Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.382522, vloženo 06.05.2009 19:01:54 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Pravidlo ZIPU na silnicích
Úryvek z jakéhosi článku o tomto pravidle, kde se pan Nováček ptá, zda je v právu:

"Každé ráno jezdím do práce místem, kde se pruh rovně mění v odbočovací, a ti, co chtějí pokračovat v přímém směru, se musí zařadit do pruhu levého. Protože vím, kde pruh končí tvrdošíjně dojíždím až do tohoto místa, ale stávám se obětí hysterických řidičů, kteří mají pocit, že si vynucuji přednost. Kdo z nás je v právu? Doufám, že já."

A odpověď právníka:

"Tak tady je odpověď jednoduchá. V takovém místě, a je jedno, že se nejedná o pouhou uzavírku, platí pravidlo ZIPu, tedy střídavého řazení. "

A jedná-li se o to, kde přesně se má uplatnit ZIP - "Když je hustý provoz v obou pruzích, tak není správné řadit se do průběžného pruhu daleko před jejich spojením. Je třeba dojet až k místu, kde se dva pruhy spojují. Tedy pan Nováček jedná v souladu s pravidly,"
--------------------------------
Tak, a mě by zajímalo:
A) Co si myslíte o tom, jak je pravdilo ZIPU dodržováno u nás?

B) Uplatňujete Vy pravidlo ZIPU, či si ho alespoň uvědomíte, když jeho naplnění od Vás někdo požaduje?

C) Můj soukromý dotaz:-) - častokrát se mi stalo, že například při zúžení na dálnici řidiči z pravého pruhu toto pravidlo nerespektovali, nebo byli dokonce naštvaní, když měli ZIP dodržet, a já měla potřebu jim nějak mimoverbálně ukázat, že jsem v právu a že právě uplatňuji ZIP. Ale jak gestem rukou či dvěma ukázat "ZIP"?:-) "Jdi do pr...!" je lehké ukázat, ale "ZIP"? :-D Jak byste to ukázali, pokud to jde vysvětlit v psaném projevu?:-)
-------------------------------

Mé odpovědi na A a B.
A - Můj dojem: je dodržováno VELMI VELMI málo, řidiči se do něj moc nepouštejí právě proto, že je málokdy respektováno ostatními řidiči...v Čechách je normální, že jak trotlové stojíme všichni v jednom pruhu, zatímco druhý, kde je naprosto v souladu s pravidly použít na konci ZIP, je volný :-//

B - Já jsem ho kdysi dost praktikovala, tedy pokoušela jsem se, ale právě kvůli nepochopení ostatních řidičů na to dost často kašlu a když vyloženě nespěchám, i tu frontu si občas vystojím, neb nemám náladu na verbální narážky ostatních...Proto mě nelogicky leckdy rozčílí, když někdo jiný se neudrží, frontu předjede a je v mžiku vepředu...rozčílí mě to hlavně proto, že já sama jsem se zařadila mezi ostatní čekající trotly a ten ZIPAŘ mi to připomněl...:-) :-/

Takže jak to máte Vy?
 kikiwhite Žena34 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
08.05.2009 21:57:30
co se týká ZIPu, tak ten skutečnej fungující správně jsem na našich silnicích ještě nezažila - když podobná situace nastane, tak buď se před jedno auto z toho končícího pruhu narve 5-10 dalších nebo někdo před sebe nechce pustit žádný auto - no je to děs - osobně vždycky pustím před sebe jen jedno a pak už si to pohlídám, aby se další zařadilo až za mne - ale občas to hrozí odřením auta - když se přede mě dere další auto, neváhám ukázat zdviženej prostředník :-)
 jayne Žena24 Kategorie
07.05.2009 18:00:04
No ZIP v akci jsem ještě neviděla;)
Většinou si ho ani neuvědomím.... Já většinou pouštím bez problémů (pokavad zrovna nespěchám) Když se sama potřebuji přeřadit, tak blikám a bud vykouknu z okna se psíma očkama a kdyžtak pokynu rukou esi můžu. Párkrát jsem prostě drze strčila čumák... ale to většinou není zapotřebí.
Smajlík  Jusik Žena26 Kategorie
07.05.2009 13:34:48
ZIP nedodržuju a všude se cpu jak cigán do bordelu. a vy s tim nic neuděláte.
Smajlík  qweqwe
07.05.2009 09:04:24
unlucky Luck - nemáš pravdu. Takový pruh velice často NEPOKRAČUJE/NEPROBÍHÁ - buď úplně končí a silnice se pak zužuje a nebo jsou na silnici pruhy, plné čáry a kdovíco ještě..takže nejde o špatné řazení, když se zařadím do pruhu jedoucího mým směrem, jedu v něm a on se najednou změní... byla jsem zařazena dobře, jen ten můj pruh najednou přestal být průběžným..
Nevím, kde bydlíš, ale v Praze asi ne, když říkáš, že povinný odbočovák pokračuje dál souběžně, to je prostě blbost..někdy to tak je, ale spíš, když tu silnici tak upraví dodatečně..ve většině případů ten souběžný pruh, který se stal odbočovacím, postupně zaniká nebo jsou tam různé čáry, které nesmíš přejet atd. jako by to byla překážka...z toho snad jasně vyplývá, že ten pruh už NENÍ dále souběžný...nevím, co je na tom nejsného..
Až někdy vjedu do odbočovacího pruhu, všechny předjedu a budu se chtít nasr. do pruhu jedoucího rovně, tak PAK to bylo špatné řazení nebo vychcanost...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.05.2009 00:58:03
He he, skoro bych si vsadil, že tuto odpověď vyplodila "legenda" mezi právníky pan Svátek. Tím, že se pruh stává odbočovacím nepřestává být průběžným! (Ten pruh nekončí že, stále někam pokračuje čili probíhá...) V tomto případě jde pouze o špatné řazení (obvykle před křižovatkou) a vynucování si přednosti.

