Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.414003, vloženo 07.10.2009 13:47:45 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Strach z maturity (státní) NENÍ blbost
Reaguji na diskuzi č.413933 , kde pisatelka píše o jisté nelogičnosti strachu z maturity, že to stejně "každý dá", nebo "později dá" apod.

Já tedy její názor nesdílím, co se týče maturity státní. Učila jsem minulý rok na gymnáziu a teď prvním rokem na průmyslové škole. Na gymnáziu bych o ty studenty takový strach neměla (vlastní zkušenost), nicméně na průmyslové škole (a myslím, že ta naše rozhodně není jiná než ostatní prům. školy) jdou znalosti studentů u státních maturitních předmětů (jazyk, matematika, čeština) DALEKO MÉNĚ DO HLOUBKY a někteří neumějí takřka nic (mluvím teď konkrétně o angličtině, kterou učím, a o 3. ročnících, kterých se již týká st. maturita). A jazyk se do úrovně státních maturit dá těžko dohnat takřka od nuly za dva školní roky, ještě k tomu necelé...navíc, když se většině z nich nějak výrazně intenzivněji pracovat nechce.

Když to porovnám s tím, že když jsme minulý rok dělali s gymnazisty zkušebně lehčí úroveň maturit (v angličtině poslech a čtení), udělali to sice takřka všichni na potřebný počet procent, ale lehké jim to rozhodně příliš nepřišlo. A to mluvím o gymnáziích, které se soustředí hlavně na všeobecně vzdělávací předměty a mají leckde 5 a více hodin angličtiny týdně na rozdíl od SOŠ, kde mají většinou jen 3.

Takže jestli státní maturity budou, bude mít, tipuji, tak 50% a více studentů odborných škol VELIKÉ problémy státní maturitu zvládnout (alespoň jak vidím tu úroveň v jazyce, kdy ve 3. ročníku neznají základní gramatiku a slovní zásobu), mnoho jich to neudělá a žádné září je nezachrání.

Takže tady je strach z maturit vyloženě oprávněný a jestli se studentíci odborných středních škol nevzpamatují a neuvědomí si, že to fakt není legrace a ti, kteří na to mají, nezaberou, bude to průser. Mnoho studentů SOŠ nezachrání už vůbec nic, protože na to prostě nemají.

Nedokáži zatím posoudit, jak se situace změní v případě, že studenti již od prvního ročníku střední odborné školy budou cíleně připravováni ke státní maturitě, ale dle materiálu v prvních ročnících, to také nevidím příliš růžově. Protože, když na to ten člověk opravdu nemá, nebo nechce pracovat, nepomůže mu nic.

Vypadá to, že budou-li státní maturity, končí éra základkovských trojkařů a čtyřkařů vesele studujících na SOŠ a čekajících, až jim někdo "dá" maturitu, protože si ji "vychodil". Tedy přesněji - vesele "studovat" můžou, ale maturitu mít pravděpodobně nebudou.

Jaký máte názor na celou tuto problematiku?
 kikiwhite Žena34 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
08.10.2009 00:44:08
Tím líp, aspoň maturitu nedostane každý dement.
 Blackshield Muž26 Kategorie
07.10.2009 21:19:39
Jsem spíše pro státní maturity. Myslím, že by nemělo být cílem, aby maturitní zkoušky složili úplně všichni na všech typech středních škol. A navíc by se tím mohlo zlikvidovat i kupčení s maturitami na některých soukromých SŠ, což se stále, i když ne v masovém měřítku, děje. Otázkou je, jestli udělat o něco jednodušší/těžší otázky - to se však může vyhodnotit až po pár letech praktických zkušeností.
 Charles Muž49 Kategorie
07.10.2009 21:05:44
Zombie - tleskám za to přirovnání j dálnici a k traktorům, to je naprosto PŘESNÉ! Perfektně jsi to vystihl. Podepisuji v plném rozsahu!:-)
Smajlík  kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 20:08:31
Myslím, že jsi to vystihla docela přesně tím, že se většině lidí na střední odborný NECHCE něco pořádně dělat. Tak ať nedělaj a neudělaj maturitu. Problém v tom není...

