Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše
uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu
ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat
veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš,
aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj
si ji ZDE !
|
ak je to brigada.......tak max 6 hod denne.... ak praca....tak 40hod tyzdenne..+ nadcasy platene..... ale ked neni zmluva zakony neplatia:-D
|
|
|
nech si vydupkajú podpísanie zmluvy, lebo toto...no...fakt, ani im nemusí zaplatiť, bo nič nepodpísal (ako zamestnávateľ myslím), nie je to dobré. Môže si s nimi robiť čo chce, nielen 13 hodínn denne, ale aj viac a bez víkendov a dovolenky. Inak je presne stanovené, koľko treba robiť, aká je mzda a tak ďalej, len si to treba zistiť. Drž sa, papa
|
|
|
ach,naivná mládež.. práve môj drahý sa tiež čudoval,keď niekto povedal,že je na "akožedovolenke".. myslel tým to,že oficiálne mu vypísali dovolenku,ale bol v práci.. že vraj to neni možné.. hehehe.. dobre som sa zasmiala..keď som robila vedúcu v predajni,za 2 roky som mala 10 dní dovolenky,čo som naozaj bola doma-lebo som ležala so 40 stupňovými horúčkami.. veď to sa robí bežne,že človek si vypíše dovolenku a predsa nepôjde,lebo nemá ho kto zastupovať.. čo už,svet je taký.. ak tvoje kamarátky pracujú bez zmluvy,nemusí to dopadnúť najlepšie.. keďže nemajú v rukách papier o tom,že pracovali,zamestnávateľ im nemusí dať výplatu.. a ak sa stane nejaký pracovný úraz,tak nedostanú nič.. vlastne ešte ony budú v háji,že čo tam hľadali,nebodaj robili na čierno??? NIKDY nepracujte bez zmluvy.. síce musíte platiť dane,ale aspoň máte istotu,že dostanete výplatu a máte nárok na viac vecí,načo "čierny" robotníci nemajú..
|
|
|
Bez ohľadu na to, či pracovná zmluva je alebo nie je uzatvorená platia určité normy týkajúce sa počtu maximálne odpracovaných hodín. Je rozdiel ak ide o brigádničky a rozdiel ak ide o zamestnankyne. V každom prípade je chyba že táto pracovná zmluva nebola uzatvorená. Čo nie je na papieri...veď to určite poznáš. Nejaký doklad by som na ich mieste určite chcela, možno nastanú ešte väčšie komplikácie týkajúce sa platu a to bude ešte väčší problém.
|
|
|
ked nie je zmulva nie je ani robota...teda je dost mozne ze ich nakoniec vobec nevyplatia.....ja by som bez zmluvy ani prstom nepohla....urcite...
|
|
|
V zmluve je, co strany robit nemozu, resp co maju robit. Kde neni zmluva, ta strana ktora plati je diktator a ty mas jedinu moznost sa vzopriet za cenu ze nedostanes zaplatene. Ale tak to je uz ich problem ked na to pristupili bez toho aby mali overene ze dotycny zamestnavatel je seriozny i ked sa pracuje bez zmluvy. Takto im nemusi zaplatit aj vobec. nic ho k tomu neviaze.
|
|
|
z toho, čo si opísal, je jasné, že pracujú na čierno a tak robia, ako chce ich zamestnávateľ, aj ked to nieje kóšer; keby sa dohodli, aby ich vyplácal po každom dni... aby tie dlhé smeny neodrobili zadarmo
|
|
|
Kde nie je žalobca, nie je ani sudca. Takže, ak sa na čierno dohodnú na čomkoľvek a úrady im na to neprídu, tak to je len ich vec. Ak Ťa zaujíma názor štátu na pracovnú dobu, odporúčam prečítať si Zákonník práce č. 348/2007 Z.z. Je to aj v Tvojom záujme ovládať ho, keďže sa s jeho aplikáciou v praxi budeš stretávať po celý svoj život.
|
|
|
No asi takto.Keby boli ako brigadnicky a mali aspon dohodu o vykonani prace tak by mali robit iba 4 hodky denne.Pokial nemaju nic a zamestnavatel ich nuti robit 13 hodinove sichty tak to ma dva haciky.Ony sa boja lebo maju aspon aku taku pracu ale na druhej strane sa mozu z jedneho dna na druhy vyparit a nic nepovedat pretoze oficialne tam nie su.Problem by potom bol s peniazmi.Asi by ich uz neuvideli.Ked chcu nejaku zmluvu tak nech ju ziadaju.Maju na to pravo.Pokial viem tak v restauracnych zariadeniach sa pracuje stylom kratky dlhy tyzden.Cize 2 dni maka 3 dni ma volno potom 3 dni maka a 2 dni ma volno.Alebo po tyzdnoch.Zalezi od prevadzky. Ak im nebude chciet dat zmluvu tak nech zavolaju kontrolu.Nebudu mat papier a zamestnavatel bude mat o trosku viac starosti.Ja ked som brigadoval mal som aspon dohodu aby bol zamestnavatel kryty.
|
|
|
no tak bez zmluvy to maju vesele.pokial nemaju zmluvu, tak si s nimi moze zamestnavatel robit co chce, pretoze prave v zmluve sa dohoduju pracovne podmienky :D
|
|
|
nie su tu..
|
|
|
Ako píše Gaia, pokiaľ nemáš zmluvu, tak akoby si tam ani nebol oficialne. Môže si zamestnávateľ robiť čo chce. Už prvý náznak je, že tam robia strašne dlho. A určite im naviac nezaplatí. 2 možnosti. Buď radšej prestanú tam chodiť (nemajú zmluvu a nič ich neviaže) alebo to risknú a budú tam robiť.
|
|
|
hm sli do zahranicia??
|
|
|
vidim, ze si este trochu naivny :DDDD ked niekde zacnes robit a nemas este ani zmluvu tak sa tak ci tak musis chovat ako ti povie zamestnavatel.. ak to mas u prdele, tak to je ine......... a ten cas.. neviem ci to nie je 48 hodin tyzdenne... alebo 40? uz neviem presne...ale je to stanovene
|
|
|
|