Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Zpověď č.1158755, vloženo 09.02.2021 16:27:17 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Racionální odůvodnění veganství
Zdravím.
Nadpis hovoří za vše:
Znáte nějaký racionální a smysluplný argument pro to, proč je někdo veganem, pomineme-li případy, kdy dotyčnému živočišné produkty zkrátka nedělají dobře (alergie apod.)?
Nejčastěji se totiž setkávám s tvrzeními, která se maskují tak nějak "intelektuálně": "Jíst zvířata je neetické," nebo "Zvířata mají ta a ta práva, jíst maso je vražda." - Jak může vůbec někdo, kdo se chce něčím takovým ohánět, aplikovat ryze lidský abstraktní konstrukt, jakým je etika nebo právo, na zvířata?
Ano, příčí se mi podmínky ve velkochovech; kdyby mi to legislativa umožňovala, volím jiný způsob získávání masa a dalších živočišných produktů (v omezené míře mám aspoň možnost mít domácí vajíčka od slepic s velkým volným výběhem, taky domácí slaninu a kozí mléko). Mám zvířata rád, ve spoustě věcí jsou jisté živočišné druhy i lepší než lidé, ale přijde mi ujeté pokládat mezi lidský a jakýkoliv zvířecí druh rovnítko v rámci pravidel etiky nebo zákonů. A vůbec nejujetější mi přijde popírat svou biologickou přirozenost, nebo ohrožovat své zdraví na úkor vědecky scestných názorů a tvrzení.
Máte někdo v této oblasti nějaké postřehy, zkušenosti, názory?
Jen prosím o slušnou a konstruktivní diskuzi bez urážek, jak od přirozených všežravců, tak od veganských fanatiků :)
 Velitel tanku Muž31 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
10.02.2021 17:05:15
No... pokud dáváme rovnítko mezi život člověka a zvířete, měli bychom ho aplikovat i na rostliny. I ty jsou život. A mají i své vlastní DNA, stejně jako člověk. Budeme jíst kamení.
Smajlík  Qwertz
10.02.2021 14:16:02
leafroller

Manžel má určité zdravotní potíže. Resp. preventivní vyšetření (a následné testy) ukázaly nějaké zvýšené hodnoty a určité podezření, že by mohly nastat potíže. Zatím to nechce řešit práškama. Takže nasadil dietu. Prakticky jsou v ní vyloučeny produkty živočišného původu. Občas si tedy zahřeší, zase to ho nezabije, ale pokud si už dá maso, tak libové a výběrové. Nějakou tu bílkovinu takhle potřebuje taky. Ale vyvažuje to tím, že pak několik dní prostě jen salátky a zeleninku. Chtěla jsem říct, podle posledních výsledků dieta zabrala a hodnoty se drží v normálu. Takže ne že by mu dělalo zdravotní problém jíst maso. Ale je to právě prevence k tomu, aby se zdravotní stav nezhoršil a aby skutečně nebyl nemocný. Ikdyž osobně musím teda říct, že rozhodně zhubnul a celkově mi přijde tak nějak víc šik a fit.
Smajlík  Hodislava Žena42 Kategorie
10.02.2021 13:40:05
Aha, tak to jsem nevěděl. Já se snažím koketovat s vegetariánstvím, protože myslím, že maso je cesta k rakovině tlustého střeva. Z druhé strany jsem "v tréninku", takže ho občas prostě potřebuji.
 leafroller Muž21 Kategorie
10.02.2021 13:29:23
leafroller

Nejsem proboha ani vegetarián, ani vegan, ani žádnej jinej anan, enan , inan nebo onan. To jenom lidi nedokážou, podle toho, co jím a nejím, mě zaškatulkovat někam, kam by asi potřebovali.
Nejí maso, je vegetarián. Odmítá navíc i mléko, je to vegan. Aha, počkat, ale ty jíš sýry, jakto, když jsi teda ten vegan? Tak co teda jsi? Bohužel právě ta škatulka, nejím to a to, tudíž jsem ten a ten, a tudíž myslím si to a to, a tudíž je třeba si na mne udělat takový a takový názor, mne v tom všem doráží nejvíc. Nejím maso a nepiju mléko = kladu rovnítko mezi právy lidí a telecího.
Smajlík  Hodislava Žena42 Kategorie
10.02.2021 13:15:58
Hodislava, a ty jsi fakt vegan? Nebo jen vegetarián? To druhé bych chápal. To první fakt ne.
 leafroller Muž21 Kategorie
10.02.2021 13:08:56
Ano, setkávám se občas s agresivním útokem, že tím, že nejím maso, že zvířátkám rozhodně nepomůžu. Pochopitelně od masožravců. Takže suma sumárum, nejvíc se do mého jídelníčku tento ... ti, kteří nějak nemohou pochopit, proč holt jím něco jiného. Jenže můj argument je jinde. Než že zvířátka. Mně prostě maso nechutná. Nemám ho ráda. Smrdí mi to, a může to být v tunech česneku, jalovce a tymiánu. Dokonce pokud se mi mezi zuby dostanou flachsy a tlusté, zvedne se mi žaludek a nepolknu, neb by to stejně šlo hned ven. Takže svým způsobem pozřu jen velmi suché a libové drůběží maso, které už ani maso nepřipomíná. Stejným způsobem mi vadí některé další živočišné a mléčné produkty. Prostě mi to smrdí a nechutná a je mi z toho na blití. A protože jsem člověk tolerantní, taky vás nikoho nenutím jíst brokolici a fazolky a dožadovat se racionálních odůvodnění, proč odmítáním této stravy ohrožujete své zdraví :-). Víš, mě je totiž u zádele, co jíš ty. Takže prosím, prosím, prosím, nechte mne bejt, ale hlavně mi neustále necpěte, že to dělám z nějakých morálních důvodů. Jo, mimochodem, a to je zvláštní, říct si dali až ti, kteří na vlastní oči viděli, že s tím, že je mi jaksi z tohoto druhu potravy poněkud mdlo, nekecám.
 Hodislava Žena42 Kategorie
10.02.2021 10:21:20
Jsem docela rád, že tu nezazněl žádný racionální důvod k veganství. Jen nějaké romantické nářky.
Smajlík  leafroller Muž21 Kategorie
10.02.2021 07:08:44
"Jak může vůbec někdo, kdo se chce něčím takovým ohánět, aplikovat ryze lidský abstraktní konstrukt, jakým je etika nebo právo, na zvířata?"

Doslova jsi to v dalším odstavci udělal. Aplikuješ lidskou etiku a "humánní vraždu" na zvířata. Máš zájem o to, aby se zvířata ve velkochovech měla lépe. A proč to dělat? Právě proto, že dokážeme myslet tak komplexně, že nám záleží na dobru druhých. A už i na dobru jiných živočišných druhů. Fakt, že chceme a máme mazlíčky to jen podporujeme. Chceme ke zvířatům cítit blízkost. Jaký je smysl říkat, že máme rádi zvířata, brát si je jako mazlíčky, milovat je, jednat s nimi tak respektu hodně, jako s jinými lidskými bytostmi, ale vzápětí je s již předepsaným datem smrti věznit, vraždit a následně vystavovat jejich mrtvá těla srovnaná do krabiček ke koupi v supermarketech? Tohle je pro mne skutečné pokrytectví.

"A vůbec nejujetější mi přijde popírat svou biologickou přirozenost, nebo ohrožovat své zdraví na úkor vědecky scestných názorů a tvrzení."
Lidé se neřídí jen biologickými potřebami, ale i svými pocity a sociálními konstrukty. Navíc veganstvím své zdraví neohrožuješ.
 NegativeElectron Žena21 Kategorie
10.02.2021 03:45:56
Hezky napsané. Lidi jsou pokrytci. Když napadne sars drůbežárnu, tak jí vybijí. Když ale napadne kovid lidi, tak není vybíjení na místě. Když má krokdýl hlad, sežere člověka jako malinu. Ale udělat si steak z krokodýla je nepřípustné. Chovat zvíře na maso je v pořádku stejně jako chovat lidi na práci. Jabloň někde na mezi je v pořádku, ale konopí na stejném místě je nutno vyrvat a spálit. Přitom ani jedno člověk nevymyslel a obojí tu bylo dřív, než se lidi přestali zabíjet navzájem. Veganovi a vegetariánovi vadí sníst kuře, ale sníst bramboru mu nevadí. Jak ví, že zrovna ta brambora nic necítí a je ze sežrání happy. Asi založím hnutí "kowid life matters". Vždyť se taky jen snaží přežít a na rozdíl od lidí kvůli tomu neterorizuje stejný druh. Aneb jak bylo řečeno v Simpsonech, kráva by tě taky sežrala kdyby měla příležitost (Líza vegetariánkou).
 Mupy Mup
10.02.2021 03:08:25
Čím více bude na světě veganů, tím více steaků zbyde na mě.