Amemait: Tomu opravdu věříš? Zažila jsem sama, jak dojeli na chemárně lidi z průmyslovek a to ty předměty měli a z některejch i maturitu. Je to o lidech samotnejch a ne o škole/maturitě/učitelých.
 Menai Arwena Žena23 Kategorie
07.10.2009 18:56:12
Vercuruitë - s tím tak úplně nesouhlasím. Souhlasím, že jenom ti nejlepší by se měli např dosatat na střední školu, ale když už se tam dostali a vydrželi, tak by tu maturitu měl správně udělat skoro každej, proč by tam jinak chodil.
 Marihuana Bush
07.10.2009 18:46:32
Maturitu nemůže mít každý, ať ji tedy má jen ten, který na ni má. A ten, který je ochotný pracovat tak, aby ji zvládl. Nelíbí se mi systém rozdávání maturit (a potažmo i Bc. titulů) každému, kdo napřáhne ruku a řekne "dej". Maturita a akademické tituly mají ukazovat nějaké schopnosti a píli, ne jen to, že daný člověk si odchodil pár let na nějaké škole.
 Vercuruitë Žena Kategorie
07.10.2009 18:15:38
Jsi nějaká chabrus na nervy. Měla by sis omévat přirození vlažnó vodó...
Smajlík  Hyoscyamus niger Muž31 Kategorie
07.10.2009 16:11:51
Ono mi to celé školství připomíná dálnici, na kterou jsme pustili traktory a kombajny a ted po nich chceme, aby se proháněly rychlostí 130 km/h. Těmi traktory myslím studenty a tím rychlostním limitem státní maturitu.

Takže chyba není v rychlostním limitu ani v dálnici ani v těch traktorech, ale v to, že se traktory na dálnici dostanou...
 Zombie36
07.10.2009 15:43:50
Nevidel bych to tak cerne - lecktere prumky jsou obtiznejsi nez gympl. Kdyz si vzpomenu na svou maturu tak by pro me statni matury byly spis vysvobozenim - urcite bych nematuroval ze 2-3 odbornejch predmetu ale pravdepodobne jen z jednoho coz by byla vyhoda
 Veldrane Muž34 Kategorie
07.10.2009 15:34:39
Začíná mi být líto takových Mechaniků, Seřizovačů s maturitou. Ti se z toho IMHO poserou.
Smajlík  n1gg4w4rr10r Muž69 Kategorie
07.10.2009 15:07:35
Sosarian - já jsem chtěla hlavně oponovat té pistalce, která psala, že se nikdo nemá maturit bát, že je to lehké, dávačka a každý si to "vychodí"..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 15:05:49
Všem - a hlavně - neotáčejte tu diskzui někam jinam - já jsem napsala vlastně ve zkratce jen to, že není pravda, že by se studenti neměli bát maturit, protože je to dávačka, ale že by se naopak hlavně ti ze S0Š státních matirit bát měli, to je vše..takže kde jste vzali to, že já jsem proti státním maturitám...NEJSEM!!!
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 15:05:19
2kikiwhite: ok, jen sem si to chtel ujasnit, je tu hrozne moc prispevku proti statnim maturitam, tak to zezacatku vypadalo jakoze je tohle jeden z nich

ano, ti hloupi kteri se boji statnich maturit, maji racionalni duvod. ale myslim ze neni nikdo kdo by s timhle nesouhlasil.

ted mi to pripada spis jako zpoved nez jako diskuze
 Sosarian Muž Kategorie
07.10.2009 15:02:40
Tobiáš - proč mi píšete, že vidím v něčem problém...státní maturity nejsou prblém, ale studenti, co plní průmky JSOU problém (ri kteří tam nepatří)...ono nebude asi úplně příjemné, když vám 70% třídy vyletí z AJ, i když víte, že je to sparvedlivé, že oni na to neměluinebo si to nezasloužili, prptže se 4 roky flákali..o tomhle jsem hlavně psala, ne o tom, že mi vadí státní maturty, o tom jsem přece nepsala nikde, brobůh!
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:59:10
Sosarian - já neberu vyloženě jako pozitivní věc, že plno lidí to neudělá (i když je to spravedlivé), to se takhle nedá říct..spíš to bude takovej šok pro ty studenty na rozdíl od toho, na co byli zvyklí...a mnoho z nich je fajn, ale prostě jim to nejde a budou asi bez maturity (ano, je tos parvedlivé)..může mi jich být ale líto, i když si myslím, že úroveň maturit se musí zlepšit a státní maturity jsou z principu správná věc..přesto to ale nebude lehké ani pro učitele ani pro studenty..

Jinak ono to taky není tak úplně jendoznačné s tou státní maturitou, měly by být dva druhy - pro gymnázia a pro S0Š, kde by se zohledňoval fakt, že oni mají daleko více odborných předmětů než všeobecně vzdělávacíh a je tedy trochu nefér brát je pdole stejné laťky jako gymnázia, které mají např. dvakrát tolik hodin jazyka než S0Š a není to vina studentů. Je pak logické, že jazyk udělá daleko lépe gymnazista, do kterého to hustí horem dolem, než třeba byť chytrý průmyslovák, který má ale málo hodin jazyka...takže ono to není tak jednoznačné..i když poch. princip sjednocených maturit je dobrý..jen bych tam rozlišila gymnázia a ostatní střední školy, které by to zase měly sjednocené, aby tam nějaká garantovaná úroveň stále zůstávala..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:53:18
kikiwhitw: 1. Nemyslím, že by se ani školní maturita měla jen tak dávat! Musí mít....

V tom případě nevím v čem vidíš problém? Dnes se maturita skutečně dává za \"hubičku\ " proto zavedení nových maturit je správné. A nesouhlasím s názorejm, že s tím mají problém i gymnázia, protože sám jsem na jednom gymnáziu v maturitním ročníku (státní maturity se nám bohužel vyhnuly) a dělal jsem lehkou variantu anglického a českého jazyka a naprosto bez problému jsem ji udělal. Bez přípravy. A to v jazycích se přiznám, že jsem totální poleno:o)
 Tobiáš
07.10.2009 14:48:10
2kikiwhite:
ok, vypadalo to ze si proti statnim maturitam, ale jestli je tvuj postoj takovy jak si napsal v poslednim prispevku, tak ten tvuj prvni prispevek je jen popis toho co se stane az se zavedou statni maturity, a to ze je plno lidi neudela beres jako pozitivni vec

"ve kterém si tak nějak odporuješ.."
kde konkretne si odporuju?
 Sosarian Muž Kategorie
07.10.2009 14:39:48
Sosarina - "takze tobe jde o to aby maturita fungovala tak, ze at je skola sebehorsi (nejhorsi ucitele, zadny prijimacky apod) tak to musi udelat?"

cože, kde jsem tohle psala??

Ještě jednou opkakuji a znovu to psát užnebudu, že já právě NESOUHLASÍM s tím, aby se ta matiruta jen tak dávala, takže já psala pravý opak, než ty píšeš, že jsem psala - přečti si všechny mé přípslěvky a pak pochopíš..navíc tvé argumenty jsou lehce zmatené, viz ten poslední, ve kterém si tak nějak odporuješ..

Takže jen pro tebe shrnutí v bodech:

1. Nemyslím, že by se ani školní maturita měla jen tak dávat! Musí mít určitou úroveň a nesmí to být v žádném případě dávačka. Student NEMÁ na maturitu nárok, musí se na ni svědomitě připravovat.

2. Souhlasím s myšlenkou, že blbec si nezaslouží státní maturitu a že ji proto bude mít jen někdo a je to tak naprosto správně.

Ještě něco?
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:34:06
Kikiwhitko, co se týče maturity, pokud státní matura zajistí vyšší úroveň maturit, což ano, zajistí, jsem pro. O tom není sporu. To, že se teď maturita dává zadara je jasné, ale na druhou stranu, netočme to celé na tom, že maturita je to nej čeho by měl člověk dosáhnout. Je nebezpečné si myslet, že když budu mít státní maturitu, že se ze mě všici poserou.

Ted nedávno jsem byl u klientky, která mi povídala o své dceři. Prý jim jejich učitelka říkala, že jak budou mít maturitu (byla to nějaká obchodní škola se zaměřením na vše a zároveň na nic), že takové lidi všude vezmou a budou jim platit zlatem. Chudák holka tomu uvěřila. Neříkám, že vzdělání není důležité, ale jen o dosažené metě to taky není.
 STEFIINO Muž43 Kategorie
07.10.2009 14:30:35
2kikiwhite: takze tobe jde o to aby maturita fungovala tak, ze at je skola sebehorsi (nejhorsi ucitele, zadny prijimacky apod) tak to musi udelat?

napadlo te ze kdyz na nejake skole maturitu nikdo neudela, ze na tu skolu prestnaou lidi chodit?
 Sosarian Muž Kategorie
07.10.2009 14:29:15
Amemait - už mi došly:-)..navíc, pokud se na tvou sš dělaly pijímačky, pak je vše v pořádku a tak by to mělo být..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:27:58
:)))
 Jiffy Muž23 Kategorie
07.10.2009 14:27:44
kikiwhite
O to mi jde, aby ti došly síly :P
 Amemait Žena20 Kategorie
07.10.2009 14:26:31
Amemait - uuuuf, já už nemůůžu:)..Píšu o školách, kde práve NEJSOU přijímačky, NEJSOU přijímačky, NEJSOU příjimačky (je to na většině průmek)..pak tam právě NENÍ to síto a jsou tam i lidi se čtyřkama nehodící se na studium...A TAM je pak ten problém...kolikrát to budu ještě psát, než si to přečteš?? Jíž mi docházejí síly:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:23:16
kikiwhite
Síto? No nevím pokud člověk chce tak se na gympl dostane realativně v pohodě. ( Dostala jsem se i na gympl i na odbornou.. takže mi nepřišly přijimačky nějak rozdílné od přijímaček na SOŠ)
 Amemait Žena20 Kategorie
07.10.2009 14:22:23
n1gg4w4rr10r
A?
 Amemait Žena20 Kategorie
07.10.2009 14:20:38
Amemait: Ty jsi kus piče...
Smajlík  n1gg4w4rr10r Muž69 Kategorie
07.10.2009 14:20:09
Amemait - bože, holka - umíš číst? Já NIKDE nepsala, že na průmkách jsou JEN blci, ale jsou tam I BLBCI, protože je jim umožněno se tam dostat bez přijímaček, kdyby přijímačky byly, nedostali by se tam..taky jsem ti psala, že je POCHOPITELNĚ i na průmkách mnoho inteligentních lidí, to je snad jasný...ale bohužel je tam i mnoho těch, kteří by na SŠ vůbec neměli být a TO JE TEN PROBLÉM, už chápeš?? ;-)

Tento problém na gymplech není, neb je tam to síto přijímaček...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:16:17
Jiffy - jo, s tímhle plně souhlasím, ale bude to obecně pro ně dost drsné, když doposud bylo zvykem (se kterým já nesouhlasím) to každému tak nějak alsepoň za 4 dát a nebo v nejhoroším v září.....
On ani není v ničem problém, jen mě zaráží, jak jsou ti třeťáci v klidu, při tom jim hrozí po 4 letech chození na SŠ neudělání maturity..já bych na jejich místě asi šílela...a to jim to říkám pořád, že kdyby tu matiritu dělali teď, budou mít tak 5%..že musejí zabrat..ale stejně to moc nepomáhá..
Jinak jsou tam i skupiny, které když zaberou, dají to, ten problém není u všech poch..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:12:17
kikiwhite
Neurážím se jen reaguji na tvůj zkreslený pohled.

Znám hodně chytrých lidí, kteří mají průmyslovky a daří se jim.. a klidně bych je označila za inteligentní lidi.
Jsi jen zaujatá učitelka z gymnázia. Škoda no.. ale jsem ráda, že takový pohled nemají všichni.
 Amemait Žena20 Kategorie
07.10.2009 14:10:58
kikiwhite: No tak si pak drtivá většina studentů s takovými znalostmi maturitu nezaslouží. Opět se ptám, v čem je problém? Maturita má být dokladem znalostí a dovedností, ne potvrzením toho, že měl student větší docházku než absenci.
 Jiffy Muž23 Kategorie
07.10.2009 14:10:08
Amemait - neurážej se, tak jsem to nemyslela..na S0Š je i mnoho chytrých studentů, ale i mnoho takových, kteří by tam vůbec neměli co dělat a přesto tam jsou, protože škola potřebuje peníze..navíc ekonomky jsou dle mě něco trochu jiného než průmky, je tam dle mě lepší úroveň..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:07:39
Jiffy - ale prdlajs, podobné je to na většině průmek, vem si, že tam chodií studenti BEZ PŘIJÍMAČEK a průmky potřebují být plné a lepší studenty jim seberou gymnázia, tak co tam asi zbyde?

Teď k nám přišel nový student z jiné průmky a umí ještě míň než studenti u nás..neuměl ani přečíst psaný text...a na učitele nemůžeš hodit úplně všechno, když ti studenti na to nemají, můžeš se postavit třeba na hlavu a oni se to stejně nenaučí, tedy alespoň ty složitější věci....prostě někdo na to má, aby studoval, někdo ne...a navíc mnoho z ních nechce NIC dělat...

Nepoučuji mě prosímtě, jak to chodí na SŠ a co je problém čeho..ty mluvíš jen teoreticky, já vidím praxi..
Jinak viz odpověď Sosarianovi...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 14:05:00
kikiwhite
Hezký názor. Ale jako absolventka SOŠ jsem na VŠ zvýhodněná oproti gymnazistům v odborných předmětem a to hodně. Například nyní doučuju spolužačku na VŠ, protože nemá skoro žádné základy ekonomie.

Ale však jsem jen blbá studetnka odborné školy .
Smajlík  Amemait Žena20 Kategorie
07.10.2009 14:00:26
n1gg4w4rr10r - ano, je to dobře, ale ten problém je bohužel komplikověnajší, nechce se mi to teď úplně rozvádět, bylo by to na další diskuzi..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 13:59:40
kikiwhite: To, že studenti tvé školy neumí dobře anglicky je problém jejich předchozích angličtinářů, ne státní maturity. Sama říkáš, že jejich úroveň je tristní. Předpokládám, že tristní v rámci srovnání úrovně, na které by měli podle osnov být. Jinak viz Sosarian.
 Jiffy Muž23 Kategorie
07.10.2009 13:56:42
Jiffy - teda sory, ale to mi teda přijde jako kravina, já sama jsem viděla tu angličtinu a třeba ten poslech moc lehký není (beru to z pohledu studenta úrovně pre až intermediate ), čtení bylo lehčí, ale že by to zvládli studenti ZŠ? Tak to je úplná kravina..možná to psali jen ti lepší...chápeš, že já mám ten materiál (ty studenty) přímo před sebou? A že vidím, co umí? A jaký mají potenciál a jak chtějí pracovat?
Ty mluvíš jen o tom, co jsi slyšel nebo četl, já jsem přímo v reálu, takže mně nic nenamluvíš...studenti průmek by měli mít sakra strach...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 13:56:19
asi si neuvedomujes ze ziskat maturitu neni pravo kazdeho cloveka, je to privilegium
 Sosarian Muž Kategorie
07.10.2009 13:52:14
Maturita tím dost možná získá zpátky svou cenu.
Smajlík  n1gg4w4rr10r Muž69 Kategorie
07.10.2009 13:51:48
Omlouvám se za dvě chyby (nevylučuji že možná více) v interpunkci (až teď jsem si jich všimla), které zpovědnicoví prudiči jistě odhalí:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.10.2009 13:51:43
Pokud bude mít někdo problém státní maturitu zvládnout, tak si ji prostě nezaslouží a nedostane ji. V čem je problém?

Ministerstvo školství provedlo pokus, kdy žáci devátých tříd základních škol psali lehčí versi státních maturit. Výsledek? Drtivá většina základoškoláků zvládla státní maturitu. Ne s vyznamenáním, ale uspěli by. Ano, z toho vyplývá, že strach ze státní maturity je neoprávněný.
 Jiffy Muž23 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: 3 za 2