Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.279571, vloženo 19.01.2008 12:01:55 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Vy jako turisté

Napadlo mě to v reakci na Finroda (nenapadám, jen tu mám fanouška, který hlídá, abych náhodou neopisovala, tak cituji), z jeho diskuze o čistotě obecně a pak měst, kde napsal:
„Historické centrum města je od toho, aby patřilo turistům, firmám a obecně službám, lidé nechť bydlí na předměstích, nemám s tím sebemenší problém. Radši budu mít (vztáhneme-li to na Prahu) vilu v Černošicích nebo na Šmukýřce, než bych bydlel na Praze 1 - to podle mě není místo, kde by měli bydlet obyčejní lidé."

Ani já nemám problém bydlet na předměstí, centrum by mě nelákalo, ale vybydlením (kromě následné zvýšené kriminality) ztrácí město duch města a centrum se stává „pokojem pro hosty“.

A co vy, když někam jedete?
Chcete vidět raději živá města nebo skanzeny?
Opravdu nechcete jako turisté nikdy přijít do styku s místními lidmi jinak než jako s číšníky, průvodci či prodavači?
Stačí vám označené památky a služby?
Nebo chodíte i do nevýznamných čtvrtí, abyste viděli něco jiného než cíle pro turisty?
 arj E-MAIL:   Žena43 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
21.01.2008 11:04:56
Šla jsem po nějaké době po podvečerním Karlově mostě. Tma nebyla ještě černá, ale namodralá a pod žlutým svitem jedné z lamp hrála jakási skupina pohodový jazzíček. Jako by v tom místě kolem nich plynul čas dvou či trojnásobně pomaleji a kolem nich se vznášel ten genius loci, který dřív bývával na celém mostě.
Když jsem šla dál, přemýšlejíc, kam se ztrácí ten krásný pražský duch místa, a do konzumní reality mě vracelo blýskání japonských foťáčků, tak jakási hihotající se asiatka, v sukni nad kolena a jehličkách, chtějící dohonit své druhy, už nezvládla rychlost svého běhu v kombinaci s nerovnostmi pražského dláždění a seznámila se s ním svými koleny a dlaněmi. Když se mi tak válela u nohou, naštěstí se nepřestávajíc chichotat, najednou ten pražský genius loci v mojí představě dostal podobu velikého koláče, ze kterého necháváme ukusovat velkému množství miniaturních japončíků, kteří se hemží jako mravenečkové, padají přes sebe a blikají svými foťáčky... Místy se pod nimi ztrácí natolik, že přestává být vidět a už je těžko posoudit, jestli je ještě původní, nebo ho ubývá, nebo už tam dokonce není...
Každý z turistů kdekoli si touží ukousnout kousek z tohoto místního koláče genia loci, ale neuvědomují si, že při tom množství, kolik jich je, ho vlastně sežerou, takže na místě zůstane pak už jen bezduchý skanzen našlapaný prodavači vstupenek, pohlednic a kýčovitých suvenýrů.
Jsou gondolieři v Benátkách, indiáni v Americe i ti naši pražští muzikanti na Karlově mostě nositelé původního tradičního genia loci, nebo už jen vlastivědní figuranti pro turisty?
Jak v těhle turisticky atraktivních místech chceš hledat jako turista to původní, když jseš na každém kroku atakována jen figuranty, prodavači cetek a nadrcenými průvodci, kteří všichni touží pouze po tvých penězích?
Mám obavu, že všechna turisticky atraktivní centra měst i místa (zámky i lidové památky) se takovýmito skanzeny, které jsou jen pokřiveným zrcadlovým obrazem toho původního živého místa, stávají. Nejsou mrtvé. Žije v nich ale jen ta turistická komedie - \"hraní si na...\".
... a hemží se turistickými mravenečky padajícími jeden přes druhého a blikající svými foťáčky...
Smajlík  Alexto Žena28 Kategorie
20.01.2008 18:34:55
Vybydlené město - to je šílenost. Ale je to produkt komerce a vynáší to... z druhé strany vzato, nevím, jaké by to bylo štěstí pro bydlící lidi, brouzdat se davama turistů. Takže možná že je dobrý tu největší masu turistů soustředit na nějakém místě, aby byl jinde klid na život.

Já osobně ty největší soustředění kolem turistických atrakcí moc nemiluju, ale vyslověně napsat, že se jim programově vyhýbám, to asi nejde. Když člověk přijede do Paříže, tak už prostě se chce na Eiffelovku podívat hodně zblízka, že jo. To samé třeba v Praze - Karlův most, Hradčany, atd.

Nějak moc jsem toho nepocestoval po městech, spíš v přírodě :-), ale pokud jsem brouzdal městem, vždycky jsem se snažil nasát atmosféru života jeho obyvatel, abych to tak nějak vzletně popsal :-)
 midi Muž67 Kategorie
20.01.2008 11:31:21
Takže opět desinterpretace mých názorů, ne od arj (chválím objektivní přístup), ale od mnohých jiných ano, takže na pravou míru:

Sám rád poznávám cizí kultury, lidi, etc. když cestuji, proto cestuji nejčastěji vlakem, stopem, etc. Na to nepotřebuji aby v centrech měst bydleli místní, že jo. Ty čekám na periferii, v menších městech, na vesnicích, apod. Od města čekám, že tam budou všechny služby, které potřebuji a že to město bude čisté, vynovené a přesně takové, aby odpovídalo popisu některých z vás typu "sterilní". Mně to nevadí, mně se to líbí. Připadám si jako v místě, kde je ORDNUNG, ne jako někde na Balkáně. Takže stavět to tak, že někdo nepozná místní kulturu když budou centra měst vypadat turisticky je bullshit & demagogie na n-tou.
 Finrod Felagund Muž24 Kategorie
19.01.2008 22:11:33
Neřekl bych, že historické centrum je tu vyloženě od toho, jak píše Finrod, ale je to prostě výsledkem nabídky a poptávky, samozřejmě v nějakých mantinelech městské a státní správy. Myslím, že to, jak to vypadá v centru, je vlastně odrazem úrovně a kultury toho město a obyvatel, a můžeme být rádi, že v Praze to vypadá tak, jak to vypadá, i když ideál to není. V centru budou vždycky nějací lidi bydlet, ale nebude jich hodně, a budou to bohatší lidi. S tím nemám problém, pokud jsou to slušní lidé. V úplném centru Prahy asi už žádní "obyčejní lidi" (rozuměj lidi s běžnými příjmy) pomalu bydlet nebudou, ale třeba na Žižkově, Vinohradech nebo Karlíně jich je pořád hodně, a to je dobře, tyhle čtvrti si snad udrží svůj charakter a kouzlo.
Osobně moc neobdivuju masový styl turistů v Praze, kteří navštěvují hlavně notoricky profláknutá místa, ale na druhé straně můžeme být rádi, že tu jsou.
 Cocteau Muž99 Kategorie
19.01.2008 18:40:28
Já znam z měst akorát výpadovky a hlavní tahy :-D Ale příští měsíc se chystam, na Budapešť (jo tam vlastně znam jedno dětský křiště, jsem zatíženej na houpačky, a jak jsem je tam periferně zahlíd..... Hrozně vykopávaly :-) ) a k tomu možná Paříž anebo Řím (nejvýše jedno z toho, uvidim jak to dopadne) a pěkně prolézt všechno. Jen načančaný centrum, to nééé....
 TruckerFH12 Muž22 Kategorie
19.01.2008 17:41:10
To se mě týká, bydlím v centru:-) Stará Praha holt mizí a asi to ani jinak být nemůže. Ale jde o tu míru. Tady se to po revoluci tak nějak mohutně rozjelo, vtrhli se Italové, Jugoslávci, skupují co se dá a snaží se vytřískat co nejvíc peněz. V jiných metropolích tenhle masivní atak nebyl, vše se odvíjelo tak nějak umírněně. Nedovedu si představit, že by třeba ve Vídni majitelé hromadně prodávali domy cizincům a vystěhovávali původní nájemníky, není tam propastný rozdíl mezi nájemným, není důvod... I ten skok od ponurý magičnosti k naleštěnosti tam nebyl. Holt opět těch temných 40 let:-(
 Ela.
19.01.2008 17:07:05
Já jako turista nerad jezdím do velkých měst. Když už se do nějakého města dostanu, tak ho beru jako celek, různá předměstí, uličky a místa, která nejsou pro turisty vyhrazená, prostě dotváří kolorit toho daného města a utvářím si obrázek tak celkově.
 Unknown Human Being Muž27 Kategorie
19.01.2008 15:46:43
Když chci vidět památky, tak je lepší, když se tam nemotá víc lidí, když chci poznat lidi, tak to je lepší někde v malém městě nebo na venkově, ale stejně ze všeho nejradši mám čistou přírodu - a tam lidi nepotřebuju vůbec.
Do centra Prahy jdu tak 1 za čtvrt roku a stačí až nad hlavu, většinou si slibuju, že o víkendu vyrazím na čumendu za památkama a pak je buď ošklivo, což mě od procházky odradí, nebo hezky a to zas radši vyrazím někam ven... netřeba řešit, že jsem cvok, to vím i sama o:)))
 Evča Žena Kategorie
19.01.2008 15:31:31
praha je tragedie. rad projdu vsecko, nacpane pamatky, dedinky kde slovo turista nikdo nezna (to asi v evrope uz neni), hory atd.
a k tomu finrodovu nazoru - je to nesmysl a docela nebezpecny, viz jakakoli literatura z oblasti sociologie mest, historie urbanizace atd. vylidneni predmensti vzdy prineslo katastrofu celemu mestu. viz detroit, LA, atd.
Ale ona se praha zmeni - uz ted ji ubyva turistu protoze to je jedno z tech mest ktere turistovi staci jednou (hezke pamatky ale atmosfera 0 prave diky zamoreni mesta kycem). Nevyhnu se srovnani s mim milovanym istanbulem - daleko vic turistu nez v praze na pomerne male plose stareho mesta ale normalne se tam pohybuji i mistni, spousta levnych hostelu se zahradkama na ulicich a daleko pohodovejsi atmosfera nez te sterilni prahy. Z prahy je nejkrasnejsi zizkov a karlin!
Smajlík  od Rez-ni-ka Muž26 Kategorie
19.01.2008 14:47:49
Příspěvek porušoval zákony ČR nebo pravidla Zpovědnice - byl odstraněn.
Smajlík  Daniela-Hildegard Žena38 Kategorie
19.01.2008 14:45:41
V centru ať si lidé bydlí, je mi to tak nějak úplně jedno. Ovšem jako turistovi mi bohatě stačí, když se člověk musí cpát s ostatními turisty, takže jsem jedině rád, když se tam nepletou ještě místní. Navíc dle zkušeností z Prahy si většina místních říká, jací ti turisti jsou čuráci, protože zdržují a jsou hluční :) Pokud bych chtěl poznat místní život, tak holt vyrazím do malého města a nebudu to hledat v centru metropole, že ano.
 Blackshield Muž26 Kategorie
19.01.2008 13:48:43
A co vy, když někam jedete? Chcete vidět raději živá města nebo skanzeny?
-chci vidět živá města. Vezmu to takhle....co člověka zaujme dejme tomu ve Španělsku, kromě kostelů, moře, hor? No přece lidi, co se po obědě vyvalí do kavárny a užívají siestu. Chci vidět, jak se žije jinde, jiný zvyky, jinou kulturu.
Opravdu nechcete jako turisté nikdy přijít do styku s místními lidmi jinak než jako s číšníky, průvodci či prodavači?
-viz výše:)
Stačí vám označené památky a služby?
-jak kde.
Nebo chodíte i do nevýznamných čtvrtí, abyste viděli něco jiného než cíle pro turisty?
-chodíme i do nevýznamných čtvrtí a měst, ale zase - záleží na místě a zase to souvisí s tou kulturou, v těch menších městech je to všechno víc vidět.

A jinak já bych Finrůdka tak nějak decentně ignorovala...
