Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1235770, vloženo 10.06.2024 10:56:37 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Psychické poruchy "generace Z&quo
O "generaci Z" - tedy o děckách narozených od roku 2000 a mladších se traduje, že často trpí různými mentálními poruchami - poruchy příjmu potravy, deprese, bipolární poruchy, sebepoškozování, transgendery, apod....

Proč? Čím by to mohlo být způsobeno?
----------------------
Když si vzpomenu na své vlastní roky na základky. V polovině sedmdesátých let jsem chodil na jednu brněnskou sídlištní základku, kde z dnešního hlediska vládly doslova šílené poměry. Šikana byla běžnou součástí školního života. Ředitelka byla naprosto nekompetentní, nechopná cokoliv řešit. Můj tehdejší školní život se řídil pravidlem - buď sám rozdáváš a nebo inkasuješ od druhých.

Byla období, kdy jsem se denně musel docela tvrdě musel prát a rozdat pár tvrdých ran a zároveň jsem sám schytal takové, že mi doslova zvonilo v uších. To všechno proto, abych nepatřil mezi šikanované, abych si vydobyl nějaký respekt.

Proč to zmiňuji. Ani v těchto šílených poměrech nevím o nikom, kdo by měl poruchy příjmu potravy, trpěl by depresemi, sebepoškozováním, sebevražednými choutkami. - Tohle všechno tehdy pro mě byla naprosto neznámá témata. Dnes je naopak toto všechno běžnou součástí problémů "generace Z" a přitom dnešní děcka žijí v daleko pohodovější společnosti než v jaké jsem své dětství prožil já.
-----------------------------------
Tak se prám - proč je dnes mezi mladými tolik psychických patologií?
 Bodevdak Muž56  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
11.06.2024 14:37:09
Změnila se společnost. Tehdy tě zachraňovali boomeři a ještě starší generace. Zoomery už může zachraňovat jen GenX či mileniálové. Takže zhoršení kvality společnosti.
 bdhd
10.06.2024 21:56:09
Koukám, že někdo z generace vychlastaných mozků z žumpy Novinky.Cz dolez i sem
Smajlík  JK1N
10.06.2024 21:27:01
vlastovkaa - Je třeba vybírat a když to nesedne, hledat jinde..
 Jedna frajerka Žena23 Kategorie
10.06.2024 18:27:32
Jedna frajerka: No to je pekny, kdyz tolik terapie doporucujes druhym a pak napises, ze to muze delat kazdy blb, ktery ma sam x problemu..
 vlastovkaa
10.06.2024 18:25:10
Protoze dneska nejsou ani zadny jistoty, clovek muze cokoliv, tak nakonec nechce nic nebo zije konzumem. Proste takove vzduchoprazdno..
 vlastovkaa
10.06.2024 18:15:29
Také mi dává smysl vysvětlení tvrdící, že žijeme v době, kdy mít psychický problém s sebou nenese takové stigma jako tomu bylo kdysi.. Na druhou stranu mi někdo, kdo se pohybuje v prostředí, kde se léčí duševní zdraví, řekl, že problémy dětských pacientů psychiatrických nemocnic se za ty roky významně změnily a teď je to mnohem vážnější, než tomu bylo kdysi. A pokud to je vážnější, tak přece v minulosti s takovými problémy nemohli běžně fungovat. Takže já se přikláním k tomu, že skutečně k nějakému zhoršení došlo.

Nevím, kde je pravda. Možná od každého trochu. Jen se obávám, že ta pomoc, které se lidem (ne)dostává je nedostatečná... a hlavně terapeutem může být každý blb, který má sám x vlastních problémů a mindráků.
 Jedna frajerka Žena23 Kategorie
10.06.2024 18:10:16
LOL, tady je to jak u blbých na dvorečku.

Tak ještě jednou. Ne, mobilní telefon nezpůsobuje schizofrenii. Ne, Facebook nezpůsobuje chronické deprese. Ne, Instagram nezpůsobuje panické ataky.

