Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.217353, vloženo 15.05.2007 22:10:35 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Matici, Fyzici a Astronomové koníčkem
Pohyb planety + slunce + gakaxie, kde se vše pohybuje...

Můj dotaz je, jaký mají vlastnosti tyto tělesa v inerciální vztažné soustavě při aplikaci teorie relaticity a související kontrakci délky - vzhledem k odhadované rychlosti.

Nebo to vykrátí rotující pohyb? (myslím že na nezáleží na směru vektoru pohybu).*nepočítejte mi to, spíš jestli to někdo už ví (počítal/četl) tak bych ocenil ušetření času... nebokrátkym přečtenim napsal proč to neovlivní


Děkuji
 Terror E-MAIL:   Muž25 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
16.05.2007 22:29:00
Terror:

Mnohem důležitější bude, zda jsi pochopil, jak je to s rotací fotonů okolo 'jede Kudrna okolo Brna', Terrore.

:o)
 Urvisu Muž Kategorie
16.05.2007 22:21:50
díky všem, sem hotovej... čekal sem že tu vudou jenom cca 2 urážky vo fetu.
díky
 Terror Muž29 Kategorie
16.05.2007 00:28:51
... mimochodem – to zakřivení dráhy fotonů při průletu okolo gravitačně nadměrně působících těles bylo základem prvního relevantního důkazu o platnosti speciální teortie relativity.

To se vyučuje na střední.

Nejspíš jsi v lavici spal...

... anebo už tou dobou fetoval (stejně jako dnes).
 Urvisu Muž Kategorie
16.05.2007 00:24:04
Terror:

169

NJN

:o)
 Urvisu Muž Kategorie
16.05.2007 00:14:46
Terrore... ty už jsi někdy viděl fotony samovolně v houfu rotovat?

:o)

Změřitelně rotuje pouze energie ve formě hmoty, tedy při podstatně nižších rychlostech, než je rychlost světla,... tedy při rychlostech, při nichž je pro lidské smysly poplatná newtonovská fyzika.

Při rotaci hmoty rychlostí, srovnatelnou s rychlostí světla, se ti fotony rozletí z toho tvého mixéru po přímočarých drahách, s lehkým zakřivením pouze při míjení vesmírných těles o hmotnosti srovnatelné s hmotnostmi hvězd, cca Slunce.

:o)
 Urvisu Muž Kategorie
16.05.2007 00:10:37
Jéé, konečně něco zajímavého!
Tohle mě kdysi taky napadlo, ale o změnách vlastností se dá uvažovat teprve v měřítku galaxií... protože např. naše Země se vůči Slunci pohybuje rychlostí cca 30km za vteřinu a to ještě nic neni. Rychlost světla je tušim 300 000km za vteřinu, což máš teda 0, 000 1 c pohyb Země kolem Slunce...
Zajímavá byla ta úvaha o placce, připomnělo mi to cosi co se týká černých děr - přwesně nevím- snad horizont událostí - záleží u něj na ploše, ne na objemu z čehož plyne, že náš vesmír je ve své podstatě vlastně holografický (holografický princip), ať už to znamená co chce. Tuším, že to znamená, že 3. prostor je už trochu jaksi mimo? Mohlo by to souviset s tou plackou. Země je ve skutečnosti placka, ale tím jak se pohybuje stává se koulí? No, církev přece vždy tvrdila, že Země je placatá a my ji nevěřili! :-)) Možná nakonec měli pravdu ;-)
Jo a čas bych nevyjadřoval jako formu energie... sám si ho definuju jako změnu entropie.
Každopádně, jestli na to přijdete, prosím informujte mě.
Smajlík  Teadrinker Muž28 Kategorie
15.05.2007 23:49:43
Já rozhodně nejsem žádný odborník a neměl bych se k tomu vůbec vyjadřovat ale podle mě čas vlastně vůbec neexistuje. Definujte mi čas. Planety rotují kolem hvězd určitou rychlostí, která je relatívní, ale ne kvůli ,,času´´ ale kvůli fyzikálním hodnotám které viditelně existují - třeba gravitace (pustíš jablko - letí směrem ke středu planéty - gravitace tedy existuje - doba za kterou spadne na podlahu je řízená silou gravitace a ne nějakým ,,časem´´ což je pojem který jsme stvořili my.) to stejne při rychlosti obíhání hvězd kolem galaktických středů, interakci galaxii s jinými galaxiemi (zase záleží od gravitace), v živých organizmech probíhají chemické procesy jejichž frekvence třeba počet úderů srdce za minutu je taky relatívní - ovlivňuje to gravitace (při pohybu extremními rychlostmi se ,,čas´´ zkracuje) údajně se může i zastavit při dosažení rychlosti blízké rychlosti světla. Jenomže co je to ten čas? Z mého pohledu je všechno jen o frekvenci s jakou se věci dějí (rychlost rotace planety kolem osy, oběh planet kolem hvězd, nebo třeba rychlost stárnutí živých organizmů atd.) a tuto frekvenci ovlivňuji fyzikální zákony které skutečně existují na rozdíl od pojmu kteŕe jsme vytvořili my (třeba čas). Čas je dobrý jenom jako orientační pojem, třeba jako metr, kilometr (metr neexistuje) ... Čas neexistuje na rozdíl třeba od gravitace a ostatních fyzikálních zákonů které ovlivňují veškeré dění ve vesmíru. Zbytek jsou jen neexistující pojmy, které jsme vytvořili abychom se byli schopni spolu dorozumět a zorientovat se vevěcech, třeba ty délkové hodnoty (taky neexistují - hora fyzicky existuje - metr neexistuje). Ohledně té relativity s jakou plyne čas tak podle fyzikálních zákonů je dokázáno že žádná hmota nemůže dosáhnout rychlosti světla a i kdyby to šlo tak by to člověk v žádném případě nemohl přežít. Takže je to pro nás stejně praktické jako pro hvězdu to že ,,žije´´ miliardy let. Schválně píšu ,,žije´´... Pokud jde o záhady vesmíru tak jednoznačně nejužásnější je život. Muselo to vzniknout z neživé hmoty i kdyby dejme tomu ,,něco´´ stvožilo tento vesmír, říkejme tomu Bůh - tak kdo stvořil toho Boha? Počátek musel být rozhodně z nějaké neživé hmoty, jak ovšem vznikla ona ... těžko říct. Kdyby byl někdo na úrovní atómu tak bychom pro něj byli my vesmír.
 Wolfi Lippert Muž34 Kategorie
15.05.2007 23:32:45
Hehehe, tahle diskuze ma vic prispevku, nez vetsina ostatnich diskuzi...
Ti lidi, co tohle otevrou musi byt pak pekne nastvani, kdyz zjisti o co jde .)))
 imp Muž24 Kategorie
15.05.2007 23:30:35
Terror: Ehm, tak moc me to netrapi, abych to hledal .)

A ta teorie uz je vic jak stoleti stara, ne? Ja jsem myslel, ze se porad uci Bertikova verze.
 imp Muž24 Kategorie
15.05.2007 23:27:57
Terror: Ne, to ne. To jsou porad male rychlosti. Jestli chces neco pohybujici ho se "velkou" rychlosti, tak se rozhledni. Ano, podivej se na cokoli a v kazde veci kolem tebe se pohybuji castice obroskymi rychlostmi. .)
Mikrosvet je prd .)

Jo, u tech galaxii nevim jak rychle se pohybuji, to bych kecal (jestli to teda vubec nekdo VI). Ale u planet (hlavne u nasi) si to vztahuju na to, ze lidska raketa se muze pohybovat rychleji nez zeme. A rakety jsou celkove hodne pomale (brano vzhledem k C).

Jo, vim, ze nic nevim (troska filozofie .), ale fyziku jsem mival na skole kdysy davno, tak je mozne, ze tu kecam nesmysly...
 imp Muž24 Kategorie
15.05.2007 23:25:11
imp: vím to z gymplu, vzorec nepamatuju...

byli na to (asi zjednodušený vzorečky) do RS... zkus zagooglit... souviselo to:

"kontrakce délky" a "dilatace času" počítali sme nějaký primitivní příklady s raketou...
Myslim že už při poliviční RS by měla letící koule spíš tvar šišky atp.

moná už je to zavrhnutý -je to přece jenom téměř deset let... a od tý doby se vyrojilo teoretiků miliony...
 Terror Muž29 Kategorie
15.05.2007 23:20:47
jenže země slunce a galaxie se asi "malou" rychlostí nepohybujou... aspoň já jsem předpokládal že pohyby vesmírných těles se dějí rychlostí "astronomickou"
 Terror Muž29 Kategorie
15.05.2007 23:01:32
Terror: Normalni rychlosti jsou oproti C strasne male. Proto jakekoli zmeny a posuny v realite jsou male, nemeritelne. Ale to mas taky treba pri gravitaci (vsechna telesa se navzajem pritahuji). Kdyz mas nejaky zakon, napr Newtonuv F = m * a, tak se tam zanedbava prave ta rychlost svetla (jsem moc liny hledat ten spravny a obecne platny vzorec). Cili Newtonuv zakon neni obecne platny, uci se chybne, aby to nebylo moc slozite.

Ano a na C se cas teoreticky zastavi, ale teto rychlosti nejde dosahnout. Je to silena krivka (kdyz se to da do grafu), ale ne 0,98C je to jeste v pohode (hmotnost je jen tak 2x vetsi nez normalne), ale na 0,99C uz je to 25nasobek hmotnosti, na 0,99999 jsou to uz milionove nasobky... (ja to porad prevadim na tu hmotnost, protoze si to jako jedine pamatuju na ni, ale plati to i pro ostatni veliciny)


A vubec, uz to neresme: Fyzika je krasna veda, hovno vsak me da .)
 imp Muž24 Kategorie
15.05.2007 22:57:51
astronomie mě zajímá, ale nechápu o čem mluvíš:-) Z astrofyziky znám jenom pojmy jako rychlost světla, magnituda, parsek, červený posuv... A jak si napsal teorie ,,relaticity´´, nespletl jses nahodou? Vím co znamená teorie relativity ale o tomhle jsem neslyšel. Když tak mi můžeš něco málo napsat. Vesmír mě opravdu zajímá a rád se dovím něco nového.
 Wolfi Lippert Muž34 Kategorie
15.05.2007 22:55:23
jinak se asi shodneme že čas, prostor, hmota i energie je jedno a to samí - na tom tyhle teorie stojej ...


nevím jestli jsem zvolil dobře veličiny. Ale energie je jiná fotma hmoty, čas (pohyb) formou energie... atd... i na zkompletování týhle souvztažnosti to chce víc času (pokud to neumim nazúpaměť) Ale prostě že existuje jenom něco "JEDNO" v různejch podobách...
 Terror Muž29 Kategorie
15.05.2007 22:52:15
gary copper: čas běží odlišněpři jakymkoliv pohybu - myslim že je to praxí potvrzený... čili že čas plyne pomaleji a pomaleji na RS ze zastaví a pak dojde (teoreticy) k opačnému toku...

imp: hmotnost = gravitace... není začleněna do teorií... počítá se podle newtona...jinak se asi shodneme že čas, prostor, hmota i energie je jedno a to samí - na tom tyhle teorie stojej ...


(pujdu si lehnout, když mě nic nepřesvědčí o nemožnosti - i třebaže nepochopim argumenty tak to kopnu d sešitu "na stáří"... mezi ty ostatní věci)
*jestli umřu mladej tak budu asi nasranej
 Terror Muž29 Kategorie
15.05.2007 22:45:31
speciální je dle mého názoru tvrdí, že při překonání RS ti běží čas odlišným způsobem, než v klidu, taky mimo jiné.....vesměs popisuje vztah čas-prostor
 gary copper Muž18 Kategorie
15.05.2007 22:42:17
Terror: Zalezi na vztazne soustave ve ktere to beres.
S rostouci rychlosti (ale ta rychlost musi byt obrovska - vetsi nez 0,5C) se zpomaluje tok castic, meni se delky a ROSTE HMOTNOST. Kvuli tomu poslednimu se nikdy nic nebude moct pohybovat rychlosti svetla... protoze takovy hmotny objekt by mel nekonecne velkou hustotu = nekonecne velkou hmotnost = blbost.
 imp Muž24 Kategorie
15.05.2007 22:37:03
gary copper: asi ??? obecné ??? - nebo obojí???

Vzhledem k tomu že ješte není (nedávno nebylo krom výstřelků jedinců) relativisticky zpracována gravitace myslím že obecná neexistuje. A speciální je co? (upravena podle pokusů aby se dalo "něco vypočítat" - ne podle té ne...


Mě prostě napadlo že když letí "tyčka" (úsečka AB) vesmírem tak s přibývající rychlostí se zkracuje. Když je rychlost = RS tak bude ?asi? 0 dlouhá tzn: A=B (bod, možná kruh ale ten bych viděl až překonáním RS - tím by narůstal jeho poloměr)

A pokud by země byla placka tak by se z ní stala koule... tak jestli má smysl se do toho pouštět (tj číst jak radí všeználek Filda) nebo je v tom díra jako sviňa kterou nevidim protože jsem neznalý.

Ď
 Terror Muž29 Kategorie
15.05.2007 22:35:32
já už vím, ty pojedeš v pátek na maraton červeného trpaslíka, že?:o)
 Lenička Máchová Žena45 Kategorie
15.05.2007 22:34:14
Jo, pochopil jsem to blbe... pockej, mozna prijdu na to na co se ptas ... za chvilku, az tady jeste nekdo neco napise .)
 imp Muž24 Kategorie
15.05.2007 22:33:04
no to snad ani nebylo česky.. :)
 spaisee Muž29 Kategorie
15.05.2007 22:30:30
Jestli to chapu dobre, tak se ptas, jestli se planety pohybuji bliz ke slunci, kdyz kolem nej obihaji?
 imp Muž24 Kategorie
15.05.2007 22:28:00
předpokládám, že relaticitou myslíš relativitu... v tom případě ještě musíš říct jestli je to aplikace obecné teorie relativity, nebo speciální teorie relativity
 gary copper Muž18 Kategorie
15.05.2007 22:24:15
Chtělo by to víc číst.
 Fildasek Muž33 Kategorie
15.05.2007 22:17:24
cooooo?
 Lenička Máchová Žena45 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

SLEVA 100 Kč