Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1235003, vloženo 24.05.2024 15:33:12 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Je lepší koupit dům nebo postavit nový?
Je podle vás lepší si A) koupit stavební pozemek, nechat na něm postavit dům nebo B) koupit si již postavený hotový dům?

A) koupit stavební pozemek, nechat na něm postavit dům

Výhody:
- Bude to zcela nový dům podle mých představ
- Nebudu muset řešit hovadiny s reatilními makléři apod.

Nevýhody:
- Hromada byrokracie (stavební povolení atd.), popotahování se s úřady kvůli každé blbosti atd.
- Hromada zařizování (přípojka eletřiny, plynu, vody, odpadu)
- Bude to stát mrtě peněz
- Stavební firma mě může nějak poj*bat a něco někde ošulit
- Budu to muset stavět, což znamená, že buď zaplatím hromadu peněz stavební firmě, nebo tam budu muset dřít celý roky sám

B) koupit si již postavený hotový dům?

Výhody:
- Nebudu muset nic stavět
- Nebudu muset řešit hovadiny kolem (aspoň ne tolik)

Nevýhody:
- Realitka si sežere hafo peněz a bude je ze mě tahat pod hromadou záminek
- Realitka mě může poj*bat a zamlčet mi nějaké podstatné informce o domu
- Když se vyhnu realitce, můžu narazit na majitele, co mě bude zkoušet nějak poj*bat
- Dům může být barabizna z roku 1940, co bude potřebovat rekonstrukci za dalších 10 mega
- Rekonstrukce může obsahovat řadu problémů, jakože některé věci půjdou dost blbě atd.
- Reálně to může být v celkovém souču dražší

Co je podle vašeho skromného názoru lepší?
 chciStavet Muž29  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
25.05.2024 22:05:43
Pokud budeš chtít stavět sám, tak hlavně musíš počítat s tím, že ti banka hypotéku na barák dá teprve až poté, co ten barák bude alespoň trochu vypadat jako barák a bude možné jím ručit za hypotéku. Prakticky to znamená, že musíš mít třeba milion na postavení hrubé stavby a teprve poté ti banka dá hypotéku na dokončení stavby.
 JáPrvní
25.05.2024 20:09:44
takyjeden

Eternit a azbest je za mě jistota rakoviny a nikdy bych si barák s eternitem nekoupil. Je to pro mne naprosto nepřijatelné. Neumim si představit, že schovám děti pod eternit a budu se tvářit, že je to tak v pořádku a dělat, že o tom nevim.

Meziválečné baráky mají svý kouzlo, ale vůbec se nedají srovnávat s moderní stavbou a moderníma technologiema. Je to nebe a dudy.

Navíc kolik si myslíš, že takovej meziválečnej barák vydrží? Koupíš si dům, co je sto let starej, budeš tam žít dalších 50 let a pak budeš dělat se 150 let starou stavbou co? :D

Průměrné stáří nemovitostí je v ČR 50 let. A to tu máme celou Prahu, Brno a Plzeň se stavbama z období Rakouska-Uherska. Když opomenu tohle dinosauří dědictví, tak se pohybujeme kolem 35 let.

Spousta lidí přemejšlí tak, že daj dětem nebo vnoučatům svý baráky, ale darovat někomu 150 let starou šílenost, ještě s rakovinou na střeše, tak to je teda dar... :D

...

Jinak nemam nic proti starší nemovitosti - třeba podnikatelský baroko z období kolem roku 2000-2005 může bejt slušnej start, ale kupovat něco prvorepublikovýho nebo za císaře pána, tak to je ekonomická sebevražda... k tomu musíš mít vztah a nekoukat na peníze...
Smajlík  wut Muž34 Kategorie
25.05.2024 18:25:25
wut: Eternit má vysokou životnost. Takovou má jen málokterá krytina, větší než tašky. Jak na tom jsou ty plastové uvidíme časem.

Ty to bereš z jiného pohledu, za 1. každý má jiné finance. Za 2. v meziválečném a předválečném období se stavěli baráky kvalitně a po určitých úpravách jsou dál funkční, celý základ, konstrukce, vč. střešní konstrukce, teď neřeším krytinu. Pokud je to nějak polátané nebo neudržované x let, tak to je pak něco jiného. To nemá moc smysl, ale někdo si s tím poradí. V období potom se toho zfušovalo, že to nejde spočítat, ale zas tak velkej výběr není.

Pokud jsou možnosti a zdroje je ideál si samozřejmost vyhlédnout lokalitu a místo, kde je klid, vzrostlé staleté stromy a zároveň dostupnost atd., pak je jedno co tam stojí nebo nestojí. Takových míst a lidí, co si to můžou dovolit není většina, tak to prostě tolik neřeší.
 takyjeden
25.05.2024 12:11:18
Jeste k realitce, makler bez vzdelani, je nejlepsi cesta do pruseru.

Myslim tim rekvalifikovane posunovace u drah, kosmeticky, kadernice a pobodne rychlokvasky. Je to stejne, jako financni poradci a pojistovaci v cerne/fialove/zlute... kosili s bilou kravatou :-D Ale urcite spektrum volicu tyhle typy pritahuji...
 projekt-MrD Muž99 Kategorie
25.05.2024 10:21:56
Ovecka888

Záleží, jestli stavíš katalog na klíč a nebo máš vlastní projekt a chceš dělat něco svépomocí.

V katalogu na klíč toho moc zkazit nemůžeš, zvlášť když maj někde ukázkovou stavbu, kterou si dojdeš prohlídnout.

...

Taky můžeš při vlastní stavbě přeskočit pár stupňů...

Já si nechal první barák nakreslit a než jsem udělal sítě a technickou infrastrukturu, kterou jsem začínal, tak se mi přestal na papíře líbit a teď hodlám projektantum zadat novej koncept, ať celej barák předělaj a napojí ho na existující technickou infrastrukturu...

Tim pádem ten první projekt hodim do koše a vypláznu dalších 150k, ale věřim, že cca 2 mega ušetřim, protože budeme snižovat komplexitu stavby.

...

A počítám s tím, že možná budeme předělávat ještě potřetí, protože chci koupit ještě sousední pozemky a jestli se to povede, tak budu stavbu minimálně posouvat o 4 metry vedle.

...

Akorát já stavění beru jako koníček.

Nejhorší je, když lidi bydlí u rodičů a potřebujou si honem rychle postavit, protože se před měsícem vzali a konečně dosáhnou na hypotéku a za půl roku se jim má narodit dítě.

Pokud stavíš v panice, tak neni divu, že se sekají chyby. Stavět je třeba s rozmyslem, protože chyby jdou často do stovek tisíc a milionů...
Smajlík  wut Muž34 Kategorie
25.05.2024 10:17:03
Nic neumis a mas penize = novostavba
Umis (aspon neco), mas ochotne kamose a libi se ti konkretni dum= rekonstrukce
 projekt-MrD Muž99 Kategorie
25.05.2024 09:56:35
Ovecka888:
Ano, říká se, že první barák má člověk zbourat, druhý prodat a třetí si nechat.
...
Ale když má člověk alespoň trochu vlohy, většinu věcí se naučí už na tom prvním. Stavět třetí už je čistokrevná nuda...navíc, když člověk staví pro sebe, má pořád tendenci vymýšlet nějaké ptákoviny. A navíc - ty věci se prostě nikdy nedají vyřešit úplně dokonale. Vždycky je to něco za něco. Čím víc máš s tím stavěním zkušeností, tím více takových věcí víš - a tím hůř se ti zas rozhoduje co obětovat čemu. Takže nakonec není nikde napsané, že 3. barák musí být nutně lepší než ten první.
 Michal-222 Muž44 Kategorie
25.05.2024 09:18:06
U novostavby vidím často nevýhodu v tom, že najednou musíš rozhodnout pro strašně hodně věcí najednou a pokud je to první dům a nemáš tu zkušenost, není to ideální. Často se pak na něco zapomíná nebo udělá špatně. Říká se, že až třetí postavený dům je správně :) Plus mě mrzí, že u novostavby na "poli" nemáš vzrostlou zahradu.
My třeba teď stavíme a museli jsme posouvat výlez na půdu do jiné místnosti, protože nás to nenapadlo, když se navrhovaly vazníky. A tak je to se spoustou věcí.
U těch rekonstrukční mi připadá, že to trvá déle a více si každý krok promýšlíš. Ale osobně bych starší dům nechtěla, většinou se objevují další a další problémy, které je třeba opravit.
 Ovecka888 Žena29 Kategorie
24.05.2024 22:54:34
Nejlepsi je koupit planetu a prestehovat se tam.
Pluto uz je zabrany, proto taky tvrdi, ze to ani neni planeta.
Tak delej rychle, nez zaberou i ty ostatni.
 lol
24.05.2024 22:49:30
Lidi, nemůžete se všichni názorově jednotně shodnout? Takhle to dilema jen prohlubujete :))
 chciStavet
24.05.2024 22:08:17
fimísek

Jenže ten "barák" je kolikrát časovaná bomba...

Když vidim rakovinu na střeše (eternit), plísní prolezlou omítku až na cihlu a zcela nefunkční hydroizolace nebo posedaný základy, tak taková nemovitost je zadarmo drahá...

Specializovanou firmu na likvidaci eternitu a kompletní demolice včetně vytrhání základů a přesíťování tě bude stát klidně 2 miliony. A výsledek bude, že budeš mít čistej pozemek...

A to je ještě kompletní demolice ta levnější záležitost. Je smutné vidět, kolik nabídek nemovitostí je ve stavu polozrekonstruované ruiny, do které někteří blázni nalijou 1-2 miliony, podřežou zdivo, udělaj hydroizolace, vymění okna, začnou dělat omítku a pak se na to prostě vyserou, protože ta stavba nefunguje a daj to zase na inzerci za nesmysl.

Pak je to líto člověku bourat, ale zas nedává smysl takovou rekonstrukci dokončovat...

...

Za mě osobně je lepší postavit nový, ale na pozemku jak jsem psal...
Smajlík  wut Muž34 Kategorie
24.05.2024 21:01:40
"Pozemky jsou dnes stejně drahé, jako barák,"
Právě že nejsou, pouze v případě, že je ten barák opravdu na zbourání. A zbourání baráku taky není zadramo, zejména to uložení odpadu je problém (když si na skládce účtují (nevím kolik, ale to je celkem jedno) korun za KILOGRAM).
 Michal-222 Muž44 Kategorie
24.05.2024 20:51:24
Za cenu pozemku koupit nějakou barabiznu, (většinou jsou tam inženýrské sítě), a postavit nebo upravit si vše podle sebe. Pozemky jsou dnes stejně drahé, jako barák, tedy budeš mít "2 v 1". Nemusíš platit zvlášť barák a zvlášť pozemek.
 fimísek
24.05.2024 19:06:03
Kdybych věděl v roce 2017 to, co vim teď, tak bych postupoval následovně:

Koupil bych zemědělský pozemek - zahradu, kde máš dle územního plánu možnost postavit stavbu pro zemědělskou výrobu. Typicky se jedná o sady / vinice / jahodárny / ... / ale často i obyčejné louky a pastviny.

Někde daleko od všeho. Ideálně kousek od lesa, nebo v obležení lesů, ale zároveň abych pozemek dokázal připojit na elektriku a ideálně vodovod (ale to není nutné)

Tyhle pozemky stojí většinou 1/3 nebo 1/4 toho co stavební.

Tam bych si zažádal stavební úřad o stavbu zázemí pro zemědělskou výrobu, která by byla ve formě uplně jednoduché domu, kde by místo garáže byl v projektu sklad nářadí, místo ložnic kancelář a místo obýváku lobby.

Kolaudoval bych bez nábytku a hned po kolaudaci bych z "kanceláří" udělal ložnice, z lobby bych udělal kuchyň s jídelnou a obývákem a ze skladu nářadí by byla garáž...

Takhle bych měl celou akci za 4-5 mega na pozemku co má 5000 m2 namísto 10 mega na stavební parcele nebo nějakym ZTV, co má 600-800 m2.
Smajlík  wut Muž34 Kategorie
24.05.2024 18:29:40
Rekonstrukce ma smysl, pokud chces neco, co ti dnes jen tak neprojde. Nebo co ti neprojde tam, kde to chces a uz tam takova stavba je. Nejaka extra usedlost, statek, tvrz, hrad, zamek... ale NIKDY KULTURNI PAMATKU nebo jinak chraneny objekt a obloukem se vyhni CHKO, nebo sousedstvi s CHKO. Pamatka a ochranci te znici. Lze mit i vyse uvedene aniz by to bylo chranene. Zazraky se deji.

Tomiovi prosel tubusovy hrad, ale ty nejsi Tomio.

Kdyz "v hlave prazdno" (neumis to, jsi uplne tupy...) tak mas urcite nejake kamose, nebo se obratis na toho statika, ktery nevidi jen ze stavba nespadne, ale i dalsi souvislosti. Kde jsou vsichni kamosi, kdyz je potrebujete? V hospode/na fotbale hromada kamosu a kdyz dojde na lamani chleba, najednou nic.

Kdyz te ojebe realitka, znamena to jedine, jednas s neprofesionalni firmou. Nejednej se smejdy a nebudes mit problem. Vsude mas recenze vseho, najdi si recenzi realitky ktera dum prodava.

Spoluvlastnictvi si najdes na katastru, stejne si najdes insolvence, sidla firem, vecna bremena, pripojky... Kdyz to neumis, pozadas kamose, nebo zaplatis nekomu, kdo umi. Napriklad nejaky projektant (to technicke), nebo pravnik (spoluvlastnictvi, vecna bremena, smlouvy).

Koupit hotovy a rekonstruovat, nebo prestavovat, muze byt vyhodne kdyz je obyvatelny a ty ted platis najem. Budes mit kde bydlet a za provozu ho predelas.

Z vlastni zkusenosti: rekonstrukci za provozu vetsinou zavrhuji chudi lide, kteri si hraji na buh vi co. Mysli si o sobe, ze oni jsou neco extra a maji navic. Pak to konci jako v Moste, Ostrave, nebo Usti. Byt/dum je priserny a to voni si fakt nekoupi. Koupi to nejaky pan Volny a jim ho draze pronajme, bo bydlet musijo :-D

Stavba noveho dost casto financne znici nerozhodne a velmi namyslene a asertivni jedince. Vymysli si tolik nesmyslu a zmen, ze se nedoplati a pro inzenyry jsou jako osina v zadku. A problem neni nikdy na jejich strane :-D
 projekt-MrD Muž99 Kategorie
24.05.2024 18:14:50
Tak jako je nejlepší bejt zdravej a bohatej, tak je lepší koupit něco, co vyhovuje, už stojí a v dohledné době nebude třeba rekonstruovat. Jinak rekonstrukce je větší peklo než stavění, úředníci se zpravidla uhánějí snadněji než se shání řemeslníci. Tedy pokud člověk není kutil domácí s neomezeným časem... Obecně je rodinný dům černá díra na peníze a čas, tak mi skoro přijde jedno, kterou z možností o to přijdeš :)
 tralanka
24.05.2024 16:52:35
Já už párkrát stavěl...
Smajlík  Michal-222 Muž44 Kategorie
24.05.2024 16:43:58
Michal-222: Ty si este nic nepocul o stavebnych planoch, alebo nemas ziadnu predstavivost?
Smajlík  *Vykuk* Muž62 Kategorie
24.05.2024 16:38:19
"Jednak bude presne podla tvojich predstav"
Říká někdo, kdo ještě nikdy nestavěl.
Protože když začneš, zjistíš, že vlastně nevíš, co bys měl chtít. A pokud jste na to dva, je celá věc ještě mnohem zajímavější...
Smajlík  Michal-222 Muž44 Kategorie
24.05.2024 16:37:16
Pokial si mozes vybrat, tak jednoznacne si postav radsej novy dom. Jednak bude presne podla tvojich predstav, jednak rekonstruovane stare domy, nikdy nedosiahnu kvalitu novych domov. Pretoze, dnes su uz podstatne kvalitnejsie stavebne materialy, teda novy dom budes mat bez vlhkosti a plesne a hlavne, bude nizkoenergeticky, co je do buducna velka uspora.
 *Vykuk* Muž62 Kategorie
24.05.2024 16:10:17
Ono nejvíce záleží na tom kde chceš bydlet, a jak chceš bydlet, nejdůležitější je otázka za kolik budeš bydlet, čím větší nároky tím více peněz budeš potřebovat.
 Psycholog psychiatr Muž71 Kategorie
24.05.2024 15:54:08
No, většina lidí se shodne na tom, že než rekonstruovat starší dům je lepší stavět nový. Takže pokud máš možnost volby...
...
Z hlediska ceny je jedno, jestli budeš stavět nebo to koupíš hotové,zaplatíš to stejně. Řekl bych, že za úplně nový hotový dům zaplatíš i znatelně více než když si ho postavíš sám.
...
Na druhou stranu, jestli nemáš se stavbu vůbec žádné zkušenosti, bude výsledek určitě trochu problematický. To už záleží na tom, jak moc budeš ochotný se tomu sám věnovat a jaké budeš mít štěstí na řemeslníky.
 Michal-222 Muž44 Kategorie
24.05.2024 15:50:52
projekt-MrD:

"koupit ruinu, zbourat a postavit novy." - bourat něco je podle mě teda nějaká byrokracie a zařizování navíc. A vzhledem k tomu kolik v ČR pořád stojí neobyvatelných prázdných domů jen tak, tak hádám, že to nebude ani moc zadarmo. Ale hej, zajímavej tip, napíšu si to do poznámky.

"realitka te nema jak moc ojebat a tahat z tebe penize" - internet je plnej různých hororových historek. Např. makléř chtěl prohlídku strikne o víkendu a později se ukázalo že je to proto, že během dne je kolem domu hluk z nějaké továrny. Nebo zamlčel, že v domě nejsou rozvody elektřiny a proto chtěl prohlídku během dne, aby si kupující nevšiml při rožínání apod. Nebo na domě byla siréna, která může kdykoliv hulákat. Nebo poblíž byl kravín. Nebo dům napůl vlastnil nějaký tydýd, který žije v zahraničí a nedá se s ním spojit. Atd atd. atd.

Zdá se mi, že toho prostoru pro pojeb je hodně:)

"pokud nemas v hlave prazdno "

- Co když mám? Tj. co když se prostě tolik nevyznám v nemovitostech, stavebnictví, materiálech, popř. i kdybych byl teoreticky chytrej a vyznal se, stále je tam těch věcí, co si musíš pohlídat hodně a můžou vyjít na povrch později.

Prostě a jednoduše - nevidím moc důvod si potenciální poj*b ze strany realitky ze seznamu případných nevýhod vyškrtnout.

"Rekonstrukce za 10 mega?" - to je samozřejmě nadsázka, ale opět - pročetl jsem si hromady diskuzí na netu a někteří přiznávají, že třeba dělají rekonstrukci hromadu let. Koupili dům a třeba pět let uběhlo a oni furt něco opravují a předělávají. A furt do toho sypou prachy. A někteří říkají, že by do rekonstrukce už podruhé nešli, protože to sežralo hromadu peněz a času.
 chciStavet
24.05.2024 15:49:47
Pokud najdeš hotovou novostavbu, která ti padne do oka, tak tu.
- realitka- zaplatíš provizi nic víc, když se necháš stavět domek, zase musíš platit stavební dozor cca 60tis? měsíčně + právníka.
- před koupí si nech zpracovat stavebně technický posudek. Tzn, že se vyžádá komplet projektová dokumentace na úrovni prováděcí dokumentace a zkontroluje se, zda je vše správně řešeno a následně, zda to bylo i tak skutečně provedeno. Stojí to prachy, ale když zjistíš následné chyby v řádu stovek tisíc, developerech zanikne a nemáš po kom vymáhat škodu.
- proklepni si developera- z webu si stáhni finanční uzavírky- zjisti, zda si je tam dává sám nebo je zpětně dodává finančák, jak se mu vyvíjí obrat a zisk. Z toho jde poznat, zda to je seriózní stavebník. Vypláznout někomu pár mega chce opatrnost.

Pokud si necháš stavět, výhoda je, že behem stavby lze vše důkladně kontrolovat. Jenže umět si vyhádat slušnou nabídku od stavebníka chce zkušenost. Běžné je, že se tě každý snaží min o 50% natáhnout. A když neumíš jednat, tak se ti na to vykašlou.
 Alda
24.05.2024 15:40:41
B: realitka te nema jak moc ojebat a tahat z tebe penize, pokud nemas v hlave prazdno a jsi schopen si overit par registru.

Ohledne konstrukci si muzes pozvat statika a ten ti poradi asi nejvic. Ne kominika, klempire, hajzlbabu, nebo zednika. STATIKA!

Rekonstrukce za 10 mega? Budou ti to zdit pravnici a vodu a kanal delat programatori, nebo planujes zlatou hajzlovou misu? Trocha soudnosti by neuskodila.
 projekt-MrD Muž99 Kategorie
24.05.2024 15:36:12
3. koupit ruinu, zbourat a postavit novy. Usetris si spoustu papirovani se sitemi i se stavebnim uradem.
 projekt-MrD Muž99 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

SLEVA 100 Kč