Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.43649, vloženo 16.01.2005 02:40:31 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Jan Palach
Další text snad není důležitý... (převzato z http://www.totalita.cz/vysvetlivky/o_pal achj.php)

Jan PALACH
*
11. 8. 1948
Všetaty (okr. Mělník)

+
19. 1. 1969
Praha

"Člověk musí bojovat proti tomu zlu,
na které právě stačí."
Jan Palach před svou smrtí


Dětství

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 v Praze v rodině živnostníka - cukráře ze Všetat. Změna režimu po roce 1948 postihla i jeho otce, který byl svými výrobky vyhlášený po celém okolí. V roce 1951 byla jeho cukrárna zrušena a o čtyři léta později i výrobna, a tak nastoupil jako dělník do pekáren v Brandýse nad Labem. Otec byl pro Jana Palacha velkým vzorem, miloval ho a velmi rád poslouchal jeho vyprávění o velkých postavách našich národních dějin. Zřejmě díky jemu si postupem doby vypěstoval mimořádný zájem o historii.

V letech 1954-1963 navštěvoval všetatskou základní školu. Byl tichým žákem, zajímal se o přírodu a historii, rád četl. Smrt otce v roce 1962 jím hluboce otřásla. Viděl v něm svůj velký vzor a velmi si ho vážil. Tato událost pro něj znamenala bolestnou ztrátu a mezník v životě.


Studium na gymnáziu

Po základní škole byl přijat na mělnické gymnázium. Tam jej ovlivnila řada pedagogů, nejvíce snad Antonín Vrba, profesor historie. Spolužáci a učitelé Jana Palacha charakterizovali jako spravedlivého člověka, který se dokázal zastat slabšího a který nenáviděl křivdu. Velmi rád diskutoval, měl solidní vědomostní základ. Spolužáci ho respektovali a zároveň ho i trochu obdivovali. Nikdy se nechvástal, zůstával v pozadí, ale když byl vyzván, do diskuse se rád zapojil.


Studium na vysoké škole

Po maturitě se přihlásil na Filozofickou fakultu UK. Přijímací zkoušky sice udělal, ale nebyl přijat. Proto to zkusil na Vysoku školu ekonomickou, obor politická ekonomie, který ho také zajímal. Tentokrát byl úspěšný a od roku 1966 začal studovat. Přesto se dál zajímal o historii a sen studovat na filozofické fakultě ho neopustil. Zrealizovat se ho pokusil v roce 1968, kdy úspěšně vykonal zkoušky na FF UK a byl přijat do druhého ročníku obor dějepis - politická ekonomie.

Během studia na VŠ cestoval - dvakrát byl v SSSR na letní studentské brigádě (1967, 1968), v polovině září 1968 odjel na sklizeň vína do Francie (tuto brigádu si zařídil ještě během studií na VŠE). Z korespondence vyplývá jeho kritický vztah k sovětské realitě, cítil ovzduší strachu mezi lidmi.


Rok 1968

prožíval velmi intenzivně, účastnil se řady diskusních večerů a schůzí. Okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy nesl nadmíru těžce. Situace po 21. srpnu pro něj představovala výsledek násilí a to bylo něco, co bytostně nenáviděl, s čím se nemohl smířit, nemohl zaujmout rezignující stanovisko. Proto mu byla blízká každá akce, která s touto situací vyslovovala nesouhlas, v listopadu 1968 se aktivně zúčastnil studentské stávky.


Počínající normalizace

Poté, co si lidé na přítomnost okupačních vojsk začali zvykat, upadali do letargie a propadali pocitu, že s tímto stavem nemohou nic dělat, nechtěl se s touto situací smířit. Pravděpodobně přemýšlel, jak lidi probudit, jak docílit toho, aby se neuzavírali do svých soukromých záležitostí, aby zápasili o svůj osud. "Někdo by měl národu sáhnout na svědomí. Probudit lidi z beznaděje. Zastat se národa proti tomu bezbřehému násilí." A byl to právě Jan Palach, který se o to pokusil.

Na protest proti sovětské okupaci a pokračujícím ústupkům okupantům ze strany čs. politické reprezentace se 16.1.1969 upálil v horní části pražského Václavského náměstí.

Jeho pohřeb 25.1.1969 v Praze se stal celonárodní manifestací proti sovětské okupaci. V Palachových stopách šli další mladí lidé např. Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Blanka Nacházelová, Evžen Plocek a Jan Zajíc.

Posmrtnou Palachovu masku, která je dnes na pamětní desce na budově FF UK, tajně sňal akademický sochař Olbram Zoubek (zhotovil později i jeho náhrobek). Později ji zachránil Prof. Tomáš Halík, když ji tajně přenášel na zádušní mši do kostela sv. Tomáše na Malé Straně a odtud pak na filozofickou fakultu.

Pro totalitní režim představoval Jan Palach trvalou výčitku. Jeho ostatky byly pochovány na pražském Olšanském hřbitově, v říjnu 1973 však byly v tajnosti policejně exhumovány, zpopelněny a urna s popelem uložena na hřbitově ve Všetatech (1990 přenesena do původního hrobu na Olšanech).

Palachovy hroby na Olšanech i ve Všetatech se staly místy tichých demonstrací proti sovětské okupaci a "normalizační" realitě.

Palachův hrdinský čin sebeobětování došel naplnění dvacet let později, kdy i přes tvrdé policejní zákroky došlo k masovým demonstracím známým dnes jako Palachův týden, a které předznamenaly rozpad totalitního režimu.

Dnes už opět máme Palachovo náměstí i cenu Jana Palacha, neochvějná Varšavská smlouva se rozpadla a sovětská vojska "dočasně" umístěná na uzemí ČSSR odešla. Palachův čin však zůstává pro nás trvalou výzvou k občanské angažovanosti. Po roce 1989 znovu obnovila svou činnost Společnost Jana Palacha ve Všetatech, která každoročně pořádá pietní akt v Janově rodné vesnici.

28. října 1991 byl Janu Palachovi in memoriam propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Ani lidé v zahraničí nezapomněli - přinejmenším dvě studentská sdružení (v Itálii a v Chorvatsku) nesou Palachovo jméno.

 LaRosse Muž21 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
20.07.2011 16:16:37
Proboha! Lidi, je mi z vás všech špatně! Přečtěte si knihu Lenky Procházkové Slunce v úplňku a pochopíte. 99% z vás tady jsou puberťáci, co diskutují o něčem, čemu absolutně nerozumí. Palach měl splnitelné požadavky a jeho smrt zamávala celým národem i politikou, takže vůbec nebyla zbytečná, zbyteční jste VY (ruman11, Zildjian a další a další) Upálit by za ty vaše kecy měly vás. Palach, Zajíc a další byli inteligentní, mladí lidé, kteří to měli v hlavě srovnané. To se o vás říct nedá...Chudáci Janové se musí otáčet v hrobě!!
Smajlík  Anton
16.01.2009 19:32:25
palach je magor
 ruman11
17.01.2005 17:40:03
TO: pan Klobúk jenže Husa upálili, kdežto Palach se upálil sám
TO: Kosher takže, ten kdo se upálí je vlastenec, a ten, který se snaží o nápravu a je za to třeba dvacet let zavřený je blbec, jo? Pochopil jsem Tě správně? Jenomže já si to myslím přesně obráceně. Vlastenec je ten, který pro vlast něco dělá, ten kdo se upálí je dement.
 ubzed Muž49 Kategorie
17.01.2005 16:44:12
No kdyz ctu ty reakce, tak si uvedomuji, ze nikdo uz asi nikdy nebude pravym vlastencem...

Nechapu, jak kdokoli muze sahnout na svuj zivot, ale rozhodne jeho upaleni melo hlubsi podtext nez jen to, ze byl psychicky nemocny.
Ja jsem dobu totality zazila uz jenom z povzdali a rozhodne bych se neupalovala. Ale protoze on to udelal a udelal to kvuli necemu silnemu v nem, tomu verim, tak si myslim, ze skutecne chtel obrovsky na neco poukazat a kdyby to udelal jinym zpusobem, nebyl by vyslysen, maximalne by ho zavreli na 20 let a tohle on vedel.

Nemuzu nic jineho nez napsat- kloubouk dolu...
Smajlík  Kosher Žena30 Kategorie
17.01.2005 10:52:46
Nemám nic proti jeho osobní odvaze a statečnosti, sama bych to nedokázala, ale stálo to za to?
 liduna Žena45 Kategorie
16.01.2005 19:13:31
No jo, Hus mě taky (prej) pravdu a taky vylít komínem - za pravdu se musí umět trpět. Je fajn, že si to Palach odtrpěl za nás a my už nemusíme.
Smajlík  pan Klobúk
16.01.2005 15:04:19
stál si za svým, ale....
 revelate
16.01.2005 14:59:51
No a tohle je reseni, jak bojovat?
 Neve Žena96 Kategorie
16.01.2005 14:28:03
jo to uz jsme tady v nejake zpovedi psal.myslim ze to bylo 17.listopadu
Smajlík  omfg Muž28 Kategorie
16.01.2005 14:07:27
jsem zděšen nepochopením některých....
 Béda Muž Kategorie
16.01.2005 12:35:07
Palach svým činem sice nic nezměnil, stal se ale symbolem.
 Druantia Žena23 Kategorie
16.01.2005 11:52:11
Jan Palach a já si moc nerozumíme :-)))
 jirkasmutny Muž29 Kategorie
16.01.2005 11:42:29
Pokud chce někdo něco změnit a proti něčemu smysluplně protestovat, má zůstat naživu. Jeho čin nepomohl nikomu ani ničemu, snad jen tomu, že ho další zamindrákovaní psychotici (Zajíc a spol.) začali následovat.
 Zildjian Muž41 Kategorie
16.01.2005 11:12:26
Každý režim potřebuje svoje idoly a modly a nejideálnější je někdo, kdo pro systém (i když demokratický ) obětuje život. Pokud já se upálím jako projev nesouhlasu např. z důvodu členství čR v EU, tak asi hrdinou nebudu. a přitom mé pohnutky a důvody by byly stejné jako Palachovy. Vlastně bych se mohl upálit za práva mravenců a bylo by to totéž. Jde o to, jaký společenský význam a přínos tomu bude daná společnost přikládat.
Takže člověk, který jako formu protestu zvolí demonstrativní formu sebevraždy je spíše nemocný ať už primárně a nebo (např. v případě Palacha) je k tomu vlastně donucen zločinným systémem. Ovšem zdravý člověk by měl zvolit jinou formu protestu.
PS: Zajímalo by mě, kolik lidí si bude připomínat výročí nedávného upálení mladíka před Národním Museem. Protestoval proti současnému systému...
 noise Muž27 Kategorie
16.01.2005 10:20:39
No ja Ti neviem, LaRossiku. Mozno to bol uslachtily ludsky pocin, ale nepoznam ziadneho normalneho cloveka, ktory by bol schopny takto konat. Nechcem sa dotknut Jana Palacha, ale nechce sa mi verit, ze by sovietska okupacia bola jedinym dovodom jeho samovrazdy. Upalte ma, ak chcete ...
Smajlík  oliva Žena25 Kategorie
16.01.2005 09:36:23
A bylo to k něčemu dobré? Nebylo.
 rajska Žena39 Kategorie
16.01.2005 07:20:49
O mrtvých jen dobře......
O postojích mnohých lidí k situacím ve společnosti raději nemluvit.
Osobnosti, které jsou osobnostmi a nechtějí být mocipány zneužiti, raději žijí , komunikují a přesvědčují. Se sebelepšími ideály a postoji se lidé zpravidla neupalují a přesto mnozí dokáží pohnout dějinami. Ne každý jsme Gorbačov, Hitler, Havel,Arafat.
Závěrem snad jen to, že existují i jiné metody /hladovka/ a i kdyby STB zasáhla a Rudé Právo mlčelo jako hrob, tak se to společnost dozvěděla stejně rychle, jako že od pondělka nebude k dostání toaletní papír a Kubišová nesmí zpívat.
Lidský život by nebyl zmařen a jeho čin prezentován tak, jak se to mocným právě hodí.
 Pandam Muž55 Kategorie
16.01.2005 03:38:51
qqq tentokrát vyjimečně souhlasím.
Smajlík  ubzed Muž49 Kategorie
16.01.2005 02:42:01
Upal se
Smajlík  qqqPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne:  Super cena 149 Kč