Smajlík  ilustrace Žena33 Kategorie
19.01.2008 13:44:56
arj- to chapu, me ty vetsi mesta nevadi, naopak, vetsinou je tam cil meho zajmu, videt nejakou pamatku. a najdu tam to same co pises o mensich mestech, staci zustat dele a zapadnout a zjistis, ze to mesto zije stejne...Je otazka kam clovek zamiri, kdyz pojede do Barcelony a udela si z toho obrazek o Spanelsku tak ho bude mit zkresleny.....Nestalo se mi, ze bych navsivila jen to hlavni mesto a nic vic, vetsinou jsme meli dost casu projet tu zemi krizem krazem a videt ze vseho cast. Ale ze bych si nechala uniknout Benatky v noci, jen proto, ze je to ,,ciste turisticke,, tak to je dost ujety...Je to nadhera. Stejne jako zapadle plaze kde siroko daleko zadne mesto neni
 chica d limon y sal
19.01.2008 13:38:42
Když jdu nebo jedu do přírodsy, tak chci vidět přírodu, stromy, přírodní památky apod. Takže dejme tomu, když v pátek večer dorazím do města, tak tam nakoupím na 2 dny a ještě ten večer zmizím někam do přírod, kde přespím. Pak celou sobotu a neděli chodím po lesích, polích a lukách a městům se vyhýbám. Ještě se mi nestalo, abych jen někam jen proto, abych si prohlédl město. Mám rád skutečnou přírodu a klid. Jen jednou se mi stalo, že jsem si během čundr udělal prohlídku města, ale jen proto, že jsem si chtěl vsadit v Tipsportu. Když to přídody, tak do skutečné přírody a ne do města.
 R-I-K-I-T-A-N Muž29 Kategorie
19.01.2008 13:32:08
Arj_ pojď na kafe a budu ti o tom povídat. Jsem holka narozená v centu naší matičky. Přímo na Malé Straně, kde jsem žila až do mých 19 let. A byla jsem tam šťastná. Dnes bych tam žít nechtěla. Myslim, že se tam vytrácí ten duch žijících lidí a proto tam nerada jezdim. A na dovolené je to stejně, mám ráda živá místa.
 žabka renča Žena99 Kategorie
19.01.2008 13:24:01
..našli by se i takoví Japonci, kteří nefotí odvrácenou stranu Zeměkoule jen pro plnění svých budhistických alb.
Ve středověku platilo tzv. právo mílové a radní dohlíželi, aby na náměstí bylo od každého něco. Dnes je to fakt jen o tom být rádobysvětoví.
Začlo to někdy v dobách jičínského ševce Rumcajze. Z toho udělali banditu, jako atrakci do místního lesa a na jeho krámek napsali: Pro urážku starostenský nohy nadosmrti zavříno.:o)
Čert vem radní.
 Mert**
19.01.2008 13:14:50
Mě to až tak moc nepřekvapuje že se snaží mnohá města ze svých center dělat zóny kde je to samej obchod a restaurace využívajíc toho že to stojí poblíž nějaký kulturní památky. Je to tak i jinde ve světě.
Nejspíš je to přirozenej vývoj. Spíš mě zajmá to jak ta historická místa vypadají a jak se dochovaly než koncentrace obchodů. No a do nějakejch nevýznamnejch míst zajdu spíš vyjímečně.
 a-k-x Muž36 Kategorie
19.01.2008 13:13:46
Asi by byl zajímavé vědět, jaké je opravdu procento turistů, kteří se opravdu zajímají do hloubky, o místní lidi, mentalitu, zvyky, zapadlé kouty atp.. Obávám se, že moc vysoké nebude. A v tom je ten problém. Turistika je prostě i stroj na peníze.
 Charles Muž49 Kategorie
19.01.2008 13:09:42
Pro mě je naprosto nejlepší na cestování právě poznávání místních zvyků, lidí a jejich způsobu života.. Myslím, že právě ti lidé, co v městech žijí, dávají tomu město toho ducha, tu atmosféru a buď ji pozdvihnou nebo ji zničí. Většinou se snažím stihnout památky, které mě zajímají, ale protože bloudím a hledám a nechodím většinou podle mapy, ale podle citu, tak se dostanu právě i do těch míst mimo zájem turistů a myslím, že i ta místa mají svá kouzla, přestože tam \"není na co koukat\" (myšleno není tam nic turisticky zajímavého jako budovy atp., ale na druhou stranu tam jsou ti obyčejní lidé). V únoru se chystám na otočku do Benátek, už se tam hrozně těším a doufám, že si o tom městu napravím své mínění, byla jsem tam už jednou, ale nenadchlo mě to:( Tak třeba to teď bude lepší (i když jsem zvědavá, jak to zvládneme, autobus nás vyhodí ve 2 ráno v Mestre, tak nevím, co tam budeme s kámoškou dělat do rána.. Mám z toho trochu i strach).. No a 17. odjíždíme s Pavlem na 2 dny do Milána a tam se těším hrozně moc; ještě jsem tam nebyla. Zrovna včera jsem si koupila průvodce po severní Itálii a slovník italské konverzace:)
 Zmrzlina Žena22 Kategorie
19.01.2008 13:09:21
to Mert: jasně a co myslíš, jak to vnímají ti Japonci, co běhají s fotoaparáty a dělají závody o snímky... myslíte, že všichni japonští turisté takhle probíhají?
Kdysi jsem si myslela, že to dělají jen v Praze, protože chtějí vidět něco opravdovějšího, ale při stejném sprintu jsem je potkala už na několika místech v Evropě.
Těm možná ty skanzeny vyhovují?
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
19.01.2008 12:58:08
Mert: absolutní souhlas.
 Tamara Antonovna Žena21 Kategorie
19.01.2008 12:55:50
..kde jsou ty časy, kdy byl Václavák vydlážděn původní dlažbou (kočičími hlavami), občas zásobovací auto s proviantem narušilo mirný šum vstávajícího náměstí. a nahoru s ranním sluncem se belhala osamělá, místní babka s kyticí šeříků a taškou jablek. Půhodinový pokec s mým otcem, který byl v dané chvíli cizinec. (před válkou tam bydlel asi osm let)
Když jsem to tam procházel teď okolo Mikuláše (asi po devitistésedmedesátépáté) ani jsem nevěděl, jestli se někde můžu NORMÁLNĚ najíst. Pizerie, fastfoody, balkánské tretkoviště, a češtinu, aby člověk hledal. Babylon přistěhovalců.
Těžko říct, co je lepší. Je to celosvětový trend. Ale asi bych volil tu živou variantu PRAVĚKÉ Prahy.
 Mert**
19.01.2008 12:53:26
to Charles: zajímavé, až teď mi došlo, proč se mi vlastně Benátky tak nelíbily, ačkoli jsem tam byla mimo hlavní sezonu.
Ty špinavé peníze - já bych je nepodceńovala.
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
19.01.2008 12:52:45
Město bez lidí není město v pravém slova smyslu.
 oiskin Muž22 Kategorie
19.01.2008 12:52:09
to limon:
Já osobně při cestách po zahraničí mám ráda menší města, která nevlastní žádný významný turistický cíl, dá se tam sednout do hospůdky na náměstí a vidět místního Frantu s místním Pepou, jakým způsobem jedí, probírají politiku, jak místní Božka připravuje ryby na gril. Pak přijdou kluci a holky z maturitní třídy s kytarou a zpívají… no asi to není uhlazené čisté vysoké C pro turisty, ale je to jejich opravdové.

Jet do turisticky atraktivního vybydleného města je pro mě stejné jako jet k moři do superhotelového komplexu, kdy jste sice v Egyptě, ale mohli byste stejně být i v Tunisu nebo v Bulharsku. U moře to ještě beru – řekněme, že jsou tam lidi kvůli vzduchu, vodě, teplu, ne kvůli kultuře a zemi – ale proč stejným způsobem navštěvovat města?
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
19.01.2008 12:48:30
historicka mesta ktera se mi nejvic libila, tim skanzenem nejsou. kamaradka z Rima bydli kousek od Kolosea, to mesto zije normalne i turisticky. Dal Florencie obdoba nadhera, Neapol (trochu spinava ale zije), Andalusie- Cordoba, Sevilla, Malaga- vsude jsou centra i pro normalni bydleni. Dubrovnik je nadehrny s cetrem co me nadchlo, Benatky me napasdaji jako jednie vylozene turist.
 chica d limon y sal
19.01.2008 12:46:42
arj: Jasně, mě neber vážně, já mám taky ráda čistotu (abych tu o sobě nešířila bludné informace :o), ale jsem zatížená na bizarní až asociální kouty.
 Tamara Antonovna Žena21 Kategorie
19.01.2008 12:43:56
I to k tomu patří ..., ale myslím, že nedominuje. Naposledy jsem vedl tuto diskusi v Benátkách (kde si přesně na toto stěžovali) a k ničemu jsme se nedobrali. Prostě skončili jako skanzen i když v tomto případě se jedná o extra kategorii...
 Charles Muž49 Kategorie
19.01.2008 12:43:51
to Tamara: nemusím to mít nutně spojené se zašlostí, oprýskáním, sprejerstvím, nerada bych se dostala zase k tomu, že jsem špindíra.
Může to být i čisté, upravené, mohou to být i obnovené domy s kytkama... ale používané místními lidmi.
 arj Žena54 Kategorie
19.01.2008 12:39:13
to Charles: co praní špinavých peněz?
 arj Žena54 Kategorie
19.01.2008 12:37:41
Asi ano, proč by jinak bylo nájemné v centru tak extrémně vysoké?
 Charles Muž49 Kategorie
19.01.2008 12:37:19
To opravdu někdo chce - centrum bez obyvatel...to je zase věc :) určitě by měli lidé bydlet i v centru. Vůbec navíc nechápu ten nápad, že by měli bydlet jen mimo centrum. Jinak já jsem turista nevšední. Autobusový zájezd s hotelem do Chorvatska se mě netýká. Stejně tak prohlídky hradů a zámků. Jak říká můj kamarád (cituji :)...,,just fofo foto and good bye. Jediné, co procházím opravdu s obdivem bez zájmu o čas jsou muzea umění. Většinou mě zajímají lidé a to, jak žijou. A i třeba taková věc jako oblíbené supermarkety v okolí.
Pro heb da latz mám třeba můj oblíbenej Migros :)
 katakata Žena25 Kategorie
19.01.2008 12:37:14
Se skanzenem bych se nespokojila. Miluju živé čtvrti, místní lidi, životem tepající města. Proto tam taky jezdím, ne? Jinak by mi stačilo doma si pustit kazetu a všechny památky bych viděla na videu.
Radši si někde najdu místo, které hovoří vlastní řečí patřící té které kultuře, zapadlou kavárnu, klidně zašlou a s níznými cenami...nebo oprýskanou zídku pomalovanou dětmi a sprejery, odkud je výhled na město, sednu si tam se skicákem a tužkou nebo s blokem a perem a jen nasávám atmosféru.
Umělé turistické atrakce z památek, které kdysi žily, ale dnes z nich je jen vycpaná navoněná mrtvola, mě nelákají, připadám si jako v mauzoleu.
 Tamara Antonovna Žena21 Kategorie
19.01.2008 12:34:16
arj:
Já nevím, vypadají až přehnaně zlaté, ale to by ses musela zeptat v těch zlatnictvích.. mně to přijde jako kočičí zlato :))
 Vercuruitë Žena Kategorie
19.01.2008 12:32:33
to Vercuruitë: a jsou zlaté?
Jen se ptám... nevím, každopádně šperků je tam taky dost, to je fakt.
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
19.01.2008 12:31:20
Mimochodem, vcera jsem se dozvedela, ze CR tvori zapadni hranici Balkanu.
Smajlík  Heb dä Latz Žena71 Kategorie
19.01.2008 12:29:43
arj:
No tak pozor, na matrjošky aneb typicky české suvenýry nesahej :D Největší tragédie je, že cizinci mají opravdu pocit, že matrjošky, beranice a podobné propriety typicky české jsou.
Mimochodem, zapomněla jsi na kýčovité zlaté šperky, těch je taky všude jak na.. naneseno.
 Vercuruitë Žena Kategorie
19.01.2008 12:25:49
No, v zadnem pripade. Preferuji zpusob cestovani na vlastni pest pred cestovni kancelari. Nejlepsi je spratelit se s mistnimi, existuji na to stranky v Internetu, napr. hospitalityclub.org, couchsurfing.com. Lide, tam zaregistrovani, nabizeji moznost prespani, prohlidku mesta,... cestovatelum, kteri chteji mesto opravdu poznat a treba nemaji moc penez na hotel. I vy se musite zaregistrovat, overeni registrace trva urcitou dobu, ale stoji to za to. Samozrejme je tam urcite riziko, spise, ze se clovek neozve. To se nam s kamaradkou stalo pri navsteve Lugano, nakonec jsme byly nuceny prespat na detskem hradku v parku. Park byl zamceny, nebaly jsme se. Rano nas probudil uklizec, shodily jsme krosny klouzackou a nasledovaly je. Pan se bavil.

Do Zenevy jsme cestovaly ve trech stopem (i pri stopovani clovek muze potkat zajimave lidi). Domluvily jsme se s lidma pres couchsurfing, vsechno klaplo, byli to mladi lide, nabidli nam veceri, pivko, dlouho jsme si povidali.

A o to, aby bylo centrum mesta jen jakymsi muzeem, tedy rozhodne nestojim.
 Heb dä Latz Žena71 Kategorie
19.01.2008 12:25:00
to Charles: schválně jsem se prošla centrem Prahy a podívala se na ten Disneyland... Co to je ten výnosný cestovní ruch?
Fastfoody, obchody s nepálským oděvem a indickými suvenýry (možná), kýče ze skla, matrjošky a rádobyvtipné čepice?
Opravdu to tolik vynáší?
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
19.01.2008 12:20:19
Nemyslím si, že centrum města by mělo být mrtvé zakonzervované místo s památkami, restauracemi a případně sídly firem. Vždyť město je něco, co se staví pro lidi, lidmi a kvůli lidem. Kdyby tam dříve nebydleli, nebylo by tam ani to centrum. Proč by v centrech nesměli žít tzv. obyčejní lidé?
Žít úplně v centru by mě sice nelákalo, ale udělat z něj jen mrtvé kulisy pro turisty? Ne, díky.
 Vercuruitë Žena Kategorie
19.01.2008 12:15:59
Problém vybydlenosti historických center známých měst je bohužel všude na světě. Finanční výnosy z turistického ruchu značně převyšují akceptovatelné nájemné pro běžného člověka. Co s tím? Nevím. Nechat to trhu, nebo zavést nějaké regulace?

Přiznávám, že když jezdím jako turista, nemívám až tak mnoho času projít vše, co bych si představovat. Tudíž převážně, jako většina ostatních, poprvé procházím centrum a známé věci. Jedu-li do stejného místa znovu, pak už okruh zájmů rozšiřuji.
 Charles Muž49 Kategorie
19.01.2008 12:14:28
Město kde nebydlí lidé je mrtvé město.
 jan wat Muž Kategorie
19.01.2008 12:09:48
Mám raději živá města - nebo živou přírodu.
Ráda se bavím s \"domorodci\ " na pozici zvídavého turisty.-) typické atrakce pro turisty pak většinou na základě jejich doporučení vynechám.

Ze všeho nejraději se toulám - jen tak jdu a co mne upoutá, to navštívím .-) samozřejmě, že mám i nějaké cíle, tzv. všeobecné kulturní památky, ale u nich pouze začínám, pak se podle sebe a doporučení ostatních rozhoduji, kam dál .-)
 Nerweilen Žena21 Kategorie
19.01.2008 12:07:16
s tim nesouhlasim. centra nejsou jenom pro turisty, ale proste se to stalo protoze se na tom da vydelat, coz je skoda. radsi bych prisel do styku i s mistnimi protoze kdyz je neco premeneny na tyhle turisticky centra tak je to vsude stejny, atmosfera nulova atd.
 Telcontar Muž20 Kategorie
19.01.2008 12:05:08
Udivuje mě, že se zaobíráš zrovna jeho názorama. Omg.
Imho je to blbost, vždycky je 1000 lepší, když ve městě žijou lidi aspoň je na co se dívat.
 Vlčice samotářka Žena26 Kategorie
19.01.2008 12:05:05
Ahoj, já jako turista.....rozhodně bych teda nechodila jen po restauracích a přecpanejch památkách..láká mě poznat kulturu a místní lidi....takže mojí odpověď už asi znáš
 Pozemní anděl Žena KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne: Sleva 200 Kč