Ne, tělocvik není lék na bipolární poruchu osobnosti. Ne, šplhání po stromu není lék na poruchu příjmu potravy. Ne, transgender neodejde tím, že děti byly dřív víc venku a méně na internetu.

Už tenhle cringe přestaňte všichni psát.
 autism-offf
10.06.2024 18:06:29
*
Pamatuju si, že televizní vysílání za socialismu bylo takové, že byly 3 stanice (ČT1,ČT2 a STV). Takže lidi neměli např. "stres" , na co se budou dívat, protože výběr byl minimální. V určitých částech státu lidi mohli sledovatještě německé nebo rakouské televizní stanice.

Co se týká telefonování, tak děcka komunikovali minimálně telefonicky a víc spolu mluvili venku.Za socialismu nebylo jednoduchý, zařídit si doma telefonní linku. A kdyby tehdy někdo tvrdil, že v budoucnu budou existovat mobilní telefony, na kterých lidi budou mít i foťák atd., tak by takovou představu tehdy lidi považovali za science fiction.
 LDV Muž46 Kategorie
10.06.2024 17:59:58
Je možný, že psychika současných děcek je výrazně více "zatížena" velkým množstvím různých informací a "nutností" neustále reagovat na různou komunikaci na internetu. V minulosti, před víc jak čtvrtstoletím, měli mobilní telefony jen podnikatelé a internet nebyl běžně používán. Takže děcka např. nebyly ovlivněný sledováním různých videí atd. Pamatuju si, že televizní vysílání za socialismu bylo takové, že byly 3 stanice (ČT1,ČT2 a STV). Takže děcka komunikovali minimálně tewlefonicky a víc spolu mluvili venku.
Za socialismu např. byly ve všech obchodech stejné ceny, např. ceny potravin. Takže ani v tomto smyslu nebyli lidi ovlivnění např. informacemi, co se kde prodává za snížené ceny.
 LDV Muž46 Kategorie
10.06.2024 16:48:38
To je jeden pohled, ale druhý je stále více zkažena stravy, voda, vzduch a hůře dostupné to dobré. Školství stále 100 let za opicema, hlavně že je "zdarma" atd. Do toho se promítá výchova rodičů, kteří často neumí naložit ani se svým vlastním životem(čímž neříkám, že nedělají co můžou, někteří). A z některých v téhle generaci mám pocit, že jsou taková naděje, chtějí jít svojí vlastní cestou, ale pokud se z Tebe pořád někdo snaží udělat slepici v kurníku s číslem na hlavě, je nějaké sebeurčení těžké.

No a s tím pokrokem, přístupu k informacím, neomezenému obsahu aj. je potřeba se vyrovnat. To je časem spraví.
 takyjeden
10.06.2024 16:24:52
Dnešné deti sú chorobne precitlivené. Ja som rád, že som sa narodil v dobe, v ktorej som sa narodil a netrpím neviem akými pseudoporuchami.
Smajlík  LucSenz0r Muž30 Kategorie
10.06.2024 14:56:56
snad to není napořád: To je zase snůžka ala novinky.cz