a, vcelku ano
b, dodržuji
c, nvm, zatím jsem neměl tu potřebu...
 unlucky Luck
07.05.2009 00:46:28
pokud je kolona,pomalu sinoucich aut, najednou je uzavirka jednoho pruhu,tak se opravdu ma dojet az na konec toho uzaviraciho pruhu a az tam se snazit zaradit,styl ZIP, protoze jakmile to ty ridici uvidej a jeste relativne jeli rychle oproti tomu pruhu co skoro stoji a pousti ty auta, tak vznikaj nechutny myšky a hlavne pak by se ta fronta nikdy nehnula,protoze uprostred toho pruhu by pribejvali auta a na konci taky .
ve meste kde treba jsou tri pruhy a kazdy ma svuj smer, je to dopredu znaceny znackama, ovsem nekdy bejvaj takovy zacpy ze uz je treba vedet dopredu kam se rvat. melo by to bejt jednak o znalosti,ale hlavne toleranci.to neni
 karek Muž30 Kategorie
07.05.2009 00:00:03
musím říct že dřív jakoby zip neznal skoro nikdo, ale v poslední době se mně zdá jakoby to bylo lepší. a pravidlo zipu opravdu dodržuju, tzn že třeba bych měl pustit jednoho ale on se k tomu nemá, tak buď zastavím nebo mu ukážu ať jede, zároveň pokud za nim chce jet další tak se mu tam prostě naseru a on pokud do mě nechce nabořit tak má smůlu, pičovat si může jak chce, debil je on. zip dodržuju pokaždý
 Memphis *je vůl* Muž23 Kategorie
06.05.2009 23:03:43
Vše důležité už bylo řečeno. I já, kde to znám, jedu na doraz a kde ne, tak tam hold čekám jako blbec.
A tomu, jak neverbáně ukázat zip? Chce to mít odvahu a při zařazování se do zipu pustit volant oběma rukama a ukázat zip: dlaně k sobě, střídavě proložené prsty leve a pravé ruky (jako když se chystáš prokřupat si klouby u prstů) a ukázat tomu nejapovi jakési Xko.
 DobreVlocky Žena Kategorie
06.05.2009 21:47:02
Podle vyhlášky je to naprosto jasné, v praxi je to o průbojnosti konkrétního řidiče. Takže tam, kde znám místní dopravní poměry, jezdím v rychlejším pruhu a zazipuju se a když je potřeba, tak se vnutím
tam, kde jsem hostem a musím si hlídat i značky, správnou trasu atd, jezdím způsobně a řadím se relativně včas
 Lynx Muž42 Kategorie
06.05.2009 20:39:04
Přijde mi samozřejmé ho dodržovat.
A skoro se nesetkávám s tím, že by se nedodržovalo.
 vancr Žena Kategorie
06.05.2009 20:10:32
Podle mých pozorování je pravidlo zipu pro většinu pražských řidičů moc složité. Typicky se mi stává, že někoho pouštím, ale místo střídání po jednom se tam nacpou z druhého pruhu dva naráz.
Smajlík  vesalia Žena27 Kategorie
06.05.2009 20:08:41
Tak prostě na toho kokota, co to nedodrží zatrub a na každýho dalšíko taky. Určitě to zkrátí dobu čekání na puštění.
 TomasH
06.05.2009 20:06:10
Veřejná omluva kikiwhite a dalším. Omlouvám se všem, za způsobená trauma které jsem ve své blbosti způsobil uživatelům. Hluboce se kaji a slibuji, že tomu idiotovi co mi dělá školení řidičů asi jednu fláknu. Nedávno jsme toto řešili a já převzal interpretaci. Ještě jednou se omlouvám.
Smajlík  jan wat Muž Kategorie
06.05.2009 20:04:06
kikiwhite- no to neni, to je ten typ ridice, co dojede do konce, vidi, jak my jak d.bilove cekame a okamzite se ti napichne cumakem pred auto...to teda neni zip. on ma dat znameni a nechat si uvolnit misto,slusne, ne se tam automaticky napakovat pred prvniho mozneho. na tyhle nadavam.
 limon y sol.
06.05.2009 19:56:21
limon y sol. - no jo, když tam ale platí ZIP, je v právu on:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.05.2009 19:54:20
ja poustim, jeste si pripadam jako dobrak :-D, ale obcas ne, kdyz me nekdo nastve, tzn tlaci se mi pred auto tak, az ho malem poskrabe...to zacnu troubit a nadavat, poukazujice na to, ze on je bezpochyby idiot
 limon y sol.
06.05.2009 19:52:48
Zákon o silničním provozu
http://www.novapravidla.cz/zdro j.aspx?typ=4&Id=1470&sh=-1328843 680
 jezevec dopravní
06.05.2009 19:48:42
jezevec dopravní: můžeš mi dát, třeba do profilu odkaz na zdroj. Nebudu mít pak žádný problém se kikiwhite omluvit.
 jan wat Muž Kategorie
06.05.2009 19:48:29
jan wat: Nemáš pravdu :-)
----
Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda").
----
Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.
----
Z toho vyplývá, že pravidlo zipu se uplatní pokaždé, pokud se mění počet jízdních pruhů a je zde kolona.
 Verthandi Muž36 Kategorie
06.05.2009 19:46:20
jan wat - přečti si, co sem šoupnul Jezevec - můžeš si psát, co chceš o tom, co kdo může nebo nemůže, ale pravdila bohužel nejsou na tvé straně, už se nedivím, že u nás ZIP nefunguje...

"Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu."

Jestli z tohoto nepochopíš, že to je přesně případ toho měnícího se pruhu - KTERÝ PŘESTAL BÝT SOUBĚŽNÝM (radši polopatě), tak už ti není pomoci..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.05.2009 19:41:28
jezevec - "kiki má zcela vyjímečně pravdu. "

csssss
Smajlík  kikiwhite Žena37 Kategorie
06.05.2009 19:40:46
kikiwhite: Je mi to šumák, ale nikdo si nemůže vynucovat změnu jízdního pruhu, jenom proto, že se včas nezařadil do jemu potřebnému. To že pruh se stane odbočovací není překážkou v siničním provozu.
Smajlík  jan wat Muž Kategorie
06.05.2009 19:39:58
Pravidlo zipu se na českých silnicích praktikuje neustále a hodně. Jsem na silnici pořád a ještě se mi snad nestalo, že by to někdo nedodržoval. Sám ho dodržuju také.
 Verthandi Muž36 Kategorie
06.05.2009 19:37:57
já používám pravidlo knoflíku - prostě se nacpu do díry. :)

jan wat: kiki má zcela vyjímečně pravdu.
§ 12
Jízda v jízdních pruzích
(5) Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.
!!!
Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.
!!!
Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.
 jezevec dopravní
06.05.2009 19:36:00
jan wat - "jinak pokud jede ve špatném pruhu musí jet již tam, kam určuje tento pruh"

neboj, já jsem četla:-)

