Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.414005, vloženo 07.10.2009 13:55:47 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Jak moc jste poctiví?
Stala se mi situace. Prodával jsem učebnici, do inzerátu jsem napsal cenu 250 kč. Dneska jsem ji prodal a slečna mi za ni dala 460 kč (asi si spletla kolik měla stát), nová stála 410. Takže dotaz.. Upozornili byste ji, nebo byste si peníze nechali?

Jak jsem se zachoval - peníze jsem si vzal a když se ozve, že se spletla, tak bych jí je vrátil. Sice to není nejsprávnější, ale dala mi tolik dobrovolně, je to její nepozornost, její chyba. Minule mi prodavačka vrátila o 700 víc (místo do pětikila mi vrátila do tisíce), zjistil jsem to po cestě a vrátil jsem ji peníze vrátit; ale tak když vidím, že v hospodě nemají problém vás obrat, naúčtovat sem tam něco víc, tak teď jsem si prachy taky nechal...
Jak to máte vy?
 Johnec Muž  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
08.10.2009 00:55:27
Samozřejmě, že bych to hned a bez přemýšlení vrátil. Z morálky některých zlodějských sviní zde by jeden blil.
Smajlík  Blackshield Muž26 Kategorie
07.10.2009 20:55:07
Zalezi na situaci, v urcitych pripadech bych na to asi upozornil, v jinych ne. Stalo se mi neco podobnyho na Aukru, prihodil jsem na vec ktera se mela vydrazit az asi za 3 dny a ten clovek se mi hned ozval, at si pro to prijedu. Prijel jsem, upozornil jsem ho, ze mam pocit, ze ta aukce jeste neskoncila, a on rekl ze nevi, ze mu to je jedno, hlavne at si to uz odvezu. A ja na tom vydelal asi 2000 :)
 vf38exfzp Muž39 Kategorie
07.10.2009 20:50:52
ViS VitaliS: Ne nejsi blázen, naopak, tvůj přístup je správnej. Na rozdíl od většiny tady neuvažuješ jako omezenec.
 Smějící se Jack Muž33 Kategorie
07.10.2009 20:42:25
doted jsem si myslela jenom, ze jsem vic poctiva nez se dnes hodi... naposled jsem se vratila kvuli snad peti korunam, co me nenauctovala nejaku drobnost, ja nevim tak nejak automaticky... ale ted kdyz to tady ctu... si rikam, ze jsem asi blazen... rozhodne by jsem si nenechala penezenku kde jsou doklady a tedy i adresa a tak, takze se to da v klidu vratit... minimalne kdyby uz bylo fakt spatne tak urcite aspon doklady bych vratila... stejne bych vratila penize prodavacke... te slecne by jsem taky nejspis hned rekla ze to je moc... sice za omyly se plati jak tady nekdo chytrej psal, ale ona je prodavacka treba od rana u kasy, na obed na chvili odbehla a vecer je utahana... nejak vsechny tyhle veci asi beru jako lidske omyly a nejak to nehrotim... asi by jsem nenesla na policii penize bez adresy ja nejak neverim, ze by se dostali na konec do rukou majitele...
Smajlík  ViS VitaliS Žena27 Kategorie
07.10.2009 20:01:33
Už se mi pár podobných situací stalo a vrátila jsem to. Takže jo, vrátila bych to. Ta touha si to nechat je veliká, ale ten pocit, že jsem se aspon jednou zachovala dobře, je větší.
 Nakazliva choroba Žena80 Kategorie
07.10.2009 19:52:38
Zářný příklad dnešní zkažené společnosti, kde by si skoro každý nechal pro pár šupů koleno vrtat a kde nikdo nejde pro podvod daleko. Upřímně? Chce se mi z tebe i ze všech tobě podobných brečet. K tvému dotazu - byla jsem slušně vychovaná a ty peníze bych pochopitelně vrátila. Nemám potřebu se takto na někom obohacovat.