Kromě toho, že to prostě není mnohdy pravda a já vidím mladé lidi furt jezdit na kole a lítat po ulici apod. tak fakt nic z toho nezpůsobuje třeba bipolární poruchu nebo něco.
 autism-offf
10.06.2024 14:17:15
Myslím,že není víc poruch než v minulosti. Jen se o tom víc ví a víc mluví
 fénix z popela Žena36 Kategorie
10.06.2024 14:11:41
Rozdíl je v tom, že do mladých lidí se hustí ze všech stran, že se nemusí bát o svých problémech mluvit, mají vyhledat psychologa nebo psychiatra. Za minulého režimu jak zde bylo psáno, to byla obrovská potupa a bráno jako selhání, proto se to drželo pod pokličkou a lidé se báli léčit.
Ale jian sociální sítě, rychlost přenosů informací z jedné strany zeměkoule na druhou, média šířící poplašné zprávy, digitální doba, to je vše destruktivní pro mezilidské vztahy, to ano. Každá doba něco bere a něco dává, máme plné břicha a jezdíme 2x ročně na dovolené, daň si to vybere někde jinde.
 Odlišný Muž25 Kategorie
10.06.2024 14:04:46
Já osobně znám celou řadu 40+ lidí s duševní poruchou, rozdíl je v tom, že nemají diagnózu a nepodstupují terapie, které by jim mohly značně ulevit. V mé rodině jsou to vlastně všichni, které znám.
Máti skončila po letech vleklých somatických potíží ve cvokhausu - ukázalo se, že za všemi těmito problémy stojí GAD. Babka ji má nejspíše taky, ale pomoc nevyhledá, takže místo toho prakticky nevyleze z baráku, protože je extrémně úzkostná a bojí se. A takových seniorů je mnoho.
Mnoho případů alkoholiků, kteří chlastem řeší traumata "jako chlapi" - opět, pomoc nikdy nevyhledají a akorát chlastáním ničí životy lidem kolem sebe.

Zbytečné téma, duševní poruchy byly a budou, rozdíl je akorát v přístupu k nim.
Smajlík  Kira on pokus xyz Žena23 Kategorie
10.06.2024 13:53:20
Současní žáci mají především úpadek fyzických schopností. Jednak úpadek hrubé síly - z 20 chlapců v 8. roč. dokázali shybovat (přítahy na hrazdě) jen tři. Zbytek, tedy 17 žáků na hrazdě jen visí. Jenže v 90. letech to bylo nemyslitelné. Shybovali všichni až na pár výjimek (obézní). Dále nejsou schopni klikovat. Pořádné kliky s celým tělem neumí skoro nikdo. Když dělají kliky, tak leda dívčí, že jsou v pokleku. S celým tělem umí kliky jen málokdo. Opět v 90. letech bylo nemyslitelné. Nejsou schopni turistické túry. Při delším pochodu odpadají, kolapsy, třes, zhroucení apod. Opět v 90. letech něco nemyslitelného. V 90. letech šlo běžně s žáky jít na celodenní výlet - třeba do hor, aniž by někdo zkolaboval. Dneska nemožné. Běh na 1500 m, polovina třídy jen chodí. Nejsou ani schopni běhu.

Úpadek jemné motoriky a manuální zručnosti. Děti žijí v bytech a na soc. sítích. Ve školách zrušili předmět dílny a prac činnosti. Dítě nemá kde rozvíjet manuální zručnost a jemnou motoriku. Velká škoda, protože když zaniknou nervové spoje mezi mozkem a prsty, už se to nikdy v plném rozsahu neobnoví, i kdyby v dospělosti chtěl. Výhodu mají děti, které aspoň chodí na kytaru, klavír nebo jiný hudební nástroj, tam se to kompenzuje a udržuje.

Děti užívají psychomodulační látky, zejména tzv. energy drinky. To taky kdysi nebylo a to taky poškozuje nezralou nervovou soustavu. A tak bych mohl pokračovat, ale nechce se mi být jen depresivní. Tak na závěr něco kladného. Dnešní děti opticky vypadají lépe, protože jejich rodiče jsou z generace, která se zajímá o módu apod. Takže oblečení mají současné děti hezčí než měly děti v dřívějších generacích. Ale to je tak všechno.
Smajlík  snad to není napořád
10.06.2024 13:35:52
Sám do této generace patřím, mimochodem začíná v roce 1996, né 2000.

Můj názor: Soc. sítě, porno, PC hry, nezdravá strava, nedostatek pohybu, nedostatek komunikace "face to face", neustálé okamžité zprávy z celého světa o tom, kdo koho zabil nebo týral, tlak na výkon a individuální úspěch jednotlivce (lidé už nejsou socioekonomicky tak homogení jako před 89), všude samí mladý podnikatel, fitness idol, cestovatel a tak, protekční výchova a eliminace překážek z života dětí......to vše má svůj díl viny.
 Verdikt
10.06.2024 13:33:30
Pajdiko: Možná bys měl vědět, že zahálka je jeden ze smrtelných hříchů, tak se neflákej na online diskuzním fóru a padej makat, ty křesťanská hodnoto.
 autism-offf
10.06.2024 13:32:35
to "Pajdiko":
Pokud je to na západě tak špatný, jak tvrdíte, tak kde to je teda aktuálně lepší?
Máte-li na mysli východ - tedy vlastně Rusko, tak tam je počet sebevražd, HIV v populaci, těžkého alkoholismu, drog, potratů a dalších nešvarů vztačeno k počtu obyvatel znatelně víc než na západě.

Tak kde je to teda aktuálně lepší než na západě?
 Bodevdak
10.06.2024 13:26:53
Společnost obecně v západním světě je nemocná psychicky i fyzicky čím dál víc, protože žije v nemocném( podvodném, lživém, nespravedlivém vykořisťujícím a genocidním) systémě, který je čím dál zakořeněnej nejen v materiální, no i v mentální rovině. Lidi jsou vyčerpáni systémem, dlouhou, stereotypní prací, stresem ze strachu o přežívání a též nemocni hlavně z chemie z potravin,nápojů, nebo léků. Ta chémie vytváří nerovnováhu v organizmu a z toho plynou různé potíže. Je zde dlouhodobej pokles morálky a mravů, křěsťanských hodnot. Takže není se co divit.
 Pajdiko
10.06.2024 13:25:43
Představa, že sociální sítě a mobilní telefony způsobují psychické poruchy je fakt dost otravný pseudoscience, který se hodně šířil po netu v roce 2011 a chcípl někdy kolem roku 2014. Pak byl klid. V roce 2018 cca se zase začal šířit a různí youtubeři to začali tlačit a dneska to zase jede každej. Ješte na to nabalte dopaminový detox a řeši o tom, že pornografie způsobuje xyz.
 autism-offf
10.06.2024 13:01:00
Přijela k nám vnoučata na víkend. Samosebou přijela i se svou kulturou, hudbou - převážně hlasitej Rap a Hip hop. Už po chvilce mě z toho hnusu začala bolet hlava a poslouchat to déle, možná mě chytnou i ty depky. Rychle jsem odběhl a do sluchátek si pustil svoje oblíbené české písničky. Hned se mi udělalo lépe.

Myslím, že hudba, musika nás ovlivňuje více, než si myslíme. Posloucháme ji "na pozadí" všude, v autě, v nákupním středisku, v každé restauraci to duní, venku i na hřišti, při rozhovorech i při práci. Kolikrát ji ani nutně nevnímáme, jenom jakási kulisa na pozadí, ovšem s tou "špatnou" nám do hlavy lezou negativní, zlé rytmy, frekvence, vlny a vibrace.

Kvalitu ovšem nikdy nemůžeme nenahradit kvantitou. Hudba v nás musí příjemně rezonovat. Pokud se jejím poslechem nabuzujeme do agresivity, je něco špatně.
 truhlář
10.06.2024 12:56:47
Podle mě sociální sítě. Srovnávání se vrstevníky. A debilní hodnoty typu, kdo má víc lajků.
 kroutimhlavou
10.06.2024 12:46:44
To, že se dříve více problém zametaly pod koberec, neznamená, že nebyly. Navíc, jak je možné, že generace, co psychické problémy mít teda moc nemá, vychovala generaci s psychickými problémy?

Někam s tím chodit a rozebírat svoje myšlenky/pocity bylo sice tabu, ale statistika sebevražd o něčem taky vypovídá:
https://www.czso.cz/csu/czso/sebevrazdy_zaj
Sebevražd je méně než za socíku.

Ono stačí chvíli pozorovat lidi a je vidět, že skoro každý má nějaký (větší či menší) psychický problémek. Já si myslím, že je dobře, že se to řeší. Problém nevyřeším tak, že před ním budu zavírat oči.
 Ad Meliora Muž23 Kategorie
10.06.2024 12:37:05
Myslím, že je to kombinace různých faktorů.

Zaprvý bych řek, že tyhle problémy existovaly i dřív, akorát se o nich míň mluvilo, protože se jednak míň vyskytovaly, a jednak byly víc stigmatizovaný. Takže jsi v okolí určitě někoho takovýho měl, akorát o tom jen nevíš.

Jak říkáš, dnešní děcka žijou v pohodovější společnosti - předpokládám, že odkazuješ na dostatek zdrojů, zdravotní péče, bezpečí, informovanosti atd. S tím souhlasím, ale právě proto máme dnes možnost více se zabývat sami sebou a tudíž nás psychické projevy i víc trápí - mají víc prostoru se projevovat. Takže lidé vyrůstající v blahobytu a svobodě, kdy je všeho dostatek, jsou podle mě citlivější, protože na nějaký nedostatek nejsou zvyklí.

Zásadní vliv mají rodiče - způsob výchovy může být různý a právě necitlivá nebo nedůsledná výchova může být spouštěčem různých psychických poruch. Stejně tak různá traumata - například právě ta šikana má pravděpodobně dnes silnější dopad na víc mladých lidí.

A nepřidávaj tomu ani sociální média a telefony, kde se všude všichni prezentujou jako dokonalý a velmi záleží na tom, aby ses líbil a abys vypadal dobře. Standard krásy je taky někde úplně jinde a tlak na to bejt dokonalej je vysokej (protože ti přece nic nebrání).
 Pooperační klobása
10.06.2024 12:23:03
Generace Z začíná v polovině devadesátek. Máš to popletené.
Smajlík  Generace Sex
10.06.2024 12:22:11
To jsou takové řeči, ale já se s lidmi doopravdy bavím i o těch niterných věcech a znám starého pána, který pobýval za socialismu v léčebně; paní, které by teď bylo tak 50 a zabila se kvůli depresím; další ženy kolem 50 a mladší, které se nejspíš dodnes potýkají s poruchami osobnostmi, depresemi a dřív se leckteré z nich potýkaly s anorexií. To je jenom takový první výčet. Co taky vím, je to, že ti lidé se bavili o tom, jak nechtějí, aby to "prasklo veřejně". U těch mladších je asi větší možnost k tomu se pořád neskrývat.
 Belgická
10.06.2024 11:14:22
Tak za prvé, dříve se prostě lidské pocity tolik neřešily. Nebyl na to čas. Když jsi vyrůstal někde na farmě, kde ses musel starat o pole, dobytek, házet slepicím, dát králíkům, plít záhody atd. Těžko jsi měl čas třeba přemýšlet nad svým životem a jestli jsi spokojený a máš plnohodnotné vztahy atd. Nějaký přemýšlení nad světem bylo pro básníky a filozofy. Ne pro běžný lid. Běžný lid byl rád, že byl rád.

Za druhé se to prostě víc skrývalo. Nikdo nevěděl, že Tonda od vedle trpěl depkou. Kdyby to někde řekl, řeknou mu, že je ufňukánek a né pravěj chlap. Tonda ale nedostal žádnou péči, uchlastal a hodil si lano. Všichni v šoku, že si to hodil, ale whatever, život jde dál.

Dneska se prostě o tom víc mluví a lidi, které to trápí můžou vyhledat nějakou pomoc. Najednou jsme se dostali do bodu, kdy to bereme víc vážně.
 autism-offf
10.06.2024 11:01:47
Tolik? Kolik?

Prvne bych se byt tebou zameril na fakta a tvrda data namisto dojmu. Je mozne, ze tvoje vnimani je jen zkreslene tim, ze dneska mas pristup k daleko vice informacim, nez jsi mel za sveho mladi.

A pak se muzes ptat, kdo tu generaci vychovaval, ze z nich je tohle, at uz to podle tech faktu a tvrdych dat je cokoli.
 lolPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

SLEVA 100 Kč