážou typ sešitu, který po tobě budou chtít, a při zkoušení ho chtějí vidět a napíší tam datum. Zajímavé je, že tento přístup mají učitelky těch méně důležitých předmětů.
B) Jaký máte vy sami názor na tuto problematiku a co je dle vás optimální?
Já si poznámky píšu a pak se z nich učim. Když třeba chybim a někdo mi tu látku oskenuje, tak si ji přepíšu, protože se vyznám nejlépe ve vlastních poznámkách. Když nám dají ofocené papíry, tak je to taky celkem v pohodě.

Jinak většina nám látku diktuje, což mi vyhovuje. Na tabuli to naštěstí nepíše nikdo. Vyhovuje mi dělat si poznámky samostatně z učebnice nebo netu.
 novakovaaa Žena21 Kategorie
06.03.2010 17:10:50
A) Na střední to kontrolovala jen jedna hysterka - byla to češtinářka, což ju asi omlouvá. No, v podstatě to neznámkovala, ale monstrózně do sešitu čmárala a škrtala, když tam viděla něco, co tam nemělo bejt. Jo a šíleně u toho ječela :-). Ale už sem jí to odpustil. Teda ne že bych její častou obětí byl já, ale celkový její chování.

B) Nekontroloval bych to, ale byl bych učitelem takovým, aby to študenti rádi do toho sešitu psali :-).

C) Osobně si myslím, že největší blbost je rozdávat papíry s vysvětlenou látkou přesně jak to pišeš. Můj názor je, že se tak člověk naučí leda kulový a několikanásobnějc rychlejc to pochopí, když to učitel napiše na tabulu s příslušným výkladem a po tom co to dovysvětluje to základní opíše študent do sešitu. Platí to dvojnásob jesi se jedná o jazyk. Zažil sem to několikrát i v jiných předmětech a taková výuka je hnus fialovej.
 vesničan Muž22 Kategorie
06.03.2010 17:06:35
Revenais - jsem ráda, že píšeš, že ti vyhovují ty papíry - je to ideální i pro mě - přece jen daleko lépe tu látku rozvrhnu na papíře, kde to může mít pěknou a přehlednou formu, než na tabuli, na kterou navíc neumím psát moc přehledně ani rovně:-))
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 17:04:12
Stříbřenka* - to ráda slyším...je zajímavé, že na téhle škole mi tím ale některé kolegyně přijdou posedlé:)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 17:04:01
Naši profesoři nejspíš taky rezignovali, nebo nám věří. Většinou nám právě posílají vypracovanou látku, kterou si můžem vytisknout a pak se naučit. Na střední jsem se ještě nesetkala s tím, že by mi někdo kontroloval úpravu sešitu (nepočítaje hodiny latiny a to vždy na konci roku :) ). Hlavní je, že se to naučím na test.
Přijde mi to jako zbytečně vydaná energie studentů, kteří nechcou a nebudou si ani tak dělat zápisy a profesorů, kteří se rozčilují právě nad těmito studenty a vedou je k úpravě a doplnění chybějících kapitol.
Optimální mi právě přijde rozdání oněch papírů. Lépe se pak můžu soustředit na výuku, dělám si akorát poznámky, popř. to hned můžu prodiskutovat s vyučujícím.
 Revenais Žena22 Kategorie
06.03.2010 17:02:52
nikdo nám sešity nekontroluje, naštěstí
 Stříbřenka* Žena29 Kategorie
06.03.2010 16:59:01
ahriman - to si právě taky myslím, prpstě samostatnost, ne úpně jako na VŠ, ale pomalu je na to zvykat..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 16:58:00
Na střední je to IMHO zbytečná buzerace. Stejně se většina učí z učebnic. Studenti by si měli zvykat pomalu na vysokoškolský styl výuky
 ahriman Muž27 Kategorie
06.03.2010 16:58:00
p1e2t3r4a5 - samozřejmě..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.03.2010 16:55:46
u nás se sešity nekontrolují, možná leda tak profesorka z češtiny měla tehdy snahu to nějak řešit...
podle mě nějak vedený sešit o ničem nevypovídá... hlavní je, co mám v hlavě...
 p1e2t3r4a5 Žena27 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: Sleva 200 Kč