Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1177828, vloženo 16.09.2021 14:26:33 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Budvar prosperuje a je státní podnik
Budějovický Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 miliardy Kč, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun.

Přitom je to státní podnik. Proč se v divoké privatizaci muselo náš majetek, majetek našeho národa a stádu prodat do cizích rukou? Jaktože se podařilo udělat malý zázrak a aspoň něco se podařilo zachránit před tou nesmyslnou ideologií 90. let?
 dotaz na lidi Muž  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
17.09.2021 13:18:33
Trof: Statistiky bezdomovectví jsou nepřesné, je otázka, jak definovat a sečíst bezdomovce, ale u počtu vězňů se všeobecně ví, že USA mají jeden z nejvyšších počet uvězněných na 100 000 obyvatel. To, že pár zemí má ještě o trochu větší podíl uvězněných zase tolik důležité není.

Proto porovnávat bezdomovectví ve všech zemích světa asi nemá smysl, ale lze porovnat bezdomovectví v USA dnes a někdy v minulosti například před rokem 2008 třeba rok 2000.
Nárůst bezdomovectví hlavně v Kalifornii je ohromný a podílejí se na tom paradoxně současně prvky politické socialistické i neoliberální.
 Qwerj
17.09.2021 13:12:09
autism-off: Narodit se v chudé rodině měl bys lepší šance ve Skandinávii než USA. Lepší kvalitu života. Finančně dostupnější možnost studovat. I dostupnější lékářskou péči. I delší dovolenou.

V USA by si sice měl vyšší šanci zbohatnout nějakým novým nápadem, založit start up, ale to už by byl tzv. klam přeživších se porovnávat s hrstkou, kteří všechny překážky překonali a ne desítkami milionů obyčejných lidí z nižší třídy.

USA nabízejí dobrý život těm bohatším a těží ze své velmocenské pozice, kterou jim zajišťuje paradoxně právě státní armáda a diplomacie. Růst americké ekonomiky může být vvyšší než třeba švédské, ale k taky k A nutno dodat B, že čím dál větší podíl toho nárůstu každým rokem zůstname v rukou horního 1% a halvně horního 0,01 % obyvatel.

Proto narodit se chudý, volím některou ze zemí Skandinávie. Být Američanem bych bral, narodit se v rodině, která bez problému na to má zaplatit studia na škole, kde školné raketově roste poslední roky.
 Qwerj
17.09.2021 12:59:02
I některý státní podnik může být ziskový. Není ale nejdůležitějším úkolem VŠECH státních podniků dosahovat co nejvyššího zisku. Většina jich v této disciplíně se soukromými firmami nesoutěží. Mají totiž jiné cíle jako zajistit služby a zaměstnanost i na periferiích nebo kontrolovat strategické odvětví. Protože jen někdo neprozíravý prodá vodu Veolii, která mu ji zdražuje, když u síťové infrastruktury je konkurence dost omezená z podstaty jejího fungování.

Stejně směšný je dogmatismus z obou břehů.
- vše musí být státní
- stát nesmí dělat nic a vše necháme skupovat korporace zcela volně

Tohle je přesně důvod, proč USA a Evropa ztrácí fdech oproti východní Asii. Asiati pragmaticky kombinují různé myšlenky a ideologie podle toho, jak se jim to hodí v té které době a situaci.
Lidi Západu se pořád dohadují, jestli nějaká politika se náhodou v něčem neodchýlila od teorie dávno zesnulého myslitele jednoho nebo druhého nebo třetího atd.

Bez vnější podpory by to vypadalo o dost hůř na periferiích. Potom by se to tam vylidnilo a všichn išli do velkých měst. Pokud je ideálem některých přelidněné velké město a prázdný venkov...mým tedy ne.

Přes všecky teorie o dokonalosti tržní rovnováhy, svět 19. století skončil po 1. světové válce a revolucích. Pokud mocní chtěli zůstat u moci a přežít, museli udělat ústupky vůči nižším třídám.

Největší ironie je, že dost lidí si představuje, jak by někdy v tom roce 1850 byli továrníci nebo by psali knihy o ekonomii a žili z dědictví jako Bastiat. Jenže chudých bylo mnohem víc, takže by praděpodobně byli jedním z mnoha dělníků, kteří po 5. směně v řadě po 12 hodinách šli jen jíst a spát. A už by neměli čas cokoli se učit a něco psát kamkoli. Místo školy by od svých 8 let makali jako tomu bylo v některých zemích Evropy.

A samozřejmě by věrni svému přesvědčení z tohoto života a této doby po roce 2000 se neúčasnili žádných stávek a nežádali volební právo ani kratší pracovní dobu nebo vyšší mzdy ani by po státu nechtěli jakékoli regulace třeba v zájmu vyšší bezpečnosti práce v továrně. A pokud by život ve 21. století nepamatovali a znali jen realitu roku 1850, po dosažení možná
2 let ZŠ by určitě nemohli diskutovat o předních ekonomech.

Pardon, oni by samozřejmě dali výpověď a založili si vlastní továrnu zcela problému. A radili by ostatním, že to každý dělník může udělat.


Nakonec i v tom 19. století si část politiků všimla, že nechat provozovat železnici firmou z potenciálně nepřátelského jiného státu není úplně chytré.
 Qwerj
17.09.2021 07:42:33
dotaz na lidi:

"skandinávské země mají vysokou životní úroveň, prosperující stát a vysokou míru socialismu."

- Stokrát vyvrácený mýtus, protože ty země mají tu úroveň díky kapitalismu, co tam dřív měli a teď z toho ten jejich socialismus žije.

"Divoký kapitalismus se nikde neosvědčil." - jo, dobrovolná směna a zboží a služeb mezi dvěma lidmi se nikde nikdy neosvědčila... a proto ty ji provozuješ furt, třeba i teď jen tím, že jsi na zp a píšeš z nějakýho kapitalistickýho zařízení jako je mobil nebo počítač.

"Ale nahrazovat ho divokým a zlodějským kapitalismem byla chyba." - dobrovolná směna zboží... totální zlodějina a chyba!

"Vit třeba LTO, jak se motorová nafta fiktivně vydávala za lehký topný olej, aby ministři hospodářství Karel Dyba, nebo ministr financí Ivan Kočárník nemuseli platit daň."

- daně jsou krádež samy o sobě, takže whatever.

"Stát má být právní a sociálně spravedlivý." - takový stát nikdy existovat nebude už ze své podstaty


"To, co tu prezentujete vy, někteří příznivci mafiánského kapitalismu, je nemorálnost."

- Mafie vzniká hlavně díky státu, ne kapitalismu :))

"Nejvíce se osvědčily takové státní uspořádání, kde je mix socialismu a kapitalismu. Zlatá střední cesta. Viz skandinávské země." - opakovat ten mýtus furt dokola z něj neudělá pravdu :))

Kapitalismus říznutý socialismem je jako lék říznutý jedem

Mimochodem, jestli myslíš, že tvoje nadávání na kapitalismus je originální průlomová myšlenka, tak nikoliv.... :)))
 autism-off
17.09.2021 07:34:01
leonardo da vinci:

"Navíc ČD působí celorepublikově a "obhospodařuje" i neefektivní lokální tratě. "

- Takže jinými slovy nás nutí všechny platit něco, co nikdo nechce. OK.
 autism-off
17.09.2021 07:32:28
leonardo da vinci:

"Takže jsou samozřejmě podniky, kde je výhodnější státní vlastnictví."

- Nejsou. Takové neexistují.

"Jsou taky určité strategické podniky, jako např. české dráhy." - neexistuje důvod, proč by nemohly fungovat dráhy zcela tržně.
 autism-off
17.09.2021 07:03:59
ROFL
1) že je ziskovej znamená, že obecně státní podniky fungují? Aha, ale divoký kapitalismus nefunguje, i když je tam ziskový všechno?
2) ad "do cizích rukou" - není na tom nic špatnýho, že je něco v cizích rukou
3) je teda divný, že platí daně. Fakt stát dává sám sobě peníze?
 Autism-off
16.09.2021 20:00:42
No napriklad jen VW musel do komunisty totalne predluzene AZNP v pomerne kratke dobe napumpovat vic penez nez mel stat k dispozici na sanaci vsech ostatnich podniku po komunistech. A bez investic se nedalo o nejake konkurenceschopnosti vubec uvazovat, drtiva vetsina fabrik mela vyrobni technologie desitky let zastarala. O nejakem vyvoji nemohla uz byt vubec rec. Rika se tomu nekdy i vnitrni dluh.
To co v te dobe vyrabela JAWA, Tatra, CZ, Liaz, Praga, CKD atd. bylo na volnem trhu naprosto neprodejne. Vsechny zminene znacky mely diky komunistum totalne znicenou povest, nikdo je nicit nemusel. To uz se stalo davno pred 89...
 Pojidac psu off
16.09.2021 17:55:42
"USA mají nejvíce rozšířené bezdomovectví a nejvyšší počet vězňů na 100 tis. obyvatel."

Ne, nemají. Ale co by se soudruzi na politickém školení mužstva namáhali s fakty. Hlavní je myslet politicky...
Smajlík  Trof
16.09.2021 17:25:12
Jasne. Jen USA se diky nemu staly svetovym hegemonem.
Smajlík Trof


USA mají nejvíce rozšířené bezdomovectví a nejvyšší počet vězňů na 100 tis. obyvatel. V USA bys nejspíše spal v nějakém stanu a žebral na ulici o milodar, ty hegemone.
Smajlík  dotaz na lidi
16.09.2021 17:04:52
S narodem jdete k certu...
Smajlík  Trof
16.09.2021 17:03:05
Antikomunisti a antisocialisti sem zase dneska vrhají nekompetentní paušální výblitky.
A souhlasím s myšlenkou autora, že kuponovka ve spoustě doložitelných kauz proběhla ke škodě národa.
 Teremtete
16.09.2021 16:59:18
"Divoký kapitalismus se nikde neosvědčil."

Jasne. Jen USA se diky nemu staly svetovym hegemonem.
Smajlík  Trof
16.09.2021 16:48:38
Trof - skandinávské země mají vysokou životní úroveň, prosperující stát a vysokou míru socialismu. Mávání rudým nebo modrým praporem je úplně nesmyslné. Podle skutků poznáte je. Strom se pozná podle ovoce. Divoký kapitalismus se nikde neosvědčil. Stejně tak se ani neosvědčil ani uzavřený socialismus. Ten na konci 80. let zaostával a proto skončil. Ale nahrazovat ho divokým a zlodějským kapitalismem byla chyba. Vit třeba LTO, jak se motorová nafta fiktivně vydávala za lehký topný olej, aby ministři hospodářství Karel Dyba, nebo ministr financí Ivan Kočárník nemuseli platit daň. Nebo jejich rodinní příslušníci, kteří ty machinace prováděli. Třeba Dybova manželka. Všechno s požehnáním Václava Klause, tehdejšího premiéra, pozdějšího prezidenta, který udělil amnestiti všem zlodějům, kterým pomáhal už od počátku 90. let.

Stát má být právní a sociálně spravedlivý. To, co tu prezentujete vy, někteří příznivci mafiánského kapitalismu, je nemorálnost. A pochybuji, že byste na ní osobně participovali a nějak se obohatili. Spíše budete socky, co prostě mají hlavy vypláchlé pravičáctvím jako náboženstvím.

Nejvíce se osvědčily takové státní uspořádání, kde je mix socialismu a kapitalismu. Zlatá střední cesta. Viz skandinávské země. Ale i mnohé germánské. Neosvědčil se ani Thatcherismus a další vyhraněné fanatické směry ve stylu všecko privatizovat...
 dotaz na lidi
16.09.2021 16:32:49
dotaz na lidi: nicim nepodlozene kecy. Jestlize navic stat nekde necgal postavit nejakou fabricku, bylo to stejne za penize ziskane z ukradenych podniku. Soudruzi totiz vlastni praci nikdy nic nevybudovali. Na celem svete museli nejprve krast. A pak na tom hospodarili tak, ze se jim to cele zhroutilo. Vsude stejny scenar.
Tak se tu nesnaz dojimat,ruda filcko.
Smajlík  Trof
16.09.2021 16:32:30
"Za tu dobu vznikly nové podniky, bez restituční historie"

Ano třeba TESLA pro kterou se už v 70. letech vžila přezdívka - Technicky Slabší

Socialistický podnik co vniknul na rozkradením a spojení několika původních firem a 40 let vyráběl šmejdy, které si ani netroufl vyvážet na západ, kde by jejich muzeální kusy nikdo nechtěl
 6746
16.09.2021 16:29:25
6746 - je to přesně naopak než píšeš. Pithart byl pro reálný a funkční kapitalismus. Klaus byl pro divoký, neřízený kapitalismus. Bohužel Klause volili lidi z totální naivity. Hlavně ženy byly do něj ve své době zamilované. Pamatuji si na své kolegyně v práci, jak jej fanaticky milovaly.
Smajlík  dotaz na lidi
16.09.2021 16:25:07
Jedine svinstvo na privatizaci bylo to, ze stat, ktery ty podniky ukradl, mel tu drzost za ne chtit jeste penize.
Trof

To je blábol. Jen proklamace propagandistická. Protože v reálu stát znárodnil jen část z toho, co tu bylo na konci 80. let. Mezi rokem 48 a 89 je rozdíl 40 let. Za tu dobu vznikly nové podniky, bez restituční historie. A většina těch původních majitelů měla taky máslo na hlavě a k majetku přišla často stejným způsobem jako později Babiš nebo Bakala. Kdo komu co ukradl je jen blábol. Nehodnotný blábol. Spíše jen ideologie a fanatismus. S realitou to nemá nic společného.
 dotaz na lidi
16.09.2021 16:24:57
Takové pozornosti nejsou DNES vhodné pro český proletariát. Všechno státní se MUSÍ zašlapat do země, a práce managerů co umí se musí znehodnotit. Všechno totalitní a komunistické BYLO a JE špatné a musí se na to zapomenout. TV seriály z té doby stáhnout z programů všech TV a nejlépe je zničit. Zapomenout protože dnešní názory jsou POVINNÉ.

Žil jsem 38 let v totalitě a žiji 37 let v USA a velmi ba vysoce kvalitně. Jsem reprezentant Čecha co neemigroval do světa a tam myl někde v zákoutí nádobí.
Mám smysl pro pravdu JAKÁ BYLA. A je mi fuk jestli se to smí nebo ne.
 Quakie Muž75 Kategorie
16.09.2021 16:20:57
dotaz na lidi: Já jsem psal že socializmus nikoli komunizmus

"Určitě ne na divoko a ani ne přes kupóny"

Kupónová privatizace je elegantní a v dané situaci jediný možný způsob jak v rámci možností privatizovat a udržet kapitál doma - rámci možností a vždy to nebylo možné logicky,

protože tu po 40 letech socializmu neexistoval privátní sektor a tudíž ani člověk ani firma který byl natolik bohatý že by koupil privatizoval škodovku atd

že se něco nepovedlo je jiná věc, ale výkřiky zastydlých komunistů a naomarxistů typu Petr Pithart, Valtr Komárek že se to mělo dělat jinak atd, kterou tu pak přebrala levicová média jsou trapné.

Zastydlí komunisti jako Pithart a Komárek privatizaci vlastně nechtěli. Chtěli de facto pokračovat v jakémsi "osvíceném" socializmu - zhruba něco jako sem tlačí EU dnes
 6746
16.09.2021 16:18:33
Kvetak - jenže já jsem pamětník. Není to generálství po bitvě. Já si moc dobře pamatuji, že tehdy v 90. letech byly hlasy, které varovaly před nezodpovědnou a unáhlenou privatizací. A právě Škodovku privatizoval Pithart, který byl opatrný. Proti tomu Klaus hnal všechno do kuponové privatizace, včetně Tatry, a podle toho to dopadlo.

Za většinu průšvihů můžou právě ti fanatici, co volili a volí ODS. ODS byla největší pohroma tohoto státu.
 dotaz na lidi
16.09.2021 16:16:41
Jedine svinstvo na privatizaci bylo to, ze stat, ktery ty podniky ukradl, mel tu drzost za ne chtit jeste penize.
 Trof
16.09.2021 16:11:13
"Mělo se privatizovat rozumně. Vybírat zahraniční partnery důkladně."
Ano, s tim souhlasim. Dukazem budiz Skodovka.

Ale to, co tu predvadis ty, uz je jen generalstvi po bitve.

Doporucuju tohle video. Na nem je dobre videt, jak nektere veci kazdy z nich i po tak dlouhe dobe porad vidi uplne jinak.

https://youtu.be/yLqBJ_-Cq0Y
 Kvetak
16.09.2021 16:03:24
6746
Nejsem komunista. Komunismus stejně nikde nebyl. To je klišé, co píšeš. A srandovní stihomam. Tvůj stihomam. Opět z toho ranku, že kdo má jiný názor než ty, je třídní nepřítel. Prostě ode zdi ke zdi a fanatismus.

Samozřejmě, že jsme byli v mnoha odvětvích zaostalí, nikde nepíšu, že se to mělo nechat tak. Je jasné, že změny musely nastat. Chápeš, fanatiku? Nechápeš. Ty máš jen černá nebo bílá a kdo není fanatik jako ty, je komouš. No jak máš svět krásně jednoduchý, Možná že nejsem jen komouš, ale přímo satan, vid?

Mělo se privatizovat rozumně. Vybírat zahraniční partnery důkladně. Určitě ne na divoko a ani ne přes kupóny. A neprivatizovat všecko. Metodou postupných kroků privatizovat to, co bylo nezbytné. Jenže tehdy vládli fanatici a šlo se ode zdi ke zdi.
 dotaz na lidi
16.09.2021 15:48:13
Božínku jeden z mála státních podniků není ve ztrátě tak sem nám seběhnou komoušci podle kterých to je důkaz funkčnosti socializmu.


O dalších státních firmách nebo o tom jak tu stát staví silnice, provozuje poštu, IT systémy, zdravotnictví, důchodové letadlo pomlčíme

O tom že zboží za socíku konkurovalo na západě hlavně díky nízké mzdě dělníků jinak to byly technicky zaostalé klumpry až na pár náhod, také pomlčíme
 6746
16.09.2021 15:31:03
Tatra? Prosperujici po revoluci? Coze?
 Kvetak
16.09.2021 15:21:34
Privatizovalo se zbytečně a zběsile všechno. Prosperující podniky se nemusely privatizovat. Prosperující byla třeba i Tatra a tu privatizací zničili.
 dotaz na lidi
16.09.2021 15:17:51
Je to stejne jako argumentovat tim, ze prosperuje treba P.M., s.p.
 Kvetak
16.09.2021 15:02:07
To záleží na tom, jak který podnik hospodařil. Některý podnik špatně a scházela mu hotovost na nákup materiálu.
 mousek
16.09.2021 14:56:11
Ještě je potřeba zmínit, že dost záleží na počtu zaměstnanců konkrétního podniku. Přece jen, např. počet zaměstnanců např. českých drah je výrazně větší než počet zaměstnanců Budvaru.Počet zaměstnanců Budvaru je asi v řádu stovek. Počet zaměstnanců ČD je v řádu desetiticíců. Navíc ČD působí celorepublikově a "obhospodařuje" i neefektivní lokální tratě.

Nelze zcela srovnávat různé druhy produkce.
 leonardo da vinci Muž43 Kategorie
16.09.2021 14:49:04
Z úspěšného hospodaření státních podniků před rokem 1989 jsme se vzpamatovávali dost dlouho. Kdyby vše fungovalo správně, nikdy by se neprivatizovalo.
 Spitznamme Muž45 Kategorie
16.09.2021 14:46:58
Nelze zcela srovnávat např. produkci potravin s produkcí např. automobilů. Např. mladoboleslavská škodovka nebyla v 90. letech kokurenceschopná na západních trzích. Bylo potřeba tam investovat dostatek finančních prostředků. "Daní" za to samozřejmě byl prodej zahraničnímu investorovi.

Problémy v různých podnicích byly různé. Takže jsou samozřejmě podniky, kde je výhodnější státní vlastnictví. Jsou taky určité strategické podniky, jako např. české dráhy. Samozřejmě že hospodaření českých drah je dost problémové. Ale taky je to v jiném podnikatelském odvětví než je potravinářství
 leonardo da vinci Muž43 Kategorie
16.09.2021 14:32:11
proc ty kurvy to pivinko nedavaji zadarmo ci lacineji, kdyz uz ted maji tolik penez? K cemu jim je vydelavat stale vice?
 alkohol je zloPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk