Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Zpověď č.1214615, vloženo 05.04.2023 10:39:38 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
rozdíl mezi promlčením a prekluzí
Ahoj, mohl byste mi prosím nějakým způsobem vysvětlit, jaký je rozdíl mezi promlčením a prekluzí, a třeba uvést i praktický příklad? Nejsem schopen to pochopit a představit si to.
 Maturita Muž18  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
07.04.2023 01:05:07
Už vím, proč sem nechodím pro právní rady
 Iurisprudič
05.04.2023 15:47:08
Pro laika je to prast jako uhod. Ale k prekluzi přihlíží soudy samy,kdezto k promlčení jen na námitku dlužníka. Takže až tě někdo bude žalovat, ať vrátíš promlceny dluh, musíš říct,že nic platit nebudeš,pac je to promlceny. Kdybys to nerek,tak povinnost to splatit mit budes, i kdyby to bylo promlceny třeba 20 let.
 Teq
05.04.2023 14:27:19
Teď jsem to vysvětloval - dluh promlčením nezaniká.

Věřitel podá žalobu na dlužníka, dlužník následně u soudu uplatní námitku, že už je dluh promlčený, až dosud je to správně. Soud potom posoudí, jestli k promlčení došlo, tj. jestli uplynula promlčecí lhůta (doba). Pokud ano, tak ten soud kvůli promlčení žalobu zamítne (tj. dlužník nebude povinen zaplatit), ale ne z toho důvodu, že by dluh zanikl (ten existuje i nadále). Jenom ten soud už zkrátka nemá pravomoc takový dluh přiznat.

Je to zkrátka situace, kdy sice máš právo na to, aby ti dlužník ty peníze zaplatil, ale to právo je ti v podstatě k ničemu, protože ho nemáš kde uplatnit. Když to hodně přeženu a zkusím to ještě víc vysvětlit, tak promlčené právo je jenom morální právo, tj. ano, máš na něj nárok, ale nemáš žádnou legální páku, jak tu druhou stranu donutit to tvoje právo respektovat.
 Brzychomluwetz
05.04.2023 12:31:24
Brzychomluwetz: “zaniká vymahatelnost nároků a to jen k námitce dlužníka o uplynutí lhůty” - věřitel tedy podá žalobu na dlužníka a dlužník podá námitku, že je plnění už po lhůtě a soud to poté prozkoumá a když je námitka na promlčení v souladu se zákonem, tak jeho dluh zaniká?
 Maturita
05.04.2023 12:29:47
Tohle je důvod, proč chodíme občas i na zpovědnici.cz
Smajlík  Sledík křišťáloví
05.04.2023 11:48:26
Prekluze je zánik práva, promlčení je jeho nevymahatelnost. Tj. při prekluzi nějaké tvoje právo úplně zanikne (přestane existovat), při promlčení to právo stále máš (stále existuje), ale nejsi schopen se toho svého práva domoci (tj. úřady/soudy apod. ti nepomůžou a nebudou se tím zabývat).

Tj. pokud máš např. peněžní pohledávku vůči někomu (někdo ti dluží třeba 10 000 Kč) a ta se po určité době promlčí, znamená to, že už nemáš jak dlužníka legálně donutit, aby ti ty peníze zaplatil, je to jenom na jeho dobrovolném uvážení, jestli ti je vrátí nebo ne. Pokud ti je vrátí, tak je to ale v pořádku a bere se to jako úhrada existujícího dluhu, tj. on by se už následně nemohl rozmyslet, že ti ty peníze vlastně nechtěl vracet a že mu je máš dát zpátky.

Naproti tomu pokud by se tvoje právo prekludovalo (tj. úplně zaniklo) a někdo by ti dal peníze z takhle zaniklého práva, tak by se mohl následně domáhat jejich vrácení, protože to právo už neexistovalo a tedy nebyl žádný důvod ti ty peníze dávat.
 Brzychomluwetz
05.04.2023 11:05:05
Tady máš pěkné informace o penězích a financích: https://aneercare.cz
Smajlík  peníze na jednom mísPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk

HIT Týdne:  Super cena 149 Kč