..ale to přece není důkaz, že to napíšeš, že to tak musí být...navíc mám dojem, že stejně nemáš pravdu - když rovnou najede do špatného pruhu, který je OD ZAČÁTKU třeba odbočovací, pak platí to, co píšeš ty...ale on jel ve svém, který se NAJEDNOU změnil v odbočovací... NENAJEL do špatného pruhu, jak ty píšeš....takže si stále myslím, že pravdu má onen právník...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.05.2009 19:31:00
kikiwhite: Přesně to popisuji ve svém prvním příspěvku. Prosím přečíst. Zde se jednalo pouze o změnu jízdního pruhu. S lítostí musím oznámit, že u popisované situace nebyly naplněny podmínky pravidla zipu.
 jan wat Muž Kategorie
06.05.2009 19:30:24
Nemám ráda, že se hodně řidičů řadí na dálnicích a silnicích už několik desítek (set) metrů před tim samotnym zúženim do pravýho pruhu a tím pádem vytváří dlouhý (a zbytečný) kolony... A navíc ještě označují řidiče, který jedou v levym pruhu, za debily (ale přitom neprávem!).
 jufonka Žena33 Kategorie
06.05.2009 19:25:26
jan wat - bránilo mu to, že se pruh stal najednou povinně odbočovací, což je v Praze dost časté...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.05.2009 19:22:31
kikiwhite: Prosím o upřesnění kde nemám pravdu. Nic nebránilo Nováčkovi aby pokračoval dál v pruhu ve kterém jel. Právníkovi bych doporučil školení řidičů.
 jan wat Muž Kategorie
06.05.2009 19:20:50
Jezdím po zipu každý den a hrozně mě vytáčí, že spousta lidí to nedodržuje. A ještě jsou blbečci schopní mě vytroubit. Je na jedné křižovatce, která je nově zrekonstuovaná a asi to ještě pár lidem po půl roce používání nedošlo.
Souhlasím s Liškou, u cizinců není problém ho dodžovat.
 Smetík Žena30 Kategorie
06.05.2009 19:18:28
jan wat - já myslím, že nemáš pravdu...navíc tam odpovídal snad nějaký právník přes dopravu či co...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.05.2009 19:16:45
Liskai - koupit si zip je docela dobrý nápad:-))..nebo nějaký starý odněkud vypárat..:-)..ale zase nevím, jestli by to ti řidiči v druhém autě rozpoznali, že držíš zrovna zip:-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.05.2009 19:15:51
Jak to vidím já. Odpověď právníka je chybná. Nováček je jenom vychcánek který se včas nezařadí do správnéhu pruhu (protože předjede trouby co čekají ve správném pruhu) a pak si vynucuje přednost, ačkoliv by měl vědět o přednosti, kterou má dát mění-li jízdní pruh. Jinak pokud jede ve špatném pruhu musí jet již tam, kam určuje tento pruh. Pravidlo zipu platí tam, kde dochází k souběhu dvou pruhů v jeden nebo při překážce v jednom pruhu. Je pak dobrou vůlí řidičů zda pustí Nováčka.
 jan wat Muž Kategorie
06.05.2009 19:13:32
jj v praglu je to problem, kdyz tam obcas jedeme, tak se zipem mivame problemy...pritel je pak z toho na infarkt. Zit tam a jezdit, tak mi asi svihne.

Napadlo me koupit si samotny zip a vzdycky ho ukazovat pres sklo :-) nebo nejsouna to uz nejaky samolepky jako jsou zacatecniky, dite v aute a pod?
 Liskai
06.05.2009 19:10:21
Liska -"u nas se moc zipu nevyskytuje kvuli male hustote dopravy"

To ale neplatí v Praze, tam je míst, kde se pruh mění např. v povinně v odbočovací MNOHO (viz můj příklad) a tam je prívěten problém - řidiči nechtěj pouštět...:-/
Nehledě na to, že v Praze je hustota provozu dost vysoká...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
06.05.2009 19:09:36
Toto pravidlo u nás není dodržované skoro vůbec.. A to je škoda..

Tak když jsem na té hlavní, která pokračuje dál, tak pouštím, ale obvykle ten koho pustím poděkuje a zamnou si zatroubí nějaké magor..

Nevím.. Pořiď si volnější kalhoty, takové ty, že rozkrok vytáhneš až po bradu a ukazuj si do rozkroku.. Třeba to někteří pochopí..!

NEBO si jedná má známá pořídila blond paruku (pokud jsi blond, tak to neřeš..) a na auto si ze zadu nalepila samolepku se smyslem "jsem blondýna, tak bacha a nediv se mým krokům, nemají smysl..!" :)) A když někde jede a něco se semele, jen si veme do ruky kousek vlasů a ty ukáže.. :)) Ostatní se většinou jen zasmějí a agresivita zmizí.. :))
 pan Mobil Muž10 Kategorie
06.05.2009 19:07:57
Využívám, dodržuju. Pokud je někdo hysterák, tak ho nechám a zařadím se za něj - žíly mi to nerve. Když se tam někdo přihasí, tak ho pustím. Pár minut mě nezabije.
 Tuhý líh Muž Kategorie
06.05.2009 19:04:42
u nas se moc zipu nevyskytuje kvuli male hustote dopravy, ale kdyz je treba dodrzuju, ale jsem v mensine, ptz cepicaru a mladi tuzeri proste nemysli...

nicmene, kdyz jedeme z litvinova z hokeje a doprava je u zaluzi ucpana, tak tam je 100% slusnych ridicu, kteri zip dodrzuji a to je radost jezdit

taky jsem si vsimla, ze zip vice dodrzuji zahranicni ridici (hlavne nemci) nez cesi
 LiskaPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

SLEVA 100 Kč