Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše
uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu
ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat
veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš,
aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj
si ji ZDE !
|
Mne sa zdá, že akési prepojenie zmyslov môže fungovať iba na základe už získaných skúseností. Ak ide o nový predmet, nikdy nezakúsený inými zmyslami, nie je šanca, aby jeden zmysel poskytol dostatočné info pre iný zmysel. Jednoduchý pokus. Dave je umiestnený do dokonale temnej miestnosti a do ruky mu je daná oranžová penovitá amébovito sa meniaca huspenina s vôňou valeriány a príchuťou mangocitrobanánu. Vedel by Dave podľa hmatu, o čo asi tak ide? Vedel by o čo ide, keby prvý kontakt bol ovoňanie? Alebo vedel by na základe tvaru a farby predmetu, ako bude tento voňať a chutiť, alebo aký zvuk vydá, keď sa rozpleští o stenu? No, asi ťažko. Čo keby očakával "sploooish" a ono by to vydalo zvuk čistokrvného p*du..? :oD Na druhej strane, keď sa mu dostane takýto predmet do ruky mimo laboratória, má možnosť ho otestovať všetkými zmyslami, potom šups ho do čiernej komory a strčiť mu predmet do ruky, zaiste by si bezproblémovo spomenul na všetky sprievodné vlastnosti a prepojenia zmyslov, hmmmm? Ako je zjavné, vychádzal by z predchádzajúcich skúseností imprintovaných do mozgu. Takže takéto prepojenie zmyslov má styčný bod tam. Príklad, ktorý uviedla wyctorya je ovplyvnenie ostatných zmyslov jedným. Vôňa vyvolá bloknutie príjmu, keďže reakcia organizmu na čuchový podnet je "yaich-bléééé!" a pud sebazáchovy zabráni sebapoškodzovaniu požitím. :D A že si vie predstaviť ako bude chutiť možno vychádza z toho, že jej supervýkonný interný počítač analyzoval vôňu, zistil jednotlivé komponenty (niektoré z nich wyctoryi nie práve milé) a chuťové centrum poznajúc jednotlivé zložky tiež vygenerovalo ono vyššie spomenuté "yaich-bléééé!" :D Ale... moja teória môže byť scestná, tak prosím brať s rezervou. :D
|
|
|
Pokiaľ predmet nepoznáš,žiaden zmysel ti nedá úplnú informáciu. To nie je logicky možné. Keď nepoznám ako vyzerá napríklad - banán, neviem ako chutí a zrazu mi ho niekto dá zjesť, tak ho budem spoznávať všetkymi zmyslami práve v tej chvíli a nie z popisu či fotky. Nejde len o tvar,farbu,chuť,vôňu,zvuk pri jeho otváraní , ale aj o konzistenciu, teplotu,šťavnatosť a možno aj iné detaily. Ak to nemáš zo skúsenosti, tak hoci o tom budeš čítať, nebudeš si to vedieť správne predstaviť.
|
|
|
Čuch: cibuľa- cítim viem si predstaviť a ešte aj plačem xD aa hmat tak isto ... alebo vôňe kvetov môžeš si aj rovno predstavit ktorý to je ...
|
|
|
Ja sa spolieham vo veľkej miere na čuch, ak mám ochutnať nové jedlo. Ak mi nie je príjemné čuchovo, nebude mi ani chuťovo a viem si predstaviť, ako bude chutiť. To by však bolo vysvetliteľné tak, že pri hlbšom vdýchnutí sa podráždi aj časť chuťových buniek (pri prechode do nosohltanu) tou istou chemickou látkou, ale v primalom množstve, takže to nevzbudí samostatný silný vnem - ale dostáva sa do mozgu. A zase keď sa mi s nejakou vôňou spája konkrétne miesto, tak ho asociačne vidím, keď zacítim danú vôňu. Ale to asi nie je prepojenie per se.
|
|
|
hmat a zrak sa navzajom doplnaju...... zrak zisti zrakom vnimane informacie o telese (farba, ci svieti, hruby tvar...) hmat zase zisti ine informacie (kvalita povrchu, jemne vystupky atd...) jednoducho povedane....clovek slepy by nikdy nevidel ake je drevo krasne na pohlad a clovek bez hmatu by nikdy necitil ake je krasne na omak......vzdy bi mali len nekompletnu predstavu...
|
|
|
No, myslim ze ziadne dva si nevedia dat ziadnu informaciu, ak ten predmet nepoznas aj po inej stranke, inak povedane ak si ho niekedy vedome nevnimal viacerymi zmyslami naraz, alebo s uvedomenim suvislosti. Aj to hmat-zrak je na tom zalozene. Akurat je fakt ze tam ten tvar sa "vyhodnocuje" v oboch zmysloch, no bez toho aby si sa ucil ho rozpoznavat hmatom je to strasne narocne az vlastne nemozne. No ked napriklad hmatom ohmatas hovno vies si predstavit ako asi smrdi:) tiez ked pocujes nejaky zvuk napadne ta co ho asi moze vydavat.
|
|
|
Smysly se vzájemně doplňují, žádný není top, žádný není aut. Když je jeden oslaben, druhý vynikne, aby jej částečně dokázal nahradit.
|
|
|
vona je napriklad dolezita pri vybere partnera :) takze tu cuch hra dolezitu rolu. kombinacia cuchu a hmatu - tam zistis tvar, vonu, material, a mozes rozoznat aj ci je to tvoje alebo nie (skusala som to s predmetmi na mojom stole a mam tu polozene jedno tricko, co nieje moje.. a podla avivaze napriklad rozoznas ;)) ale farbu nerozoznas (jedine, ak by si trebars mal pupavu a podla vone a tvaru zistil, ze je to pupava a mas skusenost s tym ze pupava je zlta... ale ak by si ju nikdy nevidel nevies) na to treba teda zrak. a bez cuchu by si nemal ani chut.
|
|
|
fujtabl-som trochu na pochybach..lebo ked to nepoznas tak iba cuchom mozno zistis ze je to odporne ale nepomohlo to ziadnemu inemu.. A ked uz pouzivas hmat tak je to prave on,ktory to oznamuje zraku..ci?
|
|
|
Cuch: Taky vykal (hovno) - tak cuch to plne vystihuje a aj hmatom clovek hned nejak pochyti, ked napriklad do toho stupi. A pritom clovek to ani nepocuje a ani vidiet to radsej nechce, ze mu to prsklo az na nohavice. je to dobry priklad?
|
fujtajbl |
|
|
|