Takže vegani do toho. Fandím vám jak cip
.
 PretorianCZ Muž28 Kategorie
10.02.2021 00:24:26
O ekologii někdo psal níže. Myslím, že do několika let budeme mít věrné umělé maso (chemicky totožné), těším se na to.

Potom je zajímavý názor ten, že šílená kvanta chovných zvířad jsou rejdiště množství virů, které mohou zmutovat a skočit na člověka.
 Adhezeon Muž22 Kategorie
09.02.2021 21:52:32
No ještě že se tady nebiješ do hrudi s tím, že stojíš na vrcholu potravních řetězce.

A chces racionální argument? Každý máme možnost volby. A někteří se rozhodli být vegany. Jednoduché.
 Vegas off
09.02.2021 20:49:21
Odvoláváš se na racionalitu, ale kdybys uvažoval racionálně a odprostil se od svého ega, tak si přiznáš, že mezi lidským a zvířecím životem není žádný rozdíl. Zvíře i člověk patří do té stejné (jediné) živočišné říše. Máme stejné předky. To jen tvá morálka ti zabraňuje sníst jiného člověka. A když budeš mít opravdový hlad, možná ani to ne, a prostě ho sníš.

Pokud si tenhle fakt připustíš, pokud si připustíš, že všichni živočichové s centrální nervovou soustavou na této planetě jsou stejní a nikdo není ani víc, ani míň, můžeš veganství pochopit. Můžeš dospět k rozhodnutí, že ti nestojí za to někoho zabíjet jen proto, abys na pár hodin zahnal hlad. Nebo to uchopíš naprosto opačně - připustíš si, že tvůj hlad a tvé sobecké ego je pro tebe prioritou, a když bude třeba, zabiješ i člověka. Cokoli jiného by bylo pokrytectvím.
 cat*woman
09.02.2021 20:47:39
Já zase nechápu, proč mezi život kuřete a člověka to rovnítko nepoložit. A to řikám jako masožravec.

Buď je posvátnej všechen život, nebo žádnej.

Zdůvodnění, že někomu prostě neni příjemná představa, že kvůli němu umřelo zvíře, mi přijde dostatečně racionální. Drtivá většina morálních soudů je založená čistě na tom, že máme z něčeho špatnej pocit. Takže pokud jde o vegany, který se nesnaží agresivně konvertovat všechny kolem sebe, je to jejich věc. Nerozmlouval bych jim heroin, nebudu ani veganství.

V současnosti je podle mě rozumnej racionální argument i ekologie, ale to platí jen za předpokladu, že se takovej vegan stravuje striktně lokálníma plodinama. Protože nahrazení hovězího kokosovym olejem, avokádama a trofu, který se sem dováží přes půl světa a kvůli kterejm se kácejí pralesy, určitě ekologičtější neni.
 ex-PMJ Muž26 Kategorie
09.02.2021 19:33:07
Jako vegan, který je veganem z morálních důvodů, vidím jakýkoliv živočišný provoz jako koncentrák pro zvířata.

Možná jako určitou výjimku bych viděl včelařství, jinak je to pro mě prostě nechutná představa, něco co nechci mít kvůli svému žaludku na svědomí.

Neříkal bych že jíst zvířata je neetické, ale že to jde proti mému morálnímu cítění.
 asdf9876 Muž Kategorie
09.02.2021 18:22:12
Já myslím, že to je taková urban legend, historka k pivu. Něco jako známý na známého a jeho nevlastní brácha nejí maso. Nebo že by byl někdo tak hloupý a snažil se o změnu chování zažitou víc než 10.000 let?
 zlomyslný hajzl Muž19 Kategorie
09.02.2021 16:44:39
Byl jsem zvedavy, co to zase bude, ale po precteni vlastne nemam co dodat..
 KvetakPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk