Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.241081, vloženo 20.08.2007 15:47:54 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Jak na cosíka?
cosik - objevuje se v textech našich mladých nadějných pisatelů... nový tvar, nový pocit

Předpokládám, že předkem cosíka je zájmeno cosi, tedy něco neurčitého. Samotný cosík ale už tak moc nekonkrétní není. Připomíná zdrobnělinu, něco roztomilého, maličkého. Bylo by tedy dobré s tímto slovíčkem adekvátně naložit.

Potřebuji proto Váš názor na to, zda je cosík životný, nebo neživotný, abych mohla tento novotvar správně skloňovat.

Je správně bez cosíku, nebo bez cosíka? Takhle:

cosík, bez cosíku, k cosíku, cosík, cosíku!, o cosíku, s cosíkem,
nebo
cosík, bez cosíka, k cosíkovi, cosíka, cosíku!, o cosíkovi, s cosíkem???

Cosíky nebo cosíci?
 nota brevis E-MAIL:   Žena Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
28.11.2007 13:41:47
Nefeknu: Ty žiješ!
Smajlík  nota brevis Žena Kategorie
28.11.2007 12:48:24
Nevim, ja se o politiku nezajimam...
 Nefeknu
20.08.2007 22:35:20
Toť problém.
Podle mého překladu cosik = to a to je jednoznačně rodu středního.
Jenže cosik nemůže být středního rodu, protože vzory jsou jen město, moře, kuře, stavení ...
Smajlík  arj Žena54 Kategorie
20.08.2007 20:43:47
WTF?!!!
 grave
20.08.2007 17:48:24
Jestli tvůj cosík nebude jen fonetický přepis moravského zájmena "cosik"... V některých dědinách kolem mého bydliště se to běžně používá, stejně jako trochu méně rozšířené "asik".
V tom případě to není žádný nádor ani jiný novotvar, ale naopak spíše starotvar, je to prostě místní dialekt.
"C" se vyslovuje opravdu jako české "c", nikoli latinsku jako "k", v kterémžto případě by slovo mohlo evokovat tradiční nástroj na oddělování tráv od země za účelem krmení králíků...
Znamená samozřejmě totéž jako spisovné "cosi", i když prakticky je spektrum významů ještě o něco širší...
 bilej tygr Muž74 Kategorie
20.08.2007 16:42:50
Dalek: Nikdo nám nezaručí, že jsou cosíky ve škole probírány (cosíci ve škole probíráni). Budeme se muset spolehnout na svůj cit pro jazyk. :-)
 nota brevis Žena Kategorie
20.08.2007 16:37:44
nota brevis: Prolezl jsem vše od staročeštiny až po nové pravidla Českého jazyka a cosik ani asik tam nejsou. Měl bych se vrátit do školy?
Smajlík  Dalek Muž99 Kategorie
20.08.2007 16:34:14
Dalek: Já tě nevím... doufala jsem, že budu poučena, no skoro by tu za mě udělali cvoka...
Smajlík  nota brevis Žena Kategorie
20.08.2007 16:31:37
pyroman: děkuji za připomenutí, na asíka jsem zapomněla :-)
 nota brevis Žena Kategorie
20.08.2007 16:30:47
Cosík je otec asiku?
Smajlík  Dalek Muž99 Kategorie
20.08.2007 16:22:03
Neobtezuj se resenim takovych veci, na to tu mame jine instituce. A dokud to neschvali, zadny cosik nebudou gramaticky korektni lide pouzivat.
 zkap Muž19 Kategorie
20.08.2007 16:20:28
Tvůj nepřítel:
Není to nesmysl... snažím se rozvíjet rodný jazyk. :-)

P. S. nonsense je správně, nikoli nonsence
 nota brevis Žena Kategorie
20.08.2007 16:08:17
WTF asik nevim o cem mluvis
Smajlík  pyroman Muž Kategorie
20.08.2007 16:07:53
nota brevis-->> Ok so why you write such nosences ?
 Tvůj nepřítel Muž Kategorie
20.08.2007 16:07:07
já jen vím že takový slovo nesnáším
Smajlík  Bablowski Muž Kategorie
20.08.2007 16:05:54
Tvůj nepřítel:
Mohu Tě ujistit, že jsem z blázince nezdrhla, jsem pořád na svém místě. Ale jinak nevím... je v tom pro mě cosík obtížného. Jsem ráda, když se zeptám na cestu a na zdraví hostitele. :-)
 nota brevis Žena Kategorie
20.08.2007 16:01:59
cosík, bez cosíka, k cosíkovi, cosíka, cosíku!, o cosíkovi, s cosíkem
ale nepobírám nějak význam toho slova...co nebo kdo je cosík?
Smajlík  wicked Žena23 Kategorie
20.08.2007 15:57:05
You write from some asylum! Your psychiatrist has forgoten lock your cell and you've espaed from there. You've escaped to Internet cafe opposite asylum and from there you write this nosences! Mám to dobře anglicky napsané ?
 Tvůj nepřítel Muž Kategorie
20.08.2007 15:54:41
:-))) pobavilo
Smajlík  shodan.
20.08.2007 15:54:15
Ještě na vysvětlenou - vyhledalo mi to na Zpovědnici 18 cosíků, což není zanedbatelný počet. Proto se ptám.

El chupito pequeňo: děkuji, konečně rozumný názor :-)
 nota brevis Žena Kategorie
20.08.2007 15:51:30
cosíky:)
 El chupito pequeňo Žena25 Kategorie
20.08.2007 15:50:59
wtf?
Smajlík  Gramatický démon Muž Kategorie
20.08.2007 15:48:58
ježiši, co to je zase za patvar..
 jahody s jogurtem Žena21 Kategorie
20.08.2007 15:48:35
co to meleš ?
 Tvůj nepřítel Muž Kategorie

Akce a slevy - 3 za cenu 2

Přidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Slevy do obchodu... NOTINO ...aktuálně.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk