Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1161088, vloženo 06.03.2021 11:05:22 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Slovo "negr" alias N-word
Omlouvám se, že dávám podnět ke zřejmě politicky nekorektní diskuzi, ale vážně by mě zajímalo celý to šílenství okolo slova "negr," primárně ve Spojených státech.
Vím, že tu máme minimálně jednoho uživatele, co situaci vidí tak nějak "z první ruky."
Zajímá mě, proč je naprosto v pořádku, že se černí navzájem oslovují "negře," ale ve chvíli, kdy je slovo použito bělochem, je to přečin chápaný společností snad hůře než vražda. Je to pořád jen slovo, proč by jedni měli mít právo ho používat a druzí ne. Není rasistické spíš tohle?
Navíc to dorazilo už i k nám. Jitka Čvančarová měla nepříjemnosti, když slovo "nigga" použila v textu písně od černošské "zpěvačky."
Proč se nikdo nepozastaví třeba nad tím, že někdo Němcům říká Němčouři nebo Frickové, nebo Rusům Rusáci? Je to jen můj pocit, nebo se tu zaplétáme do jakéhosi globálního rasismu, kdy někomu je všechno povoleno, jinému zapovězeno?
 Velitel tanku Muž31 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
07.03.2021 18:50:29
díky tomuhle slovu už nesem na twitchi
 jojak Muž38 Kategorie
06.03.2021 21:21:36
Neomarxistický teror politické korektnosti a barevný rasismus, nic víc.
Takových zakázaných či rizikových slov dnes je - negr, cikán, žid/holocaust, čubka, Tommy Robinson, Assange, stop the steal, nic než národ, Čechy Čechům, white pride atd.
Já osobně jsem měl mezi (slušnými) černochy dobré přátele a rasismus či xenofobie je mi cizí, takže mi to slovo nic neříká. Ale svobodu slova a projevu považuji za vysoce nadřazenou citlivosti jednotlivých národů, ras, etnik.
Černošský běžný projev natož rapperský je navíc vůči bílým často tak neuctivý, že je naprosto absurdní chtít jakékoliv regulace recipročně.

Co se týče problematiky, že si nějak říkají v nějaké komunitě a mimo ni už to akceptované není, tak to je normální. Znalým se taky nelíbí, že nás židé nazývají goyi nebo prasaty apod.
Kdysi jsem zažil kluka, který nadskočil, když jsem použil slovo Rusáci místo Rusové, což mi i dnes přijde už zbytečně přehnaná citlivost. Je to stejné jako Pražák a Pražan - používám jako rezident Pražan, ale nebudu se ježit při té hovorovější méně uctivé verzi.

Celkově, svoboda slova je vysoce nad podobnými kravinami a musíme ji hájit.
Ti, co hájí podobné censorské zásahy, jsou sami zpravidla nejhorší fašisté, rasisté a xenofobové.
 Pragmatix 666 Muž33 Kategorie
06.03.2021 18:44:02
Používám slova jako negr, vjetnamčík, běloch, cigán, homouš a přitom nejsem rasista ani homofob, dobrý co? A dokonce jsem schopný si udělat srandu i sám ze sebe a nazvat se jakkoliv.

Sere mě tahle doba, kdy se řeší nějaké korektnosti... ano, do určité míry se lidé mají chovat slušně, ale už se to s tím fakt přehání...

Já tyhle slova používám ze srandy anebo jen tak a rozhodně to na nikoho nepokřikuji. Mám kamaráda homosexuála a je to dobrej týpek, to stejné romové od nás z dědiny jsou velice slušná rodina, která je mnohem slušnější než někteří "běloši".

A i kdyby si tak lidé nadávali, tak není jedno, zda použije slovo negr, černá huba anebo kok*t? Je to o lidech.

Další věc je, že nejde o to, co ten člověk říká, ale s jakým úmyslem/tónem a druhá věc je jak to bere přijímatel... lidi co si všechno berou osobně by také měli zapracovat na nějakém seberozvoji a ti co vyvolávají konflikty jsou prostě hloupí.
 HHL9
06.03.2021 15:13:39
*předky
 Tvoje vysvětlení
06.03.2021 15:12:44
Když ti někdo bude říkat nějakým tobě nepříjemným oslovením, tak máš taky právo požadovat, aby ti tak neříkal.

A u nás je taky normální, že si s kamarádama můžeš říkat "vole", ale když ti tak řekne někdo jiný, tak je to urážka.

U černochů je to zase třeba chápat v historickém kontextu - když jsi černoch, a jiný černoch ti řekne "negře", tak to s tebou nic neudělá, ale když ti tak řekne potomek těch, co zotročovali tvoje potomky, tak to má úplně jiný význam, je to hrozně necitlivé, a snad každý inteligentní člověk tohle musí pochopit.

Já zase nechápu, proč mají pravičáci problém respektovat, když si někdo nepřeje, aby byl oslovován nějakým jemu nepříjemným způsobem.
 Tvoje vysvětlení
06.03.2021 13:18:21
Používám to slovo normálně, protože podle mne přesně vystihuje podstatu. A upřímně je mi fuk, co dělali pradědové našich dědů, je to pryč. Dneska je otroctví přímo v Praze na Václaváku a taky to nikoho nezajímá.
 leafroller Muž21 Kategorie
06.03.2021 13:10:15
12 let v řetězech

Shlédni ten film, třeba ti pak to slovo zhořkne. Je za ním nepředstavitelná porce zrůdnosti a lidského utrpení, přestat ho používat je to nejmenší co můžeš udělat.
 Odpočinek Muž52 Kategorie
06.03.2021 13:06:15
10 malých černoušků: Jenže gadžo je kdokoli, kdo není Rom. To znamená, že gadžo může být i černoch i běloch nebo kdekterý Číňan, Japonec, Inuita... Kdežto cikán je české označení pouze pro Roma. Romům nevadí oslovování "cikán" od jejich známých, o nichž vědí, že to hanlivě nemyslí. Ale většina lidí to hanlivě myslí. Stejně tak by Romové neměli používat slovo gadžo v kontextu urážení, ale je pochopitelné, že pokud se mezi sebou baví romsky, slovo gadžo použijí, jako když se neromové mezi sebou baví česky a používají označení cikán. Vše závisí na kontextu, ideální je používat slova Rom a Nerom, nikoho to neurazí a je tím jasně sdělené, o koho jde.
 Záhada vyřešena
06.03.2021 12:57:51
Je to stejná politicky korektní šaškárna asi jako mezi cikánem a romem....
Smajlík  Vylity geniu
06.03.2021 12:42:51
Zajímavé pro naše české podmínky, je například slovo cikán. Zatímco je nám taktně naznačováno, že bychom toto slovo měli oficiálně vyřadit ze svého slovníku - nevšimnul jsem si, že by těm někdo na druhé straně řeky řekl, vyřaďte ze svého slovníku slovo gádžo. Přitom ho bílý vnímají pejorativně, když nás tak častují. Pro mě za mě nám tak říkat mohou, já jim to nezakazuji. Ale ať novodobý genderismus nezakazuje nic nám...

Zas na druhou stranu je to jenom vlhké přání nějaké menšiny, která se snaží prosadit korektnost. Která ve světě nikdy nebyla, není a nebude. Takže jen pseudokorektnost. Ve svobodné zemi, v zákoně není nikde stanoveno, že je nějaké slovo zakázáno říkat, včetně slova negr - to že je vnímáno pejorativně, ještě neznamená že ten kdo ho užil - to pejorativně myslel. Všichni vzdělaní lidé vědí, že je to od slova negro - čili černý a nemohou namítat zhola nic. To je základ toho slova z pohledu gramatiky - prostě označení černé rasy. Člověk není povinen udržovat si povědomí o tom, co za slova je zrovna IN a co už vyšlo díky genderovým fašistům z módy.
 10 malých černoušků
06.03.2021 12:40:28
To slovo zní.... kontext.
 Van Generator Muž30 Kategorie
06.03.2021 12:05:25
Protože to slovo nabylo hanlivého významu, přestože původně nebylo hanlivé. Můžu ti uvést příklad na Češích. Když Čech řekne, že Češi jsou tupý národ, žádného jiného Čecha se to extra nedotkne. Ale když Němec řekne Čechovi, že Češi jsou tupý národ, bude se ten Čech cítit pohoršen. Je to jiné, když někdo mluví hanlivě sám o sobě, než když tak o něm mluví někdo jiný. A slovo negr je často používáno v hanlivém významu.
 Záhada vyřešena
06.03.2021 11:46:49
Přeci to vzniklo ve španělštině jako "negro" pro černý.
U nás máme taky "černocha".
 matouch3 Muž50 Kategorie
06.03.2021 11:35:59
A přítom Čvančarová mí n-world pass protože se fotí s malejma negrama v Africe na Instáč.
Smajlík  Nechápu co řešejPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk