Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1234782, vloženo 19.05.2024 22:07:37 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Tak jak to je s tím Pražským povstáním?!
Zdravím internetový poutníci!

Dostal jsem Chuť napsat něco k zamyšlení. Povím vám, co se mi přihodilo.
Nedávno (8.5.) jsem se na rodinné oslavě totiž zúčastnil ostré historické diskuze.

Tato diskuze započala, když děda konstatoval, že nechápe proč slavíme den povstání v Praze, když o tom do teď nikdy nic neslyšel. "Tož my se učili, že Prahu osvobodili Rusové" děda dodal a moji rodiče s ním souhlasili, že se to tak taky učili, což jako chápu. Ovšem později někdo dodal, že se dneska děcka učí, že nás osvobodili Američané. Chvílu jsem poslouchal, jak se všichni vzájemně utvrzují v tom, co si myslí, že se teď učí na školách.
Rozhodl jsem se, že jim objasním, co se teď doopravdy v dějepise učíme (nebylo to dlouho co jsme se o tom bavili) a že to není tak jasně směřované pro západ, ale dává nám to takový pohled nad věc. "Mohl bych jim podat svůj mladistvý pohled ze školy, jak se to skutečně učíme" říkal jsem si. Takže jsem vzal veškerou odvahu a potom, co se diskuze trochu zklidnila, tak jsem se zapojil.
Řekl jsem: "No... my se učíme, že se Praha osvobodila jakoby sama.", zatímco se na mě všichni dívali a mlčeli, hned co jsem otevřel pusu.
Dostal jsem extrémní výsměch.
Nebo ne já ale spíš se všichni začali z nějakého důvodu smát tomuto faktu. Pamatuji si, že někdo řekl "Takže hrdí, drsní Pražáci se osvobodili sami, to jsem ještě neslyšel."
Nakonec se ke mě naklonila babička, která seděla vedle mě a řekla: "Tak ty jsi tomu nasadil korunu, to bylo dobrý!", zatímco jsem nechápavě čuměl.
Tak já se jim snažím podat odlišný pohled na věc, které jsem součástí a dostanu výsměch?! Chybí MI snad nějaké informace nebo proč jsem se jako zasloužil o tady tu random reakci?!

Do teď mi vrtá hlavou KDO SAKRA TEDA OSVOBODIL TU PRAHU?! A taky jestli se mohu spolehnout na dějepis nebo vlastně vůbec na školu. Za mě je škola velice důvěryhodný zdroj informací, protože nežijem v době kdy by se předělávala historie... doufám teda. :)

Jak vidíte to, cokoliv co jsem se tady snažil popsat, VY internetový poutníci a jaké máte zkušenosti s informacemi z dějepisu? Budu rád za vaše odpovědi dámy a pánové, já se jdu zatím zdejchnout ať mě neušlapete nebo se mi taky nevysmějete. ZDAR!

(pokud jste to přečetli až sem, tak gratuluji a předávám pomyslnou trofej!)
 Občan prostoru Muž16  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
20.05.2024 21:49:22
Není ani tak podstatné, jestli Němci opustili Prahu ještě před příjezdem Rudé armády, nebo jestli je museli Rusové vyhnat. Historickým faktem totiž zůstává, že nackove se Rusů báli jako čert kříže a houfně zdrhali do amerického zajetí. A ty slavné povstalecké barikády vznikly právě proto, aby bránili Němcům v tomto úprku.

No kdo o tom chce něco vědět a nebaví ho suchopárna historická pojednání, ať se podívá na film Němá barikáda, který je dodnes nepřekonaný. Podle mě je to nejlepší český či československý válečný film všech dob a to navzdory tomu, že je tam obsažena ideologie ("strana se připravovala na osvobození" a podobně), kterou si ale inteligentní člověk umí odmyslet.
Smajlík  Ludwa
20.05.2024 21:32:19
Radič: Asi myslíš historika Jana Tesaře a jeho knihu Mnichovský komplex...
Smajlík  hominid Muž45 Kategorie
20.05.2024 09:23:38
Kedze historiu vzdy pisu vitazi, tak podla toho ta "historia" aj tak vypada.
Ano Prahu skutocne oslobodzovali Rusi s tazkymi zbranami, ale boli to ruski vlasovci, az dovtedy bojujuci na nemeckej strane.

Ale to dolezite sa tu ani nespomenulo. Prazske povstanie bolo uplne zbytocne a nezmyselne, pretoze Nemci nemali v umysle sa v Prahe opevnit, oni chceli cez Prahu len rychle prejst k Plzni, do americkeho zajatia. A tomu sa prave Cervena armada snazila zabranit, aby si ich mohla zajat sama. Pretoze pre vitaza, mali zajatci a ich zbrane obrovsku cenu.
 *Vykuk* Muž62 Kategorie
20.05.2024 09:19:31
Slon a mravenec jdou po dřevěném mostě a mravenec povídá: "To dupeme, co?"

Prostě se spojenci dohodli, kde se kdo zastaví, aby se vzájemně nepomlátili. Už asi přitom brali v úvahu poválečné uspořádání světa. A že se západní spojenci zastaví u Plzně, mohli se zastavit u Pardubic nebo až za Bratislavou, vzhledem k rozsahu válečných operací to asi nemělo moc velký význam.

BTW: Nedávno jsem padl na zajímavý článek (nevím zda pravdivý) že prezident Beneš už před válkou předvídal jak to dopadne, že Sudety budeme muset postoupit Německu, ale zařídil to tak aby nám to bylo nařízeno a po válce (předpokládal že vítězné) budeme mezi vítězi a Mnichovská dohoda bude zrušena.

Dal bych sem odkaz ale musel bych se hrabat v historii s nejasným výsledkem.

Ale po bitvě každý voják generálem.
Smajlík  Radič
20.05.2024 04:13:23
Von v tom měl bolševik zmatek, co má občanům nalejt do hlav. Spousta pamětníků se nedala jen tak eliminovat. Přecejen přiznat, že Prahu osvobodili Vlasovci, kteří byli později postříleni, by se blbě vysvětlovalo...
 kulich
20.05.2024 00:30:00
Hominid: Američané si na Jaltě cvrnkli do gatí a ustoupili Stalinovi. Předhodili nás. A na rovinu, kdyby to na V frontě nezruchtovala Rudá armáda, Američané se k nám vůbec nedostanou. Na rozloučenou nás ještě trochu probombardovali.
 Alda
20.05.2024 00:16:21
Praha se osvobodila sama za vydatné pomoci Vlasovců, bez nich by to špatně dopadlo a Němci by to utopili v krvi.

Ono by to asi i tak dopadlo blbě, Nemců byla obrovská přesila v lidech i materiálu, ale naštěstí jim už hořela koudel u zadnice a hleděli co nejdřív zmizet než přitáhne Rudá armáda.

Ta přijela až úplně v závěru, poté kdy už generál Touissant podepsal kapitulaci s Českou národní radou, s tím že je Češi nechají volně odjet a tak došlo jen k několika střetům RA s ustupujícími Němci. - Např rozstřílení ústupové kolony a výbuch muničního vozu na Letné, nebo tankový souboj na Klárově, kde byl zničen tank poručíka Gončarenka a 2 německé stíhače tanků Hetzer kryjící ústup.

Američané se do Prahy vůbec nedostali, Patton dostal rozkaz zastavit a tak skončili v Plzni.
 Borei
19.05.2024 23:56:02
Jak nemohl děda slyšet o Pražském povstání? Netrpí Alzeimerem?
Komunisté Pražské povstání oslavovali a dost si ho přivlastňovali. Dokonce po něm pojmenovali jednu stanici metra, na místě, kde se odehrávali nejtěžší boje.
Jasně, že kdyby se neblížil konec války, tak by bylo hned potlačeno. Ale tím, že Němci prchali do amerického zajetí a Praze pomohli Vlasovci těžkou technikou, tak raději odevzdali zbraně a utíkali na západ.
Tady máš nějaké odkazy, jak museli Američané naštvaně čekat v Plzni a bylo jim zakázáno Prahu osvobodit:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/dal-ne-muthersbaugh-vzpomina-jak-nemohl-osvob - odit-prahu-136383 -
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/veteran-valka-osvobozeni-slavnosti-svobody-plzen-zemrel- - muthersbaugh.A230911_154809_plzen-zpravy_vb -
https://medium.seznam.cz/clanek/miroslav-adamec-meli-jsme-rusy-poslat-k-certu-americky-gen - eral-patton-po-zakazu-osvobodit-prahu-60979 -
Smajlík  hominid Muž45 Kategorie
19.05.2024 23:03:36
Osvobodila se sama s pomocí vlasovců. Rusové přijeli až po německé kapitulaci amaximálně to tam nějak dočistili a amíci nepřijeli vůbec.
 Svobodný občanPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

SLEVA 100 Kč