 Tkanička
07.10.2009 19:25:31
Nedalo by mi to a prachy bych jí vrátil, i když v opačném případě bych možná utřel nos. Jednou se mi stalo, že jsem stál za starou paní, které z kabelky vypadla pětitisícovka, aniž si toho všimla. Nikdo jiný tam nebyl, nebyl by problém tu bankovku zakrýt botou a pak ji zvednout, ale ne, tohle bych nedokázal.
 Researcher Muž81 Kategorie
07.10.2009 19:25:05
Kdybych si toho všimnul, rozhodně bych je vrátil. Asi ještě nemám úplně rozmělněnou morálku či co.
 Můj nový nick Muž Kategorie
07.10.2009 17:00:58
Peníze bych vrátila, samosebou. Nejsem na tom tak špatně, abych si potřebovala přivydělávat podobným způsobem.
 Loreena
07.10.2009 16:37:21
V tomhle případě bych peníze vrátil.
Určitě se tě nezpetá jestli ti dala víc, protože si řekne, že buď si takovej jakej si a peníze si necháš, nebo bys jí ty upozornil, že ti dala víc. Těžko se někoho ptát, pane nedala jsem vám víc peněz, já vás teda nechci nařknout že jste nepoctivej, když jste mi nic nevrátil sám od sebe, ale přeci jenom.... takže asi tak.
Jinak pro těch pár šušňů by mi to za to nestálo, aby si na mě někdo ukazoval prstem.
 vracečka
07.10.2009 16:25:33
Peníze bych vrátila. Nevrátila bych je jen v případě, kdy jsou splněny všechny následující podmínky:

1. Druhá strana se běžně chová nečestně, účtuje si přemrštěné částky, okrádá lidi atd. Ať už je to prodavačka, co lidem záměrně vrací méně peněz, šéf, který se snaží uškudlit i na propiskách, kolotočář, co si za jednu párminutovou jízdu účtuje 8 EUR nebo třeba stát...
2. Jde o malou částku a moje stovečka je tomu druhému úplně ukradená...
3. Je to bezpečné a nehrozí mi za to žádný postih

Takže bych v žádném případě neokradla studentku, důchodce, prodavačku, servírku, paní na ulici.... To fakt nikdy, to by mi svědomí nedovolilo! Taky bych si nikdy nenechala nalezený kufřík s 50ti tisíci, ozvala bych se, když by mi na účet přišla omylem dvojnásobná výplata, poslala bych opravené daňové přiznání.... Protože ve všech těchto případech je pro mě riskantní si ty peníze nechat. A žádné peníze mi nestojí za ty problémy a ostudu, kterou bych z toho mohla mít.

Ale kdyby mi prodavačka, která věčně schválně vrací lidem o korunu míň, vrátila najednou o 50 Kč víc.... Nebo kdyby mi šéf, který mě věčně prudí, poslal na účet omylem jinou částku, protože blbě pochopil výplatnici.... neměla bych problém si ty peníze strčit do kapsy a dělat mrtvého brouka nebo debila.
Smajlík  K-Lady
07.10.2009 15:55:44
Aolorn: Přestaň fabulovat, já tu zas můžu začít tvrdit, že když půjde náhodný kolemjdoucí po pravý straně chodníku, spadne mu na hlavu květináč, a vypovídací hodnotu to bude mít stejnou, jako ten tvůj slint, tedy žádnou. Ano, už několikrát jsem viděl v televizi, jak někoho přizabil kus cihly, tašky nebo betonu, ale to neznamená, že se to samý stane mně, že.
 Smějící se Jack Muž33 Kategorie
07.10.2009 15:52:11
Smějící se Jack: Taky řešení. Pochybovat..Pochybovat o tom jací jsou lidi prevíti je sice hezké, ale když se nepoštěstí tak je to hodně nepříjemné. Dá se narazit na někoho kdo bude vděčný že mu ty věci nesete, ale to jsem moc často neviděl. Spíš jsem viděl zapomnětlivé tetky které něco ztratily a pak si vyhlídly prvního kolemjdoucího který dle jejich mínění vypadá jako "chuligán" a sesypaly se na něhě i s narychlo svolanýma sousedkama a to je pak masakr. Než ten chudák vůbec pochopí proč se strhl ten řev a proč se mu ty báby snaží strhnout batoh z ramene, je už dávno uprostřed ulice obviněn z krádeže, znásilnění, vraždy, sympatizace s neonacisty, prodávání drog, kažení mládeže a založení požáru Říma.
Viděl jsem to na vlastní oči jenom jednou a stačilo to bohatě. Zakončení bylo klasické. Bába zjistila že odcizený mobil má v druhé kapse, pohrozila mu pěstí, zamrmlala že tentokrát má štěstí, ale že pro příště si už na něho dá pozor a celý její gang odtáhnul do blízké kavárny.
Chlap nevěděl která bije a vypadal na nervové zhroucení.
 Aolorn Muž27 Kategorie
07.10.2009 15:49:13
Hned bych jí na to upozornila a těch pitomejch 50 kč bych jí dala.

A takhle bych se zachovala pokaždý. Stejně jako tady byla ta diskuze, jak kdosi našel 50 tis. (nebo kolik to bylo...) v popelnici, donesl to na policii a téměř každej by si ty peníze nechal a nikam by je nenosil. Je pár nás bylo, co bysme je na tu policii donesli taky. Bez řečí, tohle se prostě nedělá, každej musí začít u sebe ne se obhajovat tím, že Mě by to taky nikdo nevrátil nebo Za poctivost si nic nekoupíš. A svědomí vám nic neříká? Pak to tady nemá takhle vypadat. Já se obávám, že v týhle společnosti jde slušnost víte kam.
A bla bla, poserte se.
Smajlík  ilustrace Žena33 Kategorie
07.10.2009 15:43:38
nechal, poctivej nejsem, je to na nic, za ní si nic nekoupíš... seru na morálku a ještě sem na to hrdej ;)
Smajlík  Meeck Muž47 Kategorie
07.10.2009 15:43:11
Aolorn: Pokud by se mi něco takovýho stalo, prostě bych ho poslal do hajzlu a odešel. Jestli by použil násilí, zachoval bych se jako při jakýmkoliv jiným napadení. Pro jistotu bych si s sebou vzal třeba pepřák nebo něco takovýho. Ale dost pochybuju, že by se mi něco takovýho někdy stalo, možná jsem naivní.
 Smějící se Jack Muž33 Kategorie
07.10.2009 15:39:28
Smějící se Jack: Automaticky to předpokládá ten komu ty věci vracíš.už jsem párkrát viděl poctivé nálezce kteří skončili na policii kvůli tomu že v té peněžence měl být údajně půl milion a celá rodina "okradeného" viděla jak drze mu tu šrajtofli nálezce ukrad a požadují ty prachy které nikdy neměli zpátky.
Navíc, to jsem mluvil o přímém vrácení.Vždycky je možnost s tím skáknout na policejní služebnu a zmenšit tím riziko že vás místo děkování začnou lynčovat.
Smajlík  Aolorn Muž27 Kategorie
07.10.2009 15:33:23
Aolorn: Co znamená, že se to automaticky předpokládá? Kdo to automaticky předpokládá? Vzduch mezi vámi? Nebo co? IMHO je nevrácení nalezený peněženky pěkná sviňárna. Páč nejde ani tak o ty peníze, jako spíš o různý ID karty, občanku atd.
 Smějící se Jack Muž33 Kategorie
07.10.2009 15:28:41
Určitě bych si ty peníze nechala, to by udělal snad každý...
Smajlík  Regina004 Žena18 Kategorie
07.10.2009 15:28:36
Záleží na situaci. Pokud bych to dělal čistě ze svý dobrý vůle tak bych asi ten přeplatek vrátil, ale pokud v obchodě platím dvoustovkou, pokladní mi vrátí kolik má, pak se zamyslí a dá mi aj tu dvoustovku kterou jsem jí platil, tak s tím problém nemám, protože se to stalo s pokladní která se mě nejednou pokusila oškubat.
Ale kdybych našel třeba mobil nebo peněženku tak nevím. na jednu stranu by mě asi svědomí hnalo do vrácení, na stranu druhou však když někomu vracíte mobil nebo šrajtofli tak automaticky předpokládá že jste mu to ukradli a teď se jdete přiznat, což je nepříjemné pro obě strany.
 Aolorn Muž27 Kategorie
07.10.2009 15:23:57
asi bych si to nechala, je to hnusný, ale je to tak:-))
 sherbatsky Žena22 Kategorie
07.10.2009 15:15:07
Já bych to asi vrátila, ikdyž fakt nevím. Jsem taková poctivka, ale kdo kdy vrátí něco mě. Spíš bych to vrátila pro ten pocit poděkování, ale věřím, že by žádné nepřišlo.
 milujme se Žena25 Kategorie
07.10.2009 15:11:49
Taky bych si peníze nechala... Prodavačka mi taky v krámě vrátila o pár set navíc a i když jsem byla překvapená, mlčela jsem :) Asi nejsem poctivá, ale co.. jak tu někdo psal, za poctivost si nic nekoupíš a za blbost a nepozornost se platí..
 Bezkřídlý Anděl Žena22 Kategorie
07.10.2009 15:03:10
Samozřejmě bych jí peníze vrátil. A už se mi to jednou stalo: pokladní mi vrátila o deset korun míň, tak jsem ji na to upozornil. Místo desetikoruny mi dala dvacku a zase jsem ji na to upozornil. Byla trochu zmatená, tak jsem jí tam prostě tu desetikorunu nechal a s úsměvem odešel. Fakt nechápu tu potřebu lidí za každou cenu maximalizovat svůj zisk bez ohledu na ostatní.
 Smějící se Jack Muž33 Kategorie
07.10.2009 14:30:32
Asi to samý jako vjoo. Možná pak bych si řikala: Sakra, mohla jsem si vydělat. Ale tak předpokládám, že holka byla studentka, takže by mě to nakonec ani nemrzelo, že jsem mohla mít o pár pivek navíc :))
 cybee Žena30 Kategorie
07.10.2009 14:28:31
Napsal bych ji smsku a ať se stará ona, jestli to chce vrátit. Je sice tolik lidí co tě oberou bez mrknutí oka, ale asi by mi bylo blbý si to nechat. A u těch starých lidí tuplem, často žijou z ruky do huby.
 Znuděnej Muž16 Kategorie
07.10.2009 14:22:55
Pracuji s penězi a často se mi stává (hlavně u starších občanů) že mi omylem dají víc peněz (dají mi např. přeloženou bankovku a v ní je přeložená ještě jedna). Vracím to automaticky. Nedělalo by mi radost přijít tímhle způsobem k penězům a daleko větší odměnou je mi ten jejich úsměv za moje čestný jednání, než abych se tetelila, jak jsem na tom vydělala. Hlavně nejsem taková socka abych se radovala z nějaký stokoruny nebo několik stokorun, kterou bych získala navíc, ale to ty asi jseš
 hfgjnh
07.10.2009 14:22:19
Hned bych to řekl.
 kristusek Muž37 Kategorie
07.10.2009 14:18:06
Já bych jí to hned řekla. Ne z poctivosti, spíš z překvapení. ;-)
 vjoo Žena Kategorie
07.10.2009 14:15:20
tebe bych za kámoše nechtěl
 anonym číslo 2
07.10.2009 14:10:57
Víš, někdy mám pocit, že jsou lidi poctiví jen proto, že nedokážou být nepoctivý. Ne proto že to není fér. Nevím, myslím si, že to tak velkej problém není když jí nic nevrátíš. Hrát si na to, že jsou lidi fér a že se nemusíš mít před nimi napozoru je dost nebezpečný. Nesouhlasím s tím , ale změnit to nedokážem.
 STEFIINO Muž43 Kategorie
07.10.2009 14:04:44
Johnec
Nevracím a ani bych nevrátila, kdyby se ozvala, je třeba lidi trestat za jejich tupost. Takže nevracim nikdy nikomu nic, má si dávat bacha, mě taky nikdo nevrátil mojí peněženku s dokladama, platební kartou a prachama..
 Achjojojoj Žena Kategorie
07.10.2009 13:58:25
za poctivost si rohlík nekoupíš
Smajlík  null-pointer Muž24 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne:  Super cena 